Na razie jesteśmy bezbronni.

W numerze 43/193 tygodnika Do Rzeczy generał Polko ostrzega, że na razie jesteśmy bezbronni. Z uwagą przeczytałem wywiad, w pełni podzielam opinie i spostrzeżenia pana generała. Rosja może uderzyć za kilka miesięcy, jesteśmy realnie zagrożeni. Nie tylko te słowa generała Polko wywołują nieprzyjemne emocje, bo to moim zdaniem zupełnie trzeźwa ocena sytuacji. Putin ma przed sobą wyjątkowo słabych i naiwnych graczy. Na szczęście w Polsce się pojawił jako Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, jednak sam Macierewicz Polski nie obroni. Skala zaniedbań jest tak gigantyczna, że lat potrzeba aby zacząć z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Moim zdaniem w Polsce nikt dotychczas nie wypowiedział w słowach myśli, że czas na przestawienie Polski na tory przygotować wojennych. Wciąż beztrosko żyjemy, PiS zatrudnił bankiera, aby ograbił Polaków w coraz wyższych podatkach, a co za tym idzie zwiększył bankowe zadłużenie. Zamiast budować wspólnotę narodową i wszystkich mierzyć jedną miarą, PiS chce podzielić Polskę na złych bogatych i dobrych biednych, przy czym granica bogactwa to zarobki rzędu 6000 zł miesięcznie. To bezgraniczna głupota socjalistów, którzy chcą wywołać skok cywilizacyjny wyższymi podatkami dla jednych, a niższymi dla drugich. Jakim trzeba być cynikiem albo bezgranicznym idiotą, aby nie przyznawać wprost tego, że bogactwo całych narodów pojawia się wyłącznie tam, gdzie są niskie podatki i nie ma zbyt dużo wścibskich urzędników, a zawartość budżetu państwa jest jedynie pochodną zawartości budżetów obywatelskich czy przedsiębiorczych.

Coraz częściej wspominam o podatkach, bo drażni mnie socjalizm PiSu i radosne utrzymywanie monstrualnej biurokracji, nękającej Polaków samą swoją obecnością we współpracy z niezliczonymi domami prawnych regulacji. W Polsce konieczne jest usunięcie od Polaków natrętnego myślenia, że Polska jest wyzyskiwaczem i oprawcą, który co krok czegoś nie pozwala. Naoglądaliśmy się filmów, najeździliśmy się po świecie i wiemy dobrze, że to jest możliwe. PiS niestety zamiast obrać ten kierunek zdaje się wybrał powolne i systematyczne zaciskanie pętli na szyjach Polaków. Dlaczego wspominam o tym w kontekście tematu obrony i wojny? Powód jest zupełnie oczywisty, starałem się pisać już o tym. Polska gnębiąca Polaków, kontrolująca, wydzierająca coraz większe daniny podatkowe, już za moment będzie identyfikowana z partią Prawo i Sprawiedliwość. Jeszcze to zjawisko nie nastało, jeszcze PiS ma prawo twierdzić, że próbuje zmieniać Polskę, że nie wszystko się udaje. Jeszcze wciąż PiS ma społeczny kredyt zaufania, ale ten czas z każdą kolejną uciążliwością będzie mijał bezpowrotnie. To naturalne zjawisko dotyczące każdej władzy, która nie daje ulgi, a nakłada trudność mówiąc, że to dla naszego dobra. W działaniach każdego człowieka obwiązuje zasada, że bliższa koszula ciału i za nic w świecie nie stworzycie socjaliści innego rozumowania. Przyjdzie czas, że masy Polaków powiedzą, a po co umierać za taką Polskę? Polskę wyniosłych panów polityków co to nie zwykli dotrzymywać obietnic przedwyborczych, Polskę bankierów, Polskę urzędników co żyć nie dają spokojnie, Polskę żyjącą na grabieży podatkowej i stojącym w krzakach policjantem dybiącym na okazję do wlepienia mandatu. Wszystko to ma być dla naszego dobra, a choćby rozum mówił inaczej, mamy wierzyć w to i basta. Po co komu taka Polska? Czy taki cel państwo z PiSu macie? Tak mamy myśleć o naszej ojczyźnie Polsce?

Caryca Katarzyna przybywała na pomoc Targowicy, by bronić swobód i wolności. Rozumiecie ten mechanizm? Zdaje się nie bardzo potrafią rządzący dzisiaj Polską przyswoić reguły tego działania. Gdy represja i kontrola postępuje, gdy władza zaczyna wszędzie widzieć złoczyńców, gdy prewencja się wzmaga – każda pomoc dobra. Nawet obca, byle ładnie w słowa była zapakowana. Aby w Polsce ten mechanizm nigdy nie zadziałał, Polska musi być krajem przyjaznym dla Polaków. Przyjaznym, nie na skutek zaklęć bankiera, któremu bije posłusznie brawo ze strachu cała partia. Przyjazna w sposób zupełnie naturalny, taki jak sprawdził się w zachodnim świecie. Tam przyjazny kraj oznaczał nie rabujący nadmiernie podatkami, ufający obywatelowi, nie kontrolujący bez bardzo ważnej potrzeby, pozwalający dążyć do własnego szczęścia z politykami, którzy gdy obiecają, a nie spełnią znikają na zawsze z hańby i wstydu. O dostępie do broni nawet nie będę wspominał, dziesiątki wpisów o tej wolności napisałem. To wszystko mieści się w pojęciu wolność gospodarcza i osobista.

Tylko za taki kraj człowiek gotowy jest umierać. Tylko za Polskę, która nie jest zwyczajnym oprawcą i ciemiężycielem, Polak odda z radością życie, aby dzieci żyły w takiej Polsce. Tylko w obronie takiej ojczyzny będą Polacy bezwzględnie zdeterminowani i żaden Putin im nie będzie groźny. Niestety lub stety, ale tak jest człowiek skonstruowany. Do tego bogoojczyźniane hasła dzisiaj wypalone, owszem nie dla wszystkich ale to dostrzegane zjawisko społeczne. Papież Franciszek stręczy gejów, miłujących pokój brodaczy. Wspomagają go w tym miejscowi, w purpurę odziani, pośrednicy w drodze do pojednania z Bogiem. Polacy w coraz większej masie tego nie kupują. Co powiecie, że ci co nie klęczą przed krzyżem i Maryją to nie są Polacy? Są i można ich z tymi co klęczą we wspólnym celu zachowania Polski zjednoczyć. Tylko Polaka niech będzie Polską przyjazną, dającą ludziom jak niegdyś wolność i swobody.

Piszę co czuję, a czuję, że bardzo źle zaczyna to wszystko wyglądać…

tuby

 • Zed

  Tak bardzo zachwala Pan ministra Macierewicza, choć to właśnie on opóźnił o dobrych kilka lat wymianę naszych przestarzałych śmigłowców. I to w obliczu zagrożenia o którym nieustannie Pan przypomina. Czy tak postępuje dobry strateg, za jakiego uważa Pan ministra Macierewicza? Skomentować to mogę słowami NAPRAWDĘ wybitnego stratega, zapewne bliskiego Pana sercu wroga komunizmu, generała Georga Pattona: “Dobry plan wykonany natychmiast jest lepszy niż idealny plan wykonany dziesięć minut później”. Mogło być dobrze. Mogło.

  • Andrzej Turczyn

   Moim zdaniem Macierewicz to najlepszy minister w tym rządzie i ta jego wyjątkowość sprawia, że trwa nagonka na tego człowieka na gigantyczną skalę.

