Komisja Senacka negatywnie o dyrektywie Komisji Europejskiej.

Komentarz na dzisiaj (27.01.2016 r.) W dniu 27 stycznia 2016 roku w Senacie miało miejsce posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Przedmiotem posiedzenia Komisji był wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę Rady 91/477/EWG w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni.

Jako Prezes Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni zostałem zaproszony na posiedzenie Komisji przez senatora Marka Rockiego.

Download (PDF, 657KB)

Niestety w posiedzeniu Komisji nie mogłem wziąć osobiście udziału. ROMB reprezentował przewodniczący Rady ROMB Jarosław Lewandowski. W posiedzeniu Komisji uczestniczyli również przedstawiciele Rządu. Stanowisko Rządu zostało zaprezentowane w tożsamej treści co na posiedzeniu sejmowej Komisji do Sprawy Unii Europejskiej (SUE). Na posiedzeniu Komisji senackiej, w odróżnieniu do komisji sejmowej, Pan przewodniczący Komisji senator Marek Rocki umożliwił zajęcie stanowiska przedstawicielowi Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni – Jarosławowi Lewandowskiemu.

Senatorem referującym sprawę oraz projekt stanowiska Komisji senackiej był Pan senator Marek Rocki, zarazem przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, który zaproponował następujący projekt opinii:

 


„Projekt opinii Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu Rzeczpospolitej Polskiej dotyczącej projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę Rady 91/477/EWG w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni COM (2015) 750 przyjęta na posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2016 r.

Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu RP nie popiera dyrektywy Parlamentu Europejskiego Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę Rady 91/477/EWG w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni, ponieważ:

Zdaniem Komisji, Komisja Europejska nie zachowała zasady uzasadnionej proporcjonalności pomiędzy restrykcyjnością proponowanych przepisów, a zidentyfikowanymi przez nią zagrożeniami;

Komisja uważa, że propozycje Komisji nie są wynikiem rzetelnej analizy, gdyż prace nad projektem nie były oparte na wiarygodnych danych dotyczących zagrożeń stwarzanych przez różne rodzaje broni.

W uzasadnieniu brak jest dowodów na to, że restrykcje nakładane na legalny, cywilny rynek broni palnej, wpłyną na ograniczenie aktów terroru.

Komisja nie przeprowadził analizy skutków wprowadzenia nowych regulacji

Komisja Spraw Wewnętrznych i Unii Europejskiej podkreśla, że w projekcie nie uwzględniono specyficznych uwarunkowań poszczególnych państw członkowskich i przepisów już funkcjonujących w ich systemach prawnych, w konkretnych przypadkach bardziej surowych niż proponowane przez Komisję.”


 

Projekt został w głosowaniu przyjęty. Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej dodatkowo postanowiła, że stanowisko zostanie przekazane Rządowi oraz instytucjom europejskim.

Na koniec godzi się napisać tak. Wyrażam wielkie uznanie dla Pana senatora Marka Rockiego za jego postawę w sprawie projektu dyrektywy unijnej. Po pierwsze Pan senator okazał się pierwszym chyba parlamentarzystą, który zaprosił organizację społeczną jaką jest ROMB na posiedzenie Komisji, bez naszego zabiegania o to. To naprawdę znamienny fakt. Pan senator dostrzegł nasze zainteresowanie problemem, co skutkowało zaproszeniem ROMB do udziału w posiedzeniu Komisji. Po drugie Pan senator zaprezentował bardzo rzeczowy projekt opinii Komisji, który w sposób zupełny odpowiada oczekiwaniom społecznym.

Panie Senatorze, jeszcze raz składam Panu wyrazy naszego uznania.

A tu nagranie wideo z posiedzenia komisji:

senatjpg

 

 • Wojciech Pisarski

  Nadzwyczaj interesujące, w pierwszej chwili myślałem, że pan Rocki jest senatorem PiS. A tu senator z PO wprost przewodniczy obalaniu chorego pomysłu pani komisarz, de facto też z PO.

  • TenSamJa

   też byłem zdziwiony, że jest z po

  • Andrzej Turczyn

   Pan Senator jest z PO, pani przewodnicząca sejmowej komisji jest z PiS i odmówiła udzielenia głosu organizacji społecznej. Niedobrze, ale cóż, może to po prostu brak wyczucia sprawy…

   • marwin

    Stanowisko Senatu jest jasne i czytelne. Jednak po obejrzeniu nagrania z posiedzenie Komisji jestem mocno zaniepokojony jedną z wypowiedzi. Przedstawiciel MSWiA na samym początku powiedział, że ministerstwo pracuje obecnie nad projektem zmian zaostrzającym posiadanie i obrót bronią i amunicją. Jeśli resort pracuje nad zaostrzeniem to projekt nowej UoBiA, który w założeniach liberalizuje, może trafić do kosza.

    Wypowiedź przedstawiciela MSWiA na temat prac nad zaostrzeniem padła o godz. 17.22 08sec

    http://senat.atmitv.pl/senat-console/archival-transmissions/item?code=9KSZUE131

    • Andrzej Turczyn

     Pani wiceminister powiedział, że komicja pracuje. Chodziło chyba o komisję europejską. Nie padło słowo rząd.

