„Ruch proobronny jest bardzo ważnym elementem przygotowania społeczeństwa na sytuację kryzysową.”

Ruch proobronny jest bardzo ważnym elementem przygotowania społeczeństwa na sytuację kryzysową, na sytuację zagrożenia – mówił w Mińsku Mazowieckim, szef MON Antoni Macierewicz. – W przyszłym roku będę dążył do tego, by wychowanie obywatelskie obejmowało także przysposobienie wojskowe – zapowiedział.  Dodał także, że będzie zmierzał do tego, aby w roku następnym taki przedmiot obejmował wszystkich uczniów, a organizacje proobronne mają być dobrym wstępem do powszechnego przywrócenia przysposobienia wojskowego w szkołach.

macier

(źródło tvp.info)


Krótki komentarz. Gdy czytam o tej o podobnych deklaracjach ministra Macierewicza mam wrażenie, że już tylko krok dzieli Ministra Obrony Narodowej od wygłoszenia tezy o konieczności rozszerzenia możliwości posiadania broni palnej przez praworządnych i zdrowych psychicznie Polaków. To jednak moja ocena, myśl, która powinna być poprzedzona słowami: moim zdaniem.

Czy ta ocena jest prawdziwa i czy Antoni Macierewicz ma na tyle otwarty umysł, aby tą konieczność dostrzec i zrozumieć? Na to pytanie nie znam niestety odpowiedzi. Trzeba robić swoje, moim zdaniem jest nadzieja na pozytywne zmiany.

 • vilas

  ” Gdy czytam o tej o podobnych deklaracjach ministra Macierewicza mam wrażenie, że już tylko krok dzieli Ministra Obrony Narodowej od wygłoszenia tezy o konieczności rozszerzenia możliwości posiadania broni palnej przez praworządnych i zdrowych psychicznie Polaków..”

  hehe 😀
  a kto powiedział, że oni mają mieć broń 😉
  oni mają maszerować, wykonywać rozkazy, mogą posprzątać rejon, pomóc w klęsce żywiołowej, pouczy się ich strzelać troszkę i tak jak zetka,
  co było w zetce ?
  sprzątanie rejonów, maszerowanie, wystrzelane pół magazynka przez rok i do domu,
  może tu to samo,
  może on przywróci przysposobienie na którym będzie się uczyło jak założyć maskę przeciwgazową, raz ubiorą mundur i przebiegną 200 metrów, wyczyszczą Beryla i do domu,
  oni są za tym, żeby była rezerwa ochotnicza której nie trzeba ścigać,
  bo rezerwy nieochotniczej już nie ma – w UK murują lub sprzątają ulice za równowartość pensji pana ministra,
  tak to widzę
  wojo też ma ich nauczyć “kogo mają słuchać” – posłuszeństwa
  ale nie walki o swoje , bo jak historia pokazuje “mój interes obywatela” dla władz tego kraju (niezależnie jakich) nie liczył się,
  oni nie chcą dać broni ludziom by mieli “w razie W”
  oni chcą nauczyć maszerowania i posłuszeństwa wobec rozkazów a przy okazji ileś osób zajmujących się szkoleniami zarobi ,
  co mieliśmy za komuny?
  powszechny pobór wojskowy, ludzi wręcz ścigano WSW żeby na siłę w kamasze zaciągnąć – jak to się przekładało na posiadanie broni i wolności obywatelskie ?
  w DDR i ZSRR też był pobór, dużo strzelania ALE TYLKO w ramach służby wojskowej

  • Pawel W

   No i znów się z Tobą w pełni zgadzam. Od siebie dodam – przepis dotyczący munduru to hańba! W przedwojennej Polsce wychodzenie bez munduru było co najmniej nietaktem, a na jakieś oficjalne uroczystości, to było nie do pomyślenia, aby oficer ubierał się w co innego niż mundur galowy! A teraz co? Mamy kazać wstydzić się żołnierzom, że są żołnierzami? Powinniśmy jak w USA – żołnierze mają zniżki w wielu miejscach. I to ludzi sami z siebie dają zniżki. W końcu to oni narażają swoje życie chroniąc ich kraj!

