Prezentacja projektu ustawy o broni i amunicji.

Projektowana przez stronę społeczną ustawa o broni i amunicji, została zaprezentowana na Konwencji Programowej ROMB w dniu 5 grudnia 2015 r. Prezentacji ustawy dokonał jej autor – prezes Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce, współzałożyciel i pomysłodawca Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni, współtwórca najważniejszej po 1939 roku nowelizacji ustawy o broni i amunicji z 2011 roku, redaktor naczelny miesięcznika Strzał – Jarosław Lewandowski.

Zapraszam do obejrzenia prezentacji projektowanej ustawy. Ustawy, która odrywa się od komunistycznego prawodawstwa lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Prawodawstwa, które wciąż reglamentuje w Polsce dostęp do broni palnej dla praworządnych Polaków. Wskazuję na lata sześćdziesiąte, albowiem wciąż obowiązująca ustawa z 1999 roku jest kopią ustawy o broni, amunicji i materiałach wybuchowych z 1961 roku. Kopią, która przy wydatnym wysiłku strony społecznej została, na ile to było możliwe, znowelizowana w 2011 roku.

Przedstawiony został projekt nowoczesnej ustawy, w sposób racjonalny regulujący problematykę dostępu do broni palnej. Traktujący dostęp do broni palnej w sposób możliwy do akceptacji, w aktualnym stanie społecznych przekonań społeczeństwa co do zasad posiadania broni palnej w Polsce.

Przedstawiam również prezentację, którą posługiwał się w trakcie wykładu Jarosław Lewandowski,

Download (PDF, 822KB)

 • Glock

  Może Pan wyjaśnić co zmieniło się względem pierwszego projektu po zaczerpnięciu opinii osób posiadających broń ?
  Dlaczego chce Pan wprowadzić utrudnienia odnośnie przemieszczania się z bronią?
  Nie podoba mi się, że ktoś decyduje jak mam przenosić broń skoro ja za nią odpowiadam w razie utraty. Przemieszczanie się z rozładowaną bronią stwarza bardzo duże zagrożenie dla osoby posiadającej.
  Czyli osoba posiadająca pozwolenie podstawowe załóżmy, że idzie wieczorem ulicą i nagle widzi kilka osób z ostrymi narzędziami zmierzającymi w jego kierunku i w złych zamiarach, ma wyciągnąć broń, poprosić ich by poczekali aż załaduje amunicję, odpiąć magazynek, załadować amunicję do magazynka, podpiąć magazynek, przeładować i wezwać do uspokojenia się?
  Co ma na celu cofanie się względem starej ustawy ? Czy strzelcy sportowi dostaną od razu pozwolenie rozszerzone ? skoro w aktualnej ustawie mogą przenosić załadowaną, ukrytą broń.

 • Pingback: W poczytnych, ogólnopolskich czasopismach, Ruch Obywatelski Miłośników Broni zamieścił reklamę. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Wyraź poparcie dla prawa do broni. | Andrzej Turczyn()

 • Rafał R.

  Wiele pytań się rodzi słuchając tej prezentacji.
  Oby to nie był strzał w kolano.
  Uważam że głównym powodem problemów z uzyskaniem pozwolenia na broń w Polsce leży w instytucji która te pozwolenia wydaje i tu powinny zajść zmiany i to radykalne.
  Na razie obywatel chcąc dostać pozwolenia na broń jest wrogiem systemu a nie pełno prawym obywatelem tego kraju.