Polska broń na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Edward Migal, Prezes Zarządu Fabryki Broni i płk Marek Chojnacki, Szef Szefostwa Uzbrojenia Inspektoratu Uzbrojenia podpisali umowę na dostawę 17 621 sztuk 5,56 mm karabinków szturmowych wz. 96 BERYL oraz 8400 sztuk 5,56 mm karabinków wz. 96 MINI-BERYL dla polskich żołnierzy. Umowa z Inspektoratem jest największym kontraktem Fabryki od 2000 roku, a jego łączna wartość opiewa na kwotę 156.135.750,00 zł brutto.

24 maja 2016 roku należąca do Grupy PGZ Fabryka Broni „Łucznik” – Radom i Inspektorat Uzbrojenia MON zawarły umowę na dostawę kolejnej partii broni dla Wojska Polskiego. W latach 2016-2019 radomski „Łucznik” dostarczy do polskiej armii ponad 26 000 szt. 5,56 mm karabinków BERYL i subkarabinków MINI-BERYL. Jest to kolejna, w niedługim czasie, umowa, która wyposaża polskich żołnierzy w polską broń.

– Niezmiernie cieszy fakt, że po raz kolejny polskie wojsko obdarzyło nas swoim zaufaniem. Umowa niesie za sobą wiele korzyści. Żołnierze dostają nowoczesny, niezawodny i, co ważne, w 100% polski sprzęt, a my – Fabryka Broni – dzięki tej współpracy pozyskujemy środki umożliwiające nam dalszy rozwój. Rozważając kontrakt pod kątem jego wartości, jest to największa umowa Fabryki od 2000 roku. Należy jednak pamiętać, że jest to współpraca wieloletnia i ilości karabinków w poszczególnych latach kształtują się na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego czy lat wcześniejszych – podkreśla Edward Migal, Prezes Zarządu Fabryki Broni. – Czeka nas niemało pracy, ale jesteśmy dumni, że nasze wyroby stale, niezawodnie służyć będą obronności obywateli – dodaje. 

5,56 mm karabinek szturmowy wz. 96 BERYL i subkarabinek MINI-BERYL to broń automatyczna przeznaczona dla pododdziałów piechoty, wojsk desantowych oraz innych rodzajów sił zbrojnych. Charakteryzuje je celność, niezawodność, trwałość i odporność na wpływ niekorzystnych warunków środowiska. Dzięki kompaktowym rozmiarom MINI-BERYL jest łatwy do przenoszenia i do walki w pomieszczeniach zamkniętych. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom jest jedynym producentem tej broni. Jest to przykład polskiej konstrukcji strzeleckiej o wysokich walorach użytkowych. Karabinek BERYL jest bronią trwałą, sprawdzoną w trudnych warunkach na realnym polu walki.

– Podpisana umowa potwierdza możliwości Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakresie uzbrojenia polskiej armii w nowoczesny sprzęt. To kolejny sukces zarówno PGZ, jak i Fabryki Broni „Łucznik” – Radom – podkreśla Maciej Lew-Mirski, Wiceprezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Download (PDF, 306KB)

(źródło pgzsa.pl)


beryl-01

 

Karabinek szturmowy wz. 96 BERYL

5,56 mm karabinek szturmowy wz. 96 Beryl jest bronią automatyczną przeznaczoną dla pododdziałów piechoty, wojsk desantowych oraz innych rodzajów sił zbrojnych.

Jest to broń celna, niezawodna, trwała i odporna na wpływ niekorzystnych warunków środowiska. Przyrządy celownicze są otwarte, typu szczerbinowego, których wyposażenie w zintegrowane trytowe zródła światła umożliwia celowanie w dzień i po zmroku. Dla lepszego operowania bronią wprowadzono ergonomiczną rękojeść oraz chwyt przedni, który może być stały (montowany bezpośrednio na łożu) lub odłączalny (mocowany na zinegrowanym oszynowaniu RIS).

Beryl jest dostosowany do wystrzeliwania granatów nasadkowych przy użyciu ostrej amunicji. Standardowo kolba karabinka jest stała teleskopowa, dostępna jest również wersja karabinka z kolbą składaną.

