O podatkach jakie planuje wprowadzić PiS, czyli o niesprawiedliwości i krzywdzeniu Polaków.

Rząd PiS planuje reformę systemu podatkowego. Polegała ona będzie min. na likwidacji składki na ZUS, podatku liniowego i wprowadzeniu jednolitej płatności w postaci progresji podatkowej. Deklarowanym celem jest “wyrównanie szans rozwoju”, obniżenie podatków najniżej zarabiającym, podniesie podatków lepiej zarabiającym, tak aby cała operacja była obojętna dla wpływów budżetowych.

Bardzo ciekawy tekst o sprawie napisał Łukasz Warzecha dla portalu WP. W tekście socjaldemokraci z PiS sięgną ci do kieszeni, redaktor Warzecha przystępnie dla czytelnika demaskuje słowa jednego z ministrów w rządzie PiS “Sprawiedliwie będzie, jeśli bogaci dołożą troszkę więcej“.

wpopinie

O sprawiedliwości i ja chciałbym napisać, bo przecież sprawa podatków to ważna rzecz i na sprawiedliwości powinna się zasadzać. O sprawiedliwość każda urzędowa sprawa powinna być oparta, gdy tak nie jest urząd staje się oprawcą. Pomyślałem, że skoro nowa władza odwołuje się do chrześcijańskich wartości to warto pokazać, że Bóg chrześcijan, takie jakie planuje rząd prawa ustanowić, nazywa wprost niesprawiedliwością i krzywdzeniem innych. Jest to dość jednoznacznie w Biblii napisane. Moim zdaniem w Biblii całkiem przejrzyście jest objaśnione co znaczy sprawiedliwość w urzędzie.

Ja wiem, że dzisiaj nie jest modne odwoływanie się do Biblii. Jak komu nie pasuje, zalecam przerwać czytanie, nie ma obowiązku posiadania wiedzy co Biblia mówi o sprawiedliwości. Piszę ten post wyłącznie to tych, którzy zupełnie dobrowolnie uznają Biblię jako autorytet.

Księga Kapłańska (3 Księga Mojżeszowa), rozdział 19 werset 15, w kilku dostępnych mi tłumaczeniach:

IMG_2951

IMG_2950

IMG_2949

IMG_2953 IMG_2952

Bóg nie napisze szczególnego listu do pani premier Szydło i pana ministra Kowalczyka czy Morawieckiego. Bóg już napisał przed wiekami, co będzie myślał o nierównym urzędowym traktowaniu bogatych, zamożnych, mniej zamożnych, ubogich i zupełnych biedaków. Możecie się z tym nie zgadzać. Możecie w sposób typowy dla lewaków i socjalistów nadawać nowe znaczenie słowom. Prawda jednak pozostanie niezmieniona. To nie wasza rola ustalać definicję słowa sprawiedliwość.

Pisząc to zupełnie szczerze pomyślałem, że kto dobrowolnie nazywa siebie chrześcijaninem, powinien od razu zareagować na to co Bóg napisał. Czy PiS zareaguje nie wiem, pewnie nikt nawet tego spisu nie przeczyta. Umieszczam go jednak w internecie. Czynię tekst publicznym. Gdyby nie zechcieli dobrowolnie odwrócić się od tego przeciwnego bożym zasadom zachowania, nie będą mieli usprawiedliwiania. Na nic będzie tłumaczenie, że nie wiedzieli. Gdyby nie chcieli reagować, będzie też powód nazwać odpowiedzialnych za to bezbożnikami i naruszycielami bożych reguł sprawiedliwego postępowania. Bezbożnikiem nazywam tego, kto wiedząc jakiego postępowania Bóg oczekuje, sam postępuje odmiennie.

Ma ktoś wątpliwość, że powyższa definicja sprawiedliwości jest też o podatkach? Wprost o podatkach nawet nie będę wspominał, aby nie musieli ze wstydu płonąć ci co obecną wysokość podatków w Polsce utrzymują. Ale dobra, jedno zdanie  o tym jak powinno być urządzone państwo (Przypowieści Salomona rozdział 29):

IMG_2948

Na podsumowanie. Państwo z PiS nie planujcie niesprawiedliwości i przestańcie niszczyć Polskę planując i wciąż ściągając zbyt wiele podatków! Macie niepowtarzalną w najnowszych dziejach Polski okazję uczynić ją sprawiedliwą. Zamiast to czynić, próbujecie wprowadzić ludzką sprawiedliwość, która w istocie jest krzywdzeniem Polaków i niesprawiedliwością. W ten oto sposób planujecie w najlepsze zmarnowanie szansy na Polskę sprawiedliwą.

tuby

 

 • vilas

  nie wiem o jakie podatki chodzi, ale dokładając moje 2 grosze:
  – na całym niemalże zachodzie jest progresja podatkowa,
  – na całym niemalże zachodzie bogaci (w tym firmy, korporacje) płacą,
  nasz kraj, o którym wiemy, że stał się nawpół kolonią – od pewnych rzeczy był wyjątkiem,
  ulgi liczne, tricki, kruczki sprawiały że wg analiz prowadzonych przez ekonomistów, dziennikarzy ekonomicznych wychodziło że Polacy płacą inaczej podatki jak np. Anglicy, Niemcy itd.
  kiedyś (jak bardzo potrzeba to poszukam aby nie być gołosłowny, chyba , że na słowo mi uwierzysz Andrzeju) była taka tabelka:
  przychód obywatela w złotówkach, funtach, euro,
  wysokość PROCENTOWA (nie kwotowa !!!) podatku przezeń zapłaconego,
  co było efektem obliczeń i porownania?
  a to że u nas w PL osoby o dochodach poniżej 1.5 średniej krajowej płaciły większe podatki niż obywatele paru państw zachodnich analogicznie zarabiający i więcej zarabiajacy,
  natomiast taka granica rzędu paru lub kilku średnich krajowych (czyli wg naszych standardów bogaci) płacili u nas znacznie mniej niż na zachodzie

  z tych wyliczeń wychodziło że bogatym opłaca się być w PL

  więc chciałem to dołożyć, bo u nas tak jest że ludzie o średnich przychodach nagle się przejmują gdy media podeślą informacje o podatkach,
  a potem się okazuje, że informacja ta dotyka “aktorów, celebrytów, szefów urzędów, generałów, dyrektorów w firmach” a nie tego “Kowalskiego” (czy Turczyna) który się tą informacją przejął 😉
  a już napewno nie “Kowalskiego” pracującego w sklepie, warsztacie, urzędzie, fabryce

  mój ś.p. wujek był jakimś zastępcą dyrektora w jednej z fabryk które już nie istnieją, ongiś dawno dawno temu jak Krzaklewski robił strajki by wykończyć rząd SLD chyba robił kampanię za planowanym obniżeniem podatków z 21 na 20, 33 na 30, 45 na 40,
  wtedy Krzaklewski zachowywał się jak PO
  no nie ważne, generalnie robotnicy tam też mieli strajk organizować,
  co zrobił mój ś.p. wujek ?
  a no przyszedł do nich z kalkulatorem i wyliczył kto ile zyska
  i co ?
  strajku nie było, olali sprawe jak zobaczyli liczby ile zyskają oni, ile zyska dyrektor, ile zyska minister

  • ktosiu_1

   Większość tabelek znajdziesz na http://www.polskabieda.com – ostrzegam tylko dla ludzi o mocnych nerwach 😉 .

  • Andrzej Turczyn

   A ja tylko o sprawiedliwości napisałem, dosłownie w kilku słowach. Sprawiedliwość ma to do siebie, że nie trzeba jej nadmiernie uzasadniać. Jest i tyle albo jej nie ma. https://uploads.disquscdn.com/images/ccea4af6b213511aef37ab527fcaf6d1c38496c28ecfcc7c03bba753ad6eebce.jpg

  • Andrzej Turczyn

   Doraźnymi potrzebami nie można uzasadniać dokonywania niesprawiedliwości. Nigdy nie będzie wiadomo gdzie można powiedzieć dość. Sprawiedliwość jest fundamentem i jej naruszenia nie da się uzasadnić niczym.

