Pistolet samopowtarzalny PR-15 Ragun.

Przy okazji odbierania w Fabryce Broni “Łucznik” Radom pistoletu VIS, miałem okazję strzelać z pistoletu PR-15 RAGUN. Pistolet RAGUN wywołuje u strzelca w pierwszym kontakcie bardzo dobre wrażenie. Jako, że ja szczególnym zamiłowaniem obdarzam pistolety, naprawdę zafascynowałem się RAGUN-em. To pistolet niezwykle celny, przypominający wprawdzie MAG-a, ale wyraźnie mniejszy, węższy. Jedyny mankament jaki dostrzegłem w trakcie krótkiego kontaktu, to dźwignia zrzutu kurka, jest płaska i dość niewygodna w obsłudze. RAGUN ma być produkowany w wersji ze szkieletem stalowym, aluminiowym oraz z kompozytu, tak deklarował prezes “Łucznika”. Moim zdaniem dobry marketing i mądre, przemyślanie działanie Fabryki Broni daje wielkie szanse tej broni, tylko czy to jest do pomyślenia…

To naprawdę wydaje się świetny pistolet. Mając do wyboru Glocka, HK USP lub RAGUN-a, nie zawahałbym się odłożyć na bok obcej broni. Pistolet RAGNU być może w rozsądnym czasie pojawi się w ofercie Fabryki Broni. Nie wiem czy na rynek cywilny. Na pytania o to pracownicy tajemniczo się uśmiechali…

Udało mi się sfotografować pistolet, zarówno na stole jak sfilmować w akcji:

IMG_7430

IMG_7423

Na stronie Fabryki Broni PR-15 jest w następujący sposób opisany:

Pistolet Samopowtarzalny kal. 9 x 19 mm jest bronią osobistą, przeznaczoną dla wojska, służb policyjnych, służb więziennictwa, straży granicznej, służb ochrony mienia i innych. Służy do walki i samoobrony na krótkich odległościach (do ok. 50 m).

Jest bronią o ruchomej lufie i zamku ryglowanym, działającą na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowanej w oknie wyrzutowym zamka, poprzez jej przekoszenie. Strzela ogniem pojedynczym.

Pistolet posiada ergonomiczny chwyt z umieszczoną w jego przedniej części, pod lufą, szyną Picatinny wg MIL Std 1913, przeznaczoną do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego, co zwiększa jego funkcjonalność. Może być używany zarówno przez strzelców prawo jak i leworęcznych. Odznacza się małą masą, niewielkimi wymiarami, dobrą manewrowością prowadzenia ognia, szybkością użycia oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Posiada zabezpieczenie przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem. Mechanizm spustowo uderzeniowy pojedynczego i podwójnego działania (SA/DA), kurkowy. Pistolet jest wyposażony w otwarte kontrastowe i podświetlane przyrządy celownicze, umożliwiające strzelanie w warunkach nocnych.

Dane techniczne:

Kaliber: 9 mm x 19
Zasada działania: Krótki odrzut lufy, ryglowanej przez przekoszenie w oknie wyrzutowym zamka
System spustu: Single Action / Double Action
Siła spustu: SA/DA 25N/50N
Droga spustu: ok. 14 mm
Pojemność magazynka: 15 nabojów
WYMIARY:
Wysokość: 136 mm bez magazynka
142 mm z magazynkiem
Długość: 197 mm
Szerokość: 32 mm
Długość lufy: 110 mm
Skok linii śrubowej: 250 mm
Długość linii celowania: 156 mm
MASY:
Masa pistoletu bez magazynka: 695 g
Masa magazynka pustego: 90 g
Prędkość wylotowa pocisku V0 :  ~360 m/s
Energia wylotowa pocisku E:  ~518 J
Zasięg zagrożenia: ok 2000 m
Taktyczny zasięg rażenia: ok 150 m
Skupienie na odległości 25 m: ≤ 14 cm
Odległość średniego punktu trafień od pkt. kontrolnego: ≤ 5 cm
Przyrządy celownicze: otwarte, szczerbinkowe, wyregulowane na 25 m, kontrastowe / trytowe
Zasada działania: krótki odrzut lufy, ryglowanej przez przekoszenie w oknie wyrzutowym zamka
Zabezpieczenie: – Automatyczna, wewnętrzna blokada iglicy, sterowana spustem.
– Zwalniacz kurka
– Przerywacz
Mechanizm spustowo – uderzeniowy: SA/DA (z kurkiem zewnętrznym)

ragun-02

ragun-01

Przypomniałem sobie dzisiaj, że w marcowym magazynie Strzał był obszerny artykuł o pistolecie PR-15 RAGUN. Redaktor naczelny Jarosław Lewandowski, ze wszelkimi szczegółami opisał i przetestował tą broń. Okazuje się, że moja ocena pistoletu nie jest odosobniona. Znawca broni, jakim jest niewątpliwie naczelny Strzału, pozytywnie o tym pistolecie się wypowiada. Zachęcam do uważnej lektury.

