Zaczyna się rozmydlanie tematu obrony koniecznej?

Pan wiceminister Jaki, zapytany na antenie telewizji Polsat dość niepewnie mówił o projekcie ale przyznał, że prace trwają. Dobre chociaż tyle, że coś jest na rzeczy.

 

Nie tylko niepewny głos wiceministra Jakiego wskazuje, że już zaczęło się rozmydlanie sprawy. Dzisiaj na stronie www Radia Maryja relacja posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego:

– Jest to kwestia ważenia tych dwóch wartości. Na pewno źle by było, gdyby te granice obrony nie były w żaden sposób prawnie ograniczone. Co do zasady, należy wspierać racje obrońcy. Inną rzeczą jest doprecyzowanie tych przepisów. Gdzieś trzeba tę granicę postawić. Uważam, że przede wszystkim należy wspierać tych, którzy bronią się przed atakiem. Sytuacja, w której bierze się stronę agresora, gdzie wspiera się jego sytuację, jest społecznie niewłaściwa, ponieważ to on odpowiada za atak i musi liczyć się ze wszystkimi potencjalnymi konsekwencjami.

No i się zaczyna. Wicemister Jaki ma zdanie, że mój dom moja twierdza, tak jak w Ameryce, ale nie sądzi… tj. nie daje żadnych gwarancji, że taki będzie projekt resortowy. Znaczy to dokładnie tyle, że właśnie taki nie będzie. Poseł Wróblewskiźle by było, gdyby te granice obrony nie były w żaden sposób prawnie ograniczonenależy wspierać racje obrońcy; gdzieś trzeba tę granicę postawić. Nie podoba mi się tak mało stanowcze stawianie tej ważnej dla Polaków sprawy. Czyżby zaczynało się rozmydlanie tematu obrony koniecznej, zanim jeszcze się sprawa zaczęła?

Do mnie dzisiaj dotarła wiadomość od dobrze poinformowanego kolegi, że MS żadnego projektu nie ma, a przy pomocy medialnych doniesień jest tylko sondowanie nastojów społecznych. No ciekawe… czyżby socjalizm, użalanie się nad prawami bandyty było dla PiS ważniejsze niż prawo Polaków do bezpiecznego życia? Czas pokaże.

Nie czekając na publiczne udostępnienie projektu, postanowieniem sprawdzić jak jest naprawdę i napisałem wniosek o udzielenie informacji publicznej. Czekam na wszelkie dokumenty z Ministerstwa Sprawiedliwości związane z projektem. Mam nadzieję, że wszystkie.

Uznaję, że to co powiedział pan wiceminister Jaki to jednoznaczny sygnał, że trzeba cisnąć, nalegać, domagać się, żądać! Tak żądać, bo to żadna łaska panów ministrów i posłów, że Polacy mają mieć prawo skutecznie i bezpiecznie bronić się przed bandytą! Nie zapominajcie w związku z tym o wsparciu mojej petycji w interesie publicznym, szczegóły we wpisie Petycja w sprawie zmiany art. 25 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny w Sejmie – wyraź swoje poparcie! Nie możemy pozwolić na zlekceważenie tej zasadniczej dla Polaków sprawy.

 • vilas

  zobaczymy co im wyjdzie, i najgorsze, że znów “mniejsze zło” musimy popierać, gdyż inaczej przyjdzie opcja “klimatyzacja w celi, uchodźcy, zabrać zasiłki Polakom oddać muzułmanom, sprzedajmy niemcom za złotówkę, weź kredyt”

  a nasze kodeksy mnie denerwują, chciałbym by się zmieniły,
  ofiarą przestępstw byłem kilka razy:
  – włamanie do krewnego przez które straciłem część ruchomą spadku (wyczyścili mieszkanie po zmarłej osobie, ja byłem jedynym ustawowym spadkobiercą),
  – włamanie do piwnicy 2 razy, zniszczenie mienia w piwnicy,
  – napad na mnie z nożem na ul. Ząbkowskiej,
  – napad w tramwaju przez grupe dresów,
  – zdemolowanie balkonu przez jakiegoś pijanego kibola który chodził i ludziom rzucał różne rzeczy w okna lub na balkony,
  – oszustwa firm, które nie zapłaciły za wykonanie pracy dla nich,
  – oszustwa firm, którym ja zapłaciłem a które nie wykonały
  – moją matkę okradziono 2 razy
  – matka też miała kilka spraw jako ofiara np. ktoś sfałszował podpis przez co straciła ileś tysięcy

  wszystkie te sprawy zakończyły się NICZYM

  • max-bit

   I co myślisz że ustawa o obronie koniecznej przejdzie ?
   Ba nawet jak by przeszła to i tak masz sprawę a teraz licz na cud aby ci nie postawili zarzutów za jej przekroczenie. Prawo prawem ale jest ono po naszej stronie (tzn po tej po której komuś pasuje) A paragrafy są dla …
   My to nie USA.
   Bajzel burdel i zasada Pan w zagrodzie równy wojewodzie.
   Ostatnio Max wczoraj zrobił fajny materiał w którym mniej więcej pokazał w jakim miejscu jesteśmy.

