Posiadał broń bez pozwolenia, czyli karać i zastraszać.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej zatrzymali 35-letniego mężczyznę, mieszkańca powiatu kazimierskiego, który posiadał broń palną bez wymaganego zezwolenia. Kazimierscy policjanci otrzymali informację, że w jednej z pobliskich miejscowości 35-letni  mężczyzna może posiadać broń palną bez wymaganego zezwolenia. Wczoraj mundurowi w trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych ujawnili rewolwer pochodzący  najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej. 35-letni mężczyzna twierdzi, że znalazł przedmiot dwa tygodnie wcześniej podczas wykonywania prac ziemnych. Znalezisko zabrał do domu z zamiarem oczyszczenia i umieszczenia w witrynie meblościanki. Teraz na temat ujawnionej jednostki broni wypowie się biegły. Mężczyźnie posiadanie broni palnej bez zezwolenia grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

84-45310


 

Krótki komentarz.  Powyższa wiadomość nie jest tego rodzaju, aby była warta odnotowania. Umieszczam ją na blogu, aby zwrócić uwagę na nieco inny aspekt niż sukces policjantów w złapaniu nielegalnego posiadacza tego czegoś co widać na powyższym zdjęciu. Zwróćcie uwagę jakimi pierdołami zajmuje się policja i co stanowi dla nich przedmiot publicznego ogłoszenia o wykryciu poważnego przestępstwa. Złom, kawał żelaznego, zardzewiałego metalu, oto broń palna. Przestępstwo nielegalnego posiadania broni palnej umieszczone jest w rozdziale XXXII kodeksu karnego, który nosi tytuł Przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu. Rzeczywiście sprawca tego czynu z tym kawałkiem stalowego złomu stanowił zagrożenie dla porządku publicznego. Stanowił w istocie, w państwie postsowieckim, w którym takie bzdury uruchamiają cały aparat ścigania i represji. Będzie biegły, będzie cały ceremoniał, aby stwierdzić, że to jest niebezpieczna broń palna.

Niebezpieczna rzeczywiście była, ze sześćdziesiąt lat temu. Dzisiaj to tylko zardzewiała pamiątka z przeszłości, która faktycznie może być ozdobą za witryną meblościanki. Aby tak pojmować sprawy trzeba mieć zdolność odróżniania dobrego od złego, rozumieć co to znaczy społeczna szkodliwość czynu i co stanowi zagrożenie dla Polaków. Uczeni napisali całe tomy na ten temat. Nie stanowi przestępstwa czyn, którego społeczna szkodliwość jest znikoma. Ten przepis (art. 1§2 kk) pełni rolę regulatora odpowiedzialności karnej w wypadku, gdy typ czynu zabronionego strzela poza cel. Przepis daje podstawę do tworzenia i stosowania kontratypów pozaustawowych. Pytam zatem: jaki sens karania zbieraczy wojennego złomu, a właściwie zbieraczy kawałków naszej historii? Wielki! Bo w taki sposób Polaków się zastrasza, aby zawsze pamiętali o swym niewolniczym losie. Karać i zastraszać, oto rzeczywiste motto policji. Może sobie policja napisać na radiowozach co tylko zamarzy, to nie odmieni rzeczywistości. Postpeerelowska to formacja i widać to co chwilę.

 

 • KBPol

  We wszelkich dyskusjach na temat broni palnej w Polsce oraz prawa z nią związanego powinno się przypominać adwersarzom kto i kiedy na masową skalę rozpoczął proces rozbrajania narodu polskiego. A byli to hitlerowcy 1 września 1939. 17 dni później dołączyli do hitlerowców sowieci! Proces powszechnego rozbrojenia narodu polskiego zakończyli komuniści za czasów PRL! Obecnie każdy kto ten stan utrwala, czyli sprzeciwia się zmianom UoBiA, jest kontynuatorem wszystkich wcześniej wymienionych totalitarystów.

