Nie dajcie się wkręcać antypisowskiej propagandzie, analiza faktów na to nie pozwala.

Pozwólcie, że przedstawię fakty na temat społecznych starań o zmianę prawa o broni i amunicji, począwszy od wyborów z października 2015 r. Wówczas władzę w drodze demokratycznego wyboru, Naród powierzył partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość. W tym wpisie przedstawię fakty, a nie słowa, nie najgorsze lub najpiękniejsze deklaracje. Pokuszę się o ocenę faktów oraz prezentację nasuwających się wniosków. Zastosuję kryterium wolne od werbalnej propagandy, polegające na ocenie faktów w myśl zasady „po owocach ich poznacie”. Pomijam co kto mówi, jak pięknie deklaruje lub jak groźnie straszy. Przyjrzyjmy się wspólnie suchym faktom.

 

Fakty.

W Konwencji Programowej ROMB uczestniczyło dwóch posłów PiS za wiedzą i zgodą klubu poselskiego tej partii. Jednym z nich był przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, a zatem komisji sejmowej merytorycznej dla spraw broni i amunicji, poseł Arkadiusz Czartoryski.

W Konwencji programowej ROMB uczestniczyło również dwóch posłów klubu poselskiego Kukiz’15.

Na wniosek posła Bartosza Józwiaka i Anny Siarkowskiej z klubu Kukiz’15 przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji poseł Arkadiusz Czartoryski, na miesiąc kwiecień zaplanował prace nad ustawą o broni i amunicji.

Jeszcze przed Konwencją Programową ROMB przedstawicielka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Bieńkowska rozpoczęła prace w Komisji Europejskiej nad dyrektywą mającą za cel rozbrojenie cywilnych mieszkańców Europy.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu Jarosław Stawiarski z PiS wsparł społeczny sprzeciw przeciwko dyrektywie Bieńkowskiej, zbierając pisma organizacji społecznych oraz przekazując je ministrowi Błaszczakowi. Sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej oraz Senacka Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej – obie izby parlamentu zdominowane przez PiS – zgodnie ze stanowiskiem rządowym, wyraziły negatywną opinię o dyrektywie Bieńkowskiej.

Rząd RP zaprezentował stanowisko wobec dyrektywy Beńkowskiej zgodne ze stanowiskiem Czeskim.

Na początku lutego przekazaliśmy projekt ustawy o broni i amunicji posłom klubu Kukiz’15. Doszło do spotkania strony społecznej z posłami klubu Kukiz’15. Na spotkaniu zadeklarowano nam poparcie dla projektu promowanego przez ROMB.

Pod koniec lutego doszło do spotkania strony społecznej z przewodniczącym klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość marszałkiem Ryszardem Terleckim oraz innymi posłami PiS. Wówczas zadeklarowano poparcie dla projektu społecznego. W trakcie spotkania padły słowa abyśmy uzgodnili projekt z MSWiA oraz MON.

W tzw. międzyczasie posłanka Anna Siarkowska i Magdalena Błeńska zaczęły promować w klubie Kukiz’15 projekt ustawy o broni i amunicji Fundacji Ad Arma, konkurencyjny wobec projektu wspieranego przez ROMB. Odbyło się w tej sprawie spotkanie z marszałkiem Stanisławem Tyszką, składaliśmy pisemne informacje.

W kwietniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt społeczny stał się przedmiotem prac wewnętrznego zespołu.

W tym okresie ze strony PSL, PO i Nowoczesna nie odnotowałem niczego pozytywnego w związku z dostępem do broni palnej. Projekt ustawy z klubu Kukiz’15 nie trafił do laski marszałkowskiej. Projekt ustawy z klubu PiS nie trafił do laska marszałkowskiej.