Download (PDF, 4.74MB)

 • Świetny, militarny, agresywny design RAGUNA!
  Kurna! Nawet takie małe i niepozorne państewko jak Słowacja (4,5 miliona ludzi) ma fabrykę broni i produkuje zdaje się całkiem dużo rodzajów broni, chyba również na rynek cywilny!!! A Polska!? Tutaj ewidentnie jest coś nie tak! Obecny, katastrofalny stan uzbrojenia Polaków musi być wynikiem prowadzonej od dziesięcioleci gdzieś odgórnie polityki skierowanej przeciwko polskiemu społeczeństwu!!!

 • max-bit

  Parafrazując jeden z Polskich Filmów 🙂
  Jakieś takie bzykniecia trzeba będzie strzały dograć.
  No ale dość żartów.
  Napiszę tylko jedno.
  Jak zawsze napiszę tak … wypościć serię próbną powiedzmy 1000 sztuk do sklepów atrakcyjna cena np 2500 PLN i opinie ludzi ….
  Po tym tylko do produkcji w xxx tyś egz aby Polski strzelec nie musiał opierać swego wyposażenia na CZ-tkach Glockach, SigSagach, HK itd …
  Ech marzy mi się mi się wybór choć taki jak w CZ-tce ….

  • To jest przecież giwera bojowa a nie do rzeźbienia. Do precyzji to są pistolety sportowe przecież.

  • Qba

   Ma wszystkie wady MAG-98/08 i nie jest wart ceny 2500 zł, bo to wecej niż kosztuje renomowany CZ P-09.

 • Robert N

  Z całym szacunkiem, może i dobry ale wygląda jakby był zrobiony młotkiem i przecinakiem, nawet klocek Glocek wygląda lepiej. Nie wiem czy w Radomiu słyszeli, że istnieje coś takiego jak wzornictwo przemysłowe. Może jednak tak skoro wszystkie wersje MSBSa (z wyjątkiem reprezentacyjnej która jest mało reprezentacyjna) wyglądają bardzo przyzwoicie w porównaniu z konkurencją, czyli jednak można….

  • max-bit

   No to u nas zawsze kulało …
   Troszkę toporny jest…
   Ale jakieś ultra tragedii nie ma.
   Bardziej mnie martwi ten nie wyprofilowany chwyt będzie miało tendencje do wyrywania … z tak wysoko umieszczoną lufą ..

  • Andrzej Turczyn

   Ja mam wręcz przeciwną ocenę. Pistolet wygląda całkiem dobrze, moim zdaniem.

   • max-bit

    Tak sobie luźno narzekamy, faktycznie dopóki się nie Puknie to jest to troszkę bezsensu.

   • Robert N

    Nie miałem w ręku, nie będę się zbytnio spierać. Na zdjęciach nie przedstawia się zbyt efektownie. To prawda, że najważniejsza jest funkcjonalność niezawodność i celność (zwłaszcza w przypadku pistoletów wojskowych) tyle, że w dzisiejszych czasach to to wszystko musi być ładnie zapakowane i niestety jak pokazują badania często pudełko ma większe znaczenie niż jego zawartość. Produkt musi być rozpoznawalny tak jak Beretta, Glock czy Walther zwłaszcza jeśli chce się go sprzedawać na rynku cywilnym. Moim zdaniem nawet słoweński Arex prezentuje się lepiej.
    Co do budowy to też zastanawiam nad wysoko umiejscowioną lufą oglądałem na zwolnionych obrotach jak pan strzelał wyglądało jakby pan strzelał co najmniej z 45ki.

   • Qba

    Co się z nim stało?

    Chodzą słuchy że nie bedzie produkowany, bo FB dostało pozew o naruszenie patentów i wzorów przemysłowych.

