Patryk Jaki – “przepis będzie mówił jednoznacznie, że jeżeli jakiś przestępca przekroczy granice naszego domu (…) to mamy prawo użyć broni”

Wiceminister w resorcie sprawiedliwości Patryk Jaki już kilka razy zachował się zdecydowanie i stanowczo przeciwko krzywdzie i niesprawiedliwości. Jestem przekonany, że Polacy pamiętają jego brawurowe akcje podejmowane w obronie dzieci odbieranych rodzicom przez bezduszne sądy. Jak widzę Pan wiceminister w sprawie obrony koniecznej, mówi z właściwą sobie stanowczością, przekonując do siebie tłumy. Zapowiadał, że jest zwolennikiem reguły “mój dom, moją twierdzą” i nic się w tym nie zmienia, mówiąc do telewizyjnej kamery:

My dzisiaj odwracamy wektory. Tzn. my dzisiaj mówimy, dom to jest twoja twierdza. Państwo będzie bronić ofiarę, a nie sprawcę. Dlatego dzisiaj ten przepis będzie mówił jednoznacznie, że jeżeli jakiś przestępca przekroczy granice naszego domu, to mamy prawo przekroczyć granice obrony koniecznej, mamy prawo użyć broni i nie będziemy za to pociągani do odpowiedzialności.

 

Bardzo dobry kierunek narracji. Z obroną domu, domostwa, ogrodzonego teremu trzeba łączyć posiadanie broni. Ja od wielu lat postuluję wprowadzenie osobnej kategorii pozwolenia na broń, pod nazwą broń do obrony miru domowego. Może to też ktoś w rządzie czy Sejmie zwróci na to uwagę. Wczoraj na konwencji liderów NRA w swoim wystąpieniu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump posiadanie broni zestawiał z wolnością i prawem do brony. Do tego właśnie ma służyć broń, do powstrzymywania przestępcy.


P.S.

A tak zupełnie na marginesie, w post scriptum. Czy jakieś dwa lata temu, ktoś sobie w Polsce wyobrażał, że wiceminister w polskim rządzie, będzie publicznie mówi, że z bronią w ręku będzie można bronić swojego domu? Uśmiecham się sam do siebie. Wykonaliśmy wszyscy pracę tytaniczną. Stało się, wbrew narzekaczom, pomimo strachliwym peerelowskim umysłom, które ściszonym, zlęknionym głosem w słuchawce telefonu przekonywały mnie, że broni nie można zestawiać z obroną domu.

Jestem naprawdę zadowolony. Słuchając takich słów jakie wypowiedział wiceminister Patryk Jaki, mam prawo czuć zadowolenie z naszej wspólnej społecznej pracy.

 • norfonde

  Cytując klasyka, “Wąski, jak ty mnie zaimponowałeś w tej chwili”

  • Grzegorz

   Ciekawe, czy wyrabia w KWP Katowice? 🙂

   • Andrzej Turczyn

    Opole, bo jest z Opola

    • Grzegorz

     No to szczęściarz. Zaryzykowałem w moim innym komentarzu stwierdzenie o pozwie zbiorowym przeciwko KWP Katowice za przewlekanie postępowań i działanie na szkodę interesu prywatnego. Czy taki pozew miałby sens Panie Andrzeju?

     • norfonde

      Teraz Katowice są już tak ustawione do pionu, że postępowania trwają znacznie poniżej ustawowych 30 dni. Wyskoki w skali całego powoli zaczynają być sprawą marginalną.

     • Andrzej Turczyn

      po kontroli jaką im sprowadziliśmy na głowy

     • Grzegorz

      Mam odmienną opinię. Moje postępowanie trwało od maja 2016 r. do stycznia 2017 r. i zakończyło się decyzją odmowną – w mojej opinii ze złamaniem prawa. Złożyłem skargę do WSA Warszawa i zobaczymy, co będzie.

     • Boguslaw Jan Biedrzynski

      Bestie w czarnych togach zniszczyły niejedno życie.
      Obojętność tej nadzwyczajnej kasty wobec krzywdy ludzi jest porażająca.
      Zbrodniarze z orłami na piersiach nadal orzekają w polskich sądach.
      Osądzamy togowych zbrodniarzy zagnieżdżonych w polskich sądach.
      http://www.oglaszamy24.pl/ogloszenie/2080782958/Zbrodniarze-z-orlami-na-piersiach-nadal-orzekaja-w-polskich-sadach-Czesc-1.html

     • Andrzej Turczyn

      nie, moim zdaniem – lepsza skarga do Wojewody aby ponownie skontrował wpa

     • Grzegorz

      Kto może złożyć taką skargę? Jaka jest podstawa prawna? Czy ja jako zwykły obywatel mogę taką skargę złożyć?