Uzupełnienie z dnia 20.06.2016 r. W dniu 10 czerwca 2016 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości sprzeciw się projektowi dyrektywy Rady, która ma zmieniać dyrektywę o kontroli nabywania i posiadania broni palnej. Poza Polską przeciwko projektowi głosowali tylko Czesi.

 

Ocena faktów i wnioski.

Projekt ustawy o broni i amunicji trafił do partii Prawo i Sprawiedliwość w trakcie Konwencji Programowej ROMB. Partia ta wydelegowała swoich przedstawicieli na imprezę organizowaną przez stowarzyszenie. Ranga przedstawicieli nie była zwyczajna. Później po raz pierwszy w historii starań o zmianę ustawy o broni i amunicji, strona społeczna została przyjęta przez przewodniczącego klubu parlamentarnego i zarazem wicemarszałka Sejmu, z obozu sprawującego władzę. W poprzedniej kadencji podobne próby skoczyły się na rozmowach telefonicznych z asystentem zastępcy przewodniczącego klubu PO. Projekt społeczny stał się przedmiotem prac w rządzie, to również wydarzenie bez precedensu w powojennej historii Polski.

Od czasu do czasu wiele osób ze środowisk strzeleckich daje złapać się na antypisowską propagandę. Taki czy inny dziennikarz zapyta jakiegoś wiceministra, ten coś chlapnie bezmyślnie jęzorem albo jak to częściej bywa Polsce wypowiedź zostanie zmanipulowana i zaczyna się…. PiS zły, PiS zamordystyczny, PiS wrogiem wszelkiej wolności. Każdy powód dla wroga naszej Ojczyzny jest dobry do napuszczania Polaków na Polaków.

Koledzy i koleżanki. Fakty, fakty i jeszcze raz fakty! Fakty zaś dowodzą tego, że jeszcze nigdy nie udało nam się zajść w rozmowach z ugrupowaniem rządzącym tek daleko i tak wysoko. N I G D Y ! Nie dajcie się więc łapać na tanią propagandę, bez własnej oceny faktów.

Z punktu widzenia PiS sprawa dostępu do broni nie jest priorytetem. Rozumiem to, że dla wielu tak, dla mnie również jest to sprawa pierwszorzędna. Nie zmienia to faktów i nie pozwala na atakowanie PiS z tego powodu, że coś źle robi. Pamiętajmy, że PiS podjął na siebie ciężar zmiany Polski z okupowanej przez obcych kolonii, na kraj będący własnością Polaków. Międzynarodówka socjalistyczna posunie się do każdej niegodziwości, aby w oczach Polaków PiS był zły. Nie mam wątpliwości, że PiS to nie jest ugrupowanie bez wady. Ale oceniając owoce zdaje się, że póki co dość przyjazne naszym zamiarom.

Jaki będzie finał naszych starań tego oczywiście nie wiem. Wiem, że nie można zaniechać okazywania społecznych oczekiwań, choćby przez zbiórkę podpisów. Nie można zaniechać merytorycznej debaty o dostępie do broni. Dajmy jednak rządzącym nieco więcej czasu. Cykle demokratycznych wyborów odbywają się co cztery lata. Jeżeli sprawa broni palnej w tym Sejmie polegnie będę pierwszy, który na karcie wyborczej da wyraz swemu oburzeniu.

Z przedstawionych faktów raczej wynika, że najbardziej wroga jest nam Platforma Obywatelska, która przez działania tow. Bieńkowskiej chce nas kompletnie rozbroić. Zwróćcie uwagę, o pochodzeniu Bieńkowskiej media głównego przekazu zapominają. Chociaż jej pomysły są przerażająco komunistyczne nikt nie krzyczy, PO to banda socjalistów i komuchów!

Wyciągnijcie z tego wnioski sami, do analizy faktów gorąco zachęcam.

