Przestępcy, policjanci i dziennikarze – wszyscy razem uczestniczą w wytwarzaniu bzdurnych informacji o kolekcjonerach broni.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wykryli nielegalny arsenał i przechwycili kilkadziesiąt sztuk broni, w tym karabiny i pistolety maszynowe oraz broń krótką i tysiące sztuk amunicji – informuje portal niezalezna.pl 

Jak wynika z informacji TVP Info, śledczy wpadli na trop pracującego na Dolnym Śląsku rusznikarza, który na masową skalę przerabiał broń kolekcjonerską, sprowadzaną do Polski z Czech i Słowacji.

– 36 sztuk broni w tym: kałasznikowy, skorpiony, raki, pistolety oraz 3,5 tys. sztuk amunicji przechwycili funkcjonariusze wrocławskiego CBŚP. Zatrzymani usłyszeli 10 zarzutów, w tym nielegalnego wytwarzania, przerabiania, handlu i posiadania broni palnej i amunicji. Cztery osoby trafiły do aresztów, a pozostałe odzyskały wolność po wpłaceniu kaucji – informuje policja.
(źródło niezalezna.pl)

Krotki komentarz. Wygląda, że nie jest to jak to zwykle bywa po policyjnych akcjach, chwalenie się znalezieniem zardzewiałych złomów z czasu II wojny światowej. Może to być rzeczywiście nielegalna działalność złych ludzi prowadząca do wprowadzania do Polski nielegalnej broni palnej.
Staram się aby trybun.org.pl nie był kroniką kryminalną i nie komentuję doniesień medialnych o przestępstwach związanych z bronią. Nie chcę być tubą negatywnej propagandy. W tym przypadku jednak postanowiłem zabrać głos, bo moim zdaniem warto wyrazić opinię.
Warto, bo chcę zwrócić społeczną uwagę jaki skutek niosą tego rodzaju kryminalne zachowania żądnych zysku przestępców, które są opisywane przez zupełnie nieobeznanych ze sprawą dziennikarzy. Mam wrażenie, że przestępcy, policjanci i dziennikarze – wszyscy razem uczestniczą w wytwarzaniu bzdurnych informacji o kolekcjonerach broni.
Policja złapała przestępców, którzy przerabiali broń. Dobrze się stało – to sprawa zupełnie oczywista! Zarazem Policja lub dziennikarze – tego nie wiem – posłużyli się słowami o broni kolekcjonerskiej jako istotnym zagrożeniu, chociaż to jest całkowicie nieuprawnione sformułowanie. Jak podaje niezalezna.pl: “Możliwość zakupu tzw. broni kolekcjonerskiej to zdaniem policjantów jeden z największych obecnie problemów związanych z nielegalnym posiadaniem broni.” Nie przytoczyłem tych słów w wiadomości, bo to jest manipulacja, jednak na portalu niezalezna.pl takiego użyto sformułowania.
Jak wynika z opisu faktów ktoś przerabiał broń zdekowaną w Czechach i Słowacji. Jak wiadomo tamtejsze zasady pozbawiania broni cech użytkowych znacznie odstają od zasad określonych w Polsce. Może już nie dzisiaj, bowiem w życie weszło unijne rozporządzenie unifikujące te zasady. Posiadanie broni tzw. deko ale nie w sposób określony polskimi przepisami, jest zwykłym przestępstwem nielegalnego posiadania broni palnej. Bez stosownego dokumentu wydanego przez Centralne Laboratorium Policji nie mamy w rozumieniu prawa do czynienia bronią pozbawioną cech użytkowych.
W tej sprawie do czynienia z bronią palną kolekcjonerską, bo taką jest wyłącznie broń palna posiadania w oparciu o pozwolenie na broń w celu kolekcjonerskim. Ewentualnie można twierdzić, że takim celom służy broń pozbawione cech użytkowych, rejestrowana zgodnie z polskim prawem. Medialna informacja jest o czynach opisanych w przepisach prawa, posługiwać się zatem należy słowami odpowiadającymi regulacjom prawnym.
Obok ważnej dla Polaków informacji o zneutralizowaniu groźnego dla porządku publicznego przestępstwa,  wstawia się absolutnie fałszywą wiadomość dotyczącą broni kolekcjonerskiej, stwarzając wrażenie istnienia zagrożenia se strony legalnych kolekcjonerów broni palnej. Wczoraj oglądałem film Historia Roja, bardzo ten film pasuje do medialnych manipulacji jaki wciąż są wtłaczane w głowy Polaków. Rój był bandytą, chociaż był żołnierzem Wojska Polskiego. Broń kolekcjonerska stanowi zagrożenie, chociaż jest posiadana w oparciu o pozwolenie na broń palną. Sztandar nad tymi kłamstwami powiew cały czas biało-czerwony. Smutno czytać te bzdury powielane lub tworzone przez z nazwy niezależne media.
Widzę bardzo wielką rolę pojedynczych Polaków, którzy mają świadomość większą niż przeciętna. Te manipulacje trzeba wyłapywać i rozbrajać. Nie mogą narastać, bo tworzą w komunikacji społecznej zatory, które utrudniają merytoryczną dyskusję o dostępie na temat broni.
 • PK

