Czarnogóra – kraj w którym karano za… brak broni.

W grudniowym wydaniu magazynu Strzał.pl znalazłem bardzo ciekawy artykuł. Leszek Erenfeicht opisuje dzieje Czarnogóry i sposób jaki wymyślił tamtejszy władca na wzmocnienie siły swojego kraju w obliczu zagrożenia ze strony islamskiej Turcji, na obniżenie podatków zarazem, no i w konsekwencji na zapewnienie przychylności u poddanych.

Władca Czarnogóry Mikołaj I po roku 1878 powołał coś na kształt gwardii narodowej, w formie przypominającej pospolite ruszenie. Książe powołał do niej WSZYSTKICH mężczyzn w wieku od 17 do 50 lat. Koszty umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia poborowych stały się ich osobistymi kosztami. Nagrodą były ulgi podatkowe, wiec wszyscy byli zadowoleni z podatków. Władca nie ponosił kosztów zbierania podatków, nie znosił wrogości poddanych z powodu ściągania podatku.

Odmowa przynależności do Gwardii traktowana była jak zdrada główna. Członkowie lokalnych oddziałów gwardii mieli obowiązek brać udział w cotygodniowych szkoleniach w dni wolne od pracy i codziennie stawiać się w południe na zbiórkę, na której sprawdzano wyposażenie i uzbrojenie, a nieusprawiedliwiona nieobecność lub braki były karane grzywną. To stad wziął się mit – niestety, tylko mit – o tym, jakoby w”Czarnogórze miano karać grzywną za samo wyjście z domu bez broni. No tak dobrze to niestety nie było…

Prawda, że ciekawe? Zachęcam do lektóry całości aktualnego magazynu Strzał.pl

 

 

 • Minuteman

  Z tego co mi wiadomo, współcześnie istnieją dwa miejsca w których istnieje nakaz posiadania broni. Miasteczko Kennesaw w stanie Georgia oraz norweski Spitsbergen w archipelagu Svalbard.

  W pierwszym przypadku, obowiązek posiadania pozwolenia na broń (nakłada lokalne prawo miejskie, a nie prawo stanowe) dotyczy każdego pełnoletniego mieszkańca miasteczka, mieszkającego tam na stałe.

  W drugim przypadku (ze względu na występującą lokalnie dużą i niebezpieczną populację niedźwiedzi polarnych) istnieje zakaz wychodzenia poza osady bez broni, który dotyczy zarówno miejscowych jak i przyjezdnych – turyści, którzy chcą opuścić teren zabudowany mają obowiązek pobrania karabinu i amunicji z wypożyczalni, a przed wyjazdem na wyprawę odbywają
  obowiązkowe szkolenie na strzelnicy pod okiem fachowców.

 • Martin

  Na naszym kontynencie jest chyba jedne państwo posiadające nakaz
  posiadania broni przez mężczyzn. Jest to Księstwo Andory. Z tego co pamiętam każdy
  mężczyzna w wieku poborowym musi mieć w domu własny karabin. Jeśli ktoś z jakiś
  powodów nie posiada to dostarczają mu karabin z magazynu policyjnego.

 • Erorch

  https://www.youtube.com/watch?v=km3m8PwYzbI
  Wideo o czarnogórskich Gasserach (po angielsku).

 • Pingback: Trening kadry piłkarskiej na strzelnicy KGP. | Andrzej Turczyn()