W MSWiA powstał zespół dotyczący broni palnej.

Komentarz na dzisiaj (23.04.2016 r.) Dzisiaj trzeba pochwalić Prawo i Sprawiedliwość, chociaż to nieco górnolotnie brzmi. Brawa i uznanie należą się tym mądrym politykom PiS, którzy sprawili, że w MSWiA się zadziało. Stało się już sprawą publiczną, że w MSWiA powstał zespół, który zajmie się sprawami broni palnej. Być może zespół wyda rekomendację dotyczącą konieczności zmiany ustawy. Czas pokaże. Sekretarz zespołu opisuje cele i zadania tak:

smuszynsk

Projekt, który będzie podstawą prac zespołu, jest projektem wspieranym przez Ruch Obywatelski Miłośników Broni. Autorem projektu jest Jarosława Lewandowski. Zrozumiałe jest dla mnie, że w pracach zespołu uczestniczył będzie autor projektu Jarosław Lewandowski. Nie ma w tej sprawie lepszego eksperta. Czy dobrze sobie kombinuję? W imieniu ROMB oczywiście podejmę starania, aby ROMB jako organizacja społeczna mogła wyrażać swoje zdanie.

Za co chwalić polityków PiS? Za to, że taki zespół powstał. Sprawy dotyczące dostępu do broni palnej są dość wrażliwe i mamy wielką trudność, aby nasz projekt stał się podstawą prac sejmowych. Ci co mogliby złożyć projekt, oglądają się na rząd. Może trzeba to zrozumieć. Tak czy inaczej ktoś uznał, że powinien powstać w rządzie zespół, który zajmie się sprawą, która coraz bardziej nabrzmiewa społecznie. Nie myślcie, że ktokolwiek o tej sprawie by pomyślał, gdyby nie wciąż rosnące zainteresowanie społeczne tematem broni palnej. To moim zdaniem pierwszy powód stworzenia tego zespołu. Drugi to dość krytyczny raport NIK z kontroli Policji. Policja jest w opłakanym stanie pod względem wyszkolenia strzeleckiego i stosowania ustawy o broni i amunicji. Przecież to widać, słychać i czuć. Trzecia przyczyna to społeczne starania o zmianę prawa. Z komunistycznego prawa, które dzisiaj mamy, na cywilizowane, którego projekt przecież już jest przygotowany.

Czas pokaże jak ta sprawa się rozwinie. Zespół ma charakter wewnętrzny. To mnie trochę martwi. Tam gdzie głos Policji, tam musi być i głos społeczny dla przeciwwagi. Nie od dziś wiadomo, że Policja jest wroga wszelkiej normalności posiadania broni palnej. Taka postawa tej formacji, która z aparatu bezpieczeństwa publicznego nie przepoczwarzyła się chyba jeszcze do należytego rozumienia słów we serve and protect, jest wciąż aktualna. Na szczęście zespół jest w MSWiA, a nie w Komendzie Głównej Policji, to napawa mnie nadzieją…

Jedno dzisiaj jest pewne. Sprawa nabiera powagi!

Tags: ,
 • max-bit

  Światełko w tunelu 🙂

  • Andrzej Turczyn

   mam nadzieję

   • max-bit

    Byle się nie okazało pędzącym walcem bez hamulców …..

    • Piotr Petrus89

     Tak sobie też pomyślałem… Byle się nie okazało, że zamiast liberalizacji będzie zaostrzenie…

     • max-bit

      i mam nadzieje że nie po to powołali aby równolegle wdrażać coś co kombinuje EU ……
      No ale, powiedzmy że nie.