Wprowadzenie zintegrowanego zespołu łoża z nakładką z szynami Picatinny wg MIL-STD 1913 umożliwia zamontowanie różnych przyrządów optoelektronicznych.

Dane techniczne:

Kaliber: 5,56 x 45 mm NATO
Prędkość wylotowa dla pocisku SS109: V0= 920 m/s
Energia wylotowa dla pocisku SS109: E0= 1690 J
Rodzaj ognia: pojedynczy, seria 3-strzałowa, ciągły
Szybkostrzelność teoretyczna: 700 strz./min.
Taktyczny zasięg rażenia: 600 m
Nastawy celownika: 100 – 1000 m
Pojemność magazynka: 30 naboi
Zasada działania: odprowadzanie gazów przez boczny otwór w z lufie
Liczba bruzd w lufie: 6
Skok gwintu lufy: 228 mm
WYMIARY:
Długość z kolbą rozłożoną: 980 mm
Długość z kolbą złożoną: 910 mm
Długość lufy: 457 mm
Długość linii celowniczej: 372 mm
MASY:
Karabin bez magazynka: ok. 3650 g
Magazynek 30-nabojowy pusty: ok. 185 g
Magazynek 30-nabojowy załadowany: ok. 554 g

Download (PDF, 384KB)

 

mini-beryl-s-01

Mini-Beryl

5,56 mm Subkarabinek automatyczny wz. 96 MINI-BERYL

5,56 mm Subkarabinek Automatyczny wz. 96 Mini-Beryl to skrócona odmiana Karabinka Szturmowego wz. 96 Beryl, przeznaczona dla żołnierzy potrzebujących broni o porównywalnej sile ognia, ale mniejszych wymiarach. Jest to konstrukcja sprawdzona bojowo w każdych warunkach, niezawodna, trwała, celna i odporna na wpływ niekorzystnych warunków środowiska. Dzięki małym rozmiarom Mini-Beryl jest łatwy do przenoszenia i wygodny w walce w terenie zurbanizowanym.

Subkarabinek Mini-Beryl ma stałe, mechaniczne przyrządy celownicze z integralnymi trytowymi źródłami światła umożliwiające celowanie w dzień i w nocy. Dodatkowe optyczne i optoelektroniczne przyrządy celownicze, jak też dodatkowe akcesoria w postaci oświetlenia taktycznego czy laserowych wskaźników/podświetlaczy celu mogą być mocowane na uniwersalnej szynie montażowej będącej stałym elementem broni i łożu-zespole czterech uniwersalnych szyn montażowych.

Mini-Beryl jest wyposażony w stałą kolbę teleskopową z możliwością regulacji położenia, dostępna jest także wersja z kolbą składaną. Dla lepszego operowania bronią wprowadzono ergonomiczną rękojeść i chwyt przedni, który może być stały (zintegrowany z łożem) lub odłączalny (mocowany na dolnej szynie montażowej zespołu łoża). Subkarabinek przystosowano do wystrzeliwania granatów nasadkowych przy użyciu ostrej amunicji.

Dane techniczne:

Kaliber 5,56 x 45 mm NATO
Prędkość wylotowa pocisku SS109 V0= 770 m/s
Energia wylotowa pocisku SS109: E0= 1189 J
Rodzaj ognia: pojedynczy, seria 3-strzałowa, ciągły
Szybkostrzelność teoretyczna: 700 strz./min.
Taktyczny zasięg rażenia: 400 m
Nastawy celownika: 100, 300 m
Pojemność magazynka: 30 naboi
Zasada działania: odprowadzanie gazów przez boczny otwór w lufie
Liczba bruzd w lufie: 6
Skok gwintu lufy: 228 mm
WYMIARY:
Długość z kolbą rozłożoną: 760 mm
Długość z kolbą złożoną: 690 mm
Długość lufy: 235 mm
Długość linii celowniczej: 260 mm
MASY:
Karabinek bez magazynka: ok. 3400 g
Magazynek 30-nabojowy pusty: ok. 185 g
Magazynek 30-nabojowy załadowany: ok. 554 g

Download (PDF, 414KB)

 

(źródło fabrykabroni.pl)

 • Robert N

  a czemu nie MSBS?