 

dobroni_mniejszepoglzmn

 • vilas

  nie zgodzę się że PO to banda socjalistów 😉
  socjaliści chcą aby ludziom pracy żyło się dobrze i aby biedni nie cierpieli biedy 😉

  • Wojciech Pisarski

   PO to półsocjaliści. Niestety tą połową w ich przypadku jest przypilnowanie, żeby nikt się przypadkiem bez ich wiedzy i zgody nie wzbogacił. 😉

   Wracając do tematu, ja się cieszę z każdego pozytywnego wydarzenia, ale pozostanę sceptyczny do samego końca, czyli do zakończenia głosowania nad przyjęciem ustawy i poprawek do niej. W przeciwnym razie nie kłopotałbym się robieniem pozwolenia na obecnych zasadach, chociaż oczekiwanie na polecony z patentem strasznie denerwuje po 3 tygodniach, a licencja pewnie drugie tyle zajmie…

   • vilas

    1066 ważne też

 • Piotr Petrus89

  No to patrzcie: Pierwsze “papierki lakmusowe” już się ukazują. Z komentarzy widać, że akcja im wyszła niezbyt udana … https://www.facebook.com/razemswietokrzyskie/photos/a.727416107362739.1073741828.727408490696834/818826458221703/?type=3

  • Andrzej Turczyn

   widziałem ten syf. Komuniści lżą Polaków. Niczego innego po komunistach nie można oczekiwać. Kiedyś nad mordowali, dzisiaj nas lżą i traktują jak bydło.

   • Piotr Petrus89

    Szkoda, że na rzeczowo uzasadniony argument, że to “Lewica kierowała zawsze broń przeciwko ludziom” nie potrafią odpowiedzieć, a zaczynają lżyć z przykładów (10 letni Carewicz, niepełnoletnie córki Cara – zamordowani bez wyroku, miliony ofiar w kraju “rad robotniczych” , ofiary Guevary: setki zamordowanych pasterzy w Ameryce Południowej – oczywiście bez procesów, wyroków itd… A wszystko skwitowane jako “argumenty gimbazy” 😀

  • Pawel W

   Odpowiedź na to – a czy teraz każda stłuczka kończy się walką na pięści, albo noże, albo klucze do kół???

   • Piotr Petrus89

    Dobry argument… Panowie zaczęli moderować na facebooku komentarze….

    Co do kolegi (chyba mogę tak mówić?) stwierdzenia: w Polsce NIE, w Rosji – tak, a mimo łatwego dostępu do broni zwykli Rosjanie się nie “strzelają” na Fed-Rutach.

    • Pawel W

     Z tego, co się orientuję, to zwracanie się per “ty” na forach jest przyjęte jako norma. 🙂

    • Warhead

     To się nazywa merytoryczna dyskusja. Po kilku pytaniach odnośnie konkretów zostałem zbanowany 🙂 Ależ się przejąłem…

  • vilas

   nosz kur…
   co za s.,,
   można kląć na Pana blogu Panie Andrzeju ? 😉
   a racja, jest powszechny dostęp do rewolwerów czarnoprochowych kaliber 44, racja

   • Piotr Petrus89

    Chyba panowie z “razem” zorientowali się, że nie mają przebicia, bo zaczęli wprowadzać cenzurę – no cóż wzorują się na NKWDzistach typu Beria itd…