      Popatrzmy kto tam będzie
      Zacznę od Pana Sergiusza Muszyńskiego .. trochę młody zaledwie 24 lata … I tu moje pytanie czy jest strzelcem (no nie ważne czy sportowym, kolekcjonerskim etc … ) ktoś wie ?
      Z tego co można znaleźć w “internetach” powiem że chyba nie, co jest na minus bo jak osoba nie mająca stycznością z bronią może się o niej wypowiadać … no ktoś powie w aspekcie prawnym tak itd …. Może tak może nie ale ja mam duże wątpliwości do za dużego teoretyzowania.
      Po za tym OK poglądy konserwatywne itd …
      Kończy prawo…
      Teraz Pan Minister Tomasz Zdzikot
      Wygląda na plus dla naszej sprawy…
      Wypowiedzi oraz informacje:
      http://trybun.org.pl/2016/01/23/5717/
      Po za tym Policja BOR MSWiA itd … jedynie co mi się źle kojarzy to Dep Porządku Publicznego jakoś za blisko nazwy MBP …. (Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego) a co to było to chyba tłumaczyć nie muszę …
      Ale jakoś kogoś z naszej strony czyli po prostu strony społecznej czyli ROMB,
      Zatem proponuję robić wpisy podpisy z apelami aby w pracach tej komisji mogła uczestniczyć strona społeczna.

     • Andrzej Turczyn

      Będzie poseł Czartoryski, a to bardzo dobrze dla naszej sprawy. Niezwykle rozsądny człowiek, mam wręcz wrażenie, że to za jego sprawą jest ten zespół. Ale tego nie wiem, to moje spekulacje. Prawdopodobnie będzie Jarek Lewandowski, autor projektu ustawy nad którym mają przecież debatować.

   • Robert N

    dobrze, że wreszcie coś się dzieje

  • Minuteman

   Owo światełko w tunelu może okazać się reflektorami pędzącego pociągu.

   Wcale nie jestem przekonany czy to, że taki zespół powstał, to dobrze czy źle. Jeśli zespół ma charakter wewnętrzny i będzie pracować pod dyktando “ekspertów” z KGP, BOR, SG, MSWiA, to obawiam się, że wynik jego prac może (delikatnie mówiąc) mocno rozminąć się z naszymi oczekiwaniami.

   • Andrzej Turczyn

    Rzeczywiście taka obawa powinna być brana pod uwagę i to realnie. Z rozpoczęciem prac zespołu zbiegnie się i to zupełnie przypadkowo zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. Juto partia KORWiN, która wzięła nasz projekt zacznie zbiórkę podpisów. Każdy będzie mógł pokazać jak mu zależy i na czym. Obywatelska inicjatywa ustawodawcza zostanie rozpoczęta.

    • Remik

     KORWiN ma niestety małą “nośność”…
     Zatem pozostaje zadać pytanie czy struktury ROMB mają zamiar wspierać zbiórkę podpisów czy pozostawiamy sprawę wyłącznie na łasce posłów?

     • Andrzej Turczyn

      Mam nadzieję, że to nie będzie tylko akcja partyjna. Mam nadzieję, że zbiórka podpisów nie podzieli Polaków i nie zostanie upartyjniona. Mam nadzieję, że członkowie ROMB zaangażują się w akcję, że dzięki temu będzie możliwość pokazania Sejmowi i Rządowi jak bardzo nam zależy na nowej ustawie.
      Oczywiście rozumiem to, że partia KORWiN będzie chciała zrobić na tym swój interes, to dla mnie zrozumiałe. Podejmują wysiłek organizacyjny, to i muszą coś na tym zyskać.

  • Przemysław Markowicz

   Ale całkiem możliwe, że jest to pociąg 🙂

 • max-bit

  Wpis z FB Pana Sergiusza Muszyńskiego cytuje na podstawie FB:
  https://www.facebook.com/muszynski.sergiusz/timeline

  “Jeżeli chodzi o regulacje co do posiadania broni palnej, niezbędne jest, aby skoncentrować przyjęte środki w pierwszej kolejności na nielegalnej broni palnej, a nie na legalnie posiadanych sztukach broni. Nielegalna broń palna stanowi poważne zagrożenie na poziomie Unii Europejskiej. Niezbędne jest, aby zapobiegać napływowi nielegalnej broni palnej z obszarów ryzyka.

  Należy wziąć pod uwagę, że zakazy posiadania określonych rodzajów broni palnej, które w rzeczywistości nie są wykorzystywane do aktów terroryzmu, mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji, w szczególności do przejścia tej broni palnej do sfery nielegalnej. Państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej mają bogate doświadczenia historyczne w zakresie takich implikacji.

