Deubekizacja w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego.

Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów. W ustawie o sporcie ma się znaleźć zapis zakazujący zasiadania we władzach związków sportowych byłym funkcjonariuszom i agentom organów bezpieczeństwa PRL. Członek zarządu polskiego związku sportowego, a zatem również Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, nie będzie mógł być osoba, która:

Art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ma następujące brzmienie:

Art. 5. 1. Organami bezpieczeństwa państwa, w rozumieniu ustawy, są:

1) Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego;

2) Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego;

3) Komitet do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego;

4) jednostki organizacyjne podległe organom, o których mowa w pkt 1-3, a w szczególności jednostki Milicji Obywatelskiej w okresie do dnia 14 grudnia 1954 r.;

5) instytucje centralne Służby Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz podległe im jednostki terenowe w wojewódzkich, powiatowych i równorzędnych komendach Milicji Obywatelskiej oraz w wojewódzkich, rejonowych i równorzędnych urzędach spraw wewnętrznych;

6) Akademia Spraw Wewnętrznych;

7) Zwiad Wojsk Ochrony Pogranicza;

8) Zarząd Główny Służby Wewnętrznej jednostek wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz podległe mu komórki;

9) Informacja Wojskowa;

10) Wojskowa Służba Wewnętrzna;

11) Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;

12) inne służby Sił Zbrojnych prowadzące działania operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze, w tym w rodzajach broni oraz w okręgach wojskowych;

13) Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wraz z wojewódzkimi i miejskimi urzędami kontroli prasy, publikacji i widowisk oraz Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk wraz z okręgowymi urzędami;

14) Urząd do Spraw Wyznań oraz terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw wyznań stopnia wojewódzkiego.

2. Do organów bezpieczeństwa państwa, w rozumieniu ustawy, należą także organy i instytucje cywilne i wojskowe państw obcych o zadaniach podobnych do zadań organów, o których mowa w ust. 1.

3. Jednostkami Służby Bezpieczeństwa, w rozumieniu ustawy, są te jednostki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które z mocy prawa podlegały rozwiązaniu w chwili zorganizowania Urzędu Ochrony Państwa, oraz te jednostki, które były ich poprzedniczkami.

 

 

Konsultacje międzyresortowe na temat zmiany ustawy o sporcie potrwają do 13 stycznia.

(źródło Radiomaryja.pl bip.msit.gov.pl)


Krótki komentarz. Mam nieodparte wrażenie, że wszelkie związki i organizacje społeczne, które miały zapewniać dostęp do broni, zostały obsadzone w odpowiednim czasie, odpowiednimi ludźmi. Zapewne dotyczy do i PZSS. Komu zostaną w ten sposób pokrzyżowane plany i kto będzie musiał zrezygnować z kandydowania do władz PZSS, tego oczywiście nie wiem.

Pomysł ministerstwa sportu chociaż o dwadzieścia kilka lat spóźniony, jest z całą pewnością bardzo dobry. Ten zaklęty świat dostępu do broni palnej w Polsce wciąż trwa. Polska nie została w odpowiednim czasie odszczurzona od postkomunistycznego towarzystwa. Czechom  się udało odkomuszenie swojego kraju. Dzisiaj Czechy wiodą prym w postkomunistycznej części Europy, w zakresie traktowania dostępu do broni palnej obywateli.

 

 • Nick Stone
 • Maciej Ochnik

  “Pomysł ministerstwa sportu chociaż o dwadzieścia kilka spóźniony” – zjadło Panu słowo.

  To najlepsza informacja dnia. Wywalenie czerwonych z organizacji, związków sportowych, średniego szczebla w urzędach itd. to jest prawdziwa dekomunizacjach. Bo zakaz sprawowania najwyższych funkcji państwowych to tylko popierdółka na pokaz.
  Pamiętam wywiad z jakimś sportowcem (niestety nie pamiętam z kim, ani czy kobieta czy mężczyzna), który postanowił wyjechać za komuny i zrobił karierę bez oparcia o nasze związki sportowe. Zapytany o to czemu nie wrócił po “upadku” komunizmu odparł coś w rodzaju: “a do czego wracać skoro po dziś dzień zasiadają tam ci sami ludzie?”.
  Ot prawda w pigułce. Zmiana u steru to jedno, a odwszawienie zakamarków to drugie.

