Kukiz’15 chce postrzelać. “Dostęp do broni jest wpisany w pojęcie polskiego patriotyzmu”.

Tytuł przyjazny, a to Wyborcza o projekcie ustawy o broni i amunicji. I dalej całkiem merytorycznie: Posłowie klubu Kukiz’15 chcą ułatwić Polakom dostęp do broni. Pozwolenia na broń mają wydawać starostowie i prezydenci miast, a nie policja jak dotychczas. Broń ma być “bliżej obywatela”.

W dalszej części tekstu, Wyborcza przytacza informację Polskiej Agencji Prasowej o projektowanej ustawie:

wyborcza

Wydawanie pozwolenia na posiadanie broni przez starostów lub prezydentów miast na prawach powiatu oraz stworzenie ogólnopolskiego, komputerowego systemu ewidencjonowania pozwoleń na broń – to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o broni i amunicji autorstwa Kukiz’15.

Projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji został złożony przez Kukiz’15 do marszałka Sejmu.

Zgodnie z projektem pozwolenie na posiadanie broni mieliby wydawać starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu, a nie, jak do tej pory, policja. „Taka zmiana odciąży policję z zadań natury administracyjno-biurowej, uwalniając jej siły oraz środki dla realizacji zasadniczych zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i ładu w przestrzeni publicznej” – czytamy w uzasadnieniu projektu Kukiz’15.

Dodatkowo – według Kukiz’15 – przeniesienie organu wydającego pozwolenia na posiadanie broni ze szczebla wojewódzkiego na szczebel powiatowy przybliży go do obywatela.

Autorzy projektu podkreślają, że praktyka wydawania pozwoleń opiera się w obecnej sytuacji prawnej na arbitralnej uznaniowości organu decydującego – w efekcie każda z komend policji wydających pozwolenia kieruje się własnymi interpretacjami i identyczne w treści podania tej samej osoby mogą być w różnych częściach kraju rozpatrzone odmiennie.

Według projektu pozwolenia na posiadanie broni mają być podzielone na poziomy dostępu związane z poziomami kompetencji posiadacza broni – im jest ona większa, tym więcej rodzajów broni może on posiadać. Autorzy projektu proponują następujące poziomy dostępu: pierwszy (obywatelska karta broni) – broń gazowa, niektóre rodzaje broni bocznego zapłonu i strzelby; drugi (pozwolenie na broń) – broń dopuszczona do posiadania przez osoby cywilne; trzeci (pozwolenie na broń, rozszerzone) – poziom drugi plus prawo do noszenia broni krótkiej w ukryciu w miejscach publicznych.

Jednocześnie – zgodnie z przepisami unijnymi – utrzymano konieczność przedstawienia uzasadnionego powodu posiadania broni, podając przy tym przykładowy katalog powodów posiadania uznanych za uzasadnione.

Projekt precyzyjnie określa też przesłanki wykluczające możliwość posiadania broni – bycie karanym za pewne przestępstwa, występowanie określonych stanów chorobowych lub istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego, zbyt młody wiek, brak stałego miejsca zamieszkania.

Projekt zakłada także stworzenie ogólnopolskiego, jednolitego, komputerowego systemu ewidencjonowania wszystkich pozwoleń na broń, wszystkich egzemplarzy broni oraz wszystkich transakcji sprzedaży, co – według Kukiz’15 – umożliwi tworzenie wymaganej przez prawo międzynarodowe indywidualnej historii każdego egzemplarza broni.

„Dostęp Polaków do broni jest wprost wpisany w pojęcie polskiego patriotyzmu. Zawsze gdy w Polsce odradzał się patriotyzm, powodowało to wzrost zainteresowania bronią – sytuację taką obserwujemy także obecnie” – tak brzmi uzasadnienie projektu. Jak podkreślono, w dobie armii zawodowej, która sama nie jest w stanie obronić kraju przed agresją, niezbędna jest odpowiednia infrastruktura inżynieryjno-techniczna, a także odpowiednio wyszkoleni w umiejętności posługiwania się bronią obywatele.

Autorzy zmian przekonują, że doprowadzą one do odtworzenia polskiego przemysłu wytwarzania broni strzeleckiej oraz amunicji, który obecnie przeżywa wielkie trudności i grozi mu całkowity upadek. Autorzy zmian przekonują też, że proponowane zmiany przyniosą korzystne skutki dla państwowych formacji uzbrojonych, które zyskają dopływ wstępnie przeszkolonych kadr. Równie ważnym skutkiem wprowadzenia w życie nowej ustawy będzie – przekonuje Kukiz’15 – powstanie licznych klubów i stowarzyszeń o charakterze hobbystycznym, co umocni społeczności lokalne oraz przyczyni się wydatnie do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.