  Ministrowie spraw wewnętrznych zwracają uwagę w przypadku posiadania tej broni palnej do celów obejmujących kolekcjonerstwo, myśliwstwo, sport oraz do celów samoobrony, możliwość określenia warunków użytkowania broni palnej należy pozostawić w rozsądnym uznaniu każdemu państwu członkowskiemu, w zależności od jego potrzeb.”

  I tu bym się zainteresował akapitem drugim.
  Czy ktoś może mi wytłumaczyć to sformułowanie bo ja to interpretuje że ktoś uważa jakaś broń (nie określone jaka) może ze strefy legalnej trafić do nielegalnej ?

  no nie chce straszyć ale coś mi to tak lekko pachnie EU bo czy przypadkiem to właśnie EU nie chce nam zabronić broni samopowtarzalnej gdyż uważa że może ona zostać użyta w … zamachach ?

 • Nikifor

  Ciekawe ile będzie miał do powiedzenia w tym towarzystwie nowy Komendant Główny Policji?
  Zdaje się, że on z Katowic przybył do Warszawy.

  • Robert N

   niestety pan komendant wyraził już swoje zdanie (druga część audycji): http://telewizjarepublika.pl/Rozmowa-scisle-jawna-odc-32-20152016-anna-siarkowska-i-stanislaw-pieta,video,2187.html#.Vxu7wnGLRD9
   Wygląda, że jak zwykle policja jest przeciwko. Z tego powodu niemal niezbędne jest żeby ROMB mógł uczestniczyć w pracach, choćby w celu zrównoważenia negatywnego stanowiska policji.

   • Andrzej Turczyn

    to nie ten komendant, tego już nie ma

    • Robert N

     przepraszam, nie wiedziałem, że się znowu zmienił

   • Kula Fa

    Nie tylko o to chodziłoby z uczestnictwem ROMB-u. Moim zdaniem, to ROMB ma najrozsądniejszy, najbardziej długofalowy i najbezpieczniejszy – jednym słowem: OPTYMALNY program w tej sprawie – na tym etapie rozwoju naszego społeczeństwa.

 • marwin

  Mnie martwi data opracowania raportu podsumowującego prace zespołu. Do końca lipca będą debatować. To dużo czasu żeby znaleź dziurę w całym. Na zmianę UoBiA w tym roku nie ma co liczyć.

  • Andrzej Turczyn

   Projekt nad którym będą pracować jest gotowy, a nawet jest wciąż szlifowany. Jeszcze wczoraj ja pisałem drobną uwagę, a autor projektu naprawdę stara się ponad własne siły nad tym aby to był dobry projekt.

 • Mariusz Sienkiewicz

  Ja jednak boję się, że to zepsują

  • Andrzej Turczyn

   Zobaczymy, będziemy patrzyli na prace. Taka nasza rola organizacji społecznej.

 • Dongonzales

  W raporcie NIK pojawiły się uwagi temat warunków technicznych strzelnic, sposobu kontroli przechowywania i nie pamiętam czy nie było wzmianki o badaniach lekarskich. Te obszary najlepiej było by zostawić bez zmian, bo jakoś nie słychać o incydentach z ich powodu. Jednak jeśli się pojawiły w raporcie to ktoś może uznać że warto zadziałać proaktywnie i to mnie najbardziej niepokoi.