 • vilas

  ponieważ Andrzej i inni nie czytają postów do starych niusów – gdzie to by było na temat, to muszę walnąć tutaj offtopa

  źle sie dzieje – pisowski dziennik niezalezna peel – od pewnego czasu publikuje anty-broniowe niusy
  co pare dni jest nius o tym jak to źle że amerykanie broń mają
  normalnie niusy jakby na portalu lisa czy niemieckiej prasie
  dziś kolejny – dlatego tutaj offtopa poruszam,
  na niezalezna pl w ciągu ostatnich 3 tygodni temat strzelanin w ameryce poruszono pięciokrotnie, więc mając na uwadze że to jest trybuna pisu – “wiedz że coś sie dzieje” (cytując Natanka)

  • Andrzej Turczyn

   Niezależna to pobożni lewacy. Co innego mozna od nich oczekiwać?

   • norfonde

    Czyli kropka w kropkę PiS.

    • Andrzej Turczyn

     No, coraz bardziej to tak zaczyna wyglądać. Oczekiwałem od PiS znacznie więcej niż proponują. W PRL żyłem i nie chcę wracać do czasów Gierka, chociaż banany były w sklepach. Za moment ich nie było i był poważny problem na kolejne dziesięciolecia.

     • vilas

      obecnie w pewnych dziedzinach jest gorzej jak za komuny – np. wtedy złodziej był złodziejem i siedział, dziś ? włamywacz był włamywaczem i siedział, a dziś ?

 • Ivan

  Dożywocie!

  Z drugiej strony, warto zwrócić uwagę na wzorową postawę jakiegoś obywatela, który czujnym okiem wypatrzył taką nieprawość i niezwłocznie poinformował o niej służby. Od razu czuję się bezpieczniej, a sprawiedliwość znów odniosła zwycięstwo.

  • max-bit

   Oczywiście jak można posiadać tak niebezpieczne NARZĘDZIE !!!
   Przecież osoba ta mogła z tym przedmiotem podjąć działania anty Państwowe !
   Temu obywatelowi co poinformował organa ścigania powinno, się wręczyć dyplom za czujność !

  • PK

   Taa, życzliwy sąsiad zawsze w cenie… Ale kolejny wielki sukces policji jest – zatrzymany groźny przestępca z kawałkiem rdzy, który 70 lat temu był rewolwerem…

  • Andrzej Turczyn

   Donosicielstwem Polska stoi i wciąż donoszenie jest w Polsce pielęgnowane. Zarówno przez Polaków, jak i przez tzw. władzę. Moim zdaniem anonimowe donoszenie nie powinno powodować żadnej reakcji. Oczywiście gdy mamy do czynienia z zawiadomieniem o przestępstwie to OK. Ale anonimy nie powinny być brane pod uwagę.
   Dlaczego? Bo ważniejsze jest nierozbijanie jedności Polaków, niż korzystanie z anonimowych zgłoszeń.

   • vilas

    donoszenie w PL jest mniejsze jak na zachodzie, z racji na dekadę doświadczenia jako urzędnik w ochronie praw konsumenta – wiem co mówię,
    znam statystyk nieco i rozmawiałem z urzędnikami z kilkunastu krajów unijnych – tam donoszenie nie tylko nie jest złem, jest wręcz obywatelskim obowiązkiem

 • max-bit

  A poważnie jeśli Policja robi zdjęcie czemuś takiemu i twierdzi że ten kawałek rdzy to broń.
  To tylko pokazuje gdzie jesteśmy.
  Nasza sytuacja jest co najmniej tragiczna.

 • radekgo

  Nie jest to obrobiona część broni bez obróbki czyli (specjalistycznych czynności przywracających pierwotne przeznaczenie i funkcjonowanie) nie nadaje się do użycia i tego bym się trzymał. Tak bym napisał jako biegły co prawda z innej dziedziny metali ale obróbka to obróbka.

  • max-bit

   A to się do czegoś nadaje oprócz pieca hutniczego.
   Po za tym pisanie jakiś dyskursów na temat stanu tego kawałka rdzy….

