Kto może chodzić niech odwiedzi miejscowego posła i domaga się poparcia w głosowaniach projektu ustawy o broni i amunicji!

Od 4 listopada 2016 r. projekt ustawy o broni i amunicji jest w Sejmie. Projekt został złożony przez grupę posłów z klubu poselskiego Kukiz’15. Projekt jest projektem społecznym, przygotowanym przez Jarosława Lewandowskiego z Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce we współpracy ze stowarzyszeniem Ruch Obywatelski Miłośników Broni. Jest to zatem oddolna inicjatywa środowisk strzeleckich, która jest jedynie realizowana przez posłów z klubu Kukiz’15.

Aktualnie projekt jest poddawany konsultacjom, ale zbliża się czas przekazania projektu klubom poselskim i pierwszego czytania na plenarnym posiedzeniu Sejmu. Zbliża się czas gdy posłowie ze wszystkich klubów poselskich będą musieli wyrazić swoje zdanie o naszym projekcie. Powinniśmy ze wszystkich sił dążyć do tego, aby za skierowaniem projektu do dalszych prac opowiedziała się większość Sejmowa. Tak samo jak w 2011 (2010) roku daleko idące zmiany w prawie o broni palnej poparł jednomyślnie cały Sejm, ani jeden poseł nie był przeciw, tak i teraz należy oczekiwać takiego stanowiska posłów. Okazuje się, że jednomyślność w Sejmie w ważnej dla Polaków sprawie jest możliwa.

glosowanie

Tak jak wówczas, tak i teraz potrzebna nam jednomyślność posłów w sprawie projektu ustawy o broni i amunicji. Aby to osiągnąć potrzebna jest ogólnopolska akcja odwiedzania posłów. Chodzi o odwiedzanie wszystkich posłów Sejmu obecnej kadencji, nie tylko posłów partii Prawo i Sprawiedliwość, chociaż oni mają większość i tak naprawdę ich głosy zdecydować mogą. Odwiedzanie posłów już się pojawiło samoistnie, ale potrzebny nam efekt skali, a nie pojedyncze przypadki. Z tego powodu apeluję: kto może chodzić niech odwiedzi miejscowego posła i domaga się poparcia w głosowaniach projektu ustawy o broni i amunicji!

To samo się nie zrobi, ja tego nie załatwię, nie załatwi tego Jarek Lewandowski czy poseł sprawozdawca Bartosz Józwiak. Potrzebni są wszyscy gotowi do podjęcia społecznego wysiłku i aktywności w sprawie projektu ustawy o broni i amunicji. Wizyta u posła wiele czasu nie zajmie, a przynieść może naprawdę dobry efekt. Proponuję zatem poczytać o projekcie ustawy, na trybunie znajdziecie naprawdę sporo informacji, umówić się z posłem czy posłanką i pójść wyrazić oczekiwanie jako wyborca.

Nie słuchajcie podszeptów diabelskich, że to nie ma sensu, że nie ma po co chodzić, że i tak zrobią co będą chcieli. Zrobią gdy nie będą wiedzieli czego oczekują od posłów wyborcy. Taka wizyta u posła i wyrażenie oczekiwania głosowania za projektem, to dopuszczalny nacisk, wywieranie presji. Im więcej nas duszy swoje cztery litery, tym efekt będzie potężniejszy. Siła zorganizowanego społeczeństwa jest naprawdę przepotężna!

 

Moim zdaniem dość ważne, jeżeli nie najważniejsze jest opracowanie dr Macieja Gurtowskiego. Główny atak przeciwników będzie szedł na bezpieczeństwo publiczne. Pan Gurtowski przeanalizował projekt jako ekspert z dziedziny bezpieczeństwa i wyraził swoje stanowisko. Warto, aby opracowanie pana dr Gurtowskiego trafiło do wszystkich posłów, ono odkłamuje rzeczywistość.

Przydatne informacje:

Opracowanie dr Macieja Gurtowskiego:

Download (PDF, 979KB)

Projekt ustawy o broni i amunicji został złożony w Kancelarii Sejmu. (kliknij na podświetlony tekst aby zapoznać się z wpisem)

Projekt na stronie Sejmu. (kliknij na podświetlony tekst aby pobrać plik)

Prezentacja:

Download (PDF, 1001KB)

 

 

 • Wojtek Sokołowski

  Przydałby się pakiet informacyjny. Coś takiego jak chcieliście na spotkaniu z mediami pokazać, tylko powiedzmy bardziej jeszcze skondensowany.

  • Andrzej Turczyn

   tu nawet nie chodzi o to aby matematycznie było wszystko tak samo. Chodzi o głos ludu: panie/pani pośle/poseł jako wyborca chcę tego abyście projekt poparli

   • Wojtek Sokołowski

    I takie działanie ma na pewno sens.