 • vilas

  co najwyżej zostanie pytanie – na kogo głosować za 3 i pół roku , bo to że PiS jest ekonomicznie socjalistyczny to ja wiem, natomiast różne ostatnie wydarzenia pokazują, że inni popisujący się “patriotyzmem” mogą grać , de facto w PL nie mamy znaczącej (procentowo) partii prawicowej-wolnościowej ,
  mamy aferałów dążych do sprzedaży wszystkiego obcym i zniszczenia nas, postkomune i neokomune (nie weszli), mamy partię nepotystyczno-etatystyczną i mamy chrześcijańsko-socjalistyczną partię,
  nie mamy znaczącej procentowo wolnościowej prawicy ekonomicznej nie ruszającej kwestii religijnych, dla której ekonomia, broń, swobody, porządne prawo fair play – były by głównym obszarem działań
  cały czas używam zwrotu “znaczącej procentowo”, bo partie o 1% poparcia czy 3% nie są żadną siłą i poza youtubem w mediach nie istnieją,
  przez ostatnie 2 wybory de facto ja i paru moich znajomych głosowało “przeciw komuś” a nie “za kimś”,
  jeśli PiS zrobi to samo co “proeuropejscy nowocześni” to w 2019 ja nie mam na kogo głosować

  • Andrzej Turczyn

   Bacznie musimy obserwować ja postanowiłem oceniać po tym jak władza będzie traktowała moją wolność. PiS to wielki lodołamacz, który skruszy PRL, przez 3 lata wyłapie postkomunistycznych złodziei. Po ich rządach będzie już naprawdę inaczej. Obawiam się, że ekonomicznie gorzej, politycznie znacznie lepiej.

   • vilas

    napiszę Panu na priv – nie chcę pewnych rzeczy publicznie

  • Piotr Petrus89

   Dopóki się kilku panów nie dogada to tak będzie… Gdyby tych kilku panów się dogadało przed wyborami to byśmy mieli jakąś tam reprezentację “Wolnościowo-narodową” w sejmie, a tak jeden pan zgarnął 4,97, inni panowie mieli po 1-2 procent… Być może do 2019 roku wyciągnął naukę, a dodatkowo nie znajdzie się żaden kanalizator – w tych wyborach doliczyłem się aż dwóch…

   • vilas

    muszą sie dogadać, stawka jest zbyt duża
    lepiej wprowadzić grupe osób o określonym celu niż jako pare partyjek sie odbić od progu
    musi do ich łbów dotrzeć, że najważniejsze jest by wejść i spróbować zawalczyć o pewne wartości

 • EDiox

  Dorze słyszeć że coś się dzieje w temacie 🙂 Oby w kierunku normalności a nie “bieńkowatości” komisarz UE. Może wrócą stare dobre czasy kiedy naród był najlepszym strażnikiem swojego interesu a nie tylko zagrożeniem dla “wielmożnych”.
  http://www.wiadomosci24.pl/artykul/polska_z_reguly_zbrojna_czyli_o_tradycji_posiadania_broni_224825-1–1-d.html

 • Pingback: Podejmijmy wspólny wysiłek zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o broni i amunicji. | Andrzej Turczyn()

 • Artur P

  “Za co chwalić polityków PiS? Za to, że taki zespół powstał.” Jest takie stare przysłowie. Nie chwal dnia przed zachodem słońca. Oczywiście bardzo dobrze się stało, że taki zespół powstał. Jest to ogromny, nie do przecenienia krok naprzód… Ale chwalić polityków to ja będę dopiero, kiedy zespół zakończy swoje prace rekomendacją przyjęcia nowej ustawy, a Sejm ją uchwali. Pamiętajmy, że zespół działa w MSWiA. Niestety obecny minister wielokrotnie powtarzał, że nie widzi potrzeb zmian w tym zakresie. Stąd moje uzasadnione obawy, że taka też właśnie będzie rekomendacja zespołu. Cieszmy się z powołania zespołu, przyglądajmy się jego pracom (jeśli będzie taka możliwość), ale z chwaleniem poczekajmy do ich zakończenia.

 • Pingback: Nie dajcie się wkręcać antypisowskiej propagandzie, analiza faktów na to nie pozwala. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Kolejne akty terroru pokazują, że pilnie trzeba w Polsce zmienić zasady dostępu do broni. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Jesienne podsumowanie spraw związanych ze zmianą ustawy o broni i amunicji. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Stan prac nad zmianą prawa o broni palnej w MSWiA. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Czas ucieka, a zamachowcy do Polski się zbliżają, geografia Europy tego dowodzi. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Magazyn broni islamskich bojowników znaleziony w Niemczech. | Andrzej Turczyn()