MSBS 5,56 mm Modułowy System Broni Strzeleckiej.

Pojawienie się informacji, że Kompania Reprezentacyjna Warszawskiego Okręgu Wojskowego została wyposażona w karabinki MSBS w wersji reprezentacyjnej, wywołała naprawdę spory entuzjazm miłośników broni palnej. Wreszcie sowieckie SKSy ustąpiły w pełni rodzimej konstrukcji broni strzeleckiej. Radość wielka ale z poczuciem niedosytu. Moim zdaniem zanim karabinek MSBS stanie się bronią podstawową żołnierzy Wojska Polskiego upłyną jeszcze długie lata. W kwietniu przecież został ogłoszony przetarg na dostawę 26 tysięcy karabinków Beryl dla Wojska Polskiego. Na stronie internetowej Fabryki Broni “Łucznik” – Radom, MSBS jest wciąż określony jako projekt badawczo rozwojowy.

Moim zdaniem i zapewne wielu miłośników broni palnej w Polsce, ważne jest jak najszybsze wdrożenie w życie nowej strategii rozwoju Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w której elementem jest myśl wyrażona w zdaniu” czynnikiem stabilizującym w okresie między cyklami dostaw uzbrojenia ma być produkcja cywilna. W to pojęcie wchodzi choćby większa aktywność np. producentów broni strzeleckiej czy amunicji, dla których cywilni odbiorcy mogliby być zarazem doskonałymi recenzentami najnowszych konstrukcji”. Innymi słowami, jesteśmy zainteresowani posiadaniem tej broni i na tym polega niedosyt. Pojawienie się karabinka MSBS, w wersji nazwijmy to cywilnej, zostałoby przywitane równie entuzjastycznie jak debiut w Kompanii Reprezentacyjnej. Oczywiście z jednym zastrzeżeniem. Tym zastrzeżeniem jest cena. Tak jak niezbyt dynamicznie rozwija się sprzedaż karabinka Radom Sport (cywilna wersja Beryla) z powodu zbyt wysokiej ceny, tak karabinek MSBS musiałby mieć racjonalną dla polskiego rynku cenę.

Warto przestawić myślenie. Rynek cywilny również ma swoje zalety. Może nie są to od razu milionowe kontrakty, ale jest testowanie i jest promocja. Sporty strzeleckie w wersji praktycznej rozwijają się intensywnie. Dobra sława tej broni w ten sposób mogłaby się bardzo rozpowszechnić. Samuel Colt nie stworzył legendy na zamówieniach wojskowych, a na cywilnej sprzedaży. Dla zaistnienia takiego zjawiska potrzebna jest oczywiście zmiana obowiązującego prawa o broni i amunicji, ale przecież i w tym zakresie jesteśmy już gotowi. Potencjał rynku tylko w Polsce jest gigantyczny, to są miliardowe kwoty. W Polsce oficjalne statystyki podają, że jest około 400 000 egzemplarzy broni, posiadanej przez około 190 000 posiadaczy broni palnej. Daje nam to statystycznie około 1 egzemplarza broni na 100 mieszkańców. W Niemczech jest 30 egzemplarzy na 100 mieszkańców. Gdyby uwzględnić to, że w Polsce jedna osoba często posiada kilka pozwoleń na broń, okazałoby się, że posiadaczy jest nieco ponad 100 000, no może około 150 000. Co by się stało gdyby w Polsce było milion posiadaczy broni palnej, a w ich rękach 3 miliony egzemplarzy broni? Wówczas okazałoby się, że na 100 mieszkańców mamy około 9 egzemplarzy broni – statystycznie porównywalnie do Ukrainy i Rosji. Nawet statystycznie nie sięgnęlibyśmy 1/3 tego co w Niemczech i byłaby to około 1/2 tego co w Czechach. Rozwój rynku jedynie w takim zakresie dałby naprawdę gigantyczną kwotę.

Teraz o samym Modułowym Systemie Broni Strzeleckiej (źródło FB “Łucznik” Radom).

Modułowy System Broni Strzeleckiej MSBS – 5,56 mm to nowoczesny system, posiadający nowatorskie, w skali światowej, rozwiązania w dziedzinie broni modułowej.