  • Pawel W

   Ale na Zachodzie jest to samo. Nawet ostatnio Trump odpowiedział na zarzuty Clinton, że nie płacił podatków, bo przepisy, które wprowadzał Clinton, jak urzędnik państwowy, na to pozwalały!
   Prawda jest taka, że mamy bardzo wysokie podatki, bo ZUS trzeba zaliczyć do podatków. Kalkulator pracodawcy podaje, że dla pensji 2000zł na rękę, pracodawca płaci za stanowisko pracy 3350,56zł, czyli tak na prawdę pracownik płaci 1350,56zł podatku już na samym starcie. Przy kwocie wolnej od podatku na poziomie 3000zł z małym kawałkiem, to nawet 1 pensja w miesiącu nie będzie wolna od podatku, a przy najniższej krajowej już nawet druga pensja będzie w części obciążona podatkiem. Przy czym chyba nie ma kwoty wolnej w przypadku składek na ZUS.
   Prawda jest taka, że bardzo bogaci mają możliwość oszczędzania. Natomiast typowa klasa średnia, czyli w tym i ja, ma do wyboru – albo zapłacić podatek, albo brać nowy samochód w leasing. Z dwojga złego wolę to drugie. Niestety, nie za bardzo da się oszczędzić, bo tak dużo zabierają, że się odechciewa. Przez to nie tworzy się prawdziwa klasa średnia – ludzie z jakimś majątkiem, z jakimiś oszczędnościami, bez dużych kredytów. Ludzie, których stać na rzucenie pracy i poszukiwanie następnej przez 3-6 m-cy.

   • vilas

    USA to nie “zachód” o którym mówiłem – w sensie “zachodnia Europa”, USA to swój własny system inny 😉 Kanadę można zaliczyć do EU (w sumie tylko geografią leży poza kontynentem)
    więc USA bym nie mieszał ze standardami które miałem na myśli , to co ja miałem na myśli to stara unia + kanada + anzac

  • Marcin

   Na tzw. zachodzie jest silna progresja i te kraje zaczynają bankrutować, a bogaci z nich uciekają (czy to fizycznie, czy tylko z podatkami).
   Rozwiązaniem degresji podatkowej nie jest dokładnie podatków bogatym tylko dalsze obniżanie podatków wszystkim, aż do całkowitej likwidacji podatków PIT i CIT, a na miejsce CITu powinno się wprowadzić podatek obrotowy rzędu 0,6-0,8% (taka jest obecnie realna stawka CIT).
   Wg danych Ministerstwa Finansów, 2/3 zarejestrowanych firm, które rozliczają się CITem – chronicznie nie płaci ani złotówki podatku. Po wprowadzeniu w/w podatku obrotowego – baza podatkowa dramatycznie by się poszerzyła.

   • vilas

    zachód bankrutuje nie przez progresje – ona była od lat
    zachód upada przez:
    – multikulti (nadużycie socjalu przez imigracje)
    – oddanie produkcji Made in China
    – robotyzacje (nagle maszyna zastępuje ludzi)

    a to że podatki powinny wyglądać inaczej to wiadomo, ale wtedy tysiace prawników, doradców, księgowych, finansistów – by musiało iść kopać rowy a część z nich kontaktu nie umie wymienić, za to z manipulacji i kruczków lubią sobie pojeździć autem za 300 000

  • Witek

   Ta zmiana nie dotknie ludzi naprawdę bogatych, walnie w łeb praktycznie każdego kto prowadzi działalność gospodarczą, zwłaszcza samozatrudnionych. Dlaczego nie walnie naprawdę bogatych ? Ano bo ta reforma nie dotyczy firm rozliczających się CIT-em, czyli na przykład spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jak też firm które osiągały tak duże przychody, że musiały zgodnie z przepisami przejść na CIT. A stawka CIT będzie wynosić 15 %. Nie jest tak jak ci się wydaje , że wszystko można sobie wrzucić w koszty. Od lat nie ma już tzw. reprezentacji i reklamy i w koszty to może sobie elektryk wrzucić kombinezon roboczy co najwyżej. Z samochodami jest podobnie, możesz kupić sobie luksusowe BMW, ale całej wartości nie odpiszesz w koszty. Limit wynosi 20 tysięcy euro. Sprawiedliwy podatek to taki , że biedni płacą mniej a bogaci więcej ale na jasnych i uczciwych zasadach. Podatek liniowy jest podatkiem sprawiedliwym i korzystnym dla fiskusa. Przed wprowadzeniem go ludzie ukrywali dochody unikając progresji. Po wejściu liniowego nagle dochody poszły w górę a do budżetu zaczęło wpływać o wiele więcej pieniędzy. Co teraz będzie ? Ano wracamy do szarej strefy, uciekanie w spółki, wyprowadzanie firm do Czech i na Litwę. I jeszcze sprawa tego artysty co to dostał 100 tysięcy. Towar jest tyle wart ile ktoś zechce za niego zapłacić.

 • Pawel W

  OBIECUJĘ! KUPIĘ TĘ CHOLERNĄ KOSZULKĘ, TYLKO NIECH WYŁĄCZY PAN TE WYSKAKUJĄCE NA KAŻDEJ STRONIE REKLAMY KOSZULEK!

  • Andrzej Turczyn

   Nie potrafię 🙂 bo włączył to informatyk.

   • Pawel W

    To nie kupię 😛

   • Krzysztof Jabłoński

    To niech sobie poczyta jak się używa cookies i przepisze kod skryptu tak, żeby na jednym komputerze wyskoczyła reklama nie częściej niż raz na tydzień.
    Dla średnio rozgarniętego studenta 2 roku informatyki to jakieś 3 godziny roboty.

  • Pawel W

   O. Chyba coś zaczęło działać i nie wyskakuje co chwila. W takim razie muszę spełnić swoją obietnicę 😛

 • Pawel W

  Polacy lubią niskie podatki, więc rząd PiS planuje wprowadzić wiele niskich podatków – Jacek Wilk. Może nie do końca udało mi się zacytować, ale na szybko nie znalazłem w necie dokładnych słów. 🙂

 • Andrzej Turczyn

  Mnie przeraża retoryka PiS: zmiana systemu będzie obojętna dla budżetu, budżet nie straci. A to budżet jest właścicielem wszystkich pieniędzy i część nam daje?

  • vilas

   PiS będzie teraz jechał po populiźmie i socjalu – żeby mieć pewną drugą kadencje i zmienić konstytucje długofalowo

   • Andrzej Turczyn

    Obawiam się, że Polska tego może nie wytrzymać. Ogłoszenie o podwyższaniu podatków pojawiły się po odwołaniu Ministra Finansów. Gdy ministerstwo objął bankier, niezwłocznie pojawiła się ta teza.
    Moim zdaniem Kaczyński daje się ogłupiać krasomówcom pokroju Morawieckiego. Tam więcej jest takich, którzy w uzależnieniu Polski od światowej finansjery widzą szansę na rozwój… Słuchałem np. prezesa PZU, co ten facet opowiadał, to nie mogłem w to uwierzyć. Jego zdaniem teraz czas na interwencjonizm państwowy. To jego zdaniem sposób na pobudzenie gospodarki. Ci ludzie są niebezpieczni, w krótkim czasie okaże się, że również dla elementarnej wolności.

    • vilas

     NWO opanowało wiele, bansterzy opanowali wiele,
     pytanie czy Kaczka zdaje sobie sprawe czy kaczka wie, że albo w te albo on sam i jeszcze bomby polecą
     Rotszyldowie , Sorose itd. pewnie niejedną wojne wywołali i Kaczka chyba wie że albo ustępstwa albo może być grubo

   • Marcin

    Ludzie wiele rzeczy wybaczą PISowi – z wyjątkiem podnoszenia podatków (zamiast ich obniżania).
    Pytanie jest tylko jedno. Czy za niespełna 4 lata wygra wspólna lista Kukiza i Korwina czy znowu wrócą ci sami aferzyści, którzy rządzili przez ostatnie lata.

