Prezydent Czech za szerszym dostępem do broni palnej.

Prezydent Czech Milosz Zeman stwierdził, że w związku z zagrożeniem terrorystycznym obywatele powinni mieć ułatwiony dostęp do broni.

Wcześniej występowałem przeciwko szerokiemu dostępowi do broni. Po ostatnich atakach zmieniłem jednak zdanie – powiedział Zeman mając na myśli ataki terrorystyczne w europejskich miastach,

Zeman zauważył, że ludzie posiadający licencję na broń powinni ją traktować nie tylko jako „pamiątkę” lub gadżet ale także powinni być gotowi jej użyć.

Wcześniej prezydent Czech mówił także, że uważa masową integrację muzułmanów w krajach wschodniej Europy za niemożliwą.

(źródło kresy.pl)


Krótki komentarz. Okazuje się, że zmiana w myśleniu polityków jest możliwa. Przychodzi na skutek własnej refleksji nad zjawiskami świata lub jest wynikiem słuchania oczekiwań społecznych. W Polsce na zmianę czekamy. Jestem przekonany, że mamy możliwość wpływu na zaistnienie oczekiwanej przez nas zmiany. Wyrażanie swego stanowiska przez środowiska społeczne to jedna z dopuszczalnych form pokazywania politykom na jakie działania od nich czekamy. Fundacja Ad Arma zaproponowała wysyłanie listów do Prezydenta RP z pytaniem o to, kiedy pan Prezydent wesprze szerszy dostęp do broni Polaków. Piszmy, to bardzo dobra akcja. Ja zamierzam jeszcze dzisiaj wysłać do Prezydenta list o poniższej treści. Bardzo Was zachęcam do pisania. Warto, z pojedynczych głosów tworzy się wołanie społeczne. Nie jest prawdą, że jeden głos nic nie znaczy, znaczy bardzo wiele!

Szanowny Panie Prezydencie!

listy@prezydent.pl

Jako obywatel Rzeczpospolitej, Polak z krwi i kości, wyrażam opinię o pilnej konieczności zmiany w Polsce zasad dostępu do broni palnej. Polacy, na skutek okupacji niemieckiej i sowieckiej, są jednym z najbardziej rozbrojonych społeczeństw na świecie. Stan skrajnego rozbrojenia Polaków utrzymywany był przez komunistów bardzo pieczołowicie, ale tylko dla Polaków. Towarzysze ubecy, esbecy, milicjanci, ci cieszyli się i wciąż cieszą swobodą posiadania broni. Niezwykle patologiczne przepisy prawa utrzymywane są do dzisiaj. Obecna ustawa o broni i amunicji z 1999 r. to dość wierne odwzorowanie komunistycznej ustawy z 1961 roku.

W polski patriotyzm na stałe wpisane jest zamiłowanie do  broni palnej, a przedwojenna maksyma Być dobrym strzelcem to pierwszy obowiązek nie tylko żołnierza, ale każdego obywatela Rzeczypospolitej, wciąż w Polsce jest zaniedbywana. Przed wojną mawiano, że ucząc się strzelać ćwiczymy oko i dłonie w obronie Ojczyzny. Nie uda się nam odbudować dawnej siły Rzeczypospolitej, bez odbudowania kultury posiadania broni palnej w Polsce. To zaś przy obecnych przepisach prawa nie jest możliwe. Konieczna jest pilna w tym zakresie zmiana.

Proszę aby zechciał się Pan zainteresować społecznymi postulatami zmierzającymi do racjonalnej zmiany prawa o broni palnej w Polsce. Moim zdaniem słuszne postulaty prezentuje środowisko skupione w stowarzyszeniu Ruch Obywatelski Miłośników Broni.

prezydent

 • Pawel W

  Żeby zapewnić bezpieczeństwo w obecnych czasach, potrzeba policjantów( bo nie jednego) na każdym rogu. Trzeba zwiększyć zatrudnienie w Policji 10x albo i 100x. Dopiero takie nasycenie policjantami zapewni szybką reakcję na zagrożenie atakiem terrorystycznym. Albo po prostu dać ludziom możliwość posiadania i noszenia broni, aby mogli się sami bronić. Tak,czy siak, efektem jest uzbrojenie obywateli, tylko można to zrobić głupio przez zwiększenie etatów w Policji, które będą większość czasu nic nie robić, ale kosztować. Albo dać ludziom broń, aby mieli na wypadek zagrożenia, a dalej prowadzili swoje cywilne życie.

  • Krzysztof Mościcki

   Zwiekszenie liczby policjantow nic nie zmieni. Terrorysci atakuja jak widac w tych miejscach, gdzie cele ataku czyli cywile nie sa dobrze chronieni. Sytuacja moze diametralnie sie zmienic, jesli cele ataku beda mogly sie bronic jak rowny z rownym.