   • vilas

    pocztałem wikipedię – artykuł o poborze
    wychodzi że wszędzie poza “światem zachodu” (EU, Ameryka płn, Japonia …) nie ma poboru, natomiast cały świat islamski i “trzeci świat” ma

 • Wojciech Pisarski

  Ktoś musi wprost pana Macierewicza zapytać o jego zdanie, najlepiej w kontekście wydarzeń w Estonii. I to w taki sposób, żeby nie wykręcał się od odpowiedzi, najlepiej w wywiadzie. Może pana Łukasza Warzechę trzeba poprosić?

  • Andrzej Turczyn

   czas pokaże, samo się jakoś ułoży

 • Sylwa

  “… już tylko krok”- taki wniosek wyciągnąłby prawie każdy logicznie myślący obywatel zorientowany choćby średnio w temacie szeroko pojętej wojskowości. I tu też powstaje pytanie: ile w działaniu ministra MON prawdy a ile PRu?? Przekonamy się kiedy nowy projekt ustawy UoBiA pójdzie na tapetę…

  • Pawel W

   Minister Macierewicz to chce, aby wszyscy obywatele byli gotowi do walki, ale wody do basenu nie napuści.

   • marwin

    Dokładnie tak jak piszesz. On zachowa kontrolę nad kurkiem do tej wody.

    • Andrzej Turczyn

     bez basenu pełnego wody, nie da się nauczyć pływania. na sucho nie da rady

     • vilas

      można paczeć na basen na obrazkach 😀
      albo wpuszczać na basen tylko w określonych godzinach pod ścisłym nadzorem i po uzyskaniu uprzednio pozwolenia na wejście na basen w celu szkolenia raz, w sumie nawet przymusowo w ramach obowiązkowych zajęć – a potem całkowity zakaz wstępu

     • Redneck.pl

      A na basen wejda tylko ci co maja odpowiednie przepustki i odpowiednio mysla.

     • vilas

      no przecież że tak,
      jak nie jak tak 😀
      hołota ma nawóz z obory wymiatać żeby jaśnie właściciel basenu miał szyneczkę smaczną i zdrową , a hołocie GMO i “zielona pożywka” (Soilent Green – film z Charltonem Hestonem)

     • marwin

      A nie ci , co umieją pływać…

 • Witek

  Będzie jak w PRL-u. Mięso armatnie zawsze się przyda …

 • PK

  Niestety nie widzę związku między OT a dostępem do broni dla zwykłych obywateli. OT ma być kolejnym rodzajem sił zbrojnych i z jakkolwiek rozumianą “powszechnością” nie ma nic wspólnego.

  Panu ministrowi trzeba przyznać, że coś próbuje robić w kwestii obronności, chociaż nie chcę tutaj zaczynać dyskusji o jakości proponowanych rozwiązań. Co z tego wszystkiego wyjdzie – czas pokaże. Natomiast w kwestii dostępu do broni – jak na razie wygląda na to, że żołnierze OT nie dostaną broni do domu, ewentualnie będą mili ułatwioną drogę w postaci zwolnienia z egzaminu, jako “funkcjonariusze lub pracownicy innych państwowych formacji uzbrojonych” lub “żołnierz zawodowy SZRP” o ile uda się ich pod którąś z tych kategorii podciągnąć, co wcale nie jest takie oczywiste.

  Co do dostępu dla przeciętnego Kowalskiego – trzeba by Pana ministra zapytać wprost, ale spodziewam się jeśli nie sprzeciwu, to co najmniej wymijającej odpowiedzi.

 • vilas

  http://niewygodne.info.pl/

  jeśli te dane – np. o liczbie zatrudnionych w budżetówce są prawdziwe – to zachód padnie,
  a więc niespokojne czasy w europie są pewne jak w banku, islam + bankructwo zachodu (artykuł o liczbie procentowej zatrudnionych w budżetówce w krajach EU)