    • vilas

     pewne ruchy społeczne są sponsorowane z zewnątrz,
     ta partia wyrosła nagle w telewizjach mainstreamowych parę dni przed wyborami,
     żeby SLD nie weszło, czemu ?
     jakkolwiek to zabrzmi dla czytelników tego bloga i strony patriotycznej, to SLD to “nasza” komuna, nie “obca”,
     SLD bardziej martwi się o kraj niż PO / N itd.
     komuniści z PZPR co by o nich złego nie mówić, mają w sobie więcej patriotyzmu i dbania o interes Polaków niż N+PO razem wzięte,
     mainstream chciał wyeliminować SLD, udało się im, stworzyli “Razem” i pana który pojawił się w mediach i zrobił wrażenie na … nie będę wchodził w socjologie, psychologie,
     owszem dobrze, że lewicy nie ma w parlamencie, ale jak patrzymy na temat inwazji islamskiej, to Miller jest przeciw a Razem jest za,
     post-PZPR nie zależało na rozwaleniu kraju na rzecz obcych ale na dojeniu go,
     stąd pojawił się ruch “nowoczesnej zachodniej lewicy” wykreowany przez media tak samo jak wykreowano nowoczesną peo która jest mocno pompowana,
     kreowano nowoczesnąpeo jako partie władzy środka a razem jako rzekomą opozycję do nowoczesnej (w myśl taktyki konkurencji Media Markt i Saturna – dla niewtajemniczonych – oba sklepy mają 1 właściciela)

  • max-bit

   To chyba szykuje się cała seria takich głupich “plakatów” każda awantura rodzinna strzelanina, kłótnia rodzinna strzelanina, jakakolwiek sprzeczka na ulicy strzelanina i dziesiątki innych pomysłów.
   No cóż nie mają specjalnie żadnych argumentów więc stosują te najbardziej prymitywne i prostackie.
   Czyli wszyscy będą się “strzelać”
   Trzeba to ośmieszać itd …

  • Andrzej Turczyn

   Proszę o usunięcie tego zdjęcia. Nie powinniśmy pod żądnym pozorem z tym bełkotem nawet podejmować dyskusji.

  • Adam

   He, he, he – to się chyba nazywa w psychologii “projekcja”

   Definicja:
   Projekcja (od łac. proicere, wyrzucać przed siebie) – narcystyczny mechanizm obronny; przypisywanie innym własnych poglądów, zachowań lub cech, najczęściej negatywnych. Przyczyną jest większa dostępność tych poglądów, zachowań i cech u osoby, która je posiada, a tym samym łatwiejsze podciąganie pod daną kategorię.

   Im na pewno pozwolenia na broń nie należy wydawać ;-)))

 • Beli
  • Warhead

   No właśnie. Dokładnie coś podobnego usłyszałem dzisiaj o 6 rano w wiadomościach. I nie była to żadna interpretacja słów, tylko fragment wypowiedzi niejakiego pana Jakiego z MS – nikt chyba nie wierzy, że pan Jaki może wypowiadać się w tak kategoryczny sposób bez wiedzy Ministra “Sprawiedliwości”. Fakt, przyznano, że rząd nie zgadza się z dyrektywą naszej Uber-Komisarz, ale jednocześnie padło stwierdzeni, że zwiększenie dostępu do broni w Polsce jest bezzasadne i zwiększy zagrożenie (skąd my znamy tą śpiewkę nie popartą absolutnie żadnymi statystykami?)
   Osobiście będę mile zaskoczony, gdy okaże się, że nasi politycy traktują propozycję Ustawy wg ROMB-u poważnie, ale kilkudziesięcioletnie doświadczenie życiowe każe jednak być sceptycznym i mieć nadzieję chociażby na zachowanie status-quo.

   • Andrzej Turczyn

    Nie ma wątpliwości, że Ziobro jest pełnym socjalista w sprawie broni. Rozmawiałem z nim osobiście w tej sprawie po programie Państwo w Państwie. Niestety takie są fakty.

    • vilas

     PiS to jest partia chrześcijańsko-socjalistyczna, to nie jest partia wolnościowa,
     PiS wyrosło ze części związku zawodowego Solidarność,
     PiS – choc to brzydko zabrzmi to “narodowy socjalizm w wersji light”
     słowo “narodowy socjalizm” zostało wypaczone przez pewien ruch w Niemczech w latach 30-45 , więc może lepiej mówić “patriotyczno-socjalistyczna partia”,
     więc nie chodzi mi o wypaczony sens tego słowa (bo tak samo wypaczone jest mówienie “kobieta” o transwestycie)
     natomiast jeśli chodzi o spectrum polityczne z punktu widzenia politologii
     to Polacy głosują na lewicę, jak zachód,
     z tym że u nas jedyną lewicą ekonomiczną jest PiS,
     PiSowcy sie obrażają jak nazywa się ich lewicą, partią socjalistyczną,
     ale takie są fakty,
     SLD politykę prorodzinną i propracowniczą już bardziej po macoszemu traktował, bo Miller w pewnym momencie stał się liberałem,
     z tym że inne lewice są anty-patriotyczne