    Ja sobie to jednak wyobrażałem jako taką krótką wizytę informacyjną również. Ogólnie rzecz biorąc w oparciu o dostępne informacje mógłbym sam stworzyć dla własnego użytku przy takich wizytach taki informacyjny pakiet. Ale jakby nie chcę w tym wypadku wychodzić przed szereg jako że reprezentowałbym właściwie samego siebie.

    • Andrzej Turczyn

     Proszę zrobić, chętnie tu zamieszczę. Może ktoś skorzysta. Zachęcam.

     • Mariusz Iti

      Ja chętnie skorzystam. W piątek wybieram się do biura posłanki Gosiewskiej. Ale wezmę też wydruk ustawy i wydruk opracowania P. Gurtowskiego. Niech poczytają ( może nie wywalą do kosza jak zamknę za sobą drzwi)

 • Grzegorz

  Witam,
  Ponowię mój komentarz.

  W mojej ocenie, dobrym pomysłem jest odwiedzić WSZYSTKICH POSŁÓW, aby im wręczyć wydrukowany projekt ustawy, wytłumaczyć o co chodzi oraz wymóc na nich poparcie dla tego projektu. Przecież to my im płacimy pieniądze i posłowie powinni realizować oczekiwania swoich wyborców lub przynajmniej mieszkańców swoich okręgów wyborczych. Ja mieszkam w Gliwicach. W naszym okręgu wyborczym jest 9 posłów. Skontaktowałem się z nimi wszystkimi i poprosiłem o spotkanie – właśnie w celu wymuszenia poparcia dla projektu nowej ustawy o broni i amunicji. Jeżeli do KAŻDEGO POSŁA dotarłby przynajmniej jeden miłośnik broni, strzelec, patriota (wybierz właściwe!) i porozmawiał z nim oraz wyraził stanowisko, że konieczne jest poparcie dla tego projektu, to odbiór tej ustawy w sejmie byłby na pewno lepszy. Ci posłowie odczuli by na swoich plecach oddech wyborców i na pewno by sobie o tym przypomnieli podczas głosowania nad projektem. Na 9 posłów gliwickich odpowiedziało mi na razie dwóch i z nimi się spotkałem: poseł Paweł Kobyliński (Kukiz’15 a obecnie N) oraz poseł Piotr Pyzik (PIS). Będzie jeszcze jedno spotkanie z nimi a potem otrzymam odpowiedź, czy poprą ten projekt. Pozostałych 7 posłów na razie milczy ale nie ustanę w próbach dotarcia do nich.

  Rzucam wyzwanie każdemu sympatykowi broni, patriocie, miłośnikowi broni, strzelcowi lub myśliwemu, aby ruszył swoją dupę i odwiedził posłów w swoim okręgu wyborczym!!! Wywierajmy na nich dobrą presję i poczujmy się obywatelami. Przestańmy utyskiwać na zastaną rzeczywistość i postarajmy się ją zmienić.
  Nie potrzeba jakiegoś rozbuchanego pakietu tematycznego. Ja po prostu wydrukowałem projekt nowej UOBIA, dołączyłem opracowanie dra Gurtowskiego, kilka wydruków z trybun.org.pl i chodzę po posłach okręgu Gliwice.
  Najważniejszą rzeczą jest jasny umysł i zdolność do rzeczowej rozmowy z posłem i jego asystentami. To wystarczy – uwierzcie mi a efekty mogą być bardzo pozytywne.
  Tak jak wspomniałem – jeśli do KAŻDEGO POSŁA dotarłby przynajmniej jeden człowiek i rzeczowo by z nim porozmawiał, to osiągniemy efekt KULI SNIEŻNEJ i oni będą się musieli opowiedzieć. Potem można im mailem słać informacje o ogromnym poparciu projektu w mediach społecznościach.
  Zadajcie im proste pytanie na koniec: Czy Pan/Pani zagłosuje tak lub nie i dlaczego? A potem rozliczcie ich z danej obietnicy.
  Poczujmy się obywatelami w naszym własnym kraju, którzy mają realny wpływ na kształt tworzonego prawa.

  Pozdrawiam Was serdecznie!

  • Andrzej Turczyn

   I tak właśnie trzeba działać!

   • Grzegorz

    Dobrze, że Pan zamieścił powyższą statystykę z głosowania z roku 2010. To jest niezły argument, że posłowie – niezależnie od opcji politycznej – opowiedzieli się wtedy za dobrą nowelizacją starej UOBIA. nawet Pan Prezes Jarosław Kaczyński głosował za 🙂

    • Andrzej Turczyn

     PIS i Kaczyński głosowali nawet dalej niż PO, bo jak PO uwalało broń rekreacyjną, to PIS było za tym rodzajem pozwolenia.