Całkowicie polska konstrukcja. System umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych:

 • Karabinka podstawowego z granatnikiem
 • Subkarabinka
 • Karabinka o podwyższonej celności
 • Karabinka maszynowego

Modułowa budowa pozwalająca na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe tj. zespół lufy, zespół komory zamkowej, zespół suwadła. Szybka modyfikacja broni przez końcowego użytkownika w zależności od potrzeb. Wysoka ergonomia i pełne dostosowanie dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Dopasowany do współczesnego i przyszłego pola walki.

Dane techniczne:

Amunicja: 5.56 x 45 mm NATO
Prędkość wylotowa: V0= 890 m/s
Energia wylotowa: 1 600J
Zasada działania: odprowadzenie gazów przez boczny otwór w lufie
Rodzaj ognia: pojedynczy, ciągły
Szybkostrzelność teoretyczna: 700÷900 strz./min.
Zasięg: ~500 m
WYMIARY:
Długość z kolbą wysuniętą/złożoną: wersja klasyczna – 900/843 mm
wersja bull-pup – 675 mm
Długość lufy: 406 mm
Liczba i skok bruzd w lufie: 6 / 178mm
Przyrządy celownicze: mechaniczne i optoelektroniczne przyłączane do szyny Picatinny
MASY:
Masa broni bez magazynka: wersja klasyczna – 3650 g
wersja bull-pup – 3750 g
Pojemność magazynka: 30, 60 naboi

Obszerna prezentacja karabinka MSBS miała miejsce w specjalnym wydaniu magazynu Strzał z 2014 r. Zamieszczam tu pełną treść.

Download (PDF, 1.43MB)

Na koniec galeria zdjęć.

msbs-11 msbs-10 msbs-09 msbs-08 msbs-07 msbs-06 msbs-05 msbs-04 msbs-02 msbs-01

(fot. FB “Łucznik” Radom)

Kilka zdjęć przeze mnie wykonanych:

IMG_7428 IMG_7427 IMG_7426IMG_7421

 • Kurna, piękne nowoczesne pukawki! I w dodatku polskie. Ciekawe czy też dobre, niezawodne. Żeby jeszcze można było gdzieś z tego postrzelać. Trzeba by było znaleźć jakąś bogatą strzelnicę.

  • vilas

   w USA postrzelać można lub jak sie ma znajomości będąc żołnierzem wojsk specjalnych lub pracownicy wydziału mechaniki WAT lub fabryki w Radomiu jak ładnie poproszą, ale to tak oczywiście w ramach żartu a na poważnie znam takich co już z tego strzelali, ergonomia baaaaaaaaaardzo dobra, ja tylko w rękach trzymałem raz przez kilka minut niestety bez strzelania

   cena, z tego co wróble ćwierkaja to za tą cenę FN SCAR byś miał
   Beryl w podstawie bez bajerów idzie za … 2 ceny Kałacha lub 3 ceny Kałacha,
   Beryl z bajerami (rączki, szyny, kolba składana)… nie jest konkurencyjny wobec najtańszych M4 Mossberga w detalu z importem i cłem,

   • Bartosz Baranowski

    Na ktoryms kanale na YT(relacje z targow) sprzedawca przyznal sie, ze cena na stany to ~2.000$. Nie pamietam kto i skad, dostal cynk, ze juz ~2.500$ – Za takie pieniadze, najpewniej sie juz bardziej oplaca sciagac sprawdzone konstrukcje lub jakies ich wariacje typu POF czy PWS

    • Qba

     Otóż to, szczególnie że MSBS ma spawany zamek.

  • Qba
   • mezdejek .

    byłbym wdzięczny jak byś mógł rozwinąć temat spawanego zamku
    prośba od laika 🙂

    • Qba

     Jest spawany z kilku elementów, podczas gdy wszyscy producenci robią monolityczne.

     • mezdejek .

      mhm, a może docelowo będą również robić monolityczne? czy takie spawanie nie ułatwiłoby procesu produkcji?
      tak sobie gdybam nie mając o tym pojęcia więc bez stresu 🙂

     • Qba

      Na razie nie robią wcale

 • Gr Bo

  Niestety nie ma się co oszukiwać, nawet jak wyjdzie wersja cywilna to cena będzie około 8 tys (czeski bren tyle gdzieś kosztuje).