     w Polsce brakuje liczącej się procentowo partii prawicowo-wolnościowej
     aby ją przepchnąć do parlamentu potrzeba zgody na czas wyborów,
     a tak żre się kilka partii mających po 1 -3 procent,
     gdyby te partie się dogadały, jak lewacy tworzą koalicyjki by tylko zdobyć mandat,
     to prawica prawdziwa prawicowa może by weszła,

     ale do tego trzeba porozumienia Korwinowców, Kowalskiego, Brauna (tylko niech Braun nie gada o religii), jeszcze jakichś narodowców itd.

     w PL nie ma też dla tych ludzi miejsca w mediach,

     taki smutny żart – czasem polska scena polityczna wygląda jak kłótnia 3 stron,
     jedna ze stron mówi że trzeba służyć rosji a raczej zsrr lub brukseli, druga strona że niemcom, trzecia że ameryce, do tego dochodzi 4 mała strona która z każdym wejdzie w koalicję byle tylko dla rodzin stanowisko w starostwie było
     pytanie, czy jest ktos kto mówi o służeniu Polsce ?

  • max-bit

   a ten “NEWS” to z kiedy i na podstawie czego ?

 • Jakub Cezary

  To prawda, że to co osiągnął ROMB z PIS-em nie ma precedensu wobec powojennej historii Polski ale co do tej partii są też inne fakty, pesymistycznie nastrajające wobec perspektywy liberalizacji dostępu do broni.
  Minister Błaszczak stwierdził,,że wierzy w silne państwo, a nie w to, że obywatele najlepiej obronią się sami. Fakt
  Minister Ziobro krzywo patrzy na broń w rękach obywateli odkąd po raz pierwszy dostał tekę ministra. Prawda.
  Ten sam minister po zabójstwie funkcjonariusza Struja, chciał reglamentacji noży wzorem pozwoleń na broń. Fakt.
  Obecny pierwszy zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, powiedział, że w silnym państwie nie ma potrzeby by obywatele mieli dostęp do broni.Prawda. Powiedział, to w materiale zrobionym przez Pastora Chojeckiego.
  https://www.youtube.com/watch?v=aVLdM3iwLnY
  Dalej, PIS przychylnie patrzyło na zmianę KK w zakresie brony koniecznej, którą zgłosili jej obecni posłowie w tym minister Gowin.Prawda Gdy doszli do władzy nie zrobili z tym nic, choć rozsądny polityk w obecnej sytuacji geopolitycznej poszedłby dalej niż tamten projekt i z miejsca uchwalił nowelizację wzorując się na “Stand Your Ground.
  Co więcej PIS wysłał swoich posłów na konwencję ROMB, gdy szedł po władzę, więc moim zdaniem była to zagrywka taktyczna.

 • Pawel W

  Prawo do posiadania broni jest podrzędne do prawa do obrony. Tak, zgadzam się z tym, że PiS coś tam chce, jest zdecydowanie bardziej pro-polskie niż PO, która pod rządami Tuska była partią niemieckich interesów, ale z KUKIZ’15 byśmy wywojowali znacznie więcej, a z KNP i KORWiNem oraz Braunem – więcej niż ROMB by chciał, ale tyle, ile chciał by niejeden z tu komentujących, w tym niżej podpisany.

  • Andrzej Turczyn

   Kukiz’15 od kilku miesięcy ma nasz projekt. Co zwojowaliśmy od tego czasu?