Nie myślcie, że Wyborcza tak spokojnie i merytorycznie oceni nasz projekt ustawy. Wiem z całą pewnością, że jest w przygotowaniu zajadły tekst Wyborczej przeciwko projektowanej ustawy o broni i amunicji. No cóż, czego innego można spodziewać się po gazecie, w której słowo patriota znaczy prawie to samo co faszysta, a może i używa się tych słów naprzemiennie. Piszcie, piszcie państwo wyborczy redaktorzy! Piszcie z serca, nie tamując emocji, piszcie co tylko waszemu wyborczemu rozumowaniu na myśl przyjdzie! Im gorzej napiszecie, im bardziej zajadle, tym będzie lepiej dla ustawy. W Polsce powoli zaczyna być całkiem normalnym myślenie, że jak Wyborcza coś napisze, to warto rozumieć to odwrotnie, wówczas będzie mądrze i zgodnie z faktami.

 • Robert N

  Hmmm, jestem w szoku. Artykuł napisany … powiedziałbym profesjonalnie, tytuł może trochę ironiczny ale wewnątrz… całkiem rzeczowo i neutralnie. Zobaczymy co będzie dalej. Zastanawiam się tylko czy przypadkiem nie jest to “diabelski podstęp” na zasadzie “jak my poprzemy to PIS to uwali” i tym sposobem, cudzymi rękami załatwią sprawę a jakby coś to będzie “my popieraliśmy”

 • Bartosz Skowroński

  Ja mam jedno zastrzeżenie autorem nie jest klub Kukiz’15, lecz ROMB i FRSwP, oni złożyli go w sejmie. Chwała im za to.
  Tytuł taki sobie ale z drugiej strony przyciąga uwagę, a treść jest warta przeczytania.
  Poza tym jak wyborcza będzie pisać w ten sposób to tylko czekać na więcej. Teraz tylko przedstawili merytorycznie projekt bez komentarza. Jak opublikują komentarz to się okaże jacy oni są dla nas dobrzy.

  • Andrzej Turczyn

   Ta notka prasowa to powielenie informacji PAPu. Tak napisali.

   • Robert N

    no tak, to wiele wyjaśnia

 • Krzysztof Jabłoński

  Komentarze pod tamtym artykułem na stronie Wyborczej… smutne to.

  • Robert N

   tak, komentarze czytelników smutne, cóż, jaka gazeta tacy czytelnicy

  • wwwebcal

   Oj tam, jaka gadzinówka, takie komentarze.
   Czytelnicy tego czegoś nie należą przecież do tuzów intelektu, ani tym bardziej nie odznaczaja się postawami patriotycznymi – czegóż więc od nich wymagać?

  • Pawel W

   Ale na prowokację z “murzynem” nie dali się nabrać! Jednak myślą samodzielnie. Trzeba ich tylko trochę naprowadzić.

  • KBPol

   Jak ktoś ma konto na tym portalu to może spróbować pokopać się z koniem. Czyli napisać tam coś merytorycznego o projekcie. A jak nie chce to chociaż poklikać łapki w dół/górę przy komentarzach.

  • Andrzej Turczyn

   rzeczywiście komentarze godne wieców KODu.

 • vilas

  to ja już dla nich tekst mam przygotowany
  dawać znaczki cytatu ? czy jedziemy od razu :
  ——————————————————-

