Szeremietiew: Potrzeba jest powszechna obrona terytorialna. Taka, że każdy obywatel ma broń i będzie umiał jej użyć.

Romuald Szeremietiew w rozmowie z Radiem WNET skomentował głosy o możliwym konflikcie zbrojnym, prowokowanym przez Rosję.

– Jeżeli dojdzie do wybuchu wojny to będzie się ona toczyć na terytorium Polski i krajów bałtyckich. A trzeba powiedzieć, że natowskich batalionów jeszcze w Polsce nie ma. Północno-wschodnia polska będzie terenem, gdzie może dojść do pierwszych starć – powiedział w Poranku Wnet były minister Romuald Szeremietiew.

Szeremietiew podkreślił, że podstawą naszego bezpieczeństwa powinna być powszechna obrona terytorialna: – Musi przeciwnik być pewien, że Polska jest krajem trudnym do podbicia. Polska po raz pierwszy w swoich dziejach może stać się niepokonalna, jeżeli Polska zbuduje powszechny system obrony terytorialnej, w którym będzie wiadomo, że każdy obywatel potrafi posługiwać się bronią i tę broń ma i w razie gdy nieprzyjaciel wejdzie, będzie strzelał. Jeżeli będziemy mieli taki system, który gwarantuje, że będziemy się bronić wszędzie i niezależnie od tego jak zachowa się Unia, NATO, to nieprzyjaciel zrezygnuje. Nieprzyjaciel będzie wiedział, że opór jest tak duży, że nie zapanuje nad tym. W dzisiejszych konfliktach zbrojnych pojawiły się działania asymetryczna. Z jednej strony armie, a drugiej działania nieregularne. Okazało się, że armie regularnie nie są w stanie poradzić sobie z tą partyzantką. Wojsko regularne, aby opanować teren na której działają nieregularne jednostki oporu, musi wprowadzić siłę żywą aby ten teren opanować. Aby opanować teren działania partyzantki przewaga musi być 20 pilnujących do 1 partyzanta. Wobec tego R. Szeremietiew proponuje aby czynić do tego przygotowania i mówić, że tak będziemy się bronić. To zaś wymusi myślenie przeciwnika, czy ma siły którymi jest w stanie ten teren kontrolować. Np. gdyby w obronie terytorialnej było 500 000 Polaków zdolnych do prowadzenia działań nieregularnych, to nieprzyjaciel potrzebowałby 10 000 000 wojska do kontrolowania Polski.

 

Nasze przygotowania powinny być tak prowadzone aby wojny nie trzeba było prowadzić.

program można wysłuchać tutaj

 WNet_logo

(źródło telewizjarepublika.pl radiownet.pl)


Krótki komentarz. Warto posłuchać tego co mówi pan Szeremietiew. Racjonalne to słowa. Cóż można do nich dodać? Może to, że pilnie jest nam potrzebna zmiana ustawy o broni i amunicji. Niby wszyscy to rozumieją, a jednak sprawy idą niepokojąco powoli. Utrzymywanie rozbrojenia Polaków moim zdaniem zagraża naszemu bezpieczeństwu.

 • vilas

  Szeremitiew zawsze gadał sensownie, w Radiu Maryja miał czasem pogadanki z Nowakiem, dlatego tak czołgano go i chcieli go wykończyć bo Szeremietiew był świetnym szefem MON bez kontrowersyjnych pomysłów itd.

 • Robert N

  Widać, że wie co mówi. Czemu nikt nie próbował podbić Szwajcarii? Świadomość, że za każdym rogiem czy krzakiem może być ktoś kto ma broń i wie jak jej użyć działa odstraszająco i demoralizująco na okupanta.

  • Tak swoją drogą, to po co podbijać Szwajcarię, która poza paroma tysiącami ton złota i mnóstwem drogich zegarków, jest niemal pozbawiona naturalnych bogactw – to są prawie same góry.

   • Krzysztof Jabłoński

    Może dla tych paru tysięcy ton złota?