  • PK

   “Czasy się zmieniają, ale Pan zawsze jest w komisjach” – ćwierć wieku minęło, a cytat wciąż aktualny…

  • Laibach

   Jakby jeszcze wywalili czerwonych z sektora finansów i uczelni wyższych to będzie dobrze

 • Jordan Jasiński

  Ja nie jestem takim optymistą bo komuch komuchem, ale te komuchy też chcą mieć broń, a przy okazji normalni ludzie jeśli spełniają kryteria również dostają, choć muszą udawać sportowców, co jest oczywiście chore.
  Również nie znam sytuacji w PZSS, ale obawiam się, że w ramach zmiany może przyjść ktoś pokroju Misiewicza i zamiast lobbować za liberalizacją prawa (to, że sportowcy mogą nosić broń, a kolekcjoner jadąc na wystawę jest rozbrojony nie jest przypadkiem – dzięki temu PZSS ma tysiące członków, którzy w przeciwnym razie byliby kolekcjonerami) będzie wykonywał zalecenia partyjnej góry i siedział cicho, gdy broń będzie odbierana. …, a obawiam się, że Polska nie będzie brała przykładu z Czech tylko z UK, gdzie sportowcy broń mogą mieć i mają, ale nie przechowują jej w domu tylko klubie sportowym, a o noszeniu to w ogóle mogą zapomnieć.

 • Wojtek Sokołowski

  Nie tylko takie związki i organizacje. Organy upychały swoich gdzie się da. Bo w totalitarnym państwie te organizacje to po prostu jeszcze jedna odnoga państwa, a nie faktycznie oddolna organizacja.
  I była to właściwie kolejna forma kontroli i manipulowania obywatelami.

  Natomiast ta zmiana oprócz tego że jest spóźniona to właściwie poza zmianą na stanowiskach nie zmienia specjalnie nic.
  Ciągle mamy również ustawowo zabetonowany układ, w którym w kraju może istnieć praktycznie tylko jeden związek sportowy odpowiedzialny za daną dyscyplinę sportową.
  Monopol PZSS zostanie więc utrzymany. A biorąc pod uwagę jak PZSS rzuca kłody pod nogi w walce o normalizację prawa odnośnie dostępu do broni, nie jest to dobra sytuacja.

 • Wojciech Kapeliński

  Brawo PiS!

 • Starypryk

  A jeszcze nie tak dawno ten temat jak by nie istniał , nawet ROMB w swoich wcześniejszych działaniach ten temat raczej omijał szerokim łukiem.
  Wygląda na to, że jedna z przeszkód zostanie rozwiązana ,chyba że chodzi tu tylko o zmiany personalne a system będzie działał nadal ,co jest bardzo prawdopodobne .

 • EDiox

  Lepiej późno niż wcale.

 • Kazimierz Jodkowski

  A kiedy pojawi sie uchwala o odebraniu prawa do posiadania broni tym wszystkim osobom? W tej chwili jest to prawdziwa “podziemna”, bo nikt nie zna jej wielkosci i stopnia zorganizowania, armia.

  • Apolinary Koniecpolski

   Wiekszosc posiadaczy pozwolen do ochrony osobistej.

 • kolekcjoner1911

  Przydało by się też trochę świeżego powietrza wpuścić do LOK-u, tyle, że LOK-i podlegają pod inny resort.

 • Pingback: Zygmunt Miernik na wolności! Kowalski & Chojecki NA ŻYWO 13.01.2017 - iTVPolska Internetowa Telewizja Polska: Nowości z Polskiego YouTube()

 • Pingback: Zygmunt Miernik na wolności! Kowalski & Chojecki NA ŻYWO 13.01.2017 | VidShaker()