Karabinek MSBS na wyposażeniu Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Jak podaje Defence24.pl, na obchodach z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Placu Zamkowym Kompania Reprezentacyjna po raz pierwszy zaprezentowała się z karabinkami MSBS, ktorego producentem jest radomska Fabryka Broni “Łucznik”.

msbs msbs2 msbs3 msbs4 msbs5 msbs6 msbs7 msbs8 msbs9 msbs10

(fot. Defence24.pl)

Umowę na dostarczenie 5,56 mm karabinka reprezentacyjnego, opartego na systemie broni MSBS dla jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego, podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa, podpisano w Radomiu w marcu 2016 r. Jest to więc pierwszy kontrakt na dostawę karabinków nowego pokolenia dla Sił Zbrojnych RP. Dokument został podpisany przez Edwarda Migala, prezesa zarządu Fabryki Broni i płk Marka Chojnackiego, Szefa Szefostwa Uzbrojenia Inspektoratu Uzbrojenia. Zgodnie z umową dostarczone zostanie 150 egzemplarzy karabinka reprezentacyjnego.

5,56 mm karabinek reprezentacyjny opracowały Fabryka Broni i Wojskowa Akademia Techniczna. W czasie prac ściśle współdziałano z Dowództwem Garnizonu Warszawa, gdyż broń konstruowano z myślą o zastąpieniu w pododdziałach reprezentacyjnych SZ RP posowieckich karabinków wz. 1945 SKS, opracowanych podczas II wojny światowej. Oficjalna prezentacja karabinku reprezentacyjnego miała miejsce 1 lipca 2014 roku podczas otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni „Łucznik” – Radom. 5,56 mm karabinek reprezentacyjny to odmiana karabinka MSBS, strzelająca wyłącznie amunicją ćwiczebną. W porównaniu z pierwowzorem, karabinkiem podstawowym MSBS, zastosowano w nim lufę długości 508 mm, wydłużono łoże, magazynek ma pojemność 10 nabojów, a broń ma stałą, wzmocnioną kolbę. W wyniku wykorzystania cechy charakterystycznej systemu MSBS, tj. modułowości konstrukcji, karabinek reprezentacyjny można bez trudu przekształcić w karabinek standardowy w wersji bojowej. Karabinek reprezentacyjny jest bronią strzelecką powtarzalną, w której wszystkie czynności przeładowania broni użytkownik wykonuje ręcznie. Podstawową różnicą pomiędzy bronią w wariancie bojowym i reprezentacyjnym jest specjalny moduł lufy, pozwalający na wykorzystanie wyłącznie amunicji ślepej.

Karabinki systemu MSBS będą stanowić podstawowe uzbrojenie polskiego systemu “żołnierza przyszłości” typu Tytan. W jego skład wejdzie też nowy polski pistolet typu PR-15 Ragun, na amunicję 9×19 mm Parabellum. Karabin MSBS ma w przyszłości zastąpić w Wojsku Polskim wysłużone karabinki AK, jak też – w dalszej perspektywie – wz.96 Beryl. Modułowa konstrukcja umożliwia skonfigurowanie broni w kilku wersjach m.in.: podstawowego karabinka, karabinka z podwieszonym granatnikiem 40mm, lekkiego karabinu maszynowego i karabinu wyborowego.

(źródło Defence24.pl)

 • Gr Bo

  Wszystko pięknie,ładnie tylko ta cena….

  • marwin

   Żołnierz przyszłości, karabin przyszłości to i cena przyszłości 😉
   Wyjściem byłoby kupienie używanego ale jeszcze nie ma i długo nie będzie 🙂

 • PK

  Szczerze? Mało reprezentacyjny.

  • Bartosz Skowroński

   szczerze wg mnie kawałek POLSKIEGO pręta zbrojeniowego byłby bardziej reprezentacyjny niż jakaś zagraniczna konstrukcja.

   • PK

    Nie zrozum mnie źle, ja nie mam problemu z tym, że to polska konstrukcja – wręcz przeciwnie, to akurat bardzo dobrze. Tylko jakoś mi nie pasuje plastik do munduru galowego…

    • Bartosz Skowroński

     o gustach się nie dyskutuje 😀 wiec ok. Nowoczesna armia nowoczesny plastik. czy to fajne nie mam zdania.

    • Redneck.pl

     Fajnie by wygladal w wersji z drewniana kolba i lozem.

 • EDiox

  I o to chodzi 🙂

 • max-bit

  A ja bym tylko chciał aby cena była w miarę przystępna w wersji cywilnej i w ogóle można by było kupić w sklepie.
  Jak na razie 150 sztuk na ślepaki 🙂 to się umówmy ….

 • Robert N

  No cóż, piękne to to nie jest. Osobiście byłbym za czymś bardziej klasycznym. Ostatecznie łoże, uchwyt czy kolba mogły by być drewniane, skoro konstrukcja modułowa nie powinno to być problemem a jednocześnie temat marketingowy byłby załatwiony … dalej byłby to MSBS tyle, że z drewnianą kolbą który łatwo i szybko można przerobić na broń bojową. Pozostaje jednak cieszyć się, że wreszcie Kompania Reprezentacyjna WP przestaje używać sowieckiego sprzętu, jest to jakiś postęp. Nawiązując dalej do wątku historycznego zastanawiam się dlaczego np oficerowie KR WP nie mogli by używać VISów. Wprawdzie i tak nie widać czy cokolwiek mają w kaburach ale znowu można to użyć marketingowo i uruchomić produkcję seryjną

 • Pingback: MSBS 5,56 mm Modułowy System Broni Strzeleckiej. | Andrzej Turczyn()