   • Piotr Crusader89

    Szwajcaria to jest trochę inny temat – tam są banki w których “panowie” w miarę bezpiecznie trzymają kasę – również z przekrętów…

  • Andrzej Turczyn

   Żona, matka i córka obcego żołnierza byłaby niezadowolona, gdyby pojawił się w kraju, w którym w każdym oknie karabin…

  • Mozets

   Ze Szwajcarią jest zupełnie inna historia. To mieszek z pieniędzmi w którym wszyscy trzymają pieniądze – to i wszyscy nie będą go atakować tylko czerpać. A Obrona Kantonalna w Szwajcarii jest rzeczywiście doskonała. Bank na banku – każdy facet ma w domu pełne oporządzenie i broń (nawet rkm-y) i żadnych napadów na banki… I co chwilę referenda. Których rząd słucha.

 • Marcin Wilkos

  Ja do tego co mówi prof. Szeremietew dodam, że obok powszechnej obywatelskiej obrony terytorialnej, musimy zbudować równie powszechną obronę cywilną. Rosja pokazuje na Ukrainie i w Syrii, że nie liczy się z ofiarami wśród ludności cywilnej. My powinniśmy zbudować swój system obronny na wzór Szwajcarii lub Izraela. Prawdziwy Polski rząd nie powinien okłamywać swoich obywateli. Tak jak policjant nie zjawi się w ciągu 10 sekund, żeby nas obronić przed uzbrojonym bandytą, tak samo Obrona Cywilna Kraju nie zapewni wszystkim miejsca w schronach, nie da masek pgaz czy nawet zapasów żywności i wody. Ludzie muszą mieć świadomość tego, że sami w pierwszej kolejność muszą zadbać o własne bezpieczeństwo. Państwo nie musi wydawać miliardów na OC, wystarczy zmienić prawo budowlane, żeby garaż podziemny pod nowo budowanym blokiem musiał dodatkowo pełnić rolę schronu przeciwlotniczego dla mieszkańców.

  • Andrzej Turczyn

   Ale polskie rządy są na ogół socjalistyczne. Socjaliści zaś na ogół to zarozumiałe dziady, albo idioci, albo kanalie. Za każdym razem ich mądrość każe im okłamywać Polaków. Przekleństwo wciąż ciąży na Polsce.

   • Piotr Crusader89

    Wszakże socjaliści wykorzystują wielkie problemy do swoich interesów.
    A tak poza tym poza dostępem do broni powinno się upowszechniać podstawową wiedzę z zakresu taktyki, zrywania i nawiązywania kontaktu z n-lem , opatrywanie ran czy kartografii – co do tego ostatniego to 90% młodzieży w wieku 15-20 lat nie potrafi się posługiwać mapą… I na tym zakończę.

    • Marcin Wilkos

     Nie da się tego zrobić inaczej niż przywracając obowiązkową służbę wojskową. Nie może to być jednak dawna zasadnicza służba wojskowa ze wszystkimi jej patologiami. Wystarczy wprowadzić 2-3 miesięczny obóz wojskowy po maturze. Dodatkowo na wzór izraelski należy wprowdzić przedpoborową wycieczkę do Katynia i na Wołyń, żeby młodzież wiedziała po co idzie do wojska.

     • Piotr Crusader89

      Niby tak i niby nie… Pewne elementy taktyki można by było wprowadzić w ramach wf lub EDB w gimnazjum i liceum… To mogły by być atrakcyjne zajęcia: młodzież dostaje do ręki zdekowanego akm’a i idzie ćwiczyć taktykę… A już bardzo atrakcyjne zajęcia akm plus amunicja hukowa (ślepa) czy … Cholera… w ramach wf zajecia taktyczne z wykorzystaniem ASG – napewno bardziej atrakcyjne niż piłka kopnięta przez n-la i “róbta co chceta”.

     • Mozets

      Posunięcie wzorowane na Gwardii Narodowej USA ( które zostało zatwierdzone) i system szkolenia są dobre. Szkolenie musi być ciągłe. To tak jak z jazdą samochodem. Jeśli codziennie jeździmy choć niedaleko – nabywamy doświadczsenia i automatyzmu czynności. Jeśli raz w roku jedziemy nad morze – możemy nabawić się nerwicy i spowodować groźne wypadki.
      Obrona Cywilna jest dość dobrze w Polsce zorganizowana choć wymaga przewietrzenia i uaktualnienia programów działania i planów. Oraz wyposażenia. Pracowałem w cywilu sporo lat w OC na 1/2 etatu .
      kpt. M.Mozets( jnwsws)

     • Marcin Wilkos

      OC dobrze zorganizowana może była za komuny, teraz istnieje tylko teoretycznie. Raport NIK nie zostawia suchej nitki https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-obronie-cywilnej.html

   • Olgino4You

    Proszę bez tego Polskiego mistycyzmu. “Przekleństwo wciąż ciąży na
    Polsce” – żadne przekleństwo.Ot Polskie społeczeństwo już zapracowało i nadal siłą bezwładności pracuje na utratę niepodległego państwa na które najwidoczniej nie zasługuje, bo nie jest w nim w stanie żyć ani zarządzać sobą samym.

