Społeczne korzyści płynące z faktu posiadania broni palnej.

Bardzo mi brakuje w dyskusji o broni palnej prezentowania społecznych korzyści płynących z faktu z jej posiadania. Moim zdaniem nie jest to zdarzenie przypadkowe. Przeciwnicy dostępu do broni palnej, wyznający w istocie neokomunistyczne wartości, spychają dyskusję celowo na rozmowę o społecznych kosztach posiadania broni palnej. Te oczywiście istnieją, tak samo jak istnieją społeczne koszty posiadania innych niebezpiecznych urządzeń np. samochodów. Dyskusja wyłącznie o społecznych kosztach posiadania broni palnej, oczywiście musi zaprowadzić do wniosku jednego. Broń wywołuje społeczne koszty jej posiadania i te są tragiczne w skutkach.

Posiadanie broni palnej to są również koszty, ale jednak przede wszystkim korzyści płynące z jej posiadania. Tak jak na samochody, niebezpieczne urządzenia, patrzymy nie przez pryzmat kosztów, a korzyści płynących z faktu ich istnienia i masowego wykorzystania. Konieczne jest odwrócenie narracji dotyczącej posiadania broni palnej i przekierowanie jej na społeczne korzyści płynące z posiadania broni palnej. W tym przedmiocie niezwykle cenny głos Andrzeja Zdzitowieckiego, jednego z założycieli Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni, który został wyrażony na Konwencji Programowej ROMB.

prezentacja:

Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_01 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_02 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_03 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_04 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_05 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_06 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_07 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_08 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_09 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_10 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_11 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_12 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_13 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_14 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_15 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_16 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_17 Konwencja ROMB AZdzitowiecki 20151205_Strona_18

 • Dr Glock

  Bardzo brakuje tego rodzaju dyskusji. Akceptujemy roczny koszt równy 3,5 tys. zabitych na naszych drogach rodaków (w tym kobiet i dzieci) w zamian za możliwość przemieszczania się własnym samochodem, a nie akceptujemy kilku możliwych wypadków z bronią rocznie.

 • Bartosz Skowroński

  Ja uważam że bardzo potrzeba promocji samego stowarzyszenia. Strona www pierwsza w kolejności i aby przyciągała a nie odpychała. Bardzo przydały by się argumenty na standardowe ataki przeciwników broni i aby były widoczne na stronie ROMBu. Wtedy można by zrobić promocję typu: “Sprzeciwiasz się broni? Sprawdź jakie argumenty/dowody mają zwolennicy http://www.ROMB.org.pl

 • Tobiasz Radosław

  Jakie są te konkretne korzyści w Polsce z powodu posiadania broni?

  Zmniejszy się liczba napadów? kradzieży?

  W usa 1 mln ludzi zyje bo mieli broń? czy po prostu co najwyżej odstraszyli ewentualnego przestępcę?

  Jakie konkretnie korzysci dostanie Polska?

  Skoro 30tys ofiar w 300mln stanach to jakieś 1:10tys i tyle będzie ofiar w polsce?, skoro w usa jest tyle to załóżmy że w PL podobnie co daje 3 800 ofiar rocznie

  to więcej niż z powodu wypadków drogowych

  • Andrzej Turczyn

   A skąd takie mechaniczne przeliczenie ile w USA to tyle będzie w Polsce.

   • Nikifor

    Tak, ale na takie kontrargumenty należy znaleźć sensowną, logiczną odpowiedź. Jeżeli argumentujemy, że broń ratuje życie bo ludzie mogą się bronić to padnie pytanie gdzie tak jest. Jeżeli powiemy w USA to padają takie zarzuty. Teraz zabawię się w rasowego hoplofoba.
    Dlaczego mechaniczny przelicznik? No przecież liczba samobójstw w Japonii i USA to też mechaniczne porównanie. Do czegoś trzeba się odnieść.

    Na jakiej podstawie ktoś sądzi, że Polacy nie będą sięgać po broń równie często i z równie tragicznym skutkiem jak w USA?
    I proszę mi nie wytykać błędów logicznych i braku umiejętności czytania ze zrozumieniem. Hoplofob nie analizuje informacji dotyczących broni logicznie – na tym właśnie polega hoplofobia.

  • Matt

   Bzdury, to są inne realia. Nikt nie wprowadza modelu amerykańskiego w Polsce.
   Poza tym trzeba spojrzeć chociażby na poziom przestępczości tu i tam. Problem z bronią w USA w sporej części wynika ze stanu psychicznego tamtejszego społeczeństwa.

   • Tobiasz Radosław

    dobra a jakie konkretnie będą te korzyści w pl?

    • Beli

     Między innymi takie że zostanie otwartych całe mnóstwo firm rusznikarskich do produkcji i naprawy broni i oprzyrządowania, mnóstwo strzelnic do tego grawernie i mnóstwo sklepów z bronią co stworzy dziesiątki tysięcy miejsc pracy i wielkie korzyści z podatku dla państwa poza tym każdy inny kraj będzie się bardziej liczył z uzbrojoną po zęby polską niż rozbrojoną z armią rzędu 30 tyś żołnierzy pod bronią – dla porównania w czasie II WŚ liczyliśmy 400 tyś żołnierzy.

     • Tobiasz Radosław

      Już jest 500tys sztuk broni i takie zakłady są, ok więcej zarobią trochę więcej podatków… ale to wszystko kosztem nowych ofiar z powodu broni? bo trudno aby wypadki się nie zdarzały , nie wiem czy się to opłaci

      Co do ludzi pod bronia na wszelki wypadek – no to już jest argument, przyjmuje.

     • Beli

      500k ? Wszystkich? pytam bo nigdzie nie mogę znaleźć danych ile dokładnie i jakiego typu broni jest w rękach polaków – tej legalnej części oczywiście bo tej nielegalnej pewnie sporo sam znam kilka osób które mają broń kupioną jeszcze od ruskich z lat 90. Wiesz.. mowa o sztukach broni a więc jedna osoba może mieć średnio 5 egzemplarzy co daje 100k osób z bronią na prawie 40mln kraj a to niewiele 🙂 Myślę że się opłaci bo fakt że wypadki są nieuniknione ale to nic w porównaniu z zyskiem dla ludzi i państwa gdyby w polsce zamiast tych 500k było np 10-15 mln sztuk broni. Pozdrawiam

 • Matt

  Baju, baju. Wszyscy to wiemy.
  A najważniejszego, czyli stanowiska MSWiA w sprawie, jak nie było, tak nie ma.

  • Andrzej Turczyn

   skąd ta wiedza?

   • Matt

    Gdyby to była wiedza, to bym nie pisał “prawdopodobnie”. To przypuszczenia, ale kompletna cisza w tej sprawie nie wróży dobrze.

 • pracuś

  Koszty społeczne? Niemcy dobrze wiedzą, jak (w warunkach braku wrogiej, od setek lat propagowanej propagandy) jesteśmy niebezpiecznym narodem. Zaatakowali nas bez wypowiedzenia wojny, brali zakładników, mścili się 100:1. Ruscy też wiedzą, ale to są w gruncie rzeczy bracia i więcej rozumieją (czasem za dużo, jak w Katyniu). My się nie pozabijamy posiadając broń. Ja czuję się tak, jak p. mec. powiedział – bardzo dobrze z moim “karabinem” “na ścianie”. I każdemu tego uczucia życzę.