    • vilas

     to drugie
     jak przegra PiS to ludzie wybiorą PO+N, wtedy EU uderzy zdwojoną siłą a meczety będą refundowane i w mediach będą mówić, że biały mężczyzna nie jest odpowiedni dla białej kobiety, kodeks karny będzie miał kary obniżone dwukrotnie, aferzyści posadzeni przez PiS dostaną odszkodowania a każdy uczciwy funkcjonariusz co ścigał przestępców straci prace , lasy państwowe zostaną sprzedane 2 niemickim bankom za równowartość 1% wartości z czego te pieniądze zasilą konta członków PO i N ,
     wprowadzony będzie podatek na bankierów i każdy zarabiający poniżej 3000 będzie płacił podatki na fundowanie zarządów zagranicznych marketów

     ludzie nie wybiorą Korwina
     Korwin zawsze będzie mieć poniżej progu lub na granicy progu , jak go chociaż raz przekroczy

  • EDiox

   Ja nie wiem czy pisioiry to matoły czy nie, ale nawet małe dziecko wie że bogaty kraj to taki gdzie żyją bogaci obywatele. Kraj nie stanie się bogaty choćby obywateli obłożyć nawet 99% podatkiem, jeśli ludzie są biedni to z czego zapłacą? Ludzie muszą mieć swoje pieniądze żeby się szkolić inwestować w firmę itp. a to pozwoli się wydajnie bogacić z pracy. Z drugiej strony nawet dziecko wie że jeśli można płacić mniej zagranicą, to tam się zakłada firmę. Więc te wyższe progi podatkowe spowodują że mniej milionerów będzie płacić podatki w kraju a najświętsza krowa (budżet) dostanie mniej a nie więcej kasy.

   Za to jak rozumiem, plan PiSu to: ZUS ma dalej dobijać mikro przedsiębiorstwa ryczałtem a z drugiej strony bardzo wysokie progi podatkowe wypędzać co bogatszych i sprytniejszych zagranicę?

   Nie prościej zrobić jeden liniowy podatek dla wszystkich, tylko bez żadnych ulg, bo biedny niema od czego odliczyć a bogacz ich nadużywa i nic nie płaci. Sprawiedliwe?
   Jeśli za bardzo to dla zakochanych w nie odstawaniu od reszty krajów UE (UE kochającej wszystko komplikować ponad ludzkie pojecie) dodajmy kwotę wolną od podatku w wyskokowi minimum egzystencji (na cały rok, nie miesiąc), a dla tych co zarabiają ponad milion rocznie, dodatkowy 1% podatku. Plus jeden wat na wszystko, te nieszczęsne 15% obowiązkowe w UE. A jak budżet się nie dopina to go odchudzić. Nad czym tu kombinować? Prawo podatkowe może zmieścić się w kilku stronach zamiast tomach. Urzędasy się martwią ze nie będą miały co robić? To niech wezmą kredyt i poszukają nowej pracy, jak to radził masz były już prezydent.

   • vilas

    milionerzy Panie Kolego to już dawno za granicą są zameldowani podatkowo,
    problem jak ukrócić ten proceder
    ilu z najbogatszych biznesmanów płaci podatki w ich krajach (dotyczy również europy zachodniej) ?
    to już od lat ma miejsce, Kulczyki i Krauze od dawna mają tam podatki płacone

    “dodajmy kwotę wolną od podatku w wyskokowi minimum egzystencji (na cały rok, nie miesiąc), a dla tych co zarabiają ponad milion rocznie, dodatkowy 1% podatku. Plus jeden wat na wszystko, te nieszczęsne 15% obowiązkowe w UE.”

    Orban tak zrobił, obniżył PIT, dał wysoki VAT i w ten sposób kraj ruszył, bo bogacze VAT płacili w tym co luksusowe kupują a biedota zyskała z PITu więcej na konsumpcje która wróciła w VAT

    i to by zadziałało – ale to nie jest medialne

    i powinno sie ileś dziwnych ulg i odpisów zlikwidować, zwalczyć odchodzenie do rajów podatkowych itd.

    Kulczyki w PL pewnie złotówy nie zapłacili od 20 lat

    “Nad czym tu kombinować? Prawo podatkowe może zmieścić się w kilku stronach zamiast tomach. ”
    i wtedy iluśet prawników i ekonomistów ląduje na bezrobociu 😉 a oni mają plecy i silne lobby i tworzą firmy konsaltingowe będące filiami zagranicznych koncernów dbających o to by koncerny nie płaciły nic , taka mała część NWO

    “Urzędasy się martwią ze nie będą miały co robić? To niech wezmą kredyt i poszukają nowej, pracy jak to radził prezydent.”
    i tu się mylisz, nie znasz urzędasów 😉
    urzędnicy się dzielą na tych co robią coś dla obywatela i krewnych królika co nie robią nic ale mają najwyższe pensje bo to resortowe dzieci, rodziny polityków, działaczy partyjek itd
    i akurat jak są cięcia to uwierz ale wiem że ich nie dotykają
    niezależnie od ekipy – kruk krukowi oka nie wykole

    • EDiox

     “i wtedy iluśet prawników i ekonomistów ląduje na bezrobociu 😉 a oni mają plecy i silne lobby i tworzą firmy konsaltingowe będące filiami zagranicznych koncernów dbających o to by koncerny nie płaciły nic , taka mała część NWO”

     To jak w końcu jest? PiS jest za obywatelem, czy tak jak po, psl, sld, n itd za kasą i stołkami? Da się czy nie da się? Odpowiedz PiSu powie wszystko.

     “i tu się mylisz, nie znasz urzędasów 😉
     urzędnicy się dzielą na tych co robią coś dla obywatela i krewnych królika co nie robią nic ale mają najwyższe pensje bo to resortowe dzieci, rodziny polityków, działaczy partyjek itd
     i akurat jak są cięcia to uwierz ale wiem że ich nie dotykają
     niezależnie od ekipy – kruk krukowi oka nie wykole”

     Tu masz racje, nie znam 😉 ale to co widzę to są rzucające się w oczy czarne owce (pewnie resortowe jak mówisz) i patrzące tylko na swój interes, żeby się nie narobić a nachapać, cudzym kosztem najlepiej. Toteż takie moje stanowisko i wrzucanie ich do jednego worka z prawnikami i ekonomistami lobbującymi za komplikowaniem nam życia.

     A co do uciekających milionerów, to nikt chyba jeszcze nic na to nie wymyślił. Na początek można zmniejszyć liczbę powodów dla których to robią, i tak nie płacą więc nie zaszkodzi ;P

     • vilas

      “To jak w końcu jest? PiS jest za obywatelem, czy tak jak po, psl, sld, n itd za kasą i stołkami? Da się czy nie da się? Odpowiedz powie wszystko.”