    Oczywiście to wraz z moim nickiem jest prowokacyjne i śmierdzi faktycznie Moskwą co ?

    Tylko,że niestety taka jest prawda. Już nawet Rosjanie mają większy dostęp do broni palnej jak Polacy.Dlaczego ? To proste.Tam oligarchowie traktują kraj jako swoją własność a obywateli jako swoich poddanych.A o swoją własność się choć trochę dba ! Do tego ten straszny rosyjski patriotyzm (czy tam jak to nazwiecie “nacjonalizm”) którego nikt nie sprowadza jak w Polsce do roli operetkowego groteskowego przedstawienia wyśmiewanego przez “postępowe i europejskie elity”.A u nas ? U nas każdy sobie rzepę skrobie. Polska może wyszła z komunizmu, ale komunizm z Polaków ? Nie.

    Jaki inny naród dałby się tak upodlić ? Rosjanie ? Nie.Oni mają swoją dumę narodową i swoją armię.Mogą być biedni ale przy wódce i kartoszkach pocieszą się chociaż tym,że ich Rassija jest bolsza (wielka) i że się ich boją.A my ? My mamy i tolerujemy dalej “Polskość to nienormalność”.U nas dalej urzędnik jest jak bóg,a obywatel to nędzny proch czołgający się u urzędniczych stóp.My mamy dalej ta dziwną mieszankę komunizmu z kapitalizmem.Ani dumy – ani dla większości tej pełnej michy – za którą w zaślepieniu goni większość. Chyba tylko Ukraińcy pozwolili sobie na większą patologię.I zebrali już tego pierwsze owoce. Ale nasz kraj bez wojny po trochu przypomina kraj przez który przeszła wojna. Z Polski uciekło 3 miliony ludzi (50% strat z II wojny światowej !) Większa część gospodarki w obcych rękach.I PO i PiS i inne partie obok robienia swych szemranych interesów robią laskę z połykiem zachodnim “przyjaciołom” (Robią z Polski mówiąc delikatnie “kurtyzanę” – a kto by walczył o panią zajmującą się “najstarszym zawodem świata” – taką to jeden gangster sprzeda drugiemu gangsterowi)

    Żeby chodziło tylko o bezpieczeństwo.O dostęp do broni.Niestety. W tym kraju to trzeba też od podstaw odbudować społeczeństwo obywatelskie.Trzeba z Polaków na powrót zrobić ludzi i obywateli.
    Walka o dostęp do broni to tylko część frontu wojny o ten cel. Bez jego osiągnięcia nawet dostęp do broni – jeśli wywalczony – szybko przepadnie.

    • Andrzej Turczyn

     dziękuję za te mądre słowa

     • Olgino4You

      Mądrzejsze by było ustalenie co możemy z tym zrobić.Szkopuł w tym,że czas na zegarze historii się może kończyć – ale na to nie poradzimy,więc nie należy się tym przejmować.Pozostaje robić swoje.

      -W kwestii broni palnej trzeba cisnąć rząd i uświadamiać ludzi

      Na szczęście wiatrówki i broń czarnoprochowa nie są nielegalne.Program minimum na dziś dzień to oczywiście ten stan utrzymać za wszelką cenę.Tego rodzaju “broń” oczywiście jest zawodna,czasem niemal bezużyteczna – ale jak to mówią na bezrybiu i rak ryba.

      – Istnieje coś takiego jak nielegalne posiadanie broni,ale czy istnieje coś takiego jak brak legalności wiedzy o broni ? Na szczęście – nie.

      Dużo można ugrać dla sprawy legalizacji i obronności propagując również wiedzę o broni palnej, wydarzeniach, strzelnicach itd. Przecież wiedza na temat broni palnej jest w narodzie tragiczna. Pewnie.Rzadkie strzelanie czy sama teoria to za mało.Ale lepiej jak to jest – czy jak tego nie ma ?