   • Lukasz Wojciechowski

    Nie rozumiem dlaczego Pan tak myśli. Ruch z Caracalami był fatalny i politycznie i strategicznie. O apelach smoleńskich nie wspomnę.

   • Olgino4You

    Ten rząd nie jest dobry,ale Macierewicz przebił wszystkich. To co wyprawia z tymi śmigłowcami woła o pomstę do nieba. Zamiast 50 śmigłowców może kilka.A reszta kasy pójdzie na 500+ żeby zatkać budżet. Panie Turczyn – może ten Francuski śmigłowiec to nie był idealny wybór,może nawet coś śmierdziało – ale to co zrobiono to SABOTAŻ i tyle. Już nie mówię co będzie,jak Polska armia będzie miała tuzin różnych śmigłowców. Chyba Pan wie,że nie z każdego pistoletu część będzie pasowała do innego ? Ze śmigłowcami TAK SAMO.

  • Bartosz Skowroński

   wydali na 500+ kasy brakuje.

   • vilas

    bo głosy muszą kupić żeby w następnej kadencji dalej naprawiać i konstytucje zmienić,
    a jak co to można sie zachować jak Grecja, zadłużyć i powiedzieć “nie spłacimy i co nam zrobicie” zachodnim bankom 😀
    lub jak ma być WW3 i oni o tym wiedzą (bo zachód upadnie przez islam) to “co my się będziemy przejmować, bierzemy kredyt od nich, zadłużamy się, i tak ich szlag trafi i nie trzeba będzie spłacać’

    • Pawel W

     W takim razie 500+ powinni sobie zachować na koniec, a nie na początek. Na początku robi się niepopularne zmiany, co do których ma się nadzieję, że będzie widać pod koniec kadencji, a jak nie widać, to dokłada się jakieś 500+, mieszkanie +, czy coś takiego. Gdyby teraz wprowadzili 8000zł wolnej kwoty od podatku, to każdemu by się poprawiło i większość byłaby wdzęczna PiSowi, a PiS mógłby nawet zauważyć wzrost wpływów budżetowych(z podatków pośrednich).

     • vilas

      tyż prowda
      ale z kolei może chodzi o to żeby teraz mieć ludzi za sobą bo KOD wywołuje atmosferę taką jakby chcieli demokratycznie wybrany rzad obalić przy udziale brukseli
      więc może PiS chce się zabezpieczyć ?
      nie oszukujmy sie – jak KOD wywoła burdy 11 listopada – to nie policja będzie pałować ale sami patrioci zrobią porządek, i media zachodnie targowica nie powiedzą “opresyjny rząd niedemokratyczny aj waj spałował, pomuźcie, pomuźcie, hilfe aj waj hilfe gewałt”, tylko co najwyżej rząd powie “citizens couldn;t stand provocations and before police arrived they smashed…” bla bla bla 😉
      może o to biega, żeby mieć ludzi za sobą jak najszybciej, a może wiedzą coś więcej o nastrojach (emigracja) lub coś wiedzą o “nadchodzącym upadku czegoś” że teraz chcą zadłużyć ?
      fakt, że strategicznie by było dać potem , może z kolei chcą mieć na zimę spokój bo zimą może wreszcie sie za sądy zabiorą (reforma na którą ja czekam najbardziej)

      “Gdyby teraz wprowadzili 8000zł wolnej kwoty od podatku, to każdemu by się poprawiło i większość byłaby wdzęczna PiSow”

      i tu się mylisz tyciu tyciu, czemu ?
      a no bo ci co protestują z KODem nie przestali by protestować , część z nich należy do grupy która tej różnicy 8 tysi nawet nie zauważy w budżecie, najwięksi aktywiści ze strony dziennikarzy to 10 razy tyle za jeden szoł biorą,
      bunt pewnych środowisk przeciw PiSowi nie wynika z tego że “są pracownikami i podatkowo im się źle dzieje” ale z tego że jak IV RP nastanie to mogą w kajdankach przez CBA być wyprowadzeni,
      kiedyś dziennikarze niezaleznej i wsieci np. pokazali kto zakłócał wiec Dudy czy Szydłowej,
      osoby z przestępczości zorganizowanej, gangsterzy recydywiści (jak chcesz to wyszukam linka i artykuły o tym), ich myślisz kwota wolna dotyczy ?

      kwota wolna dotyczyła by Ciebie lub mnie
      ale Ty czy ja zagłosujemy i tak na nich “z braku laku wybierając mniejsze zło , mając do wyboru islamski terroryzm lub brak tego terroryzmu”
      tu jest wic
      pijoczek dzieciorób co nie chodził na wybory bo “cośtam w telewizorze gadajo a nie wiem o co biega, stara przynieś piwo, mecz zara” zagłosuje wreszcie bo dostał,
      ja zagłosuję bo “nie chce żeby mi w metrze ktoś się wysadził”,
      a aktywista KOD dziennikarz zarabiający np. 100 tysięcy miesięcznie – jego 4-5 tysiący różnicy w kwocie wolnej tknie ? zauważy to ? on będzie aktywistą bo on stracił kontrakt za milion,
      a że za nim pójdzie tłum ?
      ten tłum by za nim poszedł i tak, ten tłum zmienia oprawki do okularów jak nowy serial wchodzi i bohaterka ma inne oprawki,
      ten tłum kupuje kaloszki w kwiatki jak bohaterka serialu ma takie, ten tłum uwierzy że jest zima w środku lata jak im to celebryta czy piosenkarz powie , kolejni z tego tłumu tych 4 tysięcy też nie docenią bo stracili etat pułkownika lub bo im ubecką emeryture obniżono z 10 na 2 tysiące ,
      znam też taka jedną panią co chodzi na KOD, znajoma daleka mojej matki, powiedziałbym ta… no jak to powiedzieć…
      całe życie spędziła z mężem alkoholikiem co ją bił, bo “on się zmieni, ona w to wierzy że on się zmieni”, zostały jej długi po nim “czego sie mnie czepiają, niech dadzą mi spokój, to ja się mało wycierpiała”, ale jak sie jej mówiło 10 lat wcześniej o rozwodzie “ale on się zmieni”, ta osoba też wierzy reklamom, zamawia rzeczy z telezakupów, magiczne garnki, magiczny materac na raka itd. ma pełno długów ale jak w telewizorze mówią, że garnki jakieś są niesamowite to dzwoni zamawiać , poglądy tej osoby zależą od mody i telewizora, nie posiada ona własnych, a w przypadku kościoła twierdzi że woli umrzeć z głodu niż żyć w zakonie,
      więc sory, te osoby zagłosują na “Tuska” nawet przez 20 następnych kadencji

     • Pawel W

      Niestety, ale większość elektoratu zarówno po jednej, jak i drugiej stronie, jest tak mocno okopana w swoich okopach, jak przedstawiona przez Ciebie pani. Nie wróży to dobrze. Zresztą, co się spodziewać czego innego. Demokracja to tylko teatrzyk. Ci, którzy tym zarządzają, wiedzą, że świadomie wybierających jest kilka – kilkanaście procent. Drugie tyle to niezdecydowani, którzy będą raczej ciążyli na stronę jednej z dwu dużych partii – raz na tę, raz na tamtą. PO zła, to na .Nowoczesną zagłosują – mają alternatywą dla PiSu

     • vilas

      chyba większość głosów na PiS to nie głosy za PiS ale głosy przeciw PO i N
      ja i moi znajomi od dawna głosujemy “przeciw” nie “za”
      i to jest problem, zawsze “przeciw” nigdy “za”

      https://www.youtube.com/watch?v=fCCW98FY9nQ

  • Jakub Cezary

   Bez żartów. Caracale Polska miała kupić tylko dlatego, że ktoś dostał kopertę czy stanowisko, przetarg był ustawiony. Zresztą jaki to byłby pożytek, gdyby śmigłowce serwisowano zagranicą ?