      PiS jak każda partia jest za władzą 😉
      wszyscy politycy za tym są
      wszyscy
      tylko jedni szkodzą nam mniej a inni bardziej,
      to jest “mniejsze zło” , chyba 90% ludzi w tym kraju z głosujących głosuje zawsze PRZECIW komuś a nie ZA kimś,
      ja i moi znajomi głosowaliśmy PRZECIW PO a nie ZA PiSem
      makes difference

      ja głosowałem na “partię opozycyjną do PO, N, Razem zdolną utworzyć rząd większościowo”

      “Tu masz racje, nie znam 😉 ale to co widzę to są rzucające się w oczy czarne owce (pewnie resortowe jak mówisz) i patrzące tylko na swój interes, żeby się nie narobić a nachapać, cudzym kosztem najlepiej. Toteż takie moje stanowisko i wrzucanie ich do jednego worka z prawnikami i ekonomistami lobbującymi za komplikowaniem nam życia.”

      urząd, służby – wszędzie jest tak jak i w firmach
      w firmach jest zarząd i rada nadzorcza spijająca śmietankę
      i ci co na tą śmietankę harują

      tyle że w firmach rada nadzorcza jest mniejsza liczbowo (nie wiem jak procentowo zjada zyski w różnych krajach)a w urzędach rada nadzorcza jest duża, może wynosić i 20-30% załogi pracującej

      znam urzędy które robią dobrą robotę dla obywatela ale … no właśnie ale. ale jest tam 20% takich właśnie do usunięcia – co są nieruszalni – bo ustawa o służbie cywilnej, bo mianowania, bo KSAP
      i uwierz, żadna ekipa ich nie rusza,
      bo w każdej ekipie są czyjeś dzieci do zatrudnienia, bo w każdej ekipie jest kuzyn na bezrobociu co skończył “filozofię, etnografię, literaturę romantyzmu, resocjalizację”
      tylko jedni robią to bardziej na chama inni mniej,
      jedni kradną tysiące inni miliony,
      jedni kradną nam , inni kradną innej grupie,

      a skomplikowanie systemu prawnego i podatkowego sprawia że mamy takie zawody jak :
      – prawnik
      – doradca podatkowy
      – konsulting
      – audytorzy i cały system zarządzania jakością ISO

      i to są najczęściej ludzie z odpowiednimi plecami, z odpowiednich rodzin, niejednokrotnie nie w ciemię bici i oni tworzą “matrix”

     • EDiox

      Czy widzisz możliwość przerwania tego zamkniętego kręgu kumoterstwa i źle pojętej “służby publicznej”? No poza rewolucją i powstanie zbrojnym oczywiście. Czy ludzie jednak są ułomni do tego stopnia że nie potrafią się przeciwstawić złu i wybrać większego dobra.

      A wracając do milszych rzeczy, podatek płacony od przychodu zamiast dochodu zlikwidował by sztuczne zawyżanie kosztów. Prawie drugi wat ale co tam …

     • vilas

      “Czy widzisz możliwość przerwania tego zamkniętego kręgu kumoterstwa i źle pojętej “służby publicznej”? No poza rewolucją i powstanie zbrojnym oczywiście. Czy ludzie jednak są ułomni do tego stopnia że nie potrafią się przeciwstawić złu i wybrać większego dobra.”

      że zacytuje zespół KAT 😉 płyta – Odi Profanum Vulgus,
      “dziubek każdy ma, tylko w gębę kłaść i trawić”
      i co da rewolucja i wymordowanie ?
      rewolucji było w dziejach ludzkości kilka, potem kto zostawał nową oligarchią ?
      rewolucje to można poprzeć jak wiemy że my zostaniemy nową elitą , a inaczej to nie ma sensu ,
      każdy ma syna, kuzyna, brata,
      dopóki polityka daje wiecej kasy niż działalność dopóty tak będzie, dopóki jest bezrobocie znaczne dopóty tak będzie,
      im większa bieda i bezrobocie i konkurencja o chleb – tymbardziej każdy chce dziecku pomóc

      czemu zachód był transparentny ?
      owszem kary są duże (znam to jako urzędnik od urzędników z zachodu, tam kary są naprawdę wysokie i nie opłaca się kombinować) u nas np. aby doprowadzić urządzenie do stanu działania dającego bezpieczeństwo firma musi wydać “X” a mandat wynosi 0.1 “X”, na zachodzie mandat wynosi 3 “X”
      to prawda, wysokość mandatów, ale … chyba ważniejsze jest to że “każdy miał kolorowy telewizor, samochód, dach nad głową, wakacje pod palmami, i nawet dla świętego spokoju dzieci czyjeś mogły sobie siedzieć w firmie co handluje autami i tam żyć dobrze,
      bogatsze społeczeństwa kradną mniej bo nie muszą walczyć o przeżycie,
      a co może osiągnąc synalek czy córesia działacza partyjki gdy skończy lipne studia ? no praca w macu czy lidlu ?
      ale z tej pracy nie zarobi na mieszkanie 60 metrów w wieku 28 lat gdy chce mieć już dzidziusia puci puci, to tatuś wsadzi do ministerstwa,
      a na zachodzie oni już mają tyle oszczędności że córesi kupią to mieszkanie a ona nawet jak skończy “etnografię zarządzania filozofią romantyzmu” to robiąc w sklepie z butami zarobi na czynsz, auto, wakacje pod palmami,

      “A wracając do milszych rzeczy, podatek płacony od przychodu zamiast dochodu zlikwidował by sztuczne zawyżanie kosztów. Prawie drugi wat ale co tam ..”

      mądre rzeczy Orban porobił, ale kto go będzie naśladował ?
      kto pozwoli na jego naśladowanie ?
      media zniszczyły by PiS (zakładając że PiS ma 2 razy więcej dobrej woli niż konkurencja, np. że PiS ma 60% chciwości i 40% dobrej woli a inni mają 80% chciwości i 20% dobrej woli , albo inni działają jedynie na zlecenie obcych koncernów za łapówki i nie mają nic z dobrej woli a jedynie wykonują polecenia kilku koncernów / miliarderów opętanych wizją stworzenia nowego porządku i zostania bogami )

     • EDiox

      Z tego wynika że tylko się kłaść i umierać, jeśli nie chcesz być dojonym frajerem ani żyć na obczyźnie … Jaki sens coś robić?

     • vilas

      życie nie musi mieć sensu, samo życie jest sensem,
      czemu kot walczy o życie jak tonie ?
      wszak kot nic poza spaniem i jedzeniem nie robi ,
      bo życie ma jedno i ma ono sens poprzez sam swój fakt,
      czy kot zastanawia sie nad sensem świata ?
      nie, kot zje, pogłaszczesz to pomruczy ze szczęścia i pójdzie spać, a Ty z kolei masz nerwy ukojone jak pogłaszczesz
      i to jest sens życia a nie filozofia emigracja itd
      samemu należy co nieco doić 😉 a nie być dojonym, należy walczyć z tymi co doją na tyle na ile się da to może wezmą dopuszczą do dojenia jak uznają że walka wyniszcza ich,
      nie ma sensu kłaść się i umierać, skoro jest piękno Tatr, skoro jest mruczący kot, skoro jest goła kobieta, skoro jest dobre spaghetti, skoro jest smaczny kotlet,
      emigracja nie ma sensu bo tego kotleta zakaże islamista lub zginie się wysadzonym w powietrze,
      należy walczyć na ile się da o lepsze życie , o większy stan konta, o spokojniejszą ulicę by po niej spacerować jak się będzie starym i niedołężnym bez obaw,
      są dzieci – one ludziom nadają sens
      jest religia u tych co wierzą
      jest muzyka do słuchania
      jest full rzeczy, włącznie z bronią do daje fun jak sie “szczela”
      jak ktoś jest zdołowany to niech se siądzie i popatrzy z Tatr , niech wróci i se walnie duży kotlet cordon blue z butlą wina, a potem odpali muzyke , a potem panienke gołą na góre czy pod spód i życie staje się piękne – ale po temu potrzeba pensje niestety i dlatego sie pracuje

      można odpalić Kapitana Bombe na YT i obejrzeć 50 odcinków i to daje sens 😀

     • EDiox

      Czyli nie jest beznadziejnie i można dążyć do normalności jeśli
      się jej pragnie i po kawałku ją uzyskiwać.Nawet w naszym kraju, nawet patologie polityczne wykorzeniać i z muzykiem politykować 😉 żeby było normalnej. Hy hy hy =] Nawet w cebulandi i z pis mogą być ludzie ;D

     • Witek

      Tradycyjnie w większości się z tobą nie zgadzam, chociaż uważam że masz prawo do nawet najbardziej absurdalnych (w moim odczuciu oczywiście) teorii i poglądów. Proszę tylko żebyś trzymał się sprawdzonych faktów tam gdzie powołujesz się na fakty, więc zanim znowu zaczniesz psioczyć na ustawę 1066 , najpierw ją przeczytaj proszę .

