Tekst uchwalonej dyrektywy.

Nie bardzo potrafię się odnaleźć na internetowej stronie Parlamentu Europejskiego, ale chyba to co poniżej wstawiam jest tekstem uchwalonej dyrektywy. Nie wygląda to wcale dobrze. Zupełnie nie przekonują mnie zapewnienia, że przyjęta dyrektywa nie będzie szkodliwa dla myśliwych, sportowców i kolekcjonerów. Moim zdaniem dyrektywa wprowadza takie możliwości, że gdy tylko pojawi się niechętna posiadaczom broni władza, można będzie zakazać bardzo wielu kategorii broni.

Oczywiście nie byłoby prawdziwe stwierdzenie, że nic się nie da i nie ma w dyrektywie wyjątków możliwych do wykorzystania. Są to jest prawda. Tylko potrzeba nam przychylnej władzy, która pomoże zminimalizować szkody, jakie chce nam wyrządzać Komisja Europejska. Czy obecny rząd polski okaże się takim? Mam nadzieję, chociaż nadzieja to słaba. Krótki czas nam wszystko objawi. Na implementację dyrektywy jest 12 miesięcy.

 

Download (PDF, 1.3MB)

 • norfonde

  Komisja Wolności Obywatelskich – jakaś k*rwa kpina. Coś jak u nas RPO.

 • Erorch

  Będzie jakieś streszczenie, bo szczerze mówiąc dosyć trudno się to czyta?

  • Andrzej Turczyn

   Ja nie podejmuję się robić całościowego streszczenia. Będę zaś opisywał poszczególne zapisy.

 • Robert N

  niestety ja też nie znalazłem całego dokumentu – ten zamieszczony powyżej to lista poprawek do oryginalnej dyrektywy Bieńkowskiej, czyli aby zobaczyć całość wypadałoby połączyć te dwa dokumenty, pewnie w którymś momencie pojawi się tekst ujednolicony

 • THUMPS UP

  Witam. Czy ktoś może wie jak ta tzw. dyrektywa będzie traktować posiadanie broni czarnoprochowej ? Po przeczytaniu tego w całości nie znalazłem jakiś konkretnych odniesień do tego typu broni poza tym chciałbym się dowiedzieć gdzie można znaleźć informacje precyzujące kategorie broni (A, B, C, D).

  • Andrzej Turczyn

   Nie wiem, ten tekst widzę dopiero pierwszy raz. Przecież był przed ludem ukryty.

  • Matt

   Raczej nie dotyczy cp.

   • Paweł Dąbrowski

    No właśnie chyba dotyczy. Na profilu facebook Firearms United pojawiła się informacja, że przyjęty tekst to ten: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=AMD&reference=A8-2016-0251&format=PDF&language=EN&secondRef=107-107
    Jedną ze zmian jest zmiana części trzeciej aneksu pierwszego, która do tej pory wyłączała broń zabytkową i jej repliki z definicji broni palnej, a teraz jest mowa tylko o broni zabytkowej (bez replik), a w tekście jest informacja o tym, że repliki nie mają takiej wartości historycznej, a są celniejsze i trwalsze, więc powinny być objęte dyrektywą.

    • Matt

     Sam już nie wiem, to jest jakiś straszliwy bełkot. Jedno jest pewne, jeżeli dojdzie do implementacji tych – za przeproszeniem – “brainfartów” w prawie RP, to Mordor wytoczy wszystkie działa, żeby zakazać czego tylko sie da z zapalniczkami w kształcie colta włącznie.
     Teraz trzeba się domagać oficjalnego stanowiska od rządu…

 • Paweł Dąbrowski

  Przeglądałem sobie listę poprawek które miały być głosowane i program głosowania na stronie http://www.europarl.europa.eu/plenary/en/report-details.html?reference=A8-0251-2016 i nic z tego nie rozumiem,
  Czy mógłby mi ktoś jak krowie na rowie wytłumaczyć czym różni się poprawka 107 pakietu poprawek 1-106. Które są czyje i która wersja przeszła. Bo jak czytałem wyniki “trialogu” to są one zbieżne ze 107 (https://firearms-united.com/wp-content/uploads/2017/01/2017-01-25-Firearms_4columnsbis_EN.pdf likwidującą m.in. kategorię D), tekst powyżej bardziej przypomina 1-106.

  • Wojtek Sokołowski

   Będziesz musiał na szczegółową analizę dłużej poczekać. To co przegłosowano, i w jaki sposób jest zbyt zawiłe, żeby tak z marszu potraktować.