   • vilas

    sądy są kluczowe – a dokładnie kadry, czyli sędziowie

 • Pawel W

  No tak. Cokolwiek w stronę uczynienie z niewolnika człowieka wolnego jest rozwadniane, albo wycofują się rakiem. Niestety, ale PiS to przede wszystkim partia socjalistyczna, pro europejska(Jarosław i jego poparcie dla armii europejskiej) potem długo nic, a na końcu patriotyzm.
  Zdziwiła mnie też postawa Radia Maryja. Widocznie oni też reprezentują socjalistyczną wersję katolicyzmu 🙁

  • Radek Frydrych

   Oglądałeś “Ucho prezesa” z Rydzykiem? Świetnie pokazuje jakie mają układy 🙂

  • vilas

   ja kiedyś PiS nazwałem katolickim policjantem socjalistą
   i chyba to jest trafne ?

 • PK

  Mimo, że minęło już ćwierć wieku, mentalność wielu osób pozostaje bez zmian. I niestety wielu z nich wciąż jest u władzy. Stąd zmiany, czy to w sprawie obrony koniecznej, czy też dostępu do broni, są zawsze ogromnym problemem, mimo że u części polityków widać chęć działania w tym kierunku. Partia chce inaczej, więc po cichutku wycofują się z kolejnych projektów w tym zakresie, albo sprowadzają je do nic nie znaczących zmian.

  Wspominam o dostępie do broni, bo te dwie kwestie są nierozerwalne. Jedna musi iść w parze z drugą – musimy mieć czym się bronić, musimy mieć prawną możliwość obrony.
  To, jak te sprawy są sobie bliskie, widać też w dyskusjach na ich temat. Sztandarowym argumentem przeciwników dostępu do broni jest Polak strzelający do sąsiada, tak samo w przypadku obrony koniecznej pojawia się “dziecko zastrzelone, bo weszło po piłkę”.

  Wyraźnie widać, że obecnej władzy jako całości (bo tak to trzeba traktować), jest na rękę utrzymanie status quo. Najwyraźniej odpowiada im traktowanie obywateli jako bandy nieodpowiedzialnych dzikusów i “opiekowanie” się tą zgrają. A że obraz mówi więcej niż tysiąc słów, to na koniec idealne podsumowanie:
  https://uploads.disquscdn.com/images/dd0c37cb17cd65d72839582ec049580c78a19246ad864bc429f93e2350c7aaf0.jpg

  • norfonde

   Dostali w gratisie od poprzednich władz wzorcowo ubezwłasnowolnione społeczeństwo. Tylko dureń by się pozbył takiego potencjału baranów, którzy nie dość, że swego pana wielbią to jeszcze mu za konsekwencje tego uwielbienia płacą.

 • Apolinary Koniecpolski

  Opor wewnatrz partyjny oraz WYCIE opozycji ktora zarzuci ze PiS uzbraja pijakow,mordercow i szalencow , i te rzeki krwi na ulicach. Myszka agresorka az piany dostanie.Temat sliski i NIE MA SZANS zeby zostal ruszony PRZED wyborami.
  Niestety takich mamy “pomazancow narodu”.

 • Jarek Lew

  Chce wierzyć że to nie jest rozmydlanie, a jedynie ochrona własnych 4-rech liter, “ja uważam że mój dom to moja twierdza” czyli człowiek zgadza się z tezą ale w imieniu rządu się nie wypowiada bo nie ma jeszcze jednoznacznego stanowiska. Wiele razy słyszałem: nie wyskakuj przed szereg…i dlatego do polityki się nie nadaje:)

 • Marek Brzozowski

  Ziobro dzis obiecal w Polsacie, ze jutro przedstawi publicznie projekt o obronie koniecznej.

 • Filip Jan Powstaniec

  “chciałabym a boję się” – ha ha
  Same mięczaki, dupy wołowe , złodzieje i kombinatorzy w rządzie zasiadają.
  Czystka by się przydała i kara śmierci za działanie na szkodę państwa ale cóż… oni to prawo ustalają i za trudno aby sami sobie jeszcze stryczek na szyję zakładali.