      Panie Turczyn – tak osobiście: sam póki co ćwiczę na wiatrówce.W planach broń czarnoprochowa.Wiem.Praktycznie wiatrówka to przecież zabawka.Pana strona jest dość popularna i myślę,że nie trafiają tu tylko osoby mające już pozwolenie i broń. W PDFach jest trochę o ustawach i rdzewieniu.Poradniki do uzyskania pozwolenia (to bardzo dobrze !) Ale poda ktoś tytuły/linki podręczników/forów/itd do zrobienia nie tylko pozwolenia ale i patentu strzeleckiego, albo do eksploatacji ?

      Na stronie ROMBu też nie widzę. A przecież ta wiedza na szczęście NIE JEST nielegalna.To ja jestem taki niekumaty,czy może faktycznie nie tak łatwo na pierwszy rzut oka znaleźć ? (Pewnie,że jest sporo materiałów po angielsku i ja pewnie sobie poradzę – ale tak na upartego znając perfect angielski i mając dobre kwalifikacje można się starać i o zieloną kartę do USA)

      Bo jeśli faktycznie tego nieco brakuje – to między innymi przez takie rzeczy środowisko jest trochę hermetyczne.A raczej być takie nie powinno.Mam wrażenie,że zwolenników legalizacji jest nieco więcej niż osób które wiedziały by co z tą bronią zrobić.To też nie za dobrze…

     • Mozets

      Poza wojskiem gdzie wyszkoliłem duże ilości żołnierzyków również w zakresie posługiwania się bronią strzelecka ( to moje hobby) wyszkoliłem przez 25 lat w cywilu ogromne zastępy młodych ludzi na poziomie również wyczynowym w posługiwaniu sie bronią długą i krótką – palną. To jedyna rzecz poza głupotami których w życiu narobiłem sporo , z której jestem dumny.

    • Mozets

     Dobrze mówisz ale Rosjanie wcale nie są dumnym narodem – oni są narodem niewolników. Ich zaciekłość to głównie nienawiść do ludów wolnych i wolność kochających. Dlatego tak nienawidzą nas Polaków. W imię tej cechy gotowi są nas niszczyć jak tylko kolejny batiuszka im rozkaże. Stalin to wiedział – i wiedział, że komunizm u nas nie przejdzie nigdy. Naród Polski jest jednym z najdzielniejszych narodów świata – wrogowie jednak potrafią nas wspaniale rozgrywać przeciwko sobie. Zbyt łatwo wybaczamy bez zadośćuczynienia , naprawienia krzywd i kary.

     • Jan Kowalski

      Kapitanie jeżdziłeś tam i wiesz, że naród to nie władza.A jaki jest naród to dobrze wiesz.

  • Grajec1

   Tak robiła ta znienawidzona “komuna”; było wojsko liniowe; była OTK; była OC; nauka o OC w każdej szkole,składy OC i schrony w blokach w każdym mieście. Uważam, że decydentom nie zależy na tych sprawach przykład budowa początkowo NSR obecnie OTK w krajui inne ciekawe kwiatki.

  • Mozets

   Schrony pod blokami budowano w latach 50. Sam z rodzicami mieszkałem w takim bloku. Były nie przystosowane do przejęcia fali wybuchu ( miały okienka) dopiero w latach 70 i 80 zaczęto je wzmacniać. A w miastach chyba w czekającej nas wojnie największym zagrożeniem nie będą samoloty i bomby a “zielone ludki”. I V kolumna własnych obywateli na służbie wroga.

 • Utrzymywanie rozbrojenia Polaków jest z góry zaplanowanym i celowym działaniem antypolskich rządów! Jest to jeden z wielu elementów mających na celu wynarodowienie Rzeczpospolitej i ostatecznie jej unicestwienie.

  • KBPol

   Odnośnie pierwszej części: pytaniem bez odpowiedzi jest czy mający prawie pełnię władzy PiS, czyli czołowi politycy tej partii, też w tym (czyli stanie “Powszechnego Rozbrojenia Narodu Polskiego”) (1.) uczestniczą świadomie (a wtedy: “Śmierć zdrajcom Ojczyzny!”), (2.) uczestniczą nieświadomie (np. barany wierzą, że taki stan jest dobry dla narodu) czy też (3.) zaniedbują sprawę (bo np. nie uznają tego za coś ważnego lub nawet się nad tym nie zastanawiali)?!