    • Andrzej Turczyn

     Nie da się ukrócić procederu. Po pierwsze bo to nie proceder, a normalne ludzkie zachowanie. Jedyna metoda to zrobienie takich podatków, że się w Polsce będzie opłacało i tyle.

     • vilas

      nie da się urządzić dużego państwa i jego wydatków tak jak małego państewka na małej wyspie o małej infrastrukturze któremu nikt nie zagraża bo nie leży strategicznie a klimat nie powoduje konieczności ocieplania i grzania itd. itd itd

     • EDiox

      Tylko kto zrobi te podatki opłacalne dla polaków skoro ludzie u koryta mają interes w tym żeby było tak jak jest? Jeśli problem leży w ludzkiej naturze i uniemożliwia postępowanie w szerzej pojmowanym wspólnym interesie, to równie dobrze możemy sobie dać spokój z jakąkolwiek formą prawa i rządów. Bo skoro silni zawsze wykorzystają słabszych to lepiej zedrzeć fasadę ślicznych frazesów o praworządności i równości wobec prawa. Przynajmniej wszystko będzie nazwane po imieniu i nie będzie przykrych nieporozumień…

      To jak to jest, człowiek jest z natury dobry czy zły, jak to zapisano w księdze rodzaju? Stwórca się pomylił?

     • vilas

      nazwanie wszystkiego po imieniu… po jezusowemu, uczciwie…
      no to oglądałeś film służby specjalne ?

      https://youtu.be/qChjMQBMbv0?t=919

      tu masz prawde

      a gdyby uczciwie mówić o innych rzeczach to miłość sprowadza sie do tego żeby włożyć i …

      prawda i szczerość jeszcze nikomu w niczym nie pomogły 😉

      obejrzyj ten dialog ze Służb Specjalnych (15 minuta 20 sekund)

     • EDiox

      “prawda i szczerość jeszcze nikomu w niczym nie pomogły ;)”
      No ciekawe podejście doprawdy.

     • vilas

      obejrzyj te linki co dałem 😉 i powiedz że pomogły by
      i powiedz czy wyobrażasz sobie rozmowe o prace “hu** mnie obchodzi wasza firma, przyszedłem tu po wypłate”

     • EDiox

      No akurat w wojnie wywiadów masz racje prawda bywa problemem a kłamstwo najlepsza bonia. Ale nie przenoś tego na codzienne życie …

     • vilas

      następne linki widziałeś ?
      prawda ?
      wyobraź sobie rozmowę z kobietą którą chcesz poderwać “te lala, zrób mi lo**, ugotuj potem obiad, pozmywaj naczynia i nie gadaj bo nie mam ochoty słuchać tego pie*** o serialu i jakimś filmie romantycznym, nie chce mi się iść do kina boże na taką szmirę iść, daj spokój, chce pograć na konsoli, weź kurde odkurz wogóle a ja se pogram w strzelanke”
      czy też powiesz jej “kochanie, jak się cieszę że jestesmy razem, z chęcią poszedłbym z tobą do teatru ale wiesz, muszę coś jeszcze zrobić, nie jesteś głodna ? jeszcze nie dostałem premii, a tak chciałem ciebie do restauracji zaprosić” i liczenie że ona zaproponuje że coś ugotuje i kombinowanie “jak usiąść i se pograć jak ona pójdzie pozmywać”… tjaaaaaaaa
      albo rozmowa o prace “co wy mi tu k*** pie**icie, jaka jest wypłata, ile tej wypłaty, jakie minimum trzeba odwalić żeby mi na konto weszło bo chce nowe buty kupić , bo czynsz musze opłacić, a widziałem fajne auto które bym chciał kupić”

      chcesz kolejną prawde ?
      Dolar amerykański… jest drukowany przez prywatną firmę FED,
      FED jest prywatny, to jedyny prywatny emiter waluty na świecie,
      dolar jest największym towarem eksportowym USA, dlatego wykończono dyktatorów arabskich bo oni za ropę chcieli Eurasy lub złoto w kruszcu , a wszystko przez paru chciwych żydów w FED którzy nie wydadzą nigdy kasy którą mają, choćby kupowali prywatne odrzutowce, to są tak chciwi że sie to w pale nie mieści, i dlatego giną ludzie i są wojny na świecie a my mówimy o kulturze i demokracji 😀
      ot proste prawdy o ile “lepiej” sie z nimi żyje, nie ? 😉

     • EDiox

      Jasne że lepiej i nie myl chamstwa z prawdą.

     • vilas

      chamstwo to synonim szczerości 😉
      jeden metalowy zespół miał piosenke o tym, że “hate is only sincere feeling”
      weź nie gadaj że pracujesz dla pasji i ambicji 😀
      nie dlatego że musisz rachunki opłacić i chcesz kupić coś co Ci sie podoba (ja np. chce PWS Mk 112 z kolimatorem Aimpoint, łącznie 13 000 złotych) Glocka 17 MOS z kolimatorem, łącznie 5000 zł ?
      weź nie gadaj że lubisz komedie romantyczne , bo ja wole Predatora i Matrix , weź nie gadaj że lubisz zmywać naczynia i wolisz to robić zamiast pograć w gre 😀
      i akurat nasz sojusznik nie jest morally high, ale cóż… historie znamy i wyboru nie mamy na niezależność, samoistnienie , nie jesteśmy Szwajcarią i nigdy nie będziemy, nie mamy dookoła alp 4 km, leżymy na szlaku takim między wschodem i zachodem i zawsze komuś musimy lizać 4 litery , jeden rząd jest agentami tych, drugi rząd jest agentami tamtych,
      zależy kto komu zapłacił lub kto na kogo ma jakie teczki i haki 😀
      ot cała polityka małych słabych państw, a takim niestety jesteśmy przez naszą mentalność bo sami sobie jesteśmy winni, bo nawzajem sie oszukujemy w biznesie i to takim najprostrzym – ot choćby ekipy remontowe, znajdź budowlańca co powie “panie to 3 tygodnie” i zrobi w 3 tygodnie a nie że po 2 miesiącach usłyszysz “ale to najszybciej na koniec nastepnego tygodnia”

     • EDiox

      Robię co muszę i nie mowie że z radością jeśli jej nie czuje. I nie mam zamiaru zaprząc swojej kobiety/matki/córki w chomąto, co to w ogóle niby ma do prawdy. Czyste chamstwo jakiegoś frustrata.

      Co to za polityka że inni są niemoralni to i my musimy. Jak by do wulkanu skakali to też musimy?

     • vilas

      polityka polega na osiągnięciu zysku przez państwo , zapewnieniu dobrobytu obywatelom żeby nie podnieśli buntu , zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa, chodzi o zysk, zysk i jeszcze raz zysk,
      ten zysk to poziom życia obywateli, władza określonych elit

      chodzi o to żeby obywatel miał dobrze wyposażony szpital, tanie produkty, a żeby to utrzymać trzeba łupić kogoś, żeby łupić trzeba mieć sprawne silne nowoczesne wojsko
      i tak w kółko macieju od zarania świata
      po drodze religie by ludzie walczyli i wierzyli we władze i elity

      obecnie masz robotyzacje i nagle duża część ludzkości jest zbędna, bo nie ma dla nich zajęcia skoro roboty robią , z postępem cywilizacji okaże się że większośc ludzi na tej planecie jest zbędna gdyż roboty będą robić i projektować roboty a ludzie będą na bezrobociu bo ilu będzie potrzeba pracowników , więc polityka wypracowuje sposoby jak z tym bajzlem sobie poradzić

      socjalizm powoduje że ci ludzie się nie buntują i nie wszczynają wojen domowych i nie rzucają sie na elity – bo mają co jeść i media zapewniają im rozrywkę (tańce z gwiazdami)

   • Andrzej Turczyn

    Gdyby to tak urządzić, to by się szybko okazało, że dziesiątki tysięcy urzędników są nie potrzebne nikomu do istnienia. Oni chcą być potrzebni, musi być sens ich istnienia, a ten jest wówczas gdy nie jest łatwo i prosto, gdy mają kogo pilnować, łapać i nękać kontrolami.
    Ludzie rządzący Polską to urzędnicy z urodzenia, to jest nasza tragedia, że oni nie wiedzą ile kosztuje kilogram jabłek i jak się żyje na poziomie powiatu i gminy.