   • Minuteman

    A próbowaliście cokolwiek razem zwojować?

    Próbowaliście dogadać się z Kukiz’15, KNP, KORWINem, Braunem, Ad Armą itd? Zapraszacie ich do dyskusji? Robicie coś razem? Wspieracie się wzajemnie? Próbujecie ich poprzeć gdy robią lub mówią coś dobrego?

    To jest przecież ogromna grupa ludzi, których do broni i do wolności nie trzeba przekonywać. Czy naprawdę ROMB ma aż tylu zwolenników i tyle siły przebicia, że może się od nich wszystkich odcinać?

    Jakoś za każdym razem gdy poruszany jest ten temat, ze strony ROMBu słychać tylko krytykę, obrażanie się, paranoiczne oskarżenia o sabotaż oraz brednie w stylu “nie potrzebujemy takich pomocników”.

    Wobec PiSu mamy być wyrozumiali i cierpliwi, a wobec tamtych już nie?

    • Andrzej Turczyn

     czy próbowaliśmy… a po co daliśmy im projekt i cały czas naciskaliśmy aby go złożyli? ale zawsze coś…. w końcu pani posłanka Siarkowska z Błeńska wpadły na pomysł lepszego zamieszania i zaczęły promować projekt fundacji Ad Arma. no i mamy co widać, czyli nic.

     • Minuteman

      Dobrze. Może w takim razie wypadałoby trochę więcej uwagi poświęcić projektowi Ad Army? Nie czytałem jeszcze ich projektu ustawy, ale wydaje mi się, że byle czego by nie forsowali, a jeśli ich projekt też jest lepszy od tego, co jest obecnie, to także należałoby go wspierać.

      Wiem, że to wymagałoby pewnej dozy altruizmu i poświęcenia dla sprawy, ale może gdybyśmy zaczęli pomagać, promując i popierając konkurencyjny projekt, to może wtedy oni także pomogliby nam? Uważam, że powinien Pan porozmawiać z Panem Jackiem Hogą i Panią Anną Siarkowską w sprawie takiego sojuszu.

      Działając w porozumieniu mielibyście znacznie większe szanse na przepchnięcie któregoś z obu projektów, a z punktu widzenia interesu społeczności strzeleckiej, jeśli obydwa projekty są lepsze od obecnej ustawy, to oba należy wspierać w równym stopniu. Takie działanie dałoby większe szanse obu inicjatywom (w tym również naszej) oraz pokazałoby wyraźnie, że przedkładamy dobro słusznej sprawy ponad partykularne interesy i ambicje własnych organizacji.

   • Robert N

    Panowie, rozpoczęcie debaty na temat projektu w Sejmie to będzie wielki sukces ale niestety to dopiero początek. Ktoś na koniec musi za tym projektem zagłosować i jeśli PIS tego nie poprze to marne szanse na większość.

 • Nikifor

  A Pan wciąż wierzy w polityków.
  To że przychodzą na spotkania, że rozmawiają. popierają nic nie znaczy.
  Jedynie łapka w górę na tak w trakcie głosowania może przywrócić mi wiarę w to towarzystwo.
  I jako zdeklarowanemu przeciwnikowi PiS powiem tak: Czyja łapka w górę ten ma ode mnie “X” na karcie za 3 lata.

 • Jakby PiS był taki fajny, taki dobry dla obywatela, to by nas nie uciskał i nie wprowadzał ustawy antyterrorystycznej. PiS to są śmierdzący socjaliści bez honoru, antypatrioci mający gdzieś los Polaków.
  Ale rozumiem wydźwięk artykułu, bo przecież nie można pluć na władzę, jak się od niej czegoś chce.

 • Pingback: Poseł Stanisław Pięta o kulturze posiadania broni palnej w Polsce. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Moje zdanie o sprawach zmian prawa o broni. | Andrzej Turczyn()