   • vilas

    za stanowisko Tuska, za Mistrale i Rosję

   • Zed

    Sugerujesz, że Amerykanie ustawili przetarg razem z Włochami? Celowo wystawiając do przetargu śmigłowce niespełniające wymagań technicznych? I tym genialnym podstępem sprawili, że wygrała konstrukcja francuska?

    • Jakub Cezary

     Wprost przeciwnie. To PO dało takie wytyczne do konkursu by francuski śmigłowiec był jak szyty na miarę garnitur. Chodziło tu nie o dobro wojska czy Polaków tylko o to by wygrała konstrukcja z UE, która przyniesie w całości zyski tylko temy kto dostarczy śmigłowce. Pozostałe firmy mają zakłady w Polsce i ich wygrana oznaczałoby jakby to powiedziała przewodniczący Schulz :” Szowinizm, Nacjonalizm, Rasizm, Ksenofobię państwa polskiego”. PO to zgraja lizusów, ktorzy licytują się kto jest bardziej proeuropejski.

     • vilas

      ze smigłami to wogóle bez sensu było ,
      SZRP potrzebują nie 1 typ w liczbie kilkadziesiąt, ale kilka typów w liczbie po paredziesiąt,
      potrzebujemy transportowiec klasy Mi 17/Charocal/Chinook, szturmowiec klasy Mi 28/Apache, mały klasy Kiowa / Mi2 (tutaj mamy SW4) ,
      mamy W3 (Sokoły) które są większe niż Kiowa/Mi2 ale mniejsze niż Mi 17/Charocal
      mamy klasę pośrednią, a WP potrzebuje ze 3 typy , w tym jeden typowy niszczyciel czołgów który zastąpi wysłużone i rozpadające się Mi-24 ale będzie mniejszy od nich,

     • Jakub Cezary

      Zgadzam się w 100%. Wojsko polskie ma mało nowoczesnego sprzętu, choć mało osób zdaje sobie z tego sprawę. Tylko wojska specjalne mogą liczyć na lepszy sprzęt a reszta to złom.

     • vilas

      bo ludzie wojsko znają z filmów, z kolei strzelcy głównie znając działania taktyczne a nie operacyjne (nie mówiąc o strategicznym), wiedza kończy się na poziomie plutonu,
      ludzie wojsko kojarzą ze strzelaniem – strzelanie jest ostatnią rzeczą tak naprawdę,
      ważna jest logistyka, dostarczanie zapasów, przewóz w rejon działań,
      najwięcej zniszczeń robi artyleria i bomby,
      ale jak są wozy pancerne (którym żaden oddział superkomandosów nie podskoczy) to aby je zniszczyć potrzeba albo super ppk albo śmigła niszczyciele albo efy z rakietami zp, ale to już koszty ogromne,
      wiele armii jest zaniedbanych i 20 lat wstecz, to norma na świecie, że spejcalsi mają najnowsze, potem wojska operacyjne mają 10 lat wstecz, potem zaplecze jest 20 lat wstecz, to norma,
      ale u nas jest 30 lat wstecz i to się rozsypuje w przypadku wojsk operacyjnych, to sprzęt z PRL, i co u nas było w latach 90 ? a no ruscy wtedy dali nam najnowsze (wtedy) BMP-2 , co zrobiła ekipa za wałęsy ? a no za chyba 1/3 czy 1/4 ceny to chyba Angoli (afrykańskie państwo) sprzedali
      zostawili BMP-1 a sprzedali za ćwierć czy 1/3 ceny to afryce,
      do dziś armia jeździ ifv z lat 60tych

     • Jakub Cezary

      Ludzie kojarzą wojsko w zasadzie tylko i wyłącznie z paradą 15 sierpnia. Ludzie widzą ten sprzęt i łudzą się, że jest dobrze.

     • Olgino4You

      Uniwersalna platforma ma jedną bardzo kapitalną cechę: CZĘŚCI ZAMIENNE. Pewnie,że można mieć różny sprzęt – ale pomysł by odsyłać do producenta czy czekać kilka tygodni na części (najlepiej w trakcie wojny !) to chyba pomysł godny kogoś kogoś,kto w przeciwieństwie do mnie autentycznie nadaje z Olgino.

 • vilas

  https://gloria.tv/article/m93M3WQ3Cx7d4Tns9pfLWg3Hr

  nie wiem czy to prawda czy chore urojenia dziennikarzy, ale jeżeli jest to prawda – to wiele zagadek znajduje odpowiedź

  • Pawel W

   Plotki o tym, że siedzimy na bardzo bogatych złożach słyszałem we wczesnych latach 90 tych. Pogłoski ze środowisk akademickich – takie luźne plotki zasłyszane od tego, czy tamtego profesora geologii z USA. W sumie czemu nie – złoża węgla mamy jedne z większych, to i ropa może być. Przecież także niedawno odkryto bardzo bogate złoża metanu(?), których wydobycie wstrzymano z powodów “ekologicznych”.
   Edit – a i pierwsze szyby naftowe stanęły w Polsce. Ktoś pamięta, kim był Ignacy Łukasiewicz???

 • max-bit

  Polecam ten materiał chyba pokazuje naszą sytuację.

  Ale wnioski są bardzo smutne … a jak głębiej pomyśleć …. to lepiej nie myśleć.

  https://www.youtube.com/watch?v=udum3OgZFeI

  • vilas

   nie mam słuchawek akurat, ale komentarze ludzi poczytałem,
   3 komentarze :
   1) słusznie ktoś zauważył, że ludzie nie mają motywacji do walki o ten kraj bo czują się przez niego traktowani opresyjnie
   2) ktoś zauważył, że takie OT przyczynią się do wybicia patriotów których jest tu więcej niż na zachodzie w ich społeczeństwach,

   kiedyś czytałem “teorię spiskową” że islamizacja Europy przez NWO/Sorosa/korporacje ma służyć temu, żeby powstał konflikt natives-muslimy,
   w efekcie konfliktu zbrojnego pójdą się bić 2 grupy :
   – muslimy salafici hardcorowi
   – patrioci
   te 2 grupy “fanatyków” wyginą, kto zostanie ?
   lemingi dla których naród, tradycja, religia nie mają znaczenia, owce do strzyżenia przez korporacje

