Radio Maryja: Kukiz’15 złożył w Sejmie projekt noweli ustawy o broni.

Łatwiejsze uzyskiwanie pozwoleń na posiadanie broni – zakłada projekt klubu Kukiz‘15  złożony w Sejmie. Celem nowelizacji ustawy o broni i amunicji ma być m.in. doprecyzowanie przepisów i jasne określenie kryteriów, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o zezwolenie.

Kukiz’15 chce ponadto, aby stosowną decyzję wydawało starostwo, a nie policja. Według posłów klubu zwiększy to liczbę posiadaczy pozwoleń na broń do ok. 30 na 1000 osób. Chodzi o to, by Polacy przestali być jednym z najmniej uzbrojonych narodów w Europie.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Pięta nie przesądza poparcia dla projektu. Podkreśla, że zmiany są warte rozważenia m.in. w kontekście zwiększenia bezpieczeństwa państwa.

– Bez wątpienia jest to ruch we właściwym kierunku. Polacy są narodem rozbrojonym. Wystarczy tylko popatrzyć na statystyki naszych sąsiadów: Niemcy, Czechy, Słowacja – tam wszędzie rozwija się duch strzelecki, strzelectwo klubowe. Chodzi o to, by zmniejszyć pewne rygory bezpieczeństwa, natomiast jest to ruch konieczny, tym bardziej, że widzimy zmieniającą się sytuację międzynarodową, pewne narastające niepokoje. Przez ostatnie osiem lat młodzi mężczyźni nie odbywali zasadniczej służby wojskowej. W interesie państwa jest popieranie ruchów strzeleckich, strzelectwa klubowego – uważa Stanisław Pięta.

Polska jest jednym z państw z najmniejszą liczbą pozwoleń na broń. Na 1000 obywateli posiada ją ok. 4 osób. Według statystyk policji w Polsce jest to ok. 193 tys. ludzi, ale liczba jest mniejsza, gdyż część z takich osób posiada kilka różnych zezwoleń.

(źródło Radio Maryja)


Krótki komentarz. Szczerze pisząc przeoczyłem wiadomość podaną przez Radio Maryja już 9 listopada 2016 r., a wydaje się bardzo istotna. Niepokoi mnie brak optymizmu posła Pięty z PiS. Zwykle pan poseł przekonany o słuszności naszych postulatów dla RM także tą słuszność potwierdza, ale nie przesądza poparcia dla projektu… Ten projekt to będzie niewątpliwie wielki sprawdzian Prawa i Sprawiedliwości dla całkiem sporej części społeczeństwa. Konkretny projekt trafił do Sejmu i konkretnie wreszcie się dowiemy co myśli PiS o prawie do powiadania broni.

Czy PiS stanie po stronie komuchów przeciwko Polakom, czy po stronie Polaków przeciwko komuchom? Szczerze życzę wam mądrości panie i panowie posłowie. Brak tej mądrości może nas wszystkich całkiem sporo kosztować…

 • vilas

  “Brak tej mądrości może nas wszystkich całkiem sporo kosztować…”
  dokładnie, czasy w europie zbliżają sie nieciekawe,
  nasz system wymiaru sprawiedliwości jest wręcz niemoralny, europę czekają duże napięcia a nawet wojna domowa na zachodzie
  w tej chwili PiS ma w rękach los narodu (jakkolwiek górnolotnie to brzmi) ale nie jest to przesada
  to są takie czasy, że jak PiS da ciała i następne wybory przewali (a my już na nich nie zagłosujemy) to następne wybory w europie mogą wygrać po jednej stronie lewacy wspierani przez islam po drugiej neonaziści proputinowscy a nad tym wszystkim korporacje i coraz większy kryzys ,
  albo w PL zostaną młodzi, albo wyjadą,
  jeśli Trump otworzy możliwośc emigracji np. Polaków do USA (w co wątpię) to wielu z nas walizki spakuje bez żalu ale z wściekłością a historia zatoczy koło tyle że zamiast rozbiorów będzie upadły kraj bez młodych ludzi (emigracja) i nadciągający eurokołchoz pod znakiem półksiężyca i gdzieniegdzie wysepki nazistowskich przyjaciół putina

  • Andrzej Turczyn

   Z tego powodu tak bardzo mi zależało na złożeniu projektu. Niech PiS stanie wreszcie przed konkretnym wyborem i niech wybierze.

   • Robert N

    Nadchodzi chwila prawdy, PIS będzie musiał odkryć karty … i już będzie wiadomo… Naprawdę marny nasz (Polaków) los jeśli okaże się, że w PISie nie ma zrozumienia tego co się dzieje na świecie i tego, że Polacy to normalni ludzie.

    • max-bit

     Ale wszystko już jest dawno wiadomo….
     Niestety.
     Ja wiem że nadzieja umiera ostatnia.

     • Robert N

      🙂

   • PK

    Dokładnie tak jest Panie Andrzeju. Poparcie dla tej, racjonalnej przecież bo nie zakładającej “swobodnego” dostępu, ustawy będzie prawdziwym testem tego, jak obecna władza postrzega i jak traktuje obywateli.

 • KBPol

  “Niepokoi mnie brak optymizmu posła Pięty z PiS.”
  Pan poseł Pięta popiera projekt ale po prostu jeszcze nie wie, jakie stanowisko w tej sprawie zajmie Prezes, ale dobrze wie że będzie to stanowisko przesądzające. A może on nawet nie ma dojścia do Prezesa aby mieć szansę porozmawiać z nim rzeczowo o projekcie? Więc wie że niewiele tak naprawdę może sam zrobić! I stąd ten brak optymizmu.

 • Filip Jan Powstaniec

  50 na 50.
  Albo uwalą albo przyklepią.

  • Andrzej Turczyn

   Dochodzą do mnie informacje, że posłowie PiS wcale nie są przeciwko. Są za zmianami.

   • Bartosz Skowroński

    oby te informacje się potwierdziły. Narazie czekamy kiedy projekt wyjdzie z zamrażarki sejmowej.

 • Ivan

  Pytanie w takim razie czy w ogóle coś zrobią. Bo najbezpieczniej jest sprawę odłożyć do szuflady i nic nie zrobić. Nikt się wtedy nie przyczepi, a grupka zainteresowanych może sobie protestować, wszak to grupka.

  https://www.youtube.com/watch?v=yrc3lFCPbn0

 • Warhead

  “Chodzi o to, by zmniejszyć pewne rygory bezpieczeństwa” Hę?? A co to humbug?

 • Pawel W

  A może pójść do Ojca Dyrektora i poprzez niego próbować naciskać? Może on da się przekonać w kwestii broni?
  Dziś wpadł mi do głowy nowy slogan – Tak, broń jest niebezpiecznym narzędziem – najbardziej dla tych, którzy jej nie mają.

 • Marcin
  • Robert N

   Ciekaw jestem czy jak przyjdzie co do czego to Kukiz15 nie będzie walczyć z Korwinem o to czyja to jest ustawa. Mam nadzieję, że bez względu na to która inicjatywa wejdzie wcześniej pod obrady ta będzie wspólnie popierana.