Budżet obywatelski Rypina na 2017 rok, przeznaczony na budowę strzelnicy sportowej.

 

W głosowaniu nad budżetem obywatelskim Rypina na 2017 rok pierwsze miejsce zajęła inwestycja polegająca na budowie strzelnicy sportowej.

rypin.wyniki

 

Zamierzeniem wnioskodawców jest wybudowanie nowej strzelnicy sportowej na min. 3 stanowiska strzeleckie o długości osi strzelania 100 m. Budowa będzie obejmować wyrównanie terenu i usypanie wałów ziemnych – 4m wysokości. Zadaszenie kulochwytu. Wybudowanie wiaty (budynku) z którym będą znajdować się stanowiska strzeleckie. Całość terenu będzie ogrodzona.

Jako uzasadnienie wskazano następujące argumenty. W Rypinie miejsca gdzie można w sposób bezpieczny i legalny korzystać z broni palnej. Na terenie Rypina zlokalizowane są dwa magazyny broni sportowej, której nie można wykorzystać, ponieważ brak jest profesjonalnej strzelnicy. Wybudowanie takiego obiektu umożliwiłoby regularne treningi kół strzeleckich Ligi Obrony Kraju oraz prywatnym osobom posiadającym pozwolenie na broń sportową oraz łucznikom. Strzelnica będzie kolejnym miejscem w mieście na aktywne spędzanie wolnego czasu, pozwoli rozwijać mieszkańcom miasta zainteresowania związane ze strzelectwem. Będzie to świetne uzupełnienie bogatej oferty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Jako beneficjentów projektu wskazano rodziny z dziećmi, młodzież, dorośli, harcerze, Ligę Obrony Kraju. Strzelnica będzie znajdowała się za trybunami boiska głównego stadionu MOSiR za starą strzelnicą sportową. Osie strzelnicy byłby skierowane w stronę miejscowości Sikory. Szacunkowe koszty projektu zadania: Przygotowanie terenu – 25000 zł Usypywanie wału – 33000 zł Ogrodzenie terenu – 32000 zł Zadaszenie kulochwytu – 5000 zł Przesłony poprzeczne górne 5 szt. – 50000 zł Kulochwyty dolne 7 szt. – 35000 zł Wiata – 60000 zł Wyposażenie strzelnicy (przesłony boczne stanowiskowe, stojaki do tarcz itp.) – 10000

Projekt obiektu został wykonany w następujący sposób:

projetk-01

projekt-02

projekt-03

projekt-04

projekt-05

 


 

Krótki komentarz. Okazuje się, że można. Szczerze pisząc ja dość ostrożnie podchodzę do pomysłów występowania w konkursie budżetów obywatelskich z projektami budowy strzelnic. Okazuje się, że jednak jest to możliwe. Skoro tak, to trzeba publicznie o tym jak najszerzej ogłosić, może inni pójdą w ślady wnioskodawców z Rypina.

Ilość i jakość strzelnic stanowi bardzo słaby punkt w rozwoju strzelectwa w Polsce. Nowych strzelnic powstaje bardzo niewiele. Moim zdaniem tak jak budowano stadiony zwane Orlikami, tak powinno się budować w gminach strzelnice. Moim zdaniem umiejętność strzelania, to ważniejsze niż kopanie w piłkę.

 • Krzysztof Jabłoński

  Brawo Rypin!

  Zastanawiałem się niedawno ile może kosztować budowa nowej strzelnicy od zera. 250 tyś. złotych to masa pieniędzy, ale oś 100m to jednak duży obiekt.

  Ciekaw jestem ile kosztowałaby budżetowa strzelnica z krótką osią, np. 15m.

  • Witek

   Mam wrażenie, że jedyna lokalizacja strzelnicy, która nikomu nie będzie przeszkadzała to sam środek rozległych i toksycznych bagien …

 • Jak bym wygrał kilka milionów w totka, to bym zaraz kupił ziemię gdzieś w jakimś większym wąwozie i walnął piękną strzelnicę (otwartą i krytą) i skład broni sportowej, bojowej, myśliwskiej i co tam się zamarzy 🙂
  … a może nawet małą manufakturę broni i amunicji…

  • max-bit

   🙂 Myślicie że worek kasiory wystarczy 🙂
   Oj …. trzeba jeszcze trochę przychylności okolicy i władz. A to może się okazać najtrudniejsze .
   W przypadku Rypina ludzie chcą ale i to bywa różnie znajdzie się grupka w tej okolicy co będzie jej przeszkadzać taki obiekt i po zawodach.