   • Pawel W

    No właśnie do tego zmierzam – zapewnienie bezpieczeństwa wymaga albo zatrudnienia tylu policjantów, że praktycznie wszyscy obywatele są policjantami i de facto każdy nosi broń, albo dać ludziom prawo do noszenia broni. Realne jest tylko to drugie.

 • max-bit

  OK
  Ale a to już powtarzam po raz kolejny potrzeba;
  1. Większa liczba strzelnic, zamkniętych i otwartych. Te pierwsze w miastach te drugie na ich obrzeżach. Myślę że nim to 1 (jedna) na każde 100 tyś mieszkańców. Oczywiście trzeba też policzyć tych żyjących na obrzeżach miast i na pobliskich wsiach.
  A jak jest … każdy wie.
  Trzeba w zagospodarowaniu przestrzennym takie obiekty zaplanować. Aby później po pierwsze kulki nie świstały ludziom mieszkającym obok ani nie marudzili że ktoś puka i puka.
  Strzelnice powinny być pod kuratelą miast (najlepiej gminne). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby też były prywatne aczkolwiek cennik powinien być jakoś regulowany … dlaczego aby dostęp był dla każdego. Nie tylko biznesmena z grubym portfelem.
  2. Produkcja broni i amunicji. Naszej tanio i dużo no i solidnie.
  3. Kółka strzeleckie mogą być sportowe kolekcjonerskie ale upowszechnione.
  4. Handel bronią…
  5. I na końcu własnie zmiana zasad dostępu do broni.

  Jak pisałem wielokrotnie sama zmiana ustawy nic nie da …. to musi być wielodrogowo ze wsparciem Państwa a i samo Państwo powinno tak regulować zasady przepisy i dostęp.

  Niestety nie mamy zrealizowanego żadnego z tych punktów.
  Ja tu nie będę wypisywał jak jest bo wszyscy wiedzą jak jest.

  Chyba ostatnio najsłynniejsze jest Województwo Śląskie
  Genialne WPA, a chyba się szykuje zamknięcie jednej strzelnicy w niejakim Chorzowie, nie wiem czy Prokuratura zniesie bo tam co jakiś czas wypadek…
  Choć szczegóły tego ostatniego owiane są tajemnicą.

  PS jeden z wpisów jakie znalazłem w internetach (fakt) :
  link : http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/tragedia-w-chorzowie-32-latek-zabil-sie-na-strzelnicy/fsb4p90
  Cytuję:
  “to ja sie pytam jakie prawo pozwala na strzelnicach uzywac ostrej amunicji ? kazdy moze przyjsc i wystrzelac reszte jak kaczki, nawet instruktor w depresji ale to pewnie przeczytacie za kilka miesiecy na lamach faktu”

  Dobre “kwaskowe”
  Ja się pytam jaki wariat sprzedaje ludziom samochody ? Na jakiej podstawie !!!

  • Andrzej Turczyn

   Wiem z całą pewnością, że Ministerstwo Sportu robi inwentaryzację strzelnic. Coś się rusza. Jest nadzieja na narodowy plan budowy strzelnic. Będziemy o tym w ROMB jeszcze działać. Ale powoli, mało rąk do pracy

   • marwin

    Min. Sportu robi inwentaryzację ale nie dla siebie. Wciągnięty do inwentaryzacji jest PZSS i związki wojewódzkie. Dane zbierają też centra zarządzania kryzysowego. Do nas, o udzielenie tej samej informacji zwróciły się różne instytucje. Odbiorcą danych w województwach są organy MON zaangażowane w tworzenie OT.

  • geminix

   “2. Produkcja broni i amunicji. Naszej tanio i dużo no i solidnie.”
   O to to! Dokładnie! Skandalem nazwać można sytuację, w której w Polsce nie można kupić w sklepie POLSKIEJ AMUNICJI (pomijam Pionki)! Napychamy kabzę Czechom (pół biedy), Chinom i Rosji(!).
   Czy ktoś mógłby kopnąć z całej siły w tyłek te misie z PGZ?!
   Czytamy (w celach PGZ):
   “Osiągnięcie pozycji silnej organizacji biznesowej, skutecznie konkurującej na rynku międzynarodowym. Współpraca w realizacji krajowych i zagranicznych projektów badawczo-rozwojowych w obszarze produkcji sprzętu wojskowego.”
   I tyle. Tylko WOJSKOWEGO! nie ma nic na temat produkcji na rynek cywilny. Czyżby misie z PGZ miały za dużo kasy? Naprawdę?!