 • Wojtek Sokołowski

  Poniżej lista nazwisk europosłów którzy głosowali za przyjęciem dyrektywy z podziałem na przynależność partyjną w Polsce

  ZA
  Buzek, Boni, von Thun, Grzyb, Hetman,

  HUbner, Jazłowiecka, Kalinowski, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka,
  Lewandowski, Łukciejewska, Olbrycht, Pitera, Plura, Rosati, Siekierski,
  Wałęsa, Wenta, Zdrojewski, Zfiefka – praktycznie cała Platforma i PSL,
  plus jeden z SLD Liberadzki

  PRZECIW

  Czarnecki, Czesak,
  Fotyga, Gosiewska, Jurek, Karski, Kłosowski, Krasorębski, Krupa,
  Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski,
  Złotkowska Wiśniewski, – cały PiS
  Szejnfeld – z PO to też SZOK

  Zemke, Łybacka, Gierek (SZOK) – SLD

  Iwaszkiewicz, Saryusz-Wolski, Marusik, Żółtek – niezrzeszeni i wolnościowcy

  Chyba nikogo nie pominąłem
  Pamiętajcie o tych nazwiskach przy następnych wyborach.

  • Krzysztof Jabłoński

   Dziękuję dobry człowieku!

  • Robert N

   hmm, czyli PIS jednak przeciw…

   • Maciek Mazan

    Bo teraz głosowanie przeciw nic ich nie kosztowało. Realnym testem będzie to, co z tym gniotem zrobią w Polsce. Przehandlują nasze prawa, czy wzorem Czechów pokażą zgniłej UE środkowy palec.

    • Robert N

     Tak, to prawda. To już byłby naprawdę skandal wizerunkowy gdyby jawnie poparli Bieńkowską ale swoje stanowisko po cichutku zademonstrują wdrażając dyrektywę…no chyba że zrobimy tyle szumu medialnego, że nie uda im się “po cichutku” i będziemy wytykać przy każdej okazji i w każdy możliwy sposób, że np skrupulatnie wdrażają to przeciw czemu głosowali w PE i tym samym popierają inicjatywy towarzyszki Bieńkowskiej. Myślę, że musimy być bardzo czujni. PIS może cichcem przygotować projekt wspólnie z KGMO i uchwalić go pewnego wieczora a my z rana zupełnie nieświadomi zostaniemy obudzeni przez dzielnicowego który przyjdzie po nasze pozwolenie na broń (i broń) no bo mamy przecież kałacha przerobionego na semi-auto i do tego z 30 nabojowym magazynkiem a nie mamy przecież pozwolenia na kategorię A

    • Pawel W

     PiS nie ma “jaj”, żeby pokazać UE środkowy palec. 🙁
     Mogą co najwyżej dać prztyczek w nos, jak z uchodźcami.

  • max-bit

   A JKM ?
   Ucikł?

   • Wojtek Sokołowski

    Też głosował przeciw. Robiłem listę na wielkim wkurwie, i jeszcze mając w pamięci słowa przewodniczącego PE, że JKM dostaje kary w tym wykluczenie z prac PE, sądząc że oznacza to brak możliwości głosowania, ale okazuje się że głosować mógł, i był oczywiście przeciw.

 • Maciej Ochnik

  Teraz prawdziwym sprawdzianem poszczególnych rządów będą zmiany w prawie krajowym. Każdy rząd w ciągu 12 m-cy pokaże swoje oblicze.

 • Apolinary Koniecpolski

  Bylo trzeba glosowac na Korwina.

  • wojtek stefanski

   Korwin za bardzo brata się z ruskimi i chińczykami

   • Pawel W

    To i tak chyba mniejsze zło niż ta lewica jewropejska?
    A tak swoją drogą, to jednak nie zgadzam się, że stawianie na Rosję i Chiny można z góry uznać za błąd i trzeba stawiać wyłącznie na USA. Osobiście byłbym za grą na dwie strony – temu to obiecać, tamtemu coś innego, a nie od razu oddawać się w całości jednej stronie.

 • Sebastian Frackowiak

  Najważniejsze zmiany:
  – pozwolenie ważne na 5 lat maksimum, odnawialne.
  – magazynki powyżej 10 nabojów (broń długa) zabronione dla kategorii B.
  – sportowcy po spełnieniu szeregu kryteriów mogą być dopuszczeni do kategorii A 6,7 i posiadać większe magazynki.