   • Krzysztof Jabłoński

    No wlaściwie to worek kasiory wystarczy, żeby i przychylność kogo trzeba się znalazła 🙂

    • max-bit

     Na pewno ?:
     http://tygodnik.pl/a/strzelnica-pod-tuchola-protest-mieszkancow

     http://kurier-legnicki.pl/2013/06/stop-dla-strzelnicy-w-podlegnickim-dobrzejowie/

     http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/skargi-mieszkancow-przyniosly-skutek-strzelnica-w-bartoszycach-zamknieta

     http://warszawa.tvp.pl/11452965/zablokowana-droga-nr-62-protest-przeciwko-strzelnicy
     I to ostatnie kilka miesięcy (jest tego więcej).
     Obawiam się że więcej ubywa niż przybywa. Dużo strzelnic zlokalizowanych na terenach około miejskich “nagle” znalazło się na terenach zabudowy domów czy osiedli.
     Niestety naszych “urzędników” nie interesuje na jaką lokalizację wydają pozwolenia. Wydają tam gdzie im pasuje, albo ludzie chcą.
     I tak powstają domki (lub osiedla) nie tylko w pobliżu strzelnic czy obiektów, ale tez np. na terenach zalewowych.
     Oczywiście nikt w tym nie widzi problemu dopóki mu domu nie zaleje lub nie słychać strzałów.
     Przykładem najlepszym była RIP strzelnica w Bartoszycach. Na początku nie było problemu, ale jak sobie ludzie domy pobudowali to zrobił się problem.
     A doskonale wiadomo że w okolicy takiej otwartej strzelnicy powinien być ok 1km pas ziemi niczyjej, co w aktualnych warunkach nazywając rzecz po imieniu dzikiej zabudowy (czyli wydawanej na zasadzie chcesz masz) bez żadnych planów robi dość szybko problem.
     Najgorzej jest w okolicy miast (a tez na ich obrzeżach) Gdzie prawie każda otwarta strzelnica jest aktualnie zagrożona. Gdyż domki, osiedla powstają jak grzybki pod deszczu. A że strzelnica była pierwsza 🙂 no cóż …
     I tu jest kolejny problem nikt nie zapewnia planowania.
     Rozwiązaniem są strzelnice zamknięte. Niestety koszty takiego obiektu są na tyle wysokie że mało kogo na to stać.
     Ale jak by chcieć … ile jest hal po magazynowych, produkcyjnych … niestety jak zwykle nikt nie myśli planowo.

     Analizując ten projekt tez mam wątpliwości czy obiekt powstanie. Fakt ktoś chce ale ok 600m od planowanego obiektu jest małe osiedle domków. I zgadnijcie co się stanie jak ludzie się zwiedzą że im chcą w okolicy postawić strzelnicę …

     • Krzysztof Jabłoński

      Miałem na myśli przychylność władz ;-), ale fakt – z mieszkańcami jest faktycznie jest trudniej.

 • Witek

  Mam wrażenie, że jedyna lokalizacja strzelnicy, która nikomu nie będzie przeszkadzała to sam środek rozległych i toksycznych bagien ….

  • max-bit

   Jak napisałem to tak nie jest.
   Wystarczy trochę zdrowego myślenia urzędników czyli władz. Są tereny gdzie można budować i otwarte strzelnice. Ale później ktoś musi pilnować aby tam nie wyrastały osiedla domków jednorodzinnych.
   Na terenie miast też dało by się np zamknięte strzelnice budować. Są przecież czasem opuszczone hale magazynowe czy produkcyjne. Wystarczy je tylko dostosować. Oczywiście musi tutaj być dobra wola władz.
   Jak to mówią dla chcącego nic trudnego.
   Bez tego ….
   A niestety jaka jest nasza rzeczywistość chyba wszyscy doskonale wiedzą.

   • Krzysztof Jabłoński

    Tak teraz myślę, że chyba niemożliwe jest powstrzymanie ludzi od budowania domów w okolicy strzelnic. Nawet gorzej – pod względem finansowym hałaśliwa okolica może być atraktorem dla nowych osadników jako argument do zbicia ceny nieruchomości. A potem tacy beneficjenci szybko zapominają dlaczego działka była tańsza, a hałas ciągle przeszkadza, więc strzelnicę trzeba zamknąć.

    Smutna to perspektywa.

    • max-bit

     Ale od tego są właśnie urzędy.
     Powinny być tereny wyłączone z pod zabudowy takiej czy innej. Oczywiście strzelnice to pikuś.
     A wystarczy popatrzeć jak jest. Ruchliwe trasy – domy
     Tereny zalewowe – domy.
     Tereny osuwiskowe – domy.
     Tereny po górnicze – domy.
     a później …