  • Andrzej Turczyn

   bo MSBS to prototyp

   • vilas

    cały czas w testach z tego co mi znajomi z WAT mówią,
    ponoć działa ale cały czas w testach jest i męczą go,
    a mogli by dać do męczenia cywilom wersje semi

   • max-bit

    To ile on będzie jeszcze Prototypem ?
    Już 9 lat a jak prototyp to prototyp.
    A Nasze wojsko Kupuje Kałasza, bo ciężko mówić że to co innego, nawet jakby tam założyli jeszcze 10 kolejnych szyn Picantinny….
    No i jeszcze jedno szybkie przeliczenie daje nam cenę 6000 PLN za kałasza 🙂
    Przy 26000 tyś sztuk 🙂
    Tia….. Oj te szyny to jakieś pozłacane….
    OK Radom trzeba dofinansowywać 🙂 ….

    • AndrzejW

     Dofinansowalibyśmy sami, bez posrednictwa MON. Wystarczyłoby zaoferować coś więcej (i inaczej) na rynek cywilny.
     Mam nieodparte wrażenie, że zarząd FB (albo i całej Grupy) nadaje się do wymiany i odmłodzenia.

   • AndrzejW

    Prototyp, który przy takim podejściu jako prototyp skończy.
    W normalnym kraju prototyp po dwóch latach albo jest sprzedawany na szerokim rynku albo zakopywany. Którą firmę stać na tak długie prototypowanie produktu? Zaiste FB to bogata firma.

    • vilas

     no aż tak dobrze to nie bywa że 2 lata , ale fakt, trwa to 2 razy za długo,
     biorąc pod uwagę, że z wyglądu (zewnętrznego) jest to kopia Magpula ACR Masada , co w środku (inny zamek) to inna bajka , w środku to jest inne,
     jak ktoś nie widział ACRa , to niech wygoogla

   • Robert N

    Trochę dziwne. Mam obawy, że jak już prototyp przestanie być prototypem to wojsko powie “…ale my teraz nie zamówimy MSBSa ponieważ właśnie kupiliśmy kilkadziesiąt tysięcy Beryli i na razie nie potrzebujemy więcej” i w ten właśnie sposób zakończy się barwna historia MSBSa.

    • vilas

     jeśli ten rząd wytrwa i może następna kadencja, to te Beryle pójdą do OT,
     MSBS pewnie jak by wszedł za 1-2 lata, to pewnie w 2020 by go mieli w 20% jednostek 😉

     • Robert N

      nie wiem ile jeszcze broni 7,62 zalega w magazynach. Obawiam się, że spróbują OT uzbroić właśnie w to, choć oczywiście ze względu na niestandardową amunicję chyba nie jest to najlepsze rozwiązanie. Lepiej byłoby sprzedać zapasy na rynku cywilnym (co oczywiście wymaga stworzenia tego rynku przez ułatwienie dostępu do broni) a następnie Beryle do OT a MSBSy do WP.

     • vilas

      zalega bardzo dużo AKSów (“47” frezowanych z chromowanym zamkiem), AKMSów (skąd cywilne się biorą ? to są nówki radomskie którym przerabia się mechanizm),
      a jeszcze duża część wojska ma P-83 (koledzy z WATu mają P-83 , hełmy stalowe, nie mają noktowizorów) ,
      wiele wojska nadal ma AKMSy i AKMy

      wojak z Berylem, hełmem kompozytowym, kamizelką modułową to dotyczy tych szeregowców liniowych jednostek,
      jednostki z zaplecza, logistyka, jakiś “pcim dolny” nadal ma AKMSy, bechatki

      są jeszcze foty gdzie wojsko w zime na warcie pod pomnikiem z okazji uroczystości patriotycznej w bechatce jest a nie w goretexie,

      koledzy oficerowie dostali goretexy kilka lat temu, z allegro ja kupiłem 2 lata przed nimi,
      za to oficerowie w sztabach i MON goretexy mieli już w 2001 roku

      nasze wojsko w 50% jest nadal w latach 90

     • Lukasz

      Jedna uwaga, wartownicy rzeczywiście z AKMSami biegają ale są to już właściwie wartownicy cywilni 🙂