  • Krzysztof Jabłoński

   “Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby też były prywatne aczkolwiek cennik powinien być jakoś regulowany.” Głos socjalizmu. Najlepszą regulacją byłby wolny rynek. A jak pozwolenia będą tanie i dostępne, to sobie ludzie sami kupią ammo, a na strzelnicy tylko za tor zapłacą.

   • max-bit

    Proszę dziś masz KAPITALIZM 🙂 i jaki olbrzymi RYNEK i ile sklepów a ile strzelnic 🙂 i jaki wybór….. mlaskam ….

    UPS….

    OK uwolnijmy rynek ale tak na poważnie.

    Ale nawet słynna ustawa Wilczka z definicji reglamentowała obrót bronią i amunicją.
    Jak na razie to dziś mamy owy Socjalizm 🙂
    Spróbuj sobie założyć taki sklepik 🙂

    A ja mówiłem o regulacji w dobrym sensie a nie socjalistycznym.

    • Pawel W

     Nie ma regulacji w “dobrym sensie”. Teraz, mimo wzrostu zainteresowania, ale małej ilości strzelnic, wcale nie jest drogo. Policz, ile kosztuje kupno amunicji. Są strzelnice, które nie biorą za tor, tylko za amunicję.

     • max-bit

      🙂
      2 PLN – 9mm Przebicie x2
      7,62 x 39 3-4 PLN Przebicie x3 – x4
      12GA – od 3-4 PLN to samo 🙂
      22LR najczęściej 1 PLN przebicie x3

      Oficjalne dane…

      Nie no nie biorą za tor 🙂 po prostu na rączkach nosić 🙂
      No kto by takiego biznesu nie chciał prowadzić 🙂
      Ja cie ile ten zakup amunicji musi kosztować 🙂

     • PK

      Tylko pamiętaj, że to jest koszt amunicji + zużycia broni + konserwacji broni + instruktora + utrzymania obiektu jakim jest strzelnica (zwłaszcza, jeśli jest to obiekt zamknięty). A strzelnica, jak każdy biznes, musi jeszcze dać właścicielowi jakiś zysk.

     • max-bit

      A nie no tak 🙂
      To ciekawe czy jakiś market zlokalizowany w centrum miasta 🙂
      ma też mnożnik cen x3-4 🙂 itd .itd….
      No właśnie i dlatego jest jak jest.
      ENDE

     • PK

      Byś się zdziwił 😉 Nie mówiąc już o przebiciu, jakie na produktach mają restauracje…

     • marwin

      A wiesz ile kosztuje utrzymanie strzelnicy? Ile wynosi sam podatek gruntowy przy strzelnicy otwartej? Ile kosztują pracownicy, koszenie trawy, odoławianie kulochwytów, naprawy bieżące infrastruktury, zakup i naprawa broni? Wiesz cokolwiek na ten temat, że z takim cynizmem piszesz, że 2 zł za 9×19 to zdzierstwo? To jest wolontariat, a nie biznes.
      “Kto by takiego biznesu nie chciał prowadzić?”
      Otwórz sobie strzelnicę. To nic trudnego. Zrób cenę 0,8 za strzał. Utrzymaj się dwa miesiące i dopiero wtedy pisz takie bzdury. A wtedy my zamknięmy swoją strzelnicę, kupimy autobus i będziemy przyjeżdżać do Ciebie postrzelać po kosztach zakupu amo.

     • vilas

      ale niestety są to koszty dodatkowe
      o których nie myślisz

      amunicja to strzał, ale jest amortyzacja sprzętu (np żywotnośc lufy, mechanizmów wynosi np. 20 000 cykli, więc trzeba koszt klamki podzielić przez żywotność)
      dla równego rachunku, jak klamka kosztuje 3000, przeżyje 20 000 strzałów lub 30 000 strzałów , to dzielisz 3000/30 000 = 10 groszy
      ale z kolei np. drogie M4 kosztuje 8000 a żywotność ma 8000, to już Ci daje złocisza amortyzacji na strzale,
      dochodzi utrzymanie obiektu, praca ludzi, itd itd
      2 PLN za 9mm Para to jest NISKA cena , w Warszawie masz i po 3 zł

      więc nie jest to tak wiele jak sam koszty byś sobie policzył

     • Pawel W

      No to teraz policz sobie tak – 50zł za pół godziny toru, policz, ile w te pół godziny sensownie wystrzelasz i zobacz, ile wtedy wyjdzie koszt amunicji. Ja przy obecnym prawie, to nie widzę problemu wyrabiania pozwolenia na broń i trzymania jej w szafie. Mam inne, ważniejsze wydatki, żeby sobie na takie fanaberie pozwalać.