    • vilas

     akurat nękanie kontrolami i łapanie jest na zachodzie 😉
     pisałem już o tym 2-3 razy w obszarze ochrony konsumenta, w obszarze drogowym (ITD, drogówka)

     • EDiox

      To też by się przydało, ale z wzajemnością. Jeśli urzędnik coś zachachmęci i oszuka to powinien dostać 10 razy większą kare niż kowalski i odpowiadać całym swoim majątkiem. Bez czekania na łaskawą interwencje jego przełożonego i audyt (przeprowadzony przez kolegę z biura sic.) tylko od razu do sądu i wyrok wykonywany bez czekania na jakieś wyniki wewnętrznych kontroli.

     • vilas

      tak też jest w iluś krajach gdzie odpowiedzialność funkcjonariusza państwowego jest większa,
      nie pamiętam dokładnie przykładów ale w iluś krajach to występuje np. że sędzia dostanie 5 lat za coś za co normalny obywatel dostanie 2-3 lata,
      tak powinno być i u nas, u nas tymczasem mamy immunitety nieznane w wielu krajach zachodu (a zwłaszcza nieznane są tam samochody służbowe czy kolacje za budżetową karte płatniczą czy funkcjonariusze ochrony robiący zakupy i wyprowadzający pieska )
      pamiętam sprawę sprzed paru lat gdy doszło do burd, pseudokibice rzucali w przystanki, kiedy policja ruszyła do zatrzymania grupy agresywnej jeden wyciągnął.. legitymację sędziowską, to był sędzia o ile pamiętam z rejonowego sądu dla dzielnicy Mokotów
      a to o czym piszesz jest w policji – oskarżenia policjanta skutkuje zawieszeniem i połową pensji, czasem bandziory nadużywają to,

      “audyt (przeprowadzony przez kolegę z biura sic.)”
      tu jest cienkość, bo np. na niektórych urządzeniach technicznych w ramach administracji państwowej zna się kilka osób w kraju,
      i jak zredukuje się administrację to może dojść do sytuacji gdzie za jakąś dziedzinę w kraju odpowiada… 1 osoba

      z autopsji znam dziedziny gdzie np. za obszar regulacji danego urządzenia, funkcji, prawa odpowiada 1 osoba w 1 ministerstwie, tak się zdarza , inaczej musiałbyś podublować a więc zapewnić zwiększenie liczby etatów

  • Marcin

   Wg “rozumowania” socjalistów i komunistów, pieniądze, które człowiek zarabia, nie są jego – są przez niego wręcz bezpodstawnie i bezprawnie zagrabione “społeczeństwu” i stąd wniosek, że społeczeństwo powinno je odbierać wysokimi podatkami.

   • vilas

    nie, wg socjalistów silni powinni wspomagać słabych a egoizm jest złem,
    to wychodzi z chrześcijaństwa

    • Marcin

     Biblia nie mówi o wymuszaniu altruizmu przymusem podatkowym. Jeżeli go wymusisz to po pierwsze: zabijasz spontaniczną chęć pomagania biednym (“niech idą do opieki społecznej”), a po drugie: wzmagasz egoizm i chęć kombinowania na podatkach.

     • vilas

      ja wiem że jest tu dużo zwolenników Korwina / Libertian ale 80 lub 90 % myśli inaczej
      altruizm jest cechą rzadką, nasz gatunek to egoizm zwłaszcza gdy wartością jest konsumpcja, więc “altruizm” się wymusza prawem,
      przez lata miałeś niewymuszanie, przez setki lat i co miałeś ? ludzi umierających z głodu na ulicach , bo altruistą bogatym był może co setny szlachcic co tysięczny przedsiębiorca z ery krwiożerczego kapitalizmu,
      to co było możliwe w XIX wieku nie jest możliwe teraz przy przepływie informacji i mediach (zachód do dziś przeżywa to martwe dziecko przemytnika płynącego po darmowy zabieg dentystyczny i jak powiesz o “islamic invaders” to oni mówią “how can you stand dying children”) a także po rewolucji październikowej, bo wtedy ludzie godzili się jakoś na taki los, dziś już nikt się nie pogodzi i skończy się to rzezią bo poziom aspiracji wzrósł 100 razy przez 150 lat – ale wtedy to działało tylko dzięki terrorowi (monarchie), ludzie o innej mentalności wyjechali do USA i chyba ich DNA tam zostało i sie powiela,
      jak Ci już wyżej odpowiedziałem – Libertianizm nie zyska > 5% głosów i progu nie przekroczy
      więc jest do wyboru “narodowy socjalizm” albo “lewactwo i kolonia zagranicznych korporacji” , tertium non datur w obecnych społeczeństwach,
      bycie odpowiedzialnym za swój los nigdy nie wygra z opieką i socjalem,
      na moment załóżmy że robimy jak chcesz :
      jedna stawka 15% PIT, CIT
      obrotowy podatek 0.8%
      VAT 25%
      próg podatkowy 20 000 PLN
      likwidujemy socjal, państwowe szkoły, opieke medyczną,
      na bezrobociu ląduje połowa prawników, urzędników, zaczynają kombinować i knuć,
      bogaty se poradzi
      biedny ulega wypadkowi, nie ma karetki, sąsiad biedaka też biedak przeklina bogacza,
      zbiera sie grupka 100, jest protest, ktoś ginie, na drugi dzień zbiera sie ich 1000, 2000, potem 20 000 , jest rzeź, w takiej desperacji zapewniam Cie że pierwsze co kupia ludzie którzy “nie mają nic do stracenia” to po jedzeniu będzie broń by sie odegrać “na bogatych” i zapewniam Cie że ci co stracili na “zmianie systemu” pierwsi poprowadzą biedaków na barykady

      kiedyś szef telewizji z ramienia SLD przed kamerami się wygadał i wypalił coś czego się nie mówi “motłochowi”,
      powiedzial, że seriale są emitowane by zatrzymać w domach sfrustrowanych 50 latków co pamiętają PRL,
      bo jakby nie seriale i telewizor, to ta grupa by była zaczątkiem rewolucji w czasach jak było 20% bezrobocia (przed wejściem do EU)
      emigracja to był wentyl bezpieczeństwa,

      Korwin / Libertianizm głosi to samo od 25 lat i .. ile to już było wyborów i kiedy próg przekroczył ?

      nie ma bata, do wyboru jest “mniejsze zło lub większe zło”, głosuje sie “przeciw tym czy tamtym” a w siłę nowa niezależna siła nie urośnie, bo potem wypadki po ludziach chodzą a zanim urośnie to jakie media i jakie redakcje ich zaproszą i dadzą czas antenowy ?
      gdyby nie net – PiS by nie wygrał
      gdyby nie net – o Kowalskim nikt by nie słyszał
      gdyby nie net – Kukiza by nie było

     • Marcin
 • Sebastian Frackowiak

  Czyż nie jest niesprawiediwością obecny system, w którym osoba prowadząca działalność gospodarcza płaci liniowy podatek 19% i zryczałtowaną składkę ZUS w niskiej wysokości, a zarabiający być może te same pieniądze pracownik płaci już 32% i dużo wyższą składkę ZUS?

  • vilas

   i osoba z działalnością płaci za te same zakupy 78% co Ty ?
   bo odpisuje sobie VAT ? prezes firmy w której dekadę temu pracowałem tak robił, nawet płyty CD z muzyką

   • norfonde

    Uśredniony udział VAT w cenie towaru to 16%. Skąd te 78%?