   • Wielu jest “baranów” i nie zastanawiających się. Natomiast ci, którzy faktycznie wykonują polecenia naszych wrogów, dobrze wiedzą w jakim celu…

  • Olgino4You

   Na taktyczny atak jądrowy nie poradzimy jako kraj więc nie ma się co przejmować, bo człowiek by umarł od samego zamartwiania się.Ale koniec końców to tylko taka “większa artyleria”.A terytorium musi zająć i tak potem jak zwykle w dziejach piechota.Jedyna rada na bombardowanie nuklearne to zakupić (na szczęście legalne) materiały uszczelniające mieszkanie (i tak zima za pasem) a jak komuś nie wystarczy to op-1 + maska.Plus żarcie i woda na 3 dni – tyle chyba trzeba żeby spadła radiacja jak jakiś opad itd.I przygotować się w takim wypadku na to,że jednak nastąpi okupacja. Cieszę się,że nie mieszkam w Gdańsku ani w Warszawie, bo jeśli by to byli Rosjanie to tam pewnie walną.

   • Sylwa

    Op1 i zapasy na AŻ 3 dni?? Proszę zajrzeć na pierwsze lepsze forum prepersów…

 • Obama

  Może Siemoniak wreszcie przestanie pluć jadem na OT.

  • Marcin Wilkos

   Poglądy prof. Szeremietewa są znane od lat. Nie słuchała go PO i teraz PiS też go nie słucha. Ostatni projekt ustawy o OT autorstwa Macierewicza, krytykuje nie tylko Szeremietiew, ale także największą organizacja proobronna ObronaNarodowa.pl

   • Obama

    I słusznie krytykują, ale lepsza taka OT, niż żadna.
    Mi się nie podoba to, że rząd nie dogadał się organizacjami typu “Strzelec”, gdzie wszyscy członkowie są patriotami, którzy poświęcają własne pieniądze i czas.
    Wydaje mi się, że WOT oprócz patriotów, będzie przyciągał też nieudaczników, zarobkowiczów – ale chciałbym się mylić.

 • Andrzej Turczyn

  Jutro pojawi się wpis o tym jak wygląda sprawa zmian prawa w MSWiA. Nie jestem po tym co napisałem radosny, ale najciekawsza jest prawda…..

 • Pingback: Broń palna legalna na Ukrainie. | BezPrzesady.com()

 • Grajec1
 • Jakub Cezary

  Szkoda, że Szeremietiew nie jest na stanowisku, które obecnie zajmuje Błaszczak.

 • Dariusz Zdziarski

  Dopóki Polacy nie będą traktowani we własnym kraju normalnie , przyjaźnie to dotąd będzie ta złudna wolność i bezpieczeństwo… Każdy kto zasługuje na szacunek, powinien go odczuwać ,a nie za wykopany pistolet czy karabin w stanie muzealnym być sądzony. Nie wspominając o broni hukowej, do straszenia szpaków. Ludzie dziś praworzadni , nie karani ,są często za takie bzdury sądzeni i skazywani. A Machina robienia kasy i upokarzania nas, wciąż ma się dobrze . Co więcej, osoby które mogą i chcą to zmienić nie mogą nic. Powód wydaje się oczywisty, pasuje to władzy i Machinie urzędniczej ( “ekspertom” )itp . Kasa, kaska za wszelką cenę. Widać nawet za cenę dumy, niepodległości i spokoju obywateli . Dlatego ,daleka nam Polakom droga do swobodniejszego dostępu do broni, do normalności. Nawet tej sprzed dziesiątek lat ….

 • Pingback: Powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), to jeden z głównych punktów dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Jak walczyć z Rosją? Litwa wydaje poradnik dla cywilów. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: „Najlepszym środkiem odstraszającym są nie tylko uzbrojeni żołnierze, ale także uzbrojeni obywatele.” | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Powszechna obrona terytorialna nie może być zbudowana bez karabinu w domu obrońcy | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Czy to żart? Żołnierze obrony terytorialnej nie otrzymają broni do domu? – wRealu24.pl()