   3) komentarz który zwrócił moją uwagę to “dajmy ludziom dostęp do broni i OT samo się utworzy” (bez etatów generalskich)

   i to jest słuszne z pewnego powodu – danie ludziom praw więcej sprawi że ludzie przestaną mówić “za co ja miałbym walczyć? skoro mój kraj mnie tylko ogranicza” – czyli wtedy się wygrywa “hearts and souls”
   dając coś – zyskuje się sympatie
   zabierając coś – zyskuje się wroga
   to jest tak proste i podstawowe prawo psychologii, wszak zarówno dzieci jak i zwierzęta tresuje się (uczy się) na zasadzie – “marchewka lub kijek”
   koty np. nigdy nie wyuczy się niczego siłą, kota uczy się “łapówkami”,
   zatem DANIE ludziom jakiegoś prawa/wolności powoduje ich sympatię i chęć stanięcia po określonej stronie ,
   zauważmy jakie poparcie w głosach miały pewne ugrupowania polityczne wśród więźniów,
   przecież w więzieniach PO wygrywało mając 80-90% głosów,
   PiS mówiący o podwyższeniu kar w więzieniach miał poparcie prawie zerowe (chyba tylko u tych co siedzą za przekroczenie obrony)
   więc zwiększenie praw “prawych” obywateli sprawi że ci obywatele w razie W będą się bić o kraj,
   ograniczanie sprawi że ci obywatele powiedzą “mam to gdzieś”, przykładu daleko szukać nie musimy:
   Krym
   pomijając całą kwestie ukraińsko-rosyjską, pomijając fałszowanie wyborów na Krymie, kwestie Tatarów,
   co mówili pytani przez dziennikarzy ukraińcy z Krymu ?
   tacy zwykli ukraińcy nie nacjonaliści, nie tatarska mniejszość
   mówili że teraz socjal będą mieć lepszy i mniejszy bajzel,
   i buntują sie przeciw Rosji ?
   nie, czemu ?
   bo dostali 10 razy większe becikowe
   bo dostali prawo do obrony własności (pamiętajmy że Putin zmienił prawo o broni)
   bo mogą coś załatwić w urzędzie bez łapówki (w Rosji korupcja jest duża, ale jej poziom jest niczym przy poziomie Ukrainy, skorumpowanej jak państwa afrykańskie, rządzonej przez oligarchów a nie rząd)
   ci Ukraińcy tam żyjący nic nie stracili poza flagą , zyskali socjalnie i bytowo (poza tymi żyjącymi z turystyki)
   a zatem czy bili by się o Ukraine ? NIE

   a Polska?
   emigracja to 6% populacji ale w grupie wiekowej 20-45 (ta grupa wyjechała, ta grupa stanowi 37% wg GUSu) to emigracja jest rzędu 12-16%, to grupa w wieku poborowym – a zatem to już jest odpowiedzią o bicie się o kraj,
   a patrioci ?
   a jeśli będą się bić TYLKO patrioci, to po paru dniach W patriotów nie będzie a zostaną lemingi

   warto o tym pamiętać
   o tym musi wiedzieć “Prezes” i pewnie o tym wie , pytanie czy Antek też to wie i rozumie,
   OT w tej chwili (nie chce być złośliwy) to walka między paroma “stowarzyszeniami proobronnymi” o to kto dostanie kontrakty z MON, etaty oficerskie szybciutko rozdane, teraz szukanie mięsa armatniego ,
   trochę zmieniłem zdanie na temat OT , wcześniej entuzjastyczne miałem,
   czemu zmieniłem zdanie ?
   na strzelnicy udało mi się o koncepcji OT pogadać z paroma wojskowymi , ale nie są “oficerowie sztabowi” tylko prawdziwi komandosi,
   jeśli goście z JWK z zespołów bojowych i innych jednostek tego kalibru mówią “takie rzeczy” , to ja się słucham ich opinii, a nie opinii pana polityka,
   dla mnie większym autorytetem w tym zakresie jest komandos z 10 letnim stażem niż minister ,
   nie danie im broni do domów, nie danie im pozwoleń, trzymanie Beryla na komendzie to kretynizm,
   w razie W – wywiad “rosyjski” czy każdy inny (jeśli by miały nas atakować niemcy to też) przekupi polityka który dzień przed W podejmie decyzję o zabronieniu pobrania broni z komend, a przekupni dziennikarze będą mówić o tym, że to tylko zapobiega wykrwawieniu się młodzieży wspaniałej,
   działania przez “W” tak będą wyglądać,
   ruszy kampania medialna “po co walczyć” , polityk przekupiony zadecyduje “policyjne sejfy mają być zamknięte” wtedy wejdą zielone ludziki (te czy inne) i jest pozamiatane bez dużych strat z drugiej strony na terenie okupowanym (nie mówię o linii frontu),
   OT jest potrzebne jako “bandyci” i “terroryści” na obszarze okupowanym,
   koncepcja “wchodzi wróg, zajmuje, zniszczył jednostki liniowe, ale nie może spokojnie iść ulicą, nie znajdzie dziewczyny, nikt mu nie poda ręki bo ten kto poda zginie” – to jest koncepcja działająca dobrze,
   nikomu nie będzie się opłacała okupacja taka gdzie nie będzie mógł piechotą iść ulicą bo z każdego okna może paść niespodziewany strzał,
   żadna chciwa sucz nie poleci na pierścionek czy kwiatek jeśli ją z każdego okna ktoś będzie mógł odstrzelić za uścisk z obcym żołnierzem,
   ten żołnierz okupanta nie będzie mógł się zadomowić i sprowadzić rodziny (zaborca przejmujący ziemię w końcu sprowadza swoją administrację i wraz z administracją rodziny),
   tylko aby to było możliwe te “Beryle” (idealnie z lunetą i czymś tłumiącym huk i ogień) muszą być na tyle rozsiane żeby okupant nie wiedział w której piwnicy leży jakiś,
   tak żeby mieszkaniec budynku schodzący do piwnicy (członek OT konspiracyjnego kedywu) strzelił i wrócił na piętro jakgdyby nigdy nic,
   taka OT by działała (i inny mieszkaniec tego bloku który np. sprzedałby sąsiada za wódkę też powinien się bać to zrobić),
   jednostki liniowe sobie poradzą, a jak sobie nie poradzą – to OT im nie pomoże bez ciężkiego sprzętu,
   jaka będzie wojna XXI wieku i działania okupanta przeciw “jednostkom specjalnym” ?
   DRONY !!!!
   robot na gąsienicach z PKMem i kamerą termowizyjną
   Antek se zdaje z tego sprawe ?
   “Strzelcy” se zdają sprawe ?
   to nie okopy 1 wojny światowej, to nie partyzantka 2 wojny światowej,
   mamy robotykę ,
   w przyszłości taki okupant wiedząc że gdzieś działa obrońca kraju wyślą robota bojowego a sami będą siedzieć w schronie 200 km dalej z dżojstikiem w ręku,
   więc ich to nie dotknie, dotknąć może rodzinę okupacyjnego urzędnika gdy nastąpi okupacja/zabory , na nich Beryl wystarczy,
   na takie robociki bojowe to by potrzebne były sprzęty 12.7 mm z rdzeniem,
   mamy 2016 rok, zaraz 2017,
   ale w 2027 to ruscy, amerykanie bedą już mieli cały dywizjon piechoty robotów sterowany przez grubasków siedzących za ekranami komputerów , cyber-warriors,

   +

   http://wpolityce.pl/polityka/147520-kwestia-niemieckich-reparacji-wojennych-nad-cala-ta-problematyka-ciazy-traktat-z-1991-r-miedzy-rfn-i-rp

  • Minuteman

   Bardzo dobry materiał, choć bardzo brutalnie rozwiewa wszelkie złudzenia.

   Jest to relacja z obrad Podkomisji Stałej do Spraw Społecznych w Wojsku. Spotkanie dotyczyło Obrony Terytorialnej. W obradach brał również udział Pan Antoni Macierewicz.

   Aż dziwne i niepokojące, że nie było tam przedstawiciela ROMBu, który mógłby nam chociaż zrelacjonować to wydarzenie.