    • vilas

     100-22

     • norfonde

      Na jakie towary mamy obecnie stawkę VAT 22%?

      Nawet przy zakupie towaru obłożonego podatkiem 23% (najwyższa stawka VAT obecnie obowiązująca, czego najwyraźniej nie wiesz) i jeśli jako przedsiębiorca odliczę sobie VAT to zapłacę ~ 81% tego, co zapłaci osoba, która VATu odliczyć nie może. Prosta matematyka. Poza tym w firmie handlującej np. materiałami budowlanymi odliczane wydatki na żywność i elektronikę są podane kontrolerowi US jak na tacy.

      Sensu dalszej dyskusji nie widzę skoro podstaw wiedzy podatkowej, czy choćby prostej matematyki nie znasz.

     • vilas

      wiem ile wynosi stawka teraz,
      22 było jak ja 13 lat temu pracowałem u goscia który był prezesem i odliczał nawet zakup płyt cd z muzyką,
      wszystko szło w fundusz reprezentacyjny i wydatki reprezentacyjne firmy,
      gość brał na firme paliwo, garnitury, ciastka, CD z muzyką itd.
      duża firma, 150 osób zatrudnionych wówczas, wszystko szło w koszty reprezentacyjne prezesa

  • norfonde

   Są również inne zasady rozliczania się z US, o wiele bardziej korzystne. Dlaczego tak bardzo kole was w oczy podatek liniowy?

   • vilas

    w ilu krajach świata on wystepuje ?
    czemu kowalski zarbiający 2000 ma płacić 123 złote
    a prezes kowalski zarabiajacy 20 000 złotych 100 zł płacąc naście procent stawki mniej

    • norfonde

     Co to ma do rzeczy? Firmy będące na ryczałcie wykonujący działalność obłożoną dwoma najniższymi stawkami, a zużywające materiały obłożone najwyższym VATem mogą wcale nie płacić podatków, a nawet często z państwowej kasy należy im zwrócić, a wy czepiliście się podatku liniowego, który jeszcze raz powtórzę jako osoba prowadząca działalność nie jest najkorzystniejszą metodą rozliczania.

     Skąd awersja do podatku liniowego?

     • vilas

      skoro cały świat czegoś nie robi – widocznie pewne rzeczy są widziane przez ludzkość jako negatywne moralnie ,
      argumenty Korwina docierają do 3-4 % wyborców
      > 90 % myśli inaczej
      podobnie z krajami świata
      w kilku jedynie jest podatek liniowy, wszędzie na całym świecie jest progresja – nie oceniam jej czy dobra czy zła,
      mówie jak jest ,
      i pewne patologie PiS chce polikwidować i chwał im za to , jeśli opodatkują pewne grupy/firmy/rodzaje biznesu które unikały składania się na państwo (kasy fiskalne u pewnych grup zawodowych ale tego akurat PiS nie uczynił ) ,
      natomiast niechwała że 500+ czy mieszkanie+ nakarmi i imigranta i pijaczków dzieciorobów i patologie w ortalionie,
      ludzie w różnych religiach i systemach politycznych podobnie widzą pewne rzeczy – nie zależnie czy się to libertianom podoba czy nie, czy się to kapitalistom podoba czy nie,

     • norfonde

      Tyyaa. Cały świat nie mówi po polsku to i my nie mówmy. Co to za argument, że ktoś czegoś nie ma to i my nie powinniśmy mieć?

     • vilas

      no myślę że opinia większości jest argumentem w systemach demokratycznych (niezależnie czy słuszna czy nie) ale jest argumentem bo na tym polega demokracja że większość mówi jak ma być mniejszości (i stąd np. oburzamy się tu jak mniejszość religijna czy etniczna dyktuje większości, jak mniejszośc narodowa czy seksualna mówi większości itd)
      czy jak mniejszość mówi że nie można karać przestępcę czy jak mniejszość mówi że zakazać czegoś itd.
      a że świat nie mówi po naszemu ?
      dlatego robimy certyfikaty i uczymy się angola by dogadać się z każdym wszędzie 😉 ja bynajmniej takowy certyfikat zrobiłem właśnie dlatego że większość nie mówi po polsku i dlatego uczyłem sie by móc za granicą się porozumieć , bo jakbym sie obrażał na rzeczywistość w tym zakresie to bym nie kupił kanapki na wyjeździe do Włoch czy Austrii

     • norfonde

      Ten wątek również odpuszczę, bo szkoda mi wieczoru na idiotyzmy.

     • Marcin

      Stawianie policjanta czy urzędnika skarbowego przy każdym przedsiębiorcy też nie rozwiąże problemu (co najwyżej zwiększy korupcję). Tylko niski, nie do uniknięcia podatek może sprawę rozwiązać.

    • norfonde

     Mylisz VAT i podatek liniowy. Jak już wcześniej wspomniałem w dyskusję z Tobą wdawać się nie będę, bo nawet podstaw wiedzy nie posiadasz.

     • vilas

      nie uprawiaj erystyki

      nie myle

      Kowalski sprzątacz – płaci np. 35% PIT i cenę netto +23% gdy Kowalski przekroczy próg (no może nie sprzątacz ale Kowalski programista)
      Kowalski prezes (Kowalski adwokat? ) płaci 19% i cene netto produktu jak sobie wpuści w koszty, czyli zyskuje podwójnie – a to Kowalscy sprzątacze widzą jako niemoralne

      jak porównają stawki procentowe obciążenia Smitha CEO i Smitha cleanera w UK

  • Marcin

   Zgadza się – to niesprawiedliwość. Powinno się zlikwidować drugi, 32-owy próg podatkowy.

 • Piotr Crusader89

  Pierwszy raz zostaliście “wydmuchani” przez polityków? Taka już dola niewolników… Raz na 4 lata mają prawo do zmiany właściciela. Coraz bardziej PiS i PO jawi się jako dwie wersje tej samej ściemy pt “III RP”.

  • Andrzej Turczyn

   różnice są, ale zakochanie w EU i trzymaniu Polaków na smyczy jest takie same.

   • vilas

    zakochanie w EU – tak bym tego nie nazwał, to co ludzi interesuje to :
    – możliwość emigracji za pracą i ucieczka przez naszymi pracodawcami,
    – tamte standardy znane z lat 90 a obecnie już rzadsze,
    – tradycja, wiara – są istotne dla może 40% (na zachodzie dla 15%) populacji,
    – oczarowanie wyższymi przychodami i lepszymi autami tam, luksus i przepych dostępny tam dużej klasie średniej,
    – swoboda podróżowania, swoboda obyczajowa,
    – orgazmusy itd. konsumpcyjne imprezowe życie dla młodzieży imprezującej zawsze na czyjś koszt,
    to nie chodzi o sam projekt jakim jest EU ale o “zachodni styl życia”, to czego ludzie nie rozumieją, to że rządzący EU chcą stworzyć to co opisano w powieści Rok 1984,
    nikt normalny nie zachwyca się dyrektywami, shultzem, timmermanem, verhofstadtem, bieńkowską, sorosem,
    ludzie o ich istnieniu niejednokrotnie nie mają pojęcia,
    europa zachodnia bez tego całego balastu biurokracyjnego ograniczania suwerenności , NWO, cenzury poprawności politycznej , islamu – była by najlepszym miejscem do życia
    Polacy jeszcze kojarzą EU z miejscem dzięki któremu ich członek rodziny ma prace i przysyła pieniądze ,
    coraz więcej zaczyna kojarzyć z terrorem islamskim, cenzurą rodem z PRLu ale to jeszcze są procenty niewystarczające na referendum za wyjściem,
    gdyby takie wartości jak nacjonalizm liczyły się dla większej grupy procentowej, to wyjście by było, ale to nierealne,
    na wygraną PiSu złożyły się nie tylko afery , setki afer, które ludzie przeciętni głupi mieli gdzieś (oni w telewizorach to seriale o miłości i taniec z gwiazdami oglądają, polityki nie rozumieją, ekonomii nie rozumieją) ale islam na zachodzie,
    na smyczy niestety tak samo od iluś lat są obywatele zachodu, na smyczy poprawności politycznej, tolerancji itd.
    to wszystko robią media ,
    osoby myślące niezależnie najczęściej nie mają telewizorów i nie oglądają tychże,
    i może w tym jest clue – jak ktoś mysli niezależnie jest odporny na propagande bo ten młot mu nie ubija mózgu,
    może należy zacząć od wyrzucenia telewizorów,
    ja , moja kobieta, moi bracia cioteczni, moi znajomi dobrzy niezależnie myślący – nikt nie ma telewizorów

 • Seweryn Przeździęk

  Vilas, to co opisujesz to już dawno nie istnieje… widzę że nikt Ci tutaj jeszcze tego wprost nie wyłożył..