  • Grzegorz

   I jeszcze obserwacja z rozmów z posłami i ich asystentami.
   Podniosły się głosy, że projekt wprowadzi POWSZECHNY dostęp do broni oraz że projekt spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa dla obywateli. Było nawet pytanie: “Czy ja dam gwarancję, że żaden wariat ani psychopata korzystając z nowej UOBIA nie wejdzie w posiadanie broni i nie zacznie zabijać niewinnych ludzi?”. A więc widzicie, że tędy będzie poprowadzony atak, aby ten projekt storpedować.
   Dlatego zasłaniajcie się autorytetem w postaci dra Gurtowskiego i Jego opracowania.
   Argumentujcie także, że to nie jest powszechny lecz ściśle REGLAMENTOWANY dostęp do broni przy utrzymanych badaniach lekarskich oraz konsultacji psychologicznej i psychiatrycznej.
   Mówicie także, że żaden praworządny i zdrowy na umyśle polski obywatel nie zadałby sobie tyle trudu administracyjnego, aby wejść w posiadanie legalnej i rejestrowanej broni, aby nią później wykorzystać do popełnienia przestępstwa.
   Mówcie, że władza nie może w zdrowych na umyśle i praworządnych (niekaranych) obywatelach polskich widzieć źródła zagrożenia.
   Mówicie taż, że przestępcy i tak już dawno mają broń, ponieważ regulacje prawne nie są tworzone dla przestępców, lecz dla praworządnych obywateli.
   To tyle z mojego dotychczasowego doświadczenia z dyskusji z posłami 🙂
   Pociągnijcie to do przodu Panie i Panowie, bo i tak już dużo zawdzięczamy Panu Lewandowskiemu, Panu Turczynowi oraz ludziom z ROMB i Fundacji Rozwoju Strzelectwa.
   Teraz kolej na nas – zwykłych zjadaczy chleba, aby wywołać w Parlamencie RP efekt KULI ŚNIEŻNEJ 🙂
   Pozdrawiam Was!

 • kolekcjoner1911

  Jestem umówiony z Panem Posłem Andrzejem Melakiem na spotkanie w sprawie nowelizacji ustawy. Apeluję też do wszystkich aby informację dot. “nachodzenia” posłów w ich biurach rozsyłali po wszystkich swoich znajomych. Niech Przedstawiciele Narodu wiedzą czego domagają się wyborcy. Co do pakietu informacyjnego to nieźle wygląda prezentacja p. Jarosława Lewandowskiego – można się nią posłużyć, w końcu wszyscy działamy w tym samym celu.

  • Grzegorz

   Cieszę się! Myślimy dokładnie tak samo w kwestii projektu nowej UOBIA. Chodźmy i wymagajmy 🙂

   Dobrym pomysłem jest także zadać posłom poniższe pytania i poprosić o zgodę na opublikowanie na trybunie ich odpowiedzi. Myślę, że Pan Andrzej Turczyn nie będzie miał nic przeciwko 🙂

   1. Czy broń palna to dla Pana tylko przedmiot, czy to coś więcej niż urządzenie do rażenia celów na odległość?
   2. Czy mógłby Pan czytelnikom bloga przedstawić swoje poglądy dotyczące tego jak powinno być uregulowane w Polsce posiadanie broni palnej?
   3. Czy mógłby Pan przedstawić swoją opinię, czy posłowie są zainteresowani zmianami prawa o broni palnej. Czy jest sens aby Polacy mieli nadzieję na zmiany?
   4. Czy Pana zdaniem Polacy powinni głośno i stanowczo domagać się zmiany prawa
   o broni, czy po cichutku prosić o wysłuchanie?
   5. Proszę o wskazanie co Pana zdaniem powinny czynić organizacje społeczne, aby zmiana prawa o broni palnej była możliwa?
   6. Czy czyta Pan czasem trybun.org.pl?

   • Andrzej Turczyn

    Gdyby jaki poseł odpowiedział na te pytania, to oczywiście opublikuję.

 • Na czym polega i jak wygląda “odwiedzenie” posła? Bierzemy skądś adres i jedziemy i dzwonimy (gdzie?)? Umawiamy się telefonicznie czy jak? Czy w ogóle może odwiedzić posła zwykły Kowalski z ulicy?

 • Przyczajony Kangur

  Doczytałem że na egzaminie ma się strzelać z broni należącej do przystępującego lub jego pracodawcy, w takim razie jak ktoś kto właśnie stara się o pozwolenie na broń ma takową posiadać? albo coś źle zrozumiałem proszę o wyjaśnienie

  • kolekcjoner1911

   Egzamin z własnej broni dotyczy pozwolenia rozszerzonego czyli masz już pozwolenie “B” i zdajesz egzamin kompetencyjny umożliwiający noszenie broni (po zdaniu otrzymujesz wkładkę do pozwolenia “B” żeby w razie nie zaliczenia nie utracić też pozwolenia podstawowego).