   Moim zdaniem, każdy zainteresowany dostępem do broni, obronnością naszego kraju, losem jego mieszkańców w wypadku wojny oraz tworzoną Obroną Terytorialną, powinien zapoznać się z tym materiałem. Zdecydowanie polecam.

   • Andrzej Turczyn

    Może i szkoda, ale ja jestem w Koszalinie, a Jarek Lewandowski biega przy ustawie i jakoś dotychczas nie ogarnialiśmy obrony terytorialnej.

  • vilas

   w drugim biurze jestem, słuchawki tu mam, obejrzałem i …
   szoke 237 % 😐
   no polska biurokracja – coś co można załatwić w pare miesięcy robi sie rok i nie zrobiono a podejście do broni …
   politycy politykami lejący wode niezależnie od formacji, porównanie z Finami, wydawanie pieniędzy żal peel

 • Andrzej Turczyn

  O jak pięknie się składa. Oto kolejne dowody na prawdziwość moich rozważań http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1677501,Mateusz-Morawiecki-w-USA-plan-gospodarczy-rzadu-zgodny-z-zaleceniami-MFW

  Przypominam, że MFW Orban wygonił z Węgier http://gosc.pl/doc/2477779.Wegry-na-swoim

  • vilas

   no czyli Orban naprawia swój kraj a w PiS mamy agenta bankierów który raczej powinien w Nowoczesnej lub PO być
   Orban dąży do siły i niezależności swojego kraju, Morawiecki kontynuuje POwską linię kolonii

   • Andrzej Turczyn

    Niewola finansowa jest bardziej groźna niż kajdany. Morawiecki ma taki kierunek, ogłupiały PiS mu bije brawo.

    • vilas

     to wiem, bo kajdany widać i można je przeciąć, a finansowej nie widać, nie rzuca się w oczy, trudno zlokalizować

 • Sebastian Frackowiak

  Myślę, że III WŚ nadchodzi wielkimi krokami i myślenie kategoriami dziesięcioleci w obecnej sytuacji jest bezprzedmiotowe. Na pomoc zachodniej Europy nie ma co liczyć. Losy świata rozstrzygną się w wyborach w USA 8 listopada. Wygra Hilaria i wojna jest przesądzona.

  • vilas

   i dlatego PiS może zadłużać bo przypuszczają że jak się rypnie, to już nikt o zadłużeniu nie będzie myślał,
   a rypnie sie na zachodzie wojenka domowa z islamem, to kwestia dekady max 15 lat,
   jak nie ruscy to wojna natives vs islam na zachodzie, dochodzi na zachodzie do tego że w Szwecji flaga ISIS jest dozwolona a feministki protestują przeciw “rasistom” którzy chcą ukarania gwałcicieli którzy zgwałcili kobietę na wózku inwalidzkim (oczywiście nie mówię o białych szwedach)

   • Sebastian Frackowiak

    Zgadza się. Cały system musi się wywalić wkrótce. Dolar przestanie być walutą światową co oznacza bankructwo USA.

    • Koniec dolara i bankructwo USA oznacza piekło atomowe i armagedon.

     • Andrzej Turczyn

      coś w tym stylu

     • Sebastian Frackowiak

      Ale jest to nieuniknione tzn. bankructwo systemu dolarowego.

     • vilas

      a przez wykorzystywanie socjalu Kanada rzekomo już się chyli
      więc paść może cały zachodni system (socjal nadużywany przez nie-natives których “kultura” pracy jest zupełnie inna)
      wiec jak dolar sie zacznie chwiać , jak zachód się zacznie chwiać to mogą zrobić coś żeby zwalić na Putina (nie bronię Rosji w innych sprawach, ale WW3 to nie Rosja wywoła ale bankrutujący zachód niestety )

   • Andrzej Turczyn

    PiS nie zadłuża nas ta po prostu. PiS planuje zrobić z nas niewolników bankierów. Ja z kierunku bankierów widzę największe zagrożenie, wręcz apokaliptyczne. NWO to jest ponad państwami, złowroga idea, które wielu służy.

    • vilas

     PiS robi w tej materii to co PO i N – z przykrością to przyznaję krytykom PiSu od Kukiza
     fakt że robi to wolniej i mniej, ale nie robi jak Orban czy tfu… Putin
     powinno sie u nas zdelegalizować biznesy Sorosa jak Orban i Putin i jakieś państwa (Filipiny ?) to zrobiły

     CETA, TTIP – nie podpisywać, jak co to niech nas z EU wywalą

     bankierzy dążą do niewolnictwa, powrotu feudalizmu, niewolnictwem będzie KREDYT
     kredyt na to aby żyć, całe życie będzie się spłacało,
     kredyt na naukę, kredyt na mieszkanie, potem aby móc się utrzymać i wykupić leki – wtórna hipoteka, i mieszkanie które się spłacało całe życie wróci do banku, który je wynajmie za kase komuś innemu kto weźmie kredyt na spłacanie…

    • norfonde

     Od ponad 70 lat jesteśmy niewolnikami. Kilkukrotnie ktoś rzucił hasło “Poprzedni rząd nie dał nam broni, bo się bał, że coś sobie zrobimy. Obecny nie da nam broni, bo się boi, że jemu coś zrobimy”. Na pierwszy rzut oka może i zabawne, ale po głębszym przemysleniu każdy trzeźwo myślący zrozumie, że tak naprawdę nie ma jak takiego dziadostwa z kraju wygonić. Demokratyczne wybory g* dały, a i w kolejnych nie ma już na kogo głosować.

     • vilas

      w następnych wyborach trzeba będzie po raz kolejny głosować “przeciw” , bo inaczej “twardy elektorat” wybierze za nas,
      w następnych wyborach czyli rok 2020 to już może byc kwestia obrony przed szariatem z zachodu a nie kwestie wielkości podatku

     • Demokracja w Polsce (i nie tylko) jest mrzonką. Polsce potrzebny jest system monarchiczny z niewielkim parlamentem.

     • norfonde

      “Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją.” B. Franklin

  • Piotr Crusader89

   Wygra Hilaria będzie wojna jak w Syrii, wygra Trump będzie wojna jak na Ukrainie czy na pograniczu Serbsko-Węgierskim. Niezależnie kto wygra wybory to zmienią się tylko delikatnie kierunki natarcia. Zresztą jak Putin a w zasadzie to jego Czeczeńska marionetka dobrze rozegra to “brodaci miłośnicy pokoju” zagrają jak kilka chórów krasnoarmijskich.

   • Sebastian Frackowiak

    Putin gra pod Trumpa bo tylko z nim może się dogadać. Wygra Trump to odda Putinowi Ukrainę i Syrię.

    • vilas

     wygra Hilaria to zachód będzie kalifatem
     w sumie – wybór między febrą a cholerą
     szkoda ze nie Ted Cruz

    • Andrzej Turczyn

     Putin boi się Trumpa i z tego powodu chce aby ludzie myśleli, że to jego stronnik, w ten sposó odstraszając od głosowania na niego. Hilaria to stronniczka Putina. To przecież oczywiste rozumowanie.

     • vilas

      oboje
      ta moneta ma 2 identyczne strony

     • Sebastian Frackowiak

      Pozwolę sobie absolutnie się nie zgodzić. Hilaria będzie kontynuatorką polityki Obamy, a ta jak bardzo przyjazna dla Rosji jest, widzimy w Syrii i Ukrainie.

