W Meksyku istnieje forma społecznej walki z szalejącą przestępczością – mściciele.

Jak podano na facebookowym profilu Światowy dzień walki z hoplofobią: Czterech uzbrojonych w broń palną i noże bandziorów napadło na autobus jadący do stolicy, Mexico City. Zażądali od pasażerów oddania portfeli, telefonów i prywatnej biżuterii. Nie wzięli pod uwagę jednego – że w środku znajdował się też uzbrojony cywil.

Mężczyzna wyciągnął pistolet i zastrzelił na miejscu przywódcę gangu, raniąc także pozostałych przestępców, którzy, utykając, wybiegli czym prędzej z autobusu na drogę. Meksykański Punisher (mściciel) podążył za nimi i dokończył dzieła. Ciała zostawił leżące na poboczu. Skradzione przedmioty zwrócił pasażerom, po czym zniknął bez śladu.

Gdy zjawiła się policja, wszyscy byli przekonani, że to robota jakiegoś lokalnego kartelu. Pasażerowie wyjaśnili detektywom, że to nie był kartel, ale justiciero – samotny mściciel.

W Meksyku posiadania i noszenie broni palnej jest praktycznie nielegalne. Za noszenie noża grozi długoletnia odsiadka.

Rządowe sondaże wiktymizacyjne ujawniają, że 93 proc. przestępstw NIE JEST ZGŁASZANA ORGANOM ŚCIGANIA.

Samozwańczy egzekutorzy prawa w stylu tajemniczego mężczyzny z autobusu cieszą się rekordowym poparciem społecznym. Nikt z pasażerów napadniętego autobusu nie był w stanie opisać mściciela, wszyscy twierdzili, że było zbyt ciemno. Aż 46% Meksykanów akceptuje podobne działania straży obywatelskich.

The-Guardian-logo1

(źródło theguardian.com)


Krótki komentarz. Można powiedzieć, że zadziałał naturalny odruch społeczny. W Meksyku (w Polsce zupełnie byłoby tak samo) zachowanie w samoobronie lub obronie innych, które istotna część społeczeństwa akceptuje, traktowane jest jak zwyczajne przestępstwo. Oczywiście pomiędzy przestępczością w Meksyku a w Polsce istnieje poważna różnica, i nie przestępczość porównuję. Wszystko to tylko z jednego powodu, bo władza chce mieć nieuprawniony moralnie monopol na posiadanie broni i prawo do obrony przed zagrożeniem. W konsekwencji zagrożenia zamiast spadać wzrastają, a pomiędzy prawem stanowionym, a akceptowanymi społecznie zachowaniami tworzy się poważna przepaść.

 • Jakub Cezary

  Brzmi jak wezwanie do do lekceważenia prawa, działania poza jego obrębem. To świetna amunicja dla hoplofobów.

  • Andrzej Turczyn

   Jesteś zbyt czuły na lewacki skowyt. Nic tu nie brzmi, tylko są opisane moje spostrzeżenia, nie mające niczego wspólnego z wezwaniem do czegokolwiek. Mniej oglądaj TVN i mniej czytaj wyborczą.

 • vilas

  Meksyk to coś strasznego

  • Minuteman

   Owszem. Przestępczość monstrualna, a kontrola broni totalna. Nawet za posiadanie łusek idzie się tam do więzienia. Za to mają najbardziej skorumpowaną policję i najlepiej uzbrojonych gangsterów. No i znajdziesz tam najtańszych płatnych zabójców na świecie. Tamtejsi pistolocos biorą 15 dolców od łebka.

   Niektóre miasta (np. Ciudad Juarez) mają tak dużą plagę rabunków, morderstw, gwałtów i wymuszeń, że gwałtownie się wyludniają, bo mieszkańcy mają dość, porzucają swoje domy i masowo z nich emigrują.

   • vilas

    ponad 160 tysięcy ofiar zebrała wojna gangów, gangi kartele nawet odstrzeliwują/obcinają głowy/ćwiartują władze miast i urzędników i dziennikarzy którzy o tym piszą

 • Temeraire

  W Polsce nie ma szans na ten rodzaj myślenia, meksykanie rozumieją o co chodzi bo obrywają po dupie każdego dnia. W Polsce póki jest ciepła woda w kranie, to każdy ma wszystko gdzieś, problem w tym że jak jej zabraknie to będzie już za późno.

 • Filodendron

  Zażądali od pasażerów oddania portfeli, telefonów i prywatnej biżuterii.

  A to w Meksyku autobusy przewożą również jakąś inną biżuterię, niż własność pasażerów, że trzeba było dodać dopisać przymiotnik „prywatna”?