 • Maciek Mazan

  Nie bardzo mogę odwiedzać posłów w biurach – albo zamknięte na głucho, albo godziny urzędowania nieprzyjazne dla osób pracujących.

  Tydzień temu wysłałem więc maile do wszystkich posłów ze swojego okręgu wyborczego. Konkretnie byli to:
  Piotr Uściński
  Stanisław Tyszka
  Jan Szyszko
  Andrzej Smirnow
  Jacek Sasin
  Michał Kamiński
  Jan Grabiec
  Małgorzata Kidawa-Błońska
  Kamila Gasiuk-Pihowicz
  Kinga Gajewska
  Anita Czerwińska
  Mariusz Błaszczak

  Odpowiedziała tylko pani Małgorzata Kidawa-Błońska. Jest przeciwna i będzie głosować za zakończeniem prac nad projektem. Powodów nie podała, choć o nie poprosiłem. Ale ma plus, bo odpisała, i to bardzo szybko.

  Reszta… Ręce opadają. Oni dalej nie rozumieją, że to my ich wybraliśmy, to my wyznaczamy im zadania i to my ich rozliczymy. Oni dalej wiedzą lepiej i nie zamierzają się zniżać do rozmowy z “motłochem”.

  • Grzegorz

   Ja pod koniec października 2016 r. wysłałem maile z prośbą o spotkanie w temacie projektu do wszystkich posłów okręgu Gliwice, czyli do:
   Budka Borys, PO
   Dziuk Barbara, PiS
   Głogowski Tomasz, PO
   Golbik Marta, N
   Gonciarz Jarosław, PiS
   Kobyliński Paweł, N
   Pyzik Piotr, PiS
   Szarama Wojciech, PiS
   Szumilas Krystyna, PO
   Do dzisiaj spotkałem się z:
   Kobyliński Paweł, N – niechętny, wystraszony, do czasu spotkania ze mną miał świadomość, że strzelcy sportowi na podstawie pozwolenia na broń do celów sportowych strzelają z “takich wiatrówek”, strach miał w oczach jak usłyszał, że strzelcy sportowi strzelają także z broni palnej – potocznie zwanej “ostrą”, ma raczej lewackie poglądy, nie określił się jeszcze, jak będzie głosował ale go naciskam mailowo i telefonicznie; otrzymał ode mnie pytania i czekam na jego odpowiedzi do opublikowania u Pana Turczyna na blogu;
   Pyzik Piotr, PiS – konkretny i rzeczowy, jego asystent Szymon Sarre zadawał merytoryczne pytania, sam jest strzelcem, nie mam jeszcze deklaracji, ale poseł ten raczej będzie głosował za projektem. Otrzymał ode mnie pytania i czekam na jego odpowiedzi do opublikowania u Pana Turczyna na blogu;

   Pozostali “wybrańcy” z okręgu Gliwice milczą – pomimo już kilkukrotnych próśb mailowy o spotkanie w wiadomym temacie.

 • Czy jest gdzieś stworzona jakaś treściwa i niezbyt długa synteza projektu nowej ustawy do przedstawienia posłowi? Synteza zawierająca najbardziej istotne zmiany. Nie każdy poseł może mieć chęci i czas żeby studiować pracę P. Gurtowskiego albo sam projekt. Przydałoby się jakieś takie streszczenie.

  • Grzegorz

   Tutaj masz syntezę projektu http://trybun.org.pl/2016/11/04/projekt-ustawy-o-broni-i-amunicji-zostal-zlozony-w-kancelarii-sejmu/
   Ale proponuję to wziąć na zdrowy umysł i logikę: 1. wiesz, jaki jest obecny stan prawny; 2. po prostu przeczytaj projekt ze zrozumieniem; 3. znajdź istotne różnice; 4. różnice zreferuj posłowi.
   Tylko jeśli będziesz znał tekst projektu i potrafił logicznie argumentować, to poprowadzisz rozmowę z posłem w dobrym kierunku – czyli zachęcenia go/ją do poparcia projektu.

 • Pingback: Fundacja Ad Arma komentuje projekt ustawy o broni i amunicji. Moje uwagi do komentarza. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Czy PiS stanie po stronie komuchów przeciwko Polakom, czy po stronie Polaków przeciwko komuchom? | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Nie będziemy wierzyć politykom, którzy nie czynią swojej powinności. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Błaszczak o dostępie do broni, a ja apeluję o wzmożenie nacisku na posłów. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Interpelacja posła PiS Andrzeja Gawrona do MON, którą dzisiaj warto przypomnieć. | Andrzej Turczyn()

 • Jakub Cezary

  Czy projekt ROMB ma już nadany numer jak druk sejmowy ?

 • Pingback: Poseł Piotr Pyzik z PiS, o broni palnej. | Andrzej Turczyn()