Wybuch na stacji metra w Petersburgu, co najmniej 10 osób zabitych

cnn.com: W Rosji, w Petersburgu doszło dzisiaj do wybuchu na stacji metra. Wybuch nastąpił w wagonie kolejki metra na jednej ze stacji. Według pierwszych informacji zginęło co najmniej 10 osób, jednak liczba ofiar nie jest znana. Władimir Putin jeszcze dzisiaj rano był w Petersburgu.

Eksplozje były dwie, a kolejny ładunek wybuchowy został znaleziony na innej stacji metra. Prezydent Putin sierdził, że to mógł być zamach.

(źródło: polskieradio.pl)

Media powiadomiły, iż kamery w metrze zarejestrowały mężczyznę, domniemanego „organizatora wybuchu”. Wieczorem mężczyzna ten zgłosił się na policję i poinformował, że nie ma związku z eksplozją.

(źródło wmeritum.pl)

 

Dramatyczna sprawa dla ofiar, rodzin i rannych. Zawsze jest tak, że zwyczajni ludzie cierpią bo ktoś ma jakich obłąkany plan lub np. jest fanatykiem.

Nie można jednak tracić trzeźwości myślenia. Po takich wydarzeniu w Rosji, przypomina mi się książka Aleksandra Litwinienki, w której oskarżał Putina o wysadzenie całego bloku mieszkalnego w powietrze, w celu sprowokowania wojny w Czeczenii. No ale to tylko takie moje skojarzenia, może nie bardzo związane z tą sprawą…

Bardzo ciekawy jestem kto zostanie okrzyknięty sprawcą zamachu i czy aby przypadkiem ta sprawa nie okaże się casus, jakiejś kolejnej, belli.

 

 • Advocatus Diaboli

  Ciekawa teoria, Szanowny Panie Andrzeju… A mnie się bardziej przypomina, jak Amerykanie wysadzili kilka budynków i zniszczyli kilka samolotów 11.9., żeby mieć pretekst do zrobienia zadymy na Bliskim Wschodzie, której skutki razem ze skutkami tzw. arabskiej wiosny, w której też CIA głęboko paluchy maczało, są głównym źródłem problemów we współczesnym świecie.

  • Andrzej Turczyn

   Wkrótce się przekonamy. Myślę, że takie tragedie nie dzieją się bez ważnego powodu. Ot tak nie wysadza nikt bomb w metrze.

  • Artski

   Tylko że Petersburg nie leży w USA!

 • vilas

  taki offtop – chodząc na strzelnicę zauważam coraz więcej arabów brodatych, są z jakimś Polakiem zazwyczaj,
  arabów mamy poniżej promila a na strzelnicach się ich coraz częściej widuje, ale i tak zgłaszać to komu ? ABW ?
  a co to da skoro nie można formalnie zakazać osobom o danych wyglądzie

  • Andrzej Turczyn

   Zupełnie poważnie napiszę: o tym trzeba zawiadamiać ABW, to naprawdę poważna jest sprawa.

   • vilas

    dałem im znać

 • kolekcjoner1911

  BBC podało, że był 1 wybuch, ale znaleziono jeszcze nie odpalone ładunki w innych miejscach. Jeśli chodzi o ofiary to 11 zginęło, a prawie 50 rannych, w tym jakieś 20 ciężko. I tak dobrze że ofiar nie było więcej do ładunek ponoć był z cyklu rzeźnickich czyli wypełniony żelastwem. Świat znów dostaje “zajoba” jaki był na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Swoją drogą nie można wykluczyć też perfidii Putina.

 • Grajec1

  Wyrazy szczerego współczucia dla rodzin ofiar tego diabelskiego aktu terroryzmu.

 • vilas

  kochani koledzy – apel duży

  zawiadamiajcie służby – głównie ABW – kiedy widzicie że na strzelnicach pojawiają się arabowie

  to nie żart

  od paru kolegów mam potwierdzone
  coraz częściej napakowani wysportowani arabusy z brodami (muzułmanie ewidentnie) pojawiaja się na strzelnicach komercyjnych i wykupują (skąd mają kase ? to droga impreza) strzelania z broni szturmowej jak AK, AR, PM

  arabowie stanowią ułamek promila w Polsce

  napakowani wysportowani z brodami , rzekomo pracujący w kebabach (jakie są zarobki w kebabie? ) i stać ich by pójść i wydać np. po 300 złotych (kilkadziesiąt strzałów) zakupić

  czasem towarzyszą im Polacy przy czynnościach, też z brodami

  dawajcie znać ABW donosami – to nie jest żart

  • max-bit

   Jeśli się pojawiają na strzelnicach to powinni zostać spisani, jeśli to zagraniczniaki (nie ważne skąd) to z paszportu więc zasadniczo powinno się dokładnie wiedzieć kto to, co to i co tu robi.
   Więc co najmniej “dziwne” było by jeśli potencjalny zamachowiec (tudzież inny wariat) przyszedł sobie postrzelać “treningowo” przed jakimś wariactwem.
   A więc myślę że jeśli takie przypadki się faktycznie zdarzały to z urzędu ABW Policja itd. …. powinna sprawdzić wszystkie strzelnice (z definicji).
   Ja już nie wspomnę że sami prowadzącym strzelanie (strzelnicę) powinno włączyć jakaś lampkę.
   Innym faktem jest że dziś na strzelnicach mamy dużo np. Angoli a wśród nich nie występuje tylko nacja anglosaska.