     • vilas
     • Sebastian Frackowiak

      Oczywiście, w Ukrainie również chodzi o gaz. Syn Baidena jest w spółce wydobywczej. Ukraina ma stać się eksporterem gazu dla Europy. Ogromna strata dla Rosji, Ukraina przestaje kupować gaz w Rosji (a kupowała go ogromne ilości) i całe swoje wydobycie rurociągiem tranzytowym eksportuje do UE. Dlatego Rosja z Niemcami chcą budować Nord Stream 2, bo ukraiński gazociąg jest stracony dla Rosji.

    • Piotr Crusader89

     Trudno to stwierdzić… Poza prezydentem USA jest jeszcze kilku graczy pokroju Sorosa czy “podległych” ww instytucji np. MFW, bank światowy itp… A skoro Soros “ograł” narodowy bank UK to może to samo zrobić z dolarem, juanem czy rublem.

 • vilas

  cytaty (nie moje słowa) ludzi z innych for (defence 24) które dotyczą obronnośći , OT, naszej sytuacji (od tego momentu nie ma tu żadnej mojej myśli , to są CYTATY ale uważam, że warte skopiowania) :
  ——–

  MON zdecydowanie zbyt optymistycznie szacuje ilość ochotników chcących wstąpić do OT.
  Polski patriotyzm zaczyna się i kończy na śpiewaniu hymnu i machaniu flagami narodowymi w trakcie meczów piłkarskich a młode pokolenie najchętniej opuściłoby Polskę i wyemigrowało na Zachód.

  Nie wierzę w możliwość zwerbowania do OT 35 000 ochotników, tym bardziej ,że władze nie przewidują ułatwień w dostępie do prywatnej broni (np. SAMOPOWTARZALNYCH a nie automatycznych karabinów) dla członków OT , co niewątpliwie wpłynie na zmniejszenie ilości chętnych do OT.

  MON może liczyć aktualnie na członków organizacji pro obronnych oraz na prawicowych, nacjonalistycznych bojówkarzy z ONR i Młodzieży Wszechpolskiej

  ————————

  Wojna w Syrii to preludium do wojny światowej.Ta wojna jest dokładą analogią do wojny domowej w Hiszpanii.Tam wtedy też starły się ze sobą dwa bloki ideologiczne. Assad jest tu gen.Franco.Rolę komunistów odgrywają Amerykanie i ich lokalni sojusznicy.ISIS to radykalna komunistyczna partyzantka-wtedy i teraz mordowali chrześcijan. To wojna to była taka niewinna rozgrzewka przed następnym rozdaniem. Co było potem? Przyszedł rok 1939 i każdy wie jak się potoczyły losy naszego kraju,ale zostawmy te zamierzchłe dzieje. Tu i teraz się liczy! Ważne jest że amerykańska brygada bedzie stacjonowała w Polsce a ostatnio jakiś angielski gen.pochwalił nas Polaków za odwagę podczas 2 wojny światowej i zapewnił ze gdyby Rosja nas zaatakowała to Anglia pomoże. Wojna w Polsce wybuchnie zaraz po chwili gdy niesprawdzone ale pewne źródła podadzą 100% dowod na zamach w Smoleńsku.Wtedy nastąpi atak.Nie zaatakują sami Polacy ale ktoś zrobi to w naszym imieniu,natomiast my poniesiemy skutki.Rosjanie umieją się zrewanżować.Amerykanie od pierwszego dnia po zamachu wiedzą kto to zrobił i użyją tej wiedzy kiedy bedzie im potrzebna.Użyją jej przeciwko nam Polakom,by nas napuścić na Rosjan. Nie mam wątpliwosci że to Rosjanie stoją za zamachem.Efekt będzie dla nas jak zwykle tragiczny

  ———————

  – PKB Rosji jest mniejsze niż PKB samych Włoch! Ponad 20 krotnie mniejsze od PKB Zachodniej Cywilizacji

  – Populacja Rosji jest 9 krotnie mniejsza niż populacja Zachodniej Cywilizacji (USA+UE+Kanada+Australia)

  – Wydatki Rosji na P+R (badania i rozwój) są około 30 razy mniejsze od wydatków Zachodniej Cywilizacji

  – Budżet samej amerykańskiej Armii jest ponad 10 krotnie większy od budżetu Rosji

  W czym wiec zagraża nam (Zachodniej Cywilizacji) Rosja?

  – Zgromadziła około 50% głowic jądrowych całej ludzkości, którymi terroryzuje wciąż świat!

  Skoro jedynym realnym zagrożeniem Zachodniej Cywilizacji jest terroryzm jądrowy Rosji, realizowany głównie z pomocą rakiet balistycznych i manewrujących, to wiadomo już, że należy rozdmuchać wyścig zbrojeń w kategorii środków antyrakietowych. Moim zdaniem powrót do koncepcji globalnej traczy antyrakietowej umieszczonej na orbicie jest koniecznością i obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń! AMEN

  ——————

  Najważniejszy program to NAREW. Dajcie spokój z “wiatrakami”. Transport kołowy jest tańszy i prostszy w utrzymaniu. Z rzeczy naprawdę istotnych dla SZ RP (no i OT skoro już ją “produkują”) to wysokiej klasy termowizja i jednocześnie środki pozwalające się ukryć przed termowizją i szeroko pojętym rozpoznaniem przeciwników.

  Mobilne (kołowe) szpitale i mobilne środki rozpoznania dadzą lepszy efekt niż kupno jakiś wiatraków. Podobnie z ZOP. Współczesna technologia sprawia ż w razie konfliktu Bałtyk staje się nieużyteczny a ostrzeliwać można go prawie całego z niezatapialnego brzegu, tak jak i można go na tyle skutecznie zaminować żeby ruch na nim zamarł poza głębinami. Jedyne naprawdę bardzo potrzebne “wiatraki” to te dla SAR na morzu ale to już wylądowało w zadaniach cywilnych. Czas myśleć XXI wiekiem a nie wciąż XX. Aby zrealizować OBRONNĄ doktrynę Polski potrzeba kilkunastu kluczowych dla tej doktryny elementów. Nie należą do niej programy śmigłowcowe, czołgi czy wozy opancerzone, nie należy też program WISŁA prócz jego elementu związanego z obroną przeciw rakietową. Za to np. powszechny dostęp do broni już tak. Powtórzę: DO BRONI(!) nie do amunicji czy środków

  ————-

  O tym że Caracale miały pokryć straty za Mistrale było wiadomo od 2 lat – ale zdaje się, że Pan Trzaskowski już wielokrotnie mówił o “załatwianiu” w Europie interesów a Pani HGW to co – a przecież było wiadomo kto jest odpowiedzialny za odszkodowanie z tytułu arbitrażu dla Eureko – cytat Pani HGW – to, że Eureko nie miało pokrycia na akcje PZU przez jakichś tam czas – przyznała się Pani HGW jakichś tam 15 minut, a może było tak, że Eureko miało na swym koncie pokrycie na akcje PZU tylko przez 15 minut – ale HGW jako Szef Nadzoru … nie dopatruje się nieprawidłowości a zdaje się kosztowało to Polaków 8MLD Euro, a teraz Reprywatyzacja i ciekawe ile – a jeszcze Pan Pawlak uważa, że trzeba ustawy i jeszcze 10MLD PLN do tego dołożyć, a może by tak odebrać złodziejom i przestępcom w tym prokuratorom i sędziom ich majątki pochodzące z przestępstwa i przekazać do Ministerstwa Rozwoju aby w końcu Polacy mogli, żyć i cieszyć się zasłużonym poważaniem w Europie i na świecie – tylko tę złodziejską bandę “załatwiającą … ” Caracale czy tez Kamienice czy też Pałacyki dla Kruków, HGW, Sikorskich, Komorowskich, Kwaśniewskich i im podobne …. trzeba po prostu pozbawić nie tylko wpływów ale stanowisk i jeśli nie mają potwierdzenia legalności pochodzenia ich majątków … to je po prostu odebrać i kazać pracować … wówczas nie będą śmiać się Polakom w twarz tak jak Donek i jego koleżanka ” taki mamy klimat … ” że za “6 tyś PLN to chyba … by pracował ….”