 • Jarosław Łazarczyk

  Do wszystkich którzy tak hejtują złą policję. To wszystko wydaje się absurdem i tym razem to tylko kawał złomu i nic się nie da z tego zrobić. Ale znam wiele przypadków “strychowców” i innych dobrze zachowanych wykopków które dało się uruchomić i wystrzelić i nagle na rynku pojawia się nierejestrowana broń palna. Policja jako że nie jest upoważniona do oceny czy ten złom wystrzeli czy nie ma obowiązek oddać broń do ekspertyzy i na podstawie tej ekspertyzy sąd wydaje wyrok skazujący albo nie (wiele razy sąd odpuszcza jeśli broń okaże się kawałkiem złomu)

  Zdarza się że znaleziona broń po uruchomieniu od kolekcjonerów przenika w ręce przestępców dlatego też policja nie odpuszcza poszukiwaczom i kolekcjonerom.

  Prawo jest równe dla wszystkich, a broń jest bronią dopóki ekspertyza nie wykaże inaczej.

  • Andrzej Turczyn

   NO to jak będziemy mieli przypadek strychowca dobrego, to nie będziemy słowa złego pisać na policję. Póki co nie mamy do czynienia z taką sytuacją.

   • Jarosław Łazarczyk

    Jak już pisałem policja nie ocenia czy wykopek jest złomem czy nie. Wolałbyś żeby taka ocena należała do policji? Ja sądzę że lepiej żeby policja miała jak najmniej do powiedzenia w sprawie broni bo dla nich wszystko jest groźną bronią i się raczej oceną zajmowali eksperci.

    Co według ciebie powinna zrobić policja mając na uwadze że gówno się znają na broni?

    • Pawel W

     Ale ocenia, czy pistolet jest odpustową zabawką, czy też bronią wymagającą zezwolenia. Skoro z takim różnicowaniem sobie radzą, to i tu też by sobie poradzili. Niedługo chyba zaczną ganiać i aresztować dzieci na odpuście i hydraulików chodzących z rurami kanalizacyjnymi – czy przypadkiem nie są to istotne części broni.

     • max-bit

      dobre dobre … kwaskowe ….

    • max-bit

     OK. Ktoś doniósł, gość powinien oddać to Policji, Policjant powinien się uśmiechnąć powiedzieć że nasz technik to sprawdzi i Panu powiedzieć najprawdopodobniej oddamy 🙂 lub przekażemy do muzeum, gdyż to nic innego jak kawał rdzy, i tyle.
     Po ciuchu, a już na pewno aby nie robić z tego newsa Policyjnego.
     Czasem po prostu trzeba się wykazać zdrowym rozsądkiem.

  • norfonde

   W tym przypadku rzeczywiście można mieć wątpliwości 😉

  • Shlizer

   Problem nie jest w tym, że policja chwyciła go za rękę, czy oddała broń do ekspertyzy. Problem jest w tym, że zanim sprawa doszła do końca ogłoszono ‘sukces’ policji i straszono ludzi w podobnym położeniu 8-letnim pierdlem.

   To trochę tak, jakby Cię policja zatrzymała do kontroli poziomu trzeźwości i zanim Cię zbadała już ogłosiła na swojej stronie, że ‘zatrzymała pijanego kierowcę’.

  • Marcin

   Jeżeli już – to nie powinni najpierw wszcząć śledztwa “w sprawie”, a nie przeciwko temu człowiekowi i jeszcze na dodatek go aresztować? Dopiero po specjalistycznym zbadaniu tego znalezionego przedmiotu (skoro nie są na tyle inteligentni, aby sami ocenić jego stan) powinno się podjąć jakieś kroki przeciwko obywatelowi

  • max-bit

   Acha …. ja bym jeszcze zrobił badania metalurgiczne i mechanoskopijne, a nóż widelec ktoś kiedyś z tego kogoś zastrzelił.

 • Pawel W

  A może takie zdjęcia powinny nam służyć do przekonywania Polaków o konieczności zmiany ustawy o broni i amunicji? 😉

 • Marcin

  To chyba wystarczający powód, aby odebrać broń służbową policjantom?

  http://telewizjarepublika.pl/tragedia-w-drawsku-pomorskim-policjant-na-sluzbie-popelnil-samobojstwo,39087.html

  • max-bit

   🙂

 • Dariusz Zdziarski

  Do kryminału z dziadem….! Nie ma litości dla uczciwości! To są niestety dzisiejsze realia