  Problemem jest pomieszanie pojęć (wynikające też z podziału na “broń do celu”). My mówiąc “broń kolekcjonerska” mamy na myśli kategorię określoną w UOBiA. Dziennikarze, czy inne osoby nieobeznane z tematem, ale również niestety policja używają tego określenia dość swobodnie, najczęściej w odniesieniu do broni pozbawionej cech użytkowych. Nie wiem, czy robią to celowo, czy nieświadomie (pewnie bywa i tak i tak). Często po prostu nie znają ustawy i tego podziału z niej wynikającego, albo niby znają, ale nie myślą jej kategoriami.

 • Sebastian Frackowiak

  Stanowisko Policji jest jasne i niezmienne: “nie jest w interesie Policji zwiększanie ilości broni w rękach obywateli”. Dlatego naiwnością jest zdziwienie, że robią czarny PR, czy też utrudniają legalny dostęp do broni.

  • Andrzej Turczyn

   Ja się nie dziwię. Ja krytykuję, że to robią. Nie powinni tego robić, bo oni mają stosować przepisy prawa, a nie zajmować się interesami. Ten interes, który realizują nie jest interesem Polski i Polaków.

   • Sebastian Frackowiak

    Niestety, ale Policja realizuje linie polityczną ministra MSW, a ten całego rządu i parlamentu.

 • Mateusz Wolff

  Wazne ,ze w oczach spoleczenstwa dzielne chlopaki z CBSP ,nasze piekne “szeryfy” zlapaly bandziora. Malo tego, uzbrojonego!! Bron jest beeee Panie Kowalski

 • max-bit

  Dziennikarz napisał to co wie, a często wie niewiele.
  I pojawiają się później różne co najmniej nierzetelne informacje.
  Niestety takie sformułowania:
  cytuję:

  “Możliwość zakupu tzw. broni kolekcjonerskiej to zdaniem policjantów jeden z największych obecnie problemów związanych z nielegalnym posiadaniem broni. Karabiny i pistolety sprzedawane jako tzw. broń nieoperacyjna, po odpowiednim przerobieniu stają się bronią palną. Na trop takiego właśnie arsenału wpadli funkcjonariusze CBŚP”
  Takie nie jasne “sformułowania” po części wynikają z naszego ustawodawstwa “czyli owe broń do celu”. Szczerze mówiąc nie są mi znane zasady zakupu broni “dezaktywowanej” na terenie Republiki Czeskiej czy Słowacji i tamtejsze regulacje.
  Jeśli jednak tam można kupować taką broń w sposób prosty i bez żadnej rejestracji to …oznaczać może to że faktycznie takiego “sprzętu” może krążyć całkiem sporo, a pamiętajmy że dziś granic nie ma.

 • Tylko patrzeć jak wrogowie naszej ojczyzny wprowadzą jakieś rozporządzenia albo nawet zmienią ustawę o broni tak, że tylko nieliczni będą mogli lub chcieli robić pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich. Do pozwoleń “sportowych” zdaje się, że już się dobrali.