  ——–

  W dzisiejszym “Kawa na Ławę” Pan poseł Trzaskowski przyznał że Pan prezydent Holland wypowiedział zdanie, że skoro Polska oczekuje że Francja nie sprzeda Mistrali Rosji, to Francja oczekuje rekompensaty w postaci zakupu francuskich śmigłowców.

  Przyznanie się do tego oznacza, że nie było żadnego przetargu na Caracale, był tylko deal polityczno-gospodarczy w którym WSZYSTKIE koszty miała ponieść Polska.

  Dodatkowy smaczek to to że Francja swoje okręty (Mistrale) sprzedała do Egiptu, czyli nie poniosła żadnej straty z tytułu odstąpienia od sprzedania ich Rosjanom.

  A my się mamy tłumaczyć dlaczego zrezygnowaliśmy z bardzo drogich w zakupie i jeszcze droższych w eksploatacji (Caracal – 1 godzina lotu to 9286 Euro, w porównaniu z Black Hawk-iem który kosztuje 1 godzina lotu 2039 Euro – wszystko na podstawie danych z 10.2014) śmigłowców…

  ——–

  Czyli lepiej lizać im tyłki wbrew naszym interesom? Kiedy Francja bawiła się w wywoływanie rebelii w Mali wspomogliśmy ich kontyngentem? Czym nam się odwdzięczyli? Sceptyczną postawą wobec stacjonowania siła USA w naszym kraju… Czy tak zachowuje się sojusznik, któremu mielibysmy się podlizywać w celu zwalczaia jego niechęci?
  ——————–

  Tak do przewiezienia amunicji, żywności, popilnowania magazynów wcale nie potrzebujemy logistyków, to taki nowomodny wymysł, OT poradzi sobie z odparciem ataku Specnazu na magazyny i dowiozą wszystko na linię frontu sprzętem którego nie mają i na miejsce które zostanie im wskazane za pomocą systemów zarządzania polem walki ( och nie mają tego ) przy okazji omijając zasadzki i docierając do jednostek w ruchu, jednocześnie wydając sprzęt i zaopatrzenie w najkrótszym możliwym czasie nie niszcząc ładunku ( mimo że tego nigdy nie robili ), jest fajny filmik na Youtube jak wygląda przyjmowanie i wydawanie sprzętu i amunicji w trakcie Anakondy bułka z masłem.

  ——————

  W każdej większej organizacji biznesowej jest niewielka grupa super-fachowców (elita), średniej wielkości grupa średniaków oraz cała masa słabeuszy. Ci pierwsi zarabiają bardzo dobrze, ci ostatni słabo, ale zajmują się najprostszymi zadaniami. Taka piramida umiejętności i odpowiedzialności.

  Podobnie powinno być zorganizowane wojsko – elita = specjalsi, średniaki = WO oraz duża rzesza słabeuszy OT.

  Do przywiezienia żywności, amunicji, przypilnowania magazynu z zapasami, itd wystarczą obyci z bronią ochotnicy z OT, nie potrzebni są do tego zawodowcy uczeni wiele lat. Te całe mity o wielkim wyszkoleniu super armii obaliły oddziały różnych rebelii montujące na Toytotach karabiny maszynowe, granatniki, stingery i sprawiajace naprawde wiele klopotu regularnym armiom.

  ————–

  Wzorce większości państw Europejskich (czyli rządzącymi przez socjalistów) spoza byłych demoludów – choć nigdy nie były porównywalne z amerykańskimi – właśnie się zwijają i komisarka UE Bieńkowska na wniosek tychże socjalistów wprowadza dyrektywę rozbrojenia legalnych posiadaczy we wszystkich krajach UE nawet z broni półautomatycznej. O posiadaniu maszynowej mowy nie ma. O innym sprzęcie nawet nie wspomnę. Budowanie poza strukturami wojska jakiejkolwiek organizacji obronnej stanie się fikcją. Socjaliści wkrótce rozbroją Europę a przede wszystkim Polskę nawet w obszarze wojsk regularnych.

  Temat OT im dłużej go obserwuję i czytam wszystko co jest oficjalnie dostępne jest dla mnie przykładem MON-owskiej wersji Amber Gold w kwestii finansowej przy założeniu że to tylko sprytny skok na kasę albo kolejnym przykładem oficjalnym wprowadzenia szaleństwa w struktury obronności kraju przy udziale patriotycznej młodzieży kolejny raz skazywanej na masakrę.
  —-

  W tym stanie OT jest bez sensu. Już pisałem,że zmarnowali potencjał i chęci młodych ludzi w organizacjach paramilitarnych… jedyny sposób na bardzo dużą liczbę “obrony terytorialnej” to bardziej liberalny dostep do broni dla prawowitych obywateli. Jeżeli to będzie to ludzie sami zewrą szeregi do walki w razie W, ale muszą mieć swoją broń strzelecką,być z nią obeznani itd. inaczej to nie ma sensu. W razie W przyjdzie nam kamieniami rzucać…

  a na marginesie,wiecie,że w rosji od 2015 roku jest ogólny dostęp do broni do samoobrony ? nigdy nie przypuszczałbym ,że w rosji będzie normalniej niż u nas, szok…

  —————

  OT marzyło się ludziom na zasadzie indywidualnych oddziałów ze swoją bronią prywatną. Państwo zapewniało by szkolenia,amunicje itd. A ten cyrk z trzymaniem broni na komendzie ? to co? boją się nam dać ją na zawsze,bo co bo przewrót zrobimy czy co. Nie wiem czy się orientujesz ale ustawa o broni którą dziś jeszcze mamy była pisana przez milicję…sam się domyśl dlaczego. My Polacy domagamy się dostępu do broni palnej. Skoro jestem wolny to dlaczego mi zakazują czegoś. Mogę mieć auto które zabija…mogę mieć młotek który też może zabić a broni ,że by bronić rodziny i ojczyzny nie mogę…hmmm dziwne to jest wolny kraj? ?

  ———-

  Kto pokonał Czeczeńskie pospolite ruszenie – armia zawodowa,

  kto pokonał Gruzinów Armia zawodowa,

  Wojna w Wietnamie – Chińczycy ZSSR,

  Dien Bien Phu Francuzi 20.000, Wietnamczycy 55000

  Straty Francuzi 2900 Wietnamczycy 8000.

  Polska nie posiada na swoim terenie dżungli, ani gór typu Kaukaz

  Wniosek jest prosty Wietnamczycy ponieśli ponad 2x większe straty niż Francuzi dysponując 3x większymi siłami, korzystając z uwarunkowania terenu.

  OT przy przewadze 3x nad siłami FR poniesie 2x większe straty niż siły FR.
  —————–
  obawiam się, że wyglądałoby to znacznie gorzej. Co innego ciężki ostrzał dżungli czy afgańskich, czeczeńskich gór, a co innego takiż ostrzał miast. Nasza OT, gdyby działała jako partyzantka, wykorzystywać musiałaby zasady partyzantki miejskiej.

