Rząd czeski zamierza złożyć skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie dyrektywy o broni

Europejska dyrektywa o broni wprowadzająca ostrzejsze warunki co do jej posiadania została przyjęta przez Parlament Europejski w połowie marca. Minister Spraw Wewnętrznych Czech powiedział 10 kwietnia br. dziennikarzom, że rząd czeski przygotował skargę w sprawie dyrektywy.

„Możliwe, że Republika Czeska złoży skargę po wejściu dyrektywy w życie, czyli w ciągu sześciu tygodni”, dodał minister Chovanec. Jego zdaniem przyczyną, da której Czesi są nieprzychylni dyrektywie jest fakt , że „zakochali się” w broni półautomatycznej, której dotyczą nowe przepisy.

Zdaniem Chovaneca, jeśli rząd złoży skargę, odniesie sukces nawet gdyby żadne inne państwo członkowskie go nie poparło. „Mamy około 70% szans aby wygrać” powiedział.

(źródło praguemonitor.com opracowanie Paweł Machała)


Taka myśl mi przyszła po zapoznaniu się z tą wiadomością. Musimy podjąć wysiłek domagania się od MSWiA zaskarżenia dyrektywy. Skoro deklaruje to rząd Czech, dlaczego rząd polski jeszcze tego nie zadeklarował? Nie możemy stać obojętnie, skoro Czesi nie zamierzają się poddawać. Jeżeli MSWiA nie zareaguje będzie dla nas jednoznaczne, że nadzieja na ratunek nie przyjdzie z polskiego MSWiA, a z Republiki Czeskiej. Czeski minister zdecydowanie dba o interesy Czechów i widoczne jest to już od dawna. Niestety nie możemy napisać tego o ministrze Błaszczaku z takim samym entuzjazmem. Czy w Polsce możemy bardziej liczyć na czeskiego ministra, czy ministra z rządu, który nazwał się drużyna dobrej zmiany? Najbliższy czas to pokaże… Naszą rolą jest naciskać i nie ustawać w wysiłkach naciskania na rząd.

Jeszcze dzisiaj napiszę email do MSWiA w tej sprawie, później pismo, później napiszę petycję. Was zachęcam do tego samego. Postaram się także przygotować konieczne informacje.

Napisz do ministra teraz… 

(kliknij aby przejść na stronę MSWiA w celu wysłania listu)

 • Andrzej Turczyn

  Napisałem do MSWiA taką oto wiadomość:
  Minister Spraw Wewnętrznych Republiki czeskiej zawiadomił, że Rząd Czech zamierza zaskarżyć dyrektywę zmieniającą dyrektywą o kontroli posiadania i nawania broni palnej, do Trybunału Sprawiedliwości UE.
  Jako obywatel Polski proszę o to, aby MSWIA i rząd Polski także podjęły kroki prawne przed Trybunałem w celu unieważnienia dyrektywy (tzw. dyrektywy Bieńkowskiej).
  Po pozorem walski z terrroyzmem Komisji Europejskiej udało się uchwalić w Parlamencie Europejskim prawo godzące wyłącznie w praworządnych posiadaczy broni palnej. Oczekuję od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, że w drodze skargi będzie kontynuował sprzeciw Polski wobec tej dyrektywy.

  Andrzej Turczyn

  • Maciek Mazan

   Też wyślę wiadomość do ministra.
   Dzięki za zwrócenie na to uwagi, takie informacje nie przebijają się ani do starego, ani do nowego mainstreamu.

  • Grammar_Nazi

   Jeśli z takimi błędami to poszło, to mamy pozamiatane

   • Andrzej Turczyn

    napisz samodzielnie bez błędów, od razu będzie wszystko dobrze.

    • Grammar_Nazi

     Będzie, bo nie mam z tym problemów 🙂

   • Nie, no chyba do ministerstwa to poszedł tekst bez błędów (?) Błędy tylko tutaj, na forum…

 • PK

  My Czechom możemy tylko pozazdrościć takiego rządu. Obawiam się, że na nasz w tej sprawie nie ma co liczyć. Śmiem twierdzić, że kolejne ograniczenia w dostępie do broni są im jak najbardziej na rękę, a tym lepiej że nie wychodzą od nich, tylko z unii (czyli “to nie nasza wina, nie mogliśmy nic zrobić”).

  • norfonde

   Ale jak napiszemy to przynajmniej nie będzie wymówki, że przecież nikt się nie domagał to nic nie zrobiliśmy. Zrobią wiadomo co, to w końcu bardzo przebiegłe komuchy, ale przynajmniej nie zrzucą na nas winy na zasadzie “bo przecież nie chcieli”.

   • vilas

    ile osób na marszu 23 kwietnia będzie

    • Paweł Gołecki

     I zobacz, gdyby nie ta uwaga to bym o marszu zapomniał. Jest chyba mały rozgłos na jego temat.

    • Bartosz Baranowski

     Ja i moj pies, to 2. Jak wezme koty, to 4.

   • PK

    Słuszna uwaga.

  • Zbigniew Pietrucha

   Bo Czesi mają swój rząd i zawsze tak było a my…..

 • kolekcjoner1911

  Poszło podobne pismo do Pana Posła Melaka – prośba o interwencję poselska u Ministra SWiA żeby ten również wystąpił do ETS-u i to w ramach solidarności w grupie V4.

 • Mariusz

  Panie Andrzeju rząd pis ( nie pisze polski bo pani Szydło zawsze podkreśla że to rząd pis ) jest cały czas we mgle smoleńskiej niestety. To są dla nich priorytety dokopać Tuskowi ośmieszyć Schetynę nas to oni mają w głębokim poważaniu. Żal ale tak jest.

  • max-bit

   Jeden Redaktor mawia Polsko języczny.

 • max-bit

  Widać trzeba będzie zrewaloryzować pojęcie “Szwejk” i “Czeski Film”.
  Gdyż to chyba bardziej dotyczmy nas niż ich.

  I proponuję takie powiedzenie
  Nie śmiej się bratku z Czeskiego przypadku.
  Wężykiem wężykiem ….

 • Pingback: Skarga Republiki Czeskiej na nowe prawo UE dotyczące broni jest już gotowa | Andrzej Turczyn()