  Faszyści się zbroją. Wiele lat narastająca ksenofobia i rasizm, niczym nieuzasadniona ślepa polska głupota pełna nienawiści. Obrzydliwe ziejące antysemityzmem zapite ryje lokalnej ludności są żądne krwi, chcą zabijać, zastraszać nas którzy chcemy demokracji, tolerancji i nowoczesności a także europejskości i postępu. Oręż w rękę chce im dać Kukiz. Ileż to razy czytaliśmy o ofiarach strzelanin w USA, ileż to razy słyszeliśmy o milionach pomordowanych w wojnach domowych. To wszystko było spowodowane dostępem do broni.
  Teraz to samo piekło i rozlew krwi chce nam zafundować ksenofobiczny i nietolerancyjny Kukiz który do parlamentu polskiego wprowadził nacjonalistów, narodowców, jednym słowem zwykłych nazistów. Czy szykują nam holokaust taki jak szykowali nam 70 lat temu?
  Pełne agresji i przemocy marsze niepodległości na których atakowano dziennikarzy, ciemnoskórych, LGTB, a także setki zwykłych turystów z niemieckiej antify mogą za rok zamienić się w marsze jakie naziści urządzali w latach 30-tych w Niemczech pomimo sprzeciwu i zastraszając większość niemieckiego społeczeństwa. Broń w rękach Nazistów spowodowała holocaust, teraz tą broń polskim faszystom chce do rąk dać ziejący nienawiścią do religii pokoju podpijaczony muzyk rockowy.
  Zapłakane oczy matek na pogrzebach dzieci zabitych w trakcie strzelanin w stanach które głosowały na Trumpa, zapłakane oczy matek z Syrii rozpaczające z powodu utraty ich dzieci w skutek posiadania broni przez różne opresyjne grupy zbrojne. Tego właśnie chcą , za mało krwi niewinnych ludzi spowodowała broń w czasie zamachów, a może chcą dorżnąć watachę, jak mówili o nas gdy Mariusz Kamiński organizował CBA, przed którym każdego dnia drżały ze strachu miliony obywateli naszego kraju.
  Jak wyraźnie pokazują statystyki większość osób, które zginęły w strzelaninach, zginęły właśnie z powodu użycia broni palnej.
  Statystyki dotyczące postrzeleń również wykazują, że udział w tym miała broń palna.
  Technika wojskowa i policyjna nigdy nie powinna trafić w ręce niewykształconego sfrustrowanego niewykształconego i prymitywnego ksenfobicznego społeczeństwa, już jeden holokaust w polskich obozach zagłady wystarczy w naszej wstydliwej historii.
  Róbmy co można aby powstrzymać marsz faszystów po militarny terror, organizujmy się. Licząc na pomoc Unii Europejskiej i komisarzy Komisji Europejskiej pozostaje nam pamiętać, że tego bezprawia i terroru nie da sie powstrzymać inaczej jak tylko siłą. Dopóki jeszcze mamy życie, które zechcą nam odebrać gdy tylko Kukiz rozda broń każdemu faszysście który po nią do sklepu przyjdzie. Śmierć jak kromka chleba ?
  Tak , w sklepach bez kontroli, bez nadzoru. Gangi szalejące po naszych spokojnych ulicach, samosądy, sąsiedzi strzelający do sąsiadów gdyż przeszkadzała im np. modlitwa na hanuki czy przeszkadzało im, że sąsiad nie poszedł na pasterkę. Nie możemy oddać kraju faszyzmowi. Nienawiść i nietolerancja nie mogą wygrać z postępem i miłością. Redaktor naczelny wraz z rabinem zwrócą się w tym tygodniu z prośbą do Martina Shultza, Komisarz Bieńkowskiej, Komisarza Verhofstadta oraz Komisarza Junkersa z prośbą o interwencję sił pokojowych Republiki Federalnej Niemiec zgodnie z ustawą uchwaloną prawie 2 lata temu. Zwrócą się na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych Gabinetu Cieni jeszcze w tym tygodniu. Czasu jest mało, zróbmy wszystko aby nasz kraj nie wrócił do lat 30tych kiedy niszczono sklepy i konfiskowano majątki tylko dlatego, że ktoś nie jest 100% Polakiem katolikiem, co przedstawiał w swoich książkach wybitny historyk Gross.
  ————–
  koniec tekstu, w razie cytowania przez ww. periodyk poproszę o opłatę w wysokości miliona złotych na moje konto , szczegóły do przelewu podam później,
  zastrzegam sobie prawa autorskie do powyższego tekstu, bez mojej zgody nie może on być wydrukowany przez wydawnictwo Agora SA

  • Krzysztof Jabłoński

   O kur… Jakbym Wyborczą czytał 🙂

   • vilas

    obrazek dodałem 😀
    zaraz kolejne dodam

   • vilas

    odśwież se, F5, obrazki dodane oraz nieco uwag na temat użycia broni palnej w trakcie strzelanin

  • Mateusz Wolff

   za mało jadu i manipulacji faktami:)

  • Andrzej Turczyn

   dobre to, na jutro w GW w sam raz, jutro będą pluli na Kukiza 🙂

  • Sebastian W

   Artykuł dobry, ale co do honorarium, to biorąc pod uwagę pikującą w dół kondycję finansową GW, nie liczyłbym na coś więcej poza uściskiem ręki Michnika, ewentualnie jego zdjęcie z autografem.

  • Andrzej Turczyn

   Padłem, daję to do wpisu.

 • Jarosław Kaczyński mówi, że widzi Europę państw narodowych, więc powinien być patriotą, a z prawdziwym patriotyzmem nierozerwalnie związane jest krzewienie, popularyzacja strzelectwa, oraz ułatwienie praworządnym obywatelom zdobycie broni – najlepiej polskiej produkcji.

  • Bartosz Skowroński

   nie najlepiej… lecz wyłącznie polskiej produkcji.

   • Oczywiście zagraniczna broń również – jak najbardziej 🙂

    • Bartosz Skowroński

     mówię w imieniu jedynych, patriotów polaków, z jedynie słusznej partii rządzącej

 • TenSamJa

  artykuł to tam ch** komentarze pod spodem jakby kosmici je pisali lub ludzie w epoce kamienia niełupanego

 • Pingback: Wyborcza o projekcie ustawy o broni i amunicji. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Bartosz Jóźwiak dla WP: nie chcemy rewolucji. Chcemy znormalizować przepisy posiadania broni i amunicji. | Andrzej Turczyn()