 • max-bit

  OK mamy konstrukcje
  Teraz trzeba to dostarczyć w pewnej ilości dla wojska tudzież w wersji cywilnej dla cywili (cena powinna być “atrakcyjna” na start). Aby przez 1-2 lata po testowali, nie ma cudów karabinek może mieć jakieś wady, ale po to testy aby się ujawniły zanim zaczniemy to tłuc … w ilościach gargantuicznych.
  I jeśli po tych 2 latach będzie model sprawdzony przetestowany i ewentualnie poprawiony …. można przystąpić do masowej produkcji ….

  • Gr Bo

   Jest w planach wersja w 308win (wersja “szturmowa” i precyzyjna)

   • max-bit

    Czy z tego karabinka można zrobić karabin precyzyjny ? hmmm …
    Pytanie jak precyzyjny ?
    Nie przesadzał bym w tej dziedzinie to nie ten typ i konstrukcja broni, owszem Ruskie z AK przerobiły na SWD ale chyba nie tędy droga.
    To ma być uniwersalny karabin taktyczny tudzież szturmowy.
    Owszem strzelać do 500 m można z pewnie wiadomym skutkiem…. robienie lufy pod mocniejszą amunicję zwiększa ciężar…. nie wiem też ile zniesie ten zamek …. wyrwać go nie wyrwie ale pamiętajmy o konstrukcji i zasadzie działania odryglowywania zamka.
    Karabiny precyzyjne tudzież wielkokalibrowe powinny iść innymi drogami ….
    A właśnie ciekaw jest co z tymi tematami ….bo tu też jest nędznie…

    • Minuteman

     No, nie aż tak “precyzyjna”.

     Należy zawsze rozgraniczać: karabin wyborowy i precyzyjny karabin snajperski to dwie zupełnie różne klasy.

     Taki samopowtarzalny DMR (designated marksman rifle), tworzony na bazie normalnego karabinu lub karabinka, bardzo różni się ceną, osiągami i zastosowaniem od precyzyjnego karabinu snajperskiego lub wielkokalibrowego.

     Jeśli chodzi o broń precyzyjną, to WP chyba nadal używa powtarzalnych, fińskich Sako TRG-21, a zakłady Mechaniczne w Tarnowie od dość dawna produkują powtarzalny, wielkokalibrowy karabin wyborowy (WKW) “TOR”, zasilany amunicją 12.7×99 (.50 BMG). Jakieś dziesięć lat temu zakłady OBR SM w Tarnowie zaczęły prace na nad karabinem wyborowym Alex-762 i Alex-338. Są to karabiny powtarzalne w układzie bezkolbowym na bazie TORa strzelające amunicją 7.62×51 NATO (.308 Wnichester) oraz 8.6×70 (.338 Lapua Magnum).

     http://www.zmt.tarnow.pl/pl/oferta/uzbrojenie-strzeleckie-pokladowe-oraz-wsparcia-ogniowego/7-62-mm-karabin-wyborowy-bor.html#1

     http://www.zmt.tarnow.pl/pl/oferta/uzbrojenie-strzeleckie-pokladowe-oraz-wsparcia-ogniowego/8-6-mm-karabin-wyborowy-alex-338.html

     http://www.zmt.tarnow.pl/pl/oferta/uzbrojenie-strzeleckie-pokladowe-oraz-wsparcia-ogniowego/12-7-mm-wielkokalibrowy-karabin-wyborowy-tor.html#1

     Tak to wygląda. Na rynek cywilny nigdy niczego nie produkowali i chyba to się nie zmieniło.

     • Adam

      Na targach pokazali wersję cywilną “.308 ZMT HS” na amunicję .308 Win (7.62×51 mm) bez “nacięć” na osłonie komory nabojowej. W ulotce do tej wersji napisali że nacięcia mogą być na życzenie klienta (customer engrave).

      Cytat z ulotki

      “Unikalny karabin w systemie bull-pup, dedykowany do strzelań sportowych i myślistwa.”

     • Minuteman

      Dobrze wiedzieć. Czyli coś tam się jednak zmienia.

     • Adam

      Można już kupić w Polsce, cena u re-sellerów to około 15 tys. PLN

    • Adam

     Regulator gazowy ma fabrycznie nastawę umożliwiającą strzelanie bez odryglowania zamka.