  1. Nie ma kosztów reprezentacyjnych (i to już od dawna)! Nie da się wrzucić w koszy jedzenia, ubrań i innych badziewi. Jeżeli to zrobisz to przy najbliższej kontroli Cię zjedzą.
  2. Sp. z o.o. ma pełną księgowość więc nie można nawet wziąć kasy z firmy i kupić sobie kanapkę. Jak kupujesz pizze do firmy to trzeba elaboraty pisać aby ktoś to rozliczył a i tak księgowa musi doliczyć przychód na pracownika i to opodatkować.
  3. Działalność gospodarcza (od taki programista jak zasugerowałeś) także łatwa nie jest, np.: wystawiam klientowi FV na 12300 zł, następnie muszę oddać VAT 2300, następnie odjąć ZUS 1061,91 zł i z tego zostanie zapłacić 18% czyli 1608,86 zł co oznacza iż zostaje: 7329,24 Oczywiście można w koszty wrzucić to co jest kosztem uzyskania przychodu czyli telefon firmowy, internet, biuro, zwykle 50% tego co idzie na auto (no ale do klienta trzeba dojechać). Więc coś tam się z podatków urwie ale to raczej 300 – 400 zł. Jeżeli urywasz 1600 to znaczy że musiałeś w danym miesiącu wydać ponad 8000 czyli do domu nic nie przynosisz 🙂 No i pamiętajmy że jak idziesz do sklepu po jedzenie to znowu VAT….

  Problem jest jak ktoś nie wystawia dokumentów na przychody a tylko wrzuca koszty (bardzo często w drobnych usługach B2C). Przy B2B raczej problem nie występuje.

  Więc tak jak inni napisali Vilas – piszesz o rzeczach które nie istnieją 🙂 Co do większości, jak cała Europa jest socjalistyczno-lewicowa to dlaczego my także musimy być?

  • norfonde

   Ja już nie mam siły do niego, powodzenia. Zaraz zapewne zacznie się kilkustronicowy wykład na temat NWO, moralności, sprawiedliwości społecznej, a wszystko doprawione kompletnym brakiem prawa podatkowego, że już o prostych wyliczeniach matematycznych nie wspomnę.

  • vilas

   od kiedy to nie istnieje, bo w 2003 gdy robiłem u prywaciarza to istniało, prezes spółki akcyjnej w której robiłem wrzucał wszystko co tylko mógł o czym wiedziałem bo byłem w dziale logistyki odpowiedzialny za zakupy (magazyn, dział logistyki, księgowość) i kupowałem np. płyty CD z muzyką jako firma, pralnia ganituru, wszystkie rachunki za paliwo jak prezes do agencji towarzyskiej se jechał , a gość miał z tego co pamiętam dochody rzędu 20-40 tysięcy miesięcznie

   • Stefan

    Vilas, nie mam teraz za bardzo czasu, ale tak na szybko mogę napisać Ci jedno: to, że brał faktury (zwłaszcza jako spółka), to jeszcze nie znaczy, że odjął to od podatku. Istnieje coś takiego jak koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, czyli mówiąc ludzkim językiem, nie odliczane od podatku. Ogólnie, niestety – przykro mi to pisać, bo z zainteresowaniem czytuję Twoje komentarze – nie poruszasz się biegle w dziedzinie podatkowej i często mylisz pewne pojęcia. Bez urazy, po prostu ja jako księgowy, do tego prowadzący szkolenia, mam wiedzę aktualizowaną na bieżąco i momentalnie wyłapuję pewne uproszczenia, które pojawiają się na tematy księgowo-podatkowe. Jeszcze jeden przykład: koszty reprezentacji przestały być, prostym językiem, dopuszczone do odliczenia od podatku od 1 stycznia 2007 roku. W 2002 czy 2003 obowiązywał limit kosztów reprezentacji zależny od przychodów. Możliwe, że Twój były prezes (tak jak wielu moich Klientów 🙂 ) nie znając się na tym brał faktury na wszystko co przyszło mu do głowy, a dopiero księgowy odrzucał to, co nie mogło być kosztem podatkowym 🙂

    • vilas

     dzięki za merytoryczne wyjaśnienie !

     • Stefan

      Bardzo proszę, polecam się na przyszłość 🙂

 • Marcin

  Sprawa jest prosta. Albo określenie “sprawiedliwość społeczna” to pleonazm (nie powinno być stosowane, bo to błąd językowy), albo jest to coś innego niż “sprawiedliwość”.
  Dla porządku zwracam uwagę, że coś innego niż sprawiedliwość to niesprawiedliwość.

 • Panie Andrzeju, mniej o polityce, więcej o broni. Dodając teksty polityczne zraża Pan część czytelników.

  Podzielam Pańskie zdanie co do oceny sytuacji, jestem zadeklarowanym przeciwnikiem PiSu (i każdej innej znanej mi partii politycznej), ale moim zdaniem “Trybun broni palnej” powinien pisać tylko o broni. O polityce na “trybunie sensownej polityki” 🙂

  • vilas

   ja myślę że to się jednak wiąże
   trudno oderwać broń od patriotyzmu nieraz,
   broń służy nie do sportu ale do obrony, do obrony kraju, narodu przed obcymi, do obrony własności przed bandytą itd.
   to europejska lewica z broni zrobiła przedmiot muzealny lub narzędzie dla wyczynowych sportowców,
   jednak cel broni jest inny,
   nie dziurawienie kartek, ale obrona kraju/narodu przed innym krajem/narodem,
   obrona własności i majątku przed złodziejem itd.
   dlatego cieżko Andrzejowi to oderwać od polityki
   bo oderwanie od polityki spowodowało wypaczenie w postaci “broń można mieć w szafie jako kolekcjoner lub na zawodach sportowych” i kodeks karny a raczej sądy tak działają, że użycie broni poza celem strzelania do kartki wyczynowo jest niemożliwe,

   podczas gdy w ameryce w części stanów broń się ma za pasem po to by jej użyć gdy ktoś nam grozi lub naszej własności

 • R2oor

  Weź Pan się nie ośmieszaj swoim brakiem wiedzy na temat podatków i ogólnie finansów publicznych. Znasz się na broni to super i na tym się skup. Te bzdury jakie Pan wypisał wraz z tymi kolejnymi w komentarzach poniżej ośmieszają Pana. Nie będę robił tu Panu wykładu w jakim błędzie Pan żyje i jakie bzdury Pan pisze. W skrócie tylko powiem, że dla obronności i niepodległości Polski żaden Rząd nie zrobił tak wiele jak obecnie robi obecny. Problemem może się jedynie okazać, że Ci którzy już uważali Polskę za swój łup zaczną się upominać o swoje w coraz bardziej brutalny sposób. Skończ więc chłopie te swoje wywody na tematy, których nie ogarniasz i skup się na broni i legislacji z nią z związanej.

 • Pingback: Na razie jesteśmy bezbronni. | Andrzej Turczyn()

 • Wojciech

  Wydawało mi się ,że do tej pory był Pan fanem obecnych władz. A sformułowanie ”ruskie tuby” przypomina mi “zaplutych karłów reakcji”…