  • Peter Ptaszynski

   Broń nie musi być ładna. Ma być funkcjonalna, ergonomiczna, skuteczna i bezpieczna dla użytkownika.

   • Robert N

    Będę polemizował. Powtórzę “że najważniejsza jest funkcjonalność niezawodność i celność”. To jednak nie wyklucza dbałości o wygląd. Broń jest produktem rynkowym (nawet jeśli kupuje go tylko wojsko) i jako taki podlega tym samym prawom rynkowym, a wygląd jest istotnym czynnikiem wpływającym wybór klienta (ktokolwiek nim jest) oraz na popularność produktu. Co do MSBSa – uważam, że wersja bojowa wygląda znacznie lepiej niż ta reprezentacyjna. Powiem więcej, moim zdaniem bojowy MSBS wygląda perfekcyjnie a reprezentacyjny to kompletna porażka. SKSy są fajne…ale radzieckie i najwyższa pora aby już nie stanowiły wizytówki Wojska Polskiego

    • Qba

     Co ci po wyglądzie jak ma spawany zamek.

 • To jest przecież giwera bojowa a nie do rzeźbienia i na konkurs piękności.

 • PK

  Mi tam jego surowy wygląd nie przeszkadza, ma nawet swój urok. Bardziej mnie zastanawia, na ile będzie to udana konstrukcja, chociażby pod względem niezawodności, oraz czy trafi na rynek cywilny. Trochę dziwny jest dla mnie pomysł produkcji ze szkieletami z różnych materiałów – myślę, że lepiej było by się zdecydować na jedną technologię, ale za to mocniej ją dopracować.

  • Jazzu

   Tu bym się nie zgodził, co do szkieletu z jednego materiału. Właśnie to że ma być robiony w trzech wersjach to strzał w sam środek dychy, w końcu ktoś pomyślał…
   Decydenci nie będą mieli dylematu przy wyborze dla służb że zbyt ciężki i każdy kto lubi cięższą, stabilną przy strzelaniu broń też będzie zadowolony. Zresztą plastikowy P99 już mamy i powszechnie wiadomo że do prawdziwego strzelania się on nie nadaje… no może nie do końca ale coś w tym jest 🙂

 • Jalu Kurek

  Z wyglądu trochę toporny, ale mi się właśnie może dlatego podoba. To jest broń dla samców a nie dla panienek!

  • Peter Ptaszynski

   Wypraszam sobie. Moja żona panienką nie jest a i wąsów nie posiada. To rasowa samica i ten pistolecik już na oko do gustu jej przypadł. Bo tak po prawdzie jak na polską konstrukcję, to kurna, fajny jest.

   • Qba

    Sęk w tym, że kiepski na tle choćby CZ P-09.

 • Peter Ptaszynski

  Milusi. Moja żona już mnie pyta, czy kupiłbym jej taki w różowym Ceracote… A co do produkcji polskiej broni – UE nałożyła nam kaganiec za zgodą “polskiego” rządu. Czesi i Słowacy zalewają świat swoimi (doskonałymi zresztą) wyrobami – od pistoletów po Semtex i nikt ich nie ogranicza. Nasi “partnerzy” w NATO i UE zamknęli nam przed nosem rynki zbytu pod pozorem embarga czy innej bzdury, a sami pchają tam swój sprzęt bez oglądania się na jakiekolwiek embarga. A nasz rząd zamiast się postawić, nadal klęczy.

  • Qba

   Przewidują tylko czarne.

 • Pingback: 25 mln zł na części do pistoletów i Beryli. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Policja kupuje broń w Fabryce Broni w Radomiu. | Andrzej Turczyn()

 • HenRyk

  Może być i toporny, ale niech działa jak należy – ma spełniać swoje zadanie, ma być funkcjonalny i niezawodny… i tego życzę producentowi 🙂
  Gdyby tak jeszcze udało się zrobić go w sensownej cenie i produkować na rynek cywilny, a jednocześnie ułatwić dostęp do broni w formie bardziej powszechnej to czyż nie byłoby lepiej gdyby to polskie fabryki, a co za tym idzie polski budżet miał więcej kasy?

  • Qba

   Nawet nie planują srzedawać go na rynku cywilnym.

 • Pingback: Pistolet PR-15 Ragun otrzymał badania kwalifikacyjne Inspektoratu Uzbrojenia MON | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Polska premiera pistoletu CZ P-10C | Andrzej Turczyn()