     • Gr Bo

      Pisząc o wersji precyzyjnej miałem na myśli model o zwiększonej celności (powiedzmy z 3moa do 2moa) czyli tak jak to robi np. SCAR wytwarzają wersję z cięższą lufą i stałą regulowaną kolbą. Podobnie ma być z MSBS prawdopodobnie miał by zastąpić SWD. Broń “snajperska” jest robiona w Toruniu tak jak kolega wyżej pisał ale to inna bajka.
      PS. bronią snajperską może być i kałach jeżeli jest używany przez snajpera w tym właśnie celu.

    • Mozets

     Wejdź sobie na stronę WITU Zielonka – poszukaj PDF prac wdrożeniowych i badawczych Instytutu Uzbrojenia ( broń strzelecka). Są tam naukowe opracowania spraw , które Ciebie interesują.
     Kpt. M.Mozets (jnwsws) specjalista uzbrojenia były żołnierz WITU.

  • Adam

   Wymienna lufa i zamek. Podobno przy projektowaniu gniazda magazynka już wzięli pod uwagę możliwość przystosowania do innych nabojów niż 5.56 NATO i .223 REM. Jeśli tak, to rzeczywiście byłaby rewelacja. Na targach mówili, że lufę można wymieniać samemu, bez ingerencji rusznikarza, przy pomocy jednego klucza.

 • Minuteman

  Wszystko ładnie i pięknie, ale zapominamy chyba, że mamy już rok 2016. Radom jest daleko w tyle za produkowanym od dawna, modułowymi konstrukcjami na których się wzoruje (jak CZ 805 Bren czy FN SCAR) i zważywszy na ślimacze tempo oraz bardzo słabe moce produkcyjne FB Radom (dodatkowo obciążone produkcją kbk. wz. 96 Beryl) obawiam się, że kiedy wreszcie MSBS trafi do masowej produkcji i zostanie wyprodukowany w odpowiedniej liczbie, to będzie już konstrukcją przestarzałą. Albo nie będzie go komu sprzedać, bo Polski już od dawna nie będzie na mapie.

  • max-bit

   No nie przesadzaj z tą “przestarzałą” konstrukcją, w broni palnej aż takiego postępu nie ma 🙂 bo co tam można w sumie wymyślić 🙂

   • Minuteman

    Kto to wie… Zważywszy na to, jak wiele czasu może upłynąć, to z naszym MSBSem może wtedy konkurować nawet broń elektromagnetyczna. 🙂

    • max-bit

     No do tego jeszcze daleko 🙂 bardzo 🙂 za dużo filmów 🙂

     • Max

      W ciagu 5 lat to raczej się nie zestarzeje, ale pamiętajmy ze nowoczesne technologie galopują, szczególnie w przemyśle wojskowym a do nas te informacje dochodzą ze sporym opóźnieniem (np. GPS) 🙂

     • Tylko, że nowoczesne technologie cierpią na raka, który się nazywa sztuczne postarzanie i używanie metalopodobnych, np. chińskich technologii, oszczędzanie na wszystkim i wciskanie wszędzie gdzie się da plastiku.
      Nie wiem czy jest tak z bronią wojskową, ale wcale bym się nie zdziwił, że nie ma już tej trwałości i wytrzymałości co kilkadziesiąt lat temu. Chociaż np. metalurgia poszła bardzo do przodu, ale dzisiaj niestety niemal o wszystkim decyduje rachunek ekonomiczny (w wojsku również?).

     • Minuteman

      Przyznam, że nie widziałem jeszcze żadnego filmu, w którym by używali broni wykorzystującej szyny i elektromagnesy do rozpędzania pocisków. Może jakiś przegapiłem. Ale takie coś już istnieje i strzela, tyle że raczej nadaje się tylko na działa okrętowe.

      No, ale z bronią palną też tak było. Najpierw duże, drogie i prymitywne bombardy miotające kamienie, dopiero później hakownice i rusznice.

   • Najnowocześniejszy jest kałach! :)… Podobno jak się go opanuje do perfekcji, to już żadna inna broń nie jest potrzebna, a wszelkie dodatkowe gadżety zabawkowe tylko przeszkadzają.
    Czy z bronią palną nie jest trochę tak jak z bronią białą, że najlepsze bronie to już skonstruowano dawno temu. A wszelkie wynalazki w tej materii są potrzebne po prostu po to żeby konstruktorzy i fabryki mogli zarabiać?