     • marwin

      Przesłuchałem jeszcze raz i faktycznie ma Pan rację. To Komisja EU pracuje nad zaostrzeniem. Ufff 🙂

 • marwin

  Toż to szok!!! 😉
  Widać ci, którzy są w kraju, mają jeszcze poczucie przyzwoitości i zdrowy rozsądek. Tym, co wyjechali dla większego koryta i pseudokariery, klimat Brukseli wyprostował zwoje pod dekielkiem.
  Pytanie, jak pan Rocki zachowa się gdy dojdzie do uchwalania projektu UoBiA? Wypada mieć nadzieję, że rozszerzy swoje horyzonty i na ten aspekt.

  • Wojciech Pisarski

   Moja hipotezą jest tutaj połączenie magii JOW-ów oraz faktu, że PO idzie na dno. Skrajniejszym przypadkiem jest tu Leszek Miller, potencjał polityczny wyczerpany i może mówić wprost co myśli, więc gada, często z sensem.

   • Andrzej Turczyn

    Tak w przypadku Senatu widać wyraźnie to, że wyborcy mają jednak znaczenie. Partyjni funkcjonariusze w Sejmie już takich problemów nie mają. Tam liczy się dobry układ partyjny, bo ten decyduje o miejscu na liście.

  • Artur P

   Uchwalania projektu UoBiA nie będzie. Możemy o tym zapomnieć, przynajmniej w tej kadencji sejmu. Więcej tutaj:
   http://vadimpacajev.com/blaszczak-przekazal-dzisiaj-zdanie-prezesa-w-sprawie-obywatelskiego-projektu-ustawy-o-broni-palnej/
   Pomijam oczywiście niemerytoryczne aspekty wpisu. Najważniejsze jest to zdanie: “Nie, uważam że to nie jest dobry pomysł. My mamy bardzo dobre przepisy prawne dotyczące posiadania broni.” I pozamiatane!

   • Andrzej Turczyn

    vadim padajew to nienawistnik, który pisze to co nienawiść mu podsuwa. a to na mnie pluje, a to na pis. absolutnie jego słowa nie mogą być tratowane jako napisane przez osobę mającą cokolwiek mądrego do powiedzenia. proszę też nie przytaczać na moim blogu tego pana, bardzo tego nie chcę.

    • Artur P

     Jeszcze raz przepraszam za Pacajeva. Nic nie poradzę jednak, że to on pierwszy odniósł się do wypowiedzi Błaszczaka, a nie Pan, czego – przyznam się – oczekiwałem. Mój wpis nieco rozruszał dyskusję, więc nie należy go chyba oceniać tak negatywnie.

   • Andrzej Turczyn

    co do wypowiedzi Błaszczaka, powoli. On nie powiedział, nic na nie. Mam wrażenie, że on nie bardzo jest w temacie broni i amunicji obeznany.

    • Wojciech Pisarski

     Tu leży problem PiS-u, ich polityka medialna… no właściwie jej nie ma. Jest to zaskakujące po dwóch znakomitych kampaniach wyborczych, gdzie wykazali się nienaganną dyscypliną. Nawet tam, gdzie przekaz partii jest jasny i klarowny, poszczególni politycy, nawet część z ważniejszych postaci PiS-u, potrafią skutecznie zepsuć powietrze nieprzemyślanymi wypowiedziami.

     Biorąc pod uwagę resztę działań i przekazu podejrzewam, chociaż nie bez wątpliwości, że przypadek pana ministra jest właśnie tym niechlubnym wyjątkiem.

     Ale moją hipotezę ostatecznie potwierdzi lub obali głosowanie nad projektem.

    • marwin

     O ile w innych kwestiach mówił pewnie, to gdy doszło do pytania o zmianę UoBiA wymigał się od konkretnej wypowiedzi. Chyba faktycznie nie zna tematu, więc woli krótko powiedzieć “nie” i dodać coś o Unii. Zresztą, to nie on będzie decydował. Najważniejsze poparcie na Wiejskiej.

     • Piotr Petrus89

      Jeszcze kwestia jest mendiów… GW i telewizja miast i WSI24 chętnie pokazała by projekt nowej UOBiA w niekorzystnym świetle podpierając się pewnym łysym ex-at jako autorytetem…

     • Wojciech Pisarski

      Oby się nie zdziwili, bo znany nam medialny pan z bronią i ogoloną głową komentując zamachy w Paryżu mówił całkiem do rzeczy.

     • Piotr Petrus89

      Widocznie zmienił wtedy lekarza, albo kgp nakazała mu oddać pamiątkową TT.

    • Artur P

     Przepraszam za cytowanie Pacajeva na Pańskim blogu. Pan jest tu gospodarzem i ma pan prawo czuć do niego awersję. Ja też nie czuję do niego szczególnej sympatii. Zastrzegłem się jednak, że pomijam aspekty niemerytoryczne. Błaszczak powiedział to, co powiedział! Ja tego nie wymyśliłem, ani Pacajev.

 • Pingback: Nie dajcie się wkręcać antypisowskiej propagandzie, analiza faktów na to nie pozwala. | Andrzej Turczyn()