     • vilas

      straż w tych urban-woodland była już dawno, już w latach 90 pamiętam tych wartowników w szarym camo (tym co SOKiści też mieli) , stali przy paru jednostkach w Warszawie, np. tam gdzie wydawnictwa kartograficzne na przeciw dawnej Ikei, jak są tory do centralnego, to tam już w 1993 pamiętam z podstawówki gości w tych szarych camo – cywilna straż jednostek,

 • KBPol

  Najpierw sprzedajemy za “symboliczne” pieniądze stary ale sprawny (sprawdzony) sprzęt, by potem się zreflektować i kupować nowy za kilka razy większą kasę…!?

  • vilas

   a bo … a bo … a bo w zarządach siedzi pełno dziadków którzy…
   fakt że lepiej by było by MSBS już dawno powstał jako produkcyjny sprawdzony wariant i sprawdzenie zaczęło by się od komercyjnej wersji cywilnej

   • max-bit

    Wystarczy spojrzeć na CZ-kę jakoś potrafią w ofercie mieć bogato….
    Dla każdego coś miłego, a jak sami nie mają zdolności produkcyjnych to starają się wykorzystać inne firmy (nawet tureckie).
    A my no cóż …. dno i 3m mułu.
    Dziś sobie tłumaczymy że za PRL nic się nie dało wyprodukować bo sorry gregory wicie rozumicie, taki był system … plany itd. i inne brednie.
    Mamy po PRL blisko 30 lat i co ? I dalej nic nie potrafimy nawet kawałka metalu ciepającymi kulami.
    Co tylko udowadnia moje przekonanie że niestety nasza organiczna niezdolność do tworzenia czegokolwiek … nie zależy od systemu … I nie ważne jaki system będzie …. co za dowodem stoi nasza historia.

    • vilas

     Czesi potrafili sie z komuny podnieść i dziś tam sie 2 razy więcej zarabia, ja kiedyś w czeskiej firmie pracowałem (zdalnie) i chwaliłem sobie bardzo, paru moich kolegów informatyków/grafików poszło do czechów do przemysłu gier komputerowych co się tam rozwinął 😉
     znajomy ze śląska mówił, że nasi górnicy (o których zarobkach krążą mity) wyjeżdżali dorobić w kopalniach czeskich a także fabryki Skody,
     PRL nic nie dawał… a Mi-2 latające po całym świecie, a telefony ZWUTu gdzie mój ś.p. wujek był konstruktorem dzwoniły po całym RWPG,
     czy mamy ograniczoną zdolność ?
     a no “troszku” nam ograniczyli , “NWO, soros, balcerowicz” i przejęcie banków sprawiło, że postawienie w Polsce konkurencyjnego przemysłu jest niemożliwe bo kto mu da kredyt ? jakiś niemiecki bank powiązany z producentem samochodów w niemczech da kredyt na FSO-2 ? 😉
     Profesor Zybertowicz, Profesor Kieżun – mówią o kolonializmie, o uzależnieniu, agentach wpływu ,
     o tym jak zaczynało się od czasopism młodzieżowych by zniechęcić młodzież do patriotyzmu, potem przejęcie banków i … po 15 latach ta młodzież ukształtowana na tych pisemkach (agentach wpływu) stała się wyborcami PO, N, Razem,
     oni nawet nie rozumieją czemu banki powinny być w naszych rękach i nie rozumieją powiązań bankowość-przemysł-pkb-poziom życia, albo część z nich jest “managerami” w tych zagranicznych bankach,

     fakt, przez oligarchów i brak chęci płacenia podatków przez szlachtę mieliśmy zabory chyba jako jedyne państwo które na dodatek było potęgą,