  • vilas

   wzorowany na Masada ACR

  • Andrzej Turczyn

   i to jest niestety smutna prawda….

 • Adam

  Panie Andrzeju jak rozumiem spotyka się Pand od czasu do czasu z ludźmi z fabryki w Radomiu. Czy mógłby Pan ich kiedyś przy okazji zapytać, czy od początku zakładali, że przyszły MSBS ma mieć krótki skok tłoka jak HK416, POF i większość tłokowych Aerów, czy brali też pod uwagę możliwość zaprojektowania broni z długim skokiem tłoka jak PWS czy Kałach ?

 • AndrzejW

  Działania FB Łucznik wyglądają dziwnie: jakby nie chcieli w ogóle podnosić jakości swoich produktów.

  Nie ma w (całkowicie) polskiego pistoletu na rynek cywilny. Jesteśmy skazani na import.
  Wygląda to na celowe działanie, bo Zarząd FB o sabotaż trudno posądzać.

  Wyznaczona absurdalna wręcz cena repliki VISa (aukcjavis.pl) powoduje że FB Łucznik sama zamyka sobie drogę na rynek cywilny.
  Nie ma też wzmianki, ani zapowiedzi o wznowieniu produkcji MAG’a w jakiejkolwiek wersji.
  Jesteśmy skazani na importowane pistolety.
  40 milionowy kraj – całkowicie rozbrojony – bez własnego pistoletu…

  40 milionowy kraj – bez własnej marki samochodu osobowego i samochodu ciężarowego, samolotu (nawet szkoleniowe kupiono we Włoszech (!) za ciężkie miliardy), koparki czy spychacza, helikoptera, stoczni, banków, el. jądrowej, łupkami w ziemi, których podobno nie opłaca się wydobywać; przemysłu maszynowego i precyzyjnego, elektronicznego, radary z Szydłowca zaorane…..
  Jesteśmy wielką montownią ze zleceniami dla ludzi słabo wykształconych, z edukacją na dnie (podstawa programowa obecnej pierwszej klasy liceum na poziomie 7 klasy sprzed reformy Buzka) i z największym zagęszczeniem sklepów wielkopowierzchniowych na głowę….

  Jesteśmy na kolanach, dlatego nie wolno nam dać broni, bo będziemy chcieli wstać.

  • vilas

   był na tym blogu artykuł o naszym przemyśle

  • To nie jest przypadek, to jest wynikiem z góry przemyślanej polityki i bynajmniej nie polityki polskiej, Polaków, tylko obcej polityki wraz ze zdrajcami i sprzedawczykami, którzy maja czelność mówić po polsku i nazywać siebie polskim rządem. Niestety Rzeczpospolitą skazano na jedyny sukces wynikający z najtańszej siły roboczej w Europie. Antypolacy chwalą się przed całym światem, że tworzą nowe miejsca pracy za 1500 złotych miesięcznie i wpuszczają zachodnie montownie (np. Mercedes), które będą trzepały miliardy na wyzysku.

  • Adam

   Na reszcie się nie znam, ale stocznie mamy i to dobrze prosperujące. Jestem z branży więc wiem co mówię. Upadły wielkie post-państwowe molochy, a ich miejsce zajęły stocznie mniejsze i się rozrosły. Na przykład w Gdyni na terenach dawnej Stoczni Gdynia działają trzy inne z których największa jest Nauta.
   W tej chwili mamy 2 miejsce w Europie jeśli chodzi o przemysł stoczniowy. Niestety kiedy się słyszy o stanie Stoczni Marynarki Wojennej to trudno niektórym uwierzyć, że jest tak dobrze skoro jest tak źle 😉

 • Danny

  ciekaiwe czy jest tak niezawodny jak kałach, ciekawy czy był tego jakis “mud test”, “sand test”, “drop test” oraz “water test”.

 • Pingback: 25 mln zł na części do pistoletów i Beryli. | Andrzej Turczyn()

 • Robert

  Magazynek za kciukiem? Taka wersja zdecydowanie mi nie odpowiada. Poroniony pomysł.

 • Pingback: Chińczycy prezentują nowe karabinki NAR-556 i NAR-751. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Czeska armia jest wyposażana w nowy karabinek szturmowy CZ Bren 2. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Wojsko Polskie chce kupić 58 tys. karabinków Beryl. | Andrzej Turczyn()