Nie bądźcie niewolnikami ludzi.

Zniewolenie, odbieranie owoców pracy, wyzyskiwanie, wynoszenie się. Na to trudno nam się zgadzać w relacjach np. z sąsiadami. Czy coś się zmieni, gdy dodamy przed każdym z tych słów przymiotnik instytucjonalne, państwowe? Co zmieni to, że zniewolenie, odbieranie owoców pracy, wyzyskiwanie, wynoszenie się, będzie od jakiegoś momentu cechą państwowych instytucji? Czy coś zmieni się gdy zniewolenie, odbieranie owoców pracy, wyzyskiwanie i wynoszenie się zostanie opisane w Dzienniku Ustaw? Co zmieni fakt, że w urzędowym publikatorze pod groźbą kary zniewolenie, odbieranie owoców pracy, wyzyskiwanie, wynoszenie się, zostanie urzędowo opisane? progres2

Czy w relacjach z innymi narodami, duża grupa społeczna nazywana narodem powinna godzić się na zniewolenie, odbieranie owoców pracy, wyzyskiwanie, wynoszenie się, ze strony innego narodu? Jak wówczas taką zależność nazwiemy?  Niewola? Jestem przekonany, że to będzie bardzo dobre określenie. Gdy jeden naród innemu narodowi siłą narzuca zniewolenie, odbieranie owoców pracy, wyzyskiwanie, wynoszenie się, wówczas mamy do czynienia ze stanem niewoli całego narodu? A czy gdy zniewolenie, odbieranie owoców pracy, wyzyskiwanie, wynoszenie się zafunduje jedna grupa społeczna innej grupie ale pośród tego narodu, czy wówczas już nie mamy do czynienia z niewolą?

Nie powinniśmy zgadzać się na zniewolenie. Nie powinniśmy zgadzać się na odbieranie nam owoców naszej pracy. Nie powinniśmy zgadzać się na wykorzystywanie. Nie powinniśmy zgadzać się na to aby ktoś nad nami się wynosił. To są cechy wolnego człowieka. Nie jest przecież wolnym ten kogo się wolnym nazywa, a jest wolnym ten nad kim nie ma tego, który zniewala, odbiera owoce pracy, wyzyskuje, wynoszenie się. Rolą Polski, o której Polska niestety zapomniała jest dbanie aby nikt nie zniewalał, nie odbierał owoców pracy, nie wykorzystywał i nie wynosił się ponad Polaka. Polska nie dość, że zapomniała co jest jej zadaniem, to jeszcze sama próbuje w ten właśnie sposób nami się zająć.

Mam wrażenie, że szczególnie dzisiaj o tej wolności trzeba przypominać, bo bardzo wielu ludzi zaakceptowało stan permanentnej niewoli. Nie wiedzą, że ich wolność jest wolnością mierzoną długością łańcucha zamocowanego do obroży, którą mają na swojej szyi. Łańcuch systematycznie, acz bardzo powoli jest wybierany… Napisałem te kilka zdań, bo bardzo spodobał mi się fragment filmu “Free State of Jones” (“Rebeliant”), który obrazuje dość oczywiste fakty. Broń jest bardzo ważnym elementem tego aby nikt nas nie zniewalał, nie odbierał owoców pracy, nie wyzyskiwał i nie wynosił się. Zobaczcie jak niewiele trzeba mówić aby drugi człowiek nie zniewalał, nie odbierał owoców pracy, nie wyzyskiwał i nie wynosił się, gdy trzyma się w ręku karabin.

A teraz dla wielu pewnie będzie zaskoczenie. To co powyżej napisałem, to zupełnie drobne rozwinięcie dwóch wersetów z Biblii. 1 list Pawła do Koryntian rozdział 7 wers 20 oraz 2 list do Koryntian rozdział 11 a wers 23. Sami sprawdźcie. Bóg objawiony w Biblii jest wielkim zwolennikiem indywidualnej ludzkiej wolności.

 

 • THUMPS UP

  Teraz z innej beczki. Czy ktoś może wie, kiedy w końcu będzie działać strona romb.org.pl ?

  • Andrzej Turczyn

   Będzie działała, robimy ją od nowa

   • Stefan

    Panie Andrzeju, chętnie coś pomogę. Ja co prawda siedzę w Joomla nie w WordPressie, ale dobrze postawiona Joomla będzie równie dobra, jeśli nie lepsza, niż WP. A strona ROMB od dawna wyglądała tragicznie… 🙁

 • Nikifor

  2 list Pawła do Koryntian rozdział 7 wers 20?

  • Krzysztof Jabłoński

   Rozdział 7 drugiego listu do Koryntian ma tylko 16 wersów? http://ruda_parafianin.republika.pl/bit/2kor/start.htm
   Może chodziło o pierwszy?
   http://www.biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=292

   • Andrzej Turczyn

    Słusznie

    • Pawel W

     Bez przesady z powoływaniem się na Biblię. Po pierwsze, to wers 20 ma się odwrotnie do tego co Pan postuluje, co potwierdza wers 21 – 21 Zostałeś powołany jako niewolnik? Nie martw się! Owszem, nawet jeśli możesz stać się wolnym, raczej skorzystaj [z twego niewolnictwa]!

     • Andrzej Turczyn

      Czytaj ze zrozumieniem.

     • Pawel W

      Próbuję i wychodzi mi raczej – zachowajmy status quo, ale czujmy się wolni wewnętrznie.

     • Stefan

      Ale Pismo święte trzeba też interpretować w duchu czasów 🙂 Kiedy Paweł dyktował swoje listy, powszechne zniesienie niewolnictwa było równie odległą abstrakcją, jak okrągła Ziemia czy loty na księżyc 🙂

     • Pawel W

      Dobra, dobra. Zaraz wyjdzie to, co dzieje się z prawem – czytasz jedno, “interpretacja” mówi drugie.

 • Szprogus75

  Rebeliant to świetny i jak najbardziej aktualny film. Obowiązkowa pozycja do luknięcia dla wszystkich.