     Bolesław Prus w 1887 (chyba daty nie mylę) napisał genialny artykuł “wieża paryska” ( http://hamlet.edu.pl/prus-wieza )

     i co mamy po 1989 ?
     leśne dziadki, ubecja, resortowe dzieci zarządzają masą upadłościową PRLu i kradną ile się da, nie przejmując się rozwojem,
     a reszta biernie patrzy i utyskuje,
     pogonienie złodziejstwa przez ludzi np. w połowie lat 90tych zaskutkowało by tym, ze takiego MSBSa byśmy już mieli w wojsku etatowo od np. 2005 roku, mielibyśmy kilka robotów do operacji a nie 1 ,
     Polska zakupiła robot chirurgiczny DaVinci do skomplikowanych operacji , Litwa, Czechy, Słowacja, Rumunia tych robotów mają po kilka
     czego nie mają Czechy ? armii “koordynatorów, doradców ministra, doradców prezesa, managerów jakości, pełnomocników zarządzania systemem jakości” w administracji , nie mają zarządów firm generujących główny koszt firmy ,
     kiedyś czytałem że ponoć jakby zdjąć zarządy kopalń to nagle stały by się rentowne, to samo z wszelkiej maści LOTami i wodociągami itd.
     sam raz pracowałem w spółce skarbu państwa przez prawie rok, prezesem był były oficer polityczny, emerytowany major z WSW, firme doprowadził do upadku, panował mobbing, on za to ponoć zarabiał tam (zanim wprowadzono ustawę kominową) setki tysiecy czy nawet milion przekroczył,
     firma upadła chyba już 10 lat temu, on swoim dzieciom wille postawił i wyposażył, ludzie u niego pracowali za 800 tylko dlatego że to było przed wejściem do EU, przy bezrobociu > 20%, jak unia sie otworzyła to mu załoga odeszła i firma padła, na dodatek zarządzać nie umiał tylko budżet obciążał,

     państwa osłabia nepotyzm – oligarchia – co stało się z Ukrainą wiemy świetnie

  • Lukasz

   sam by kupił ale najpierw musieli by go ‘popsuć’ żeby samoczynny karabin nie zrobił ze mnie bandyty.

 • Kazimierz Wędrowny

  Tak w 100% to nie jest polska myśl. Beryl wywodzi się z AKMu i go przypomina konstrukcyjnie. Ale polska produkcja dla polskiego wojska i to jest dobra droga!
  Oczywiście my, cywilni strzelcy i miłośnicy broni chcielibyśmy więcej…

  • vilas

   AKMS > AKMS wzór 1980 (z trybem przełącznika serii) > Tantal 5.45 (kolba DDR/Rumunia) > Beryl (nowa kolba, szyna, 5.56)

 • Lukasz

  Bawi mnie samozadowolenie PGZ. Nieustannie od wielu lat. Beryla kupuje WP, jedną wersję wyeksportujemy do Nigerii ale wozy bojowe i ich propozycje to kompletna porażka… . I niech się to nazywa jak chce, PGZ, Polski Holding Obronny itp. To wszystko instytucje do upychania kolesiostwa.

 • Jalu Kurek

  A kiedy WP zacznie kupować Raguny ?

  • vilas

   2028 rok po 8650 PLN sztuka ? taki dżołk

 • Mozets

  Tak naprawdę Beryl i inne podobne konstrukcje – to warianty starego PMK Kałasznikow. Tak się nazywał w roku 1965. Pistolet maszynowy. Później uzbrojeniowcy wprowadzili nazwę karabinek – bo istotnie strzelał on nabojem pośrednim – nie pistoletowym. Jeszcze w latach 70 gdy byłem oficerem WITU były prowadzone prace nad modernizacją Kałacha jako “Beryla” . O innych wariacjach nie wspominam.

 • Mozets

  Wystrzeliwanie granatów nasadkowych przy pomocy ostrej amunicji? Czy dobrze rozumiem. Nie chodzi o nabój ślepy – miotający?

  • Mozets

   A mini beryl to zwyczajnie – obrzyn.