    • Krzysztof Jabłoński

     Regulacja jaka by nie była, nawet w dobrej wierze jest wstępem do interwencjonizmu gospodarczego. Sterowanie centralne nie jest w stanie reagować na dynamicznie zmieniający się stan rynku. Jak nakażesz sprzedawać za drogo, to mało kto kupi, jak za tanio, to nikt nie zarobi.
     Nie można tak nakazywać, bo to zabija gospodarkę. To co proponujesz narazi na straty producentów. Nie można ich zmuszać do filantropii, trzeba ich zachęcić zyskiem. Trzeba wygenerować popyt na usługi. Wtedy niedobór towaru wygóruje ceny, co z kolei przełoży się na rentowność produkcji, to zaś na wzrost podaży i stabilizację cen. Konkurencja wtedy zapracuje na obniżkę i normalizację cen. Im większa produkcja, tym niższy jednostkowy koszt produkcji. Wtedy będzie tanio.

 • Tomasz

  Witam czy można kopiować treść listu i wysłać tylko się pod nim podpisując (niestety nie umien tak ładie pisać)

  • Kazimierz Wędrowny

   “Ta zaś przy obecnych przepisach prawa nie jest to możliwe.”
   Ale przed skopiowaniem należy poprawić błędy! Nie wysyłać listów do prezydenta z błędami!!!

  • Andrzej Turczyn

   pewnie

 • Piotr Petrus89

  Nie zdziwię się jak odpowiedź będzie: “Szerszy dostęp do broni tak, w ramach kompani obrony terytorialnej i ewentualnie magazyny broni na czas W i nie jestem zwolennikiem powszechnego dostępu”. Chciałbym się mylić i przeczytać na stronie pana Turczyna treść odpowiedzi, że pan prezydent się zaangażuje we wspólną sprawę…

 • Robert N

  Próbowałem dotrzeć do źródła informacji o wypowiedzi Zemana. Lewactwo kompletnie panuje na mediami w Europie. Zero, ani słówka w mainstreamowych mediach w Polsce, Czechach czy gdziekolwiek indziej, jedynie Rosyjskie Novosti i kilka (pewnie niszowych) portali ale też najczęściej powołując się na Novosti.

  Zeman: Po útocích by se Češi měli ozbrojovat proti teroristům

  V souvislosti s hrozbou terorismu mluví Zeman o tom, že by se měli Češi vyzbrojovat. „Opravdu si myslím, že by se občané měli ozbrojovat proti teroristům. A poctivě přiznávám, že jsem změnil svůj názor, protože dříve jsem byl proti držení příliš velkého počtu zbraní. Po těch útocích už si to nemyslím,“ přiznal Zeman.

  „Vyjděme z toho, že na rozdíl od Izraele, kde téměř každý člověk chodí se samopalem přes rameno, u nás samopal těžko můžeme očekávat. Ale tady jsou lidé, kteří mají legálně drženou zbraň, museli projít velmi náročnými zkouškami a je třeba, aby toto jejich právo nebylo omezováno, jak navrhuje v poslední době Evropská komise. Jsem rád, že ČR se proti tomu brání,“ uvedl Zeman.

  Lidé však podle Zemana nemají mít legálně drženou zbraň jen jako suvenýr ve skříni. „No a tito lidé se budou bohužel muset zvyknout na to, že tu zbraň nemohou mít schovanou doma ve skříni. Nikoli samopal, ale například revolver. A že v případě, kdy to bude nutné, budou muset být připraveni, že nastane situace, kdy ji budou muset použít,“ míní Zeman.

  więcej na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/410026/ivana-zemanova-uz-ma-revolver-prezident-vyzval-cechy-ke-zbrojeni-proti-teroru.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

  Przy okazji skomentował Bieńkowską “…konieczne jest aby prawo zaproponowane niedawno przez Komisję Europejską nie utrudniało… Cieszę się, że Republika Czeska jest przeciwko temu prawu…”

 • Robert N

  Potwierdzamy odbiór listu nadesłanego na skrzynkę poczty elektronicznej Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dziękujemy i uprzejmie informujemy, że list został przekazany do rejestracji.

  Zapewniamy, iż niezwłocznie zapoznamy się z treścią e-maila. Jednak z uwagi na dużą liczbę korespondencji do Kancelarii Prezydenta RP, odpowiedzi udzielone będą zgodnie z kolejnością wpływania. Prosimy o cierpliwość.

  Jednocześnie zachęcamy do korzystania ze strony internetowej Kancelarii Prezydenta RP: http://www.prezydent.pl, gdzie znajdą Państwo wszelkie informacje dotyczące działań, stanowisk i wypowiedzi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz członków kierownictwa Kancelarii.

  Wiadomość została wygenerowana automatycznie i prosimy na nią nie odpowiadać.