  Po drugie – czy istniały w czasach pokoju do skopiowania spisy przyszłych afgańskich, czy wietnamskich partyzantów ? A spisy członków OT, z adresami i innymi wrażliwymi danymi, gotowę będą już czekały. Z takich osób, z takich list, oczywiście, że nie należy przygotowywać “konspiracji”. Wyłapani zostaną w pierwszej kolejności, a doły będą płytkie.

  ———–

  Niestety ale stado bzdurek…

  1. w Afganistanie do odwrotu ZSRR zmusiła ekonomia, z militarnego punktu widzenia mogli tam siedzieć następne 20 lat, w I czeczeńskiej przegrali przez głupotę strategii użycia sił pancernych bez osłony piechoty, więcej tego błędu nie powtórzyli i nie powtórzą, vide II czeczeńska

  2. Do wycofania USA z Wietnamu zmusiła opinia publiczna, wybory i finansowane przez ZSRR “ruchy pacyfistyczne”, militarnie USA niczego w Wietnamie nie przegrała, a co do jakichś upokorzeń USA w Iraku i Afganistanie to nie wiem o czym piszesz, ale ja nie słucham RT i Sputnika

  3. Pod Dien Bien Phu nie walczyła żadna “francuska elita wojskowa” tylko oddziały II rzutu, złożone głównie z żołnierzy pochodzących z kolonii wsparte przez Legię Cudzoziemską, na dodatek w skrajnie niekorzystnej sytuacji oblężone przez regularne siły Wietnamu Pn, ze wsparciem artyleryjskim te francuskie siły zdołały zadać przeciwnikowi prawie pięciokrotnie większe straty zanim się poddały… i na koniec to kolejna bitwa sprzed 60 lat, czyli dokładnie w stylu proponowanej OT, ale niestety mamy wiek XXI i odniesienia do bitew sprzed 60 czy 600 lat mają się do współczesnego TDW nijak, no chyba że komuś zależy by Polska była już przegrana na starcie i wykrwawiła kolejne swoje pokolenie.
  ————————–
  tylko jest małe ale ….teren teren……oni mieli warunki my nie …kwestia motywacji ..za 500 zł ..wolę żyć niż nie żyć …jeśli kraj mnie na rynku pracy niekoniecznie to ja kraj wzajemnie ….wolę etos i martyrologię narodu ..oglądać z Lizbony czy Madrytu i żyć …co TERAZ TANIM KOSZTEM CHCĄ ODBUDOWAĆ SIŁY ZBROJNE ..a co robili na przestrzeni tych 2O LAT ..inne priorytety były ..jeśli nie wiedzą jak ma funkcjonować państwo niech spojrzą jak to się odbywa w przyrodzie ..niech popatrzą jak funkcjonuje mrowisko i jakie funkcje tam występują i jakie priorytety w takim mrowisku są nadrzędne …tam kasta wojowników jest rozbudowana ….

  =================

  http://www.defence24.pl/454638,szatkowski-o-obronie-terytorialnej-szukamy-zlotego-srodka-projekt-ustawy-skierowany-do-rady-ministrow

  (tamtą dyskusję warto poczytać, powyższe teksty nie są mojego autorstwa, to cytaty ale myślę że baaaaaaaaaaaaaardzo warte zacytowania)

 • Jakub Cezary

  Jak to powiedział Minister Błaszczak PIS chce silnej Polski, opartej na urzędnikach.

  • Andrzej Turczyn

   Żaden kraj oparty na urzędnikach nie może być ani silny, ani dostatni. Kraj oparty na urzędnikach może być tylko słaby i biedny. Kto tego nie pojmuje, temu szczerze współczuję.

   • vilas

    kraj powinien być oparty na przemyśle

 • Jest nadzieja, że po wielkiej wojnie Rzeczpospolita odzyska wreszcie niepodległość. Jak widać, na drodze pokojowej, czy demokratycznej jest to po prostu niemożliwe.

  • vilas

   chyba nie
   jakby była wielka wojna wschód-zachód – to przetoczy sie przez nas walec ,

   jedyna wojna jaka będzie raczej to wojna domowa na zachodzie, nasza cywilizacja vs islam , kto wygra nie wiadomo,
   co zrobi USA nie wiadomo, co zrobi Rosja wtedy nie wiadomo (choć pewnie zechcą pomóc zachodowi ale … no my po drodze stoimy)

 • Andrzej Banach

  Niech Pan mi powie co realnie pozytywnego zrobił Macierewicz przez ten rok ? Przetargi leżą, OT nadal nawet nie zaczęła być tworzona …. totalna stagnacja w armii. Skąd te zachwyty nad nim ?

  • vilas

   pewnie bo zrobił mniej szkód jak inni 😉
   Antek za to wrażenie robi i chłopaki go lubią (chłopaki w sensie wojo proste w stopniu szeregowi, kaprale) czemu ? a bo coraz wiecej HK 416 w różnych formacjach i specjalsi dostają więcej “bajeranckiego sprzętu”,
   a bo mówi że docenia i chwali a poprzednicy nie mówili takich haseł,
   mniej przekrętów jest ciut , ogólnie rzecz biorąc jest poprawa jakościowa,
   zamiast “poniżej dna i 5 metrów mułu” jest “prawie dno i wodorosty” ,
   ah i odwołał Caracale – w sumie wybór zły jeśli chodzi o całość armii (nie żeby BH UH 60 były lepszym wyborem, bo nie chodzi o zamianę siekierki na kijek)
   Antek robi pijar dobrze swój i odwołuje sie w tym pijarze do wartości typu patriotyzm,
   choć może nie jest to jego wina jako ministra że cos trwa rok od powołania,
   ma dużo do uprzątnięcia, coś takiego nie tworzy się w tydzień,
   może też jest duża obstrukcja – to znaczy gienerały są przeciw , a więc dobiera “ekspertów od harrego pottera” bo gienerały są oporne i potem są jaja,
   ciężko w rok naprawić coś rozwalane przez 27 lat,
   ale … ale fakt jest że też może powinien doradców zmienić na tych bardziej w temacie ,

   taka dygresja z zarządzania

   czym się różni “stara ekipa” od “nowej ekipy” w jednym z urzędów

   X starych ekip słuchało tylko dyrektorów,
   nowa ekipa wezwała pracowników by ci opowiedzieli conieco merytoryczniej,
   ale nie wszędzie tak jest,
   są miejsca gdzie “minister” rozmawia tylko ze szczeblem “dyrektor, sekretarz stanu” i poniżej nie słucha,
   a dyrektor gucio wie, bo jest z nadania a nie merytoryczny,
   więc w efekcie 2 filozofów rozmawia o tym jak sie obsługuje kombajn a nikt nie spyta kierowcy tego kombajna co w nim nawala najczęściej,

 • Lukasz Wojciechowski

  W mojej opinii Macierewicz działa z umyślną szkodą dla Polski. Wręcz tak, jakby ktoś opłacał go aby zniszczyć nasz kraj i jego możliwości obrony. Od czasu likwidacji WSI a przede wszystkim sposobu w jaki to zrobił nie mam co do tego wątpliwości.

 • Grajec1
 • Grajec1

  Tak można. http://bezprzesady.com.neon24.pl/post/134478,bron-palna-legalna-na-ukrainie A u nas mądre dyskusje byśmy broń boże się nie wystrzelali.