    • kolekcjoner1911

     Swego czasu prowadziłem koledze postępowanie przed Sekcją Postępowań Administracyjnych Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Opolu w sprawie wydania pozwolenia na broń sportową i myśliwską do celów kolekcjonerskich . Powiem krótko MASAKRA!!!. Ci goście nawet nie umieją czytać ze zrozumieniem. Najpierw bezczelnie przeciągli postępowanie piętrząc formalne problemy, potem po skardze na przewlekłość uwalili postępowanie. Napisałem odwołanie do KGP, które stanęło na szczęście po naszej stronie. Dopiero tym Opole już bez zastrzeżeń wydało pozwolenie w ciągu 3 tygodni.

     • Grzegorz

      Tzw. postępowania administracyjne to kolejna – niestety skuteczna – bariera przed dostępem Polaków do broni. Nie każdy da sobie radę sam – a raczej powiem, że zdecydowana MNIEJSZOŚĆ przejdzie tą barierą sama. Reszta musi wynająć prawnika. A to jest kolejne podwyższanie progu ekonomicznego dostępu do pozwolenia. A gdzie tam zakup broni i amunicji?

      Mam wielu kolegów i znajomych, którzy jak słyszą, że trzeba jeszcze prawnika wynająć przy i tak wysokich kosztach – to po prostu się zniechęcają.

      Dostęp do pozwoleń na broń w Polsce to ułuda!!! Świadomie piszę “dostęp do pozwoleń” a nie piszę “dostęp do broni”. Bo nam nikt tej broni NIE DAJE, tą broń musimy sami sobie kupić. I dobrze, bo Polacy nie potrzebują jałmużny i za swoje ciężko zarobione pieniądze swoją broń i amunicję kupią. Ale system jest tak skonstruowany, aby – niestety – skutecznie zniechęcić wielu praworządnych i zdrowych na umyśle Polaków do powzięcia starań w uzyskaniu dostępu do pozwolenia na broń palną.

      Musimy jak najszybciej ten system zmienić. Prawnicy powinni się zająć swoimi sprawami a strzelcy zaoszczędzone pieniądze powinni przeznaczyć na broń, amunicję i doskonalenie swoich umiejętności. To wyjdzie na dobre wszystkim – włączając nasze społeczeństwa, obrót gospodarczy, miło spędzony czas i obronność naszej Ojczyzny!!!

 • Szprogus75

  No i jak by to wszystko doszło do skutku to wypadało by zmienić UOBiA i wprowadzić Obywatelską Kartę Broni tak żeby każdy zainteresowany oczywiście praworządny obywatel mógł mieć do obrony rodziny przysłowiową pompkę.

 • Beli

  Wiadomo kiedy zmiana wchodzi w życie?

 • kolekcjoner1911

  W odpowiedzi na działania Ministerstwa Sprawiedliwości jakiś bubek z PO pyszczył się w TVP że stanie się tragedia bo konsekwencją tych zmian będzie zwiększone prawo do posiadania broni. POpaprańcy i Nowoczesne tłuki widać nie mogą przeboleć, że w końcu uczciwy człowiek będzie miał święte prawo do obrony

 • Grajec1
  • Kostek Skoczy

   Uważaj na mizie bo to jest GW.

   • Grajec1

    Ok.

 • Radek Frydrych

  Wreszcie dobra zmiana 👏

 • Marcin Kaczmarczyk

  Zanim oni coś zrobia, cokolwiek ,to w Polsce albo będzie już panował islam i kalifat albo bedziemy mówic po rusku.

  • Mozets

   Mój kolega stwierdził, że z zasadniczych powodów nie kupi broni palnej, i że używał będzie tylko broni białej – bo jest rasistą.

   • TakieTamLicho

    Dopiero kupi ? Pfff… Maczeta jak dobrze poszukać w większym markecie “budowlanym” czy “ogrodowym” albo sklepie ogrodniczym powinna być.
    A Maczeta zabija i to nie tylko na filmach – w rękach kiboli też 😉

    • Krzysztof Jabłoński

     Nie wiem jak było w oryginale wypowiedzi, ale stoi tak: ‘nie kupi’, bo nie ma, i nie ma zamiaru; ‘używał będzie’, bo ma, więc już kupować nie musi.

    • Kostek Skoczy

     Też mam szablę wz.34 :). Świetny kawał stali :).
     Z tym, że na większy dystans strzelba by się przydała do obrony miru domowego.

 • Minuteman

  Wszystko bardzo pięknie. Ciekawe tylko kiedy wprowadzą w życie te ładne hasła.

  Wystarczą im na to dwie kadencje? Czy może raczej trzy lub cztery?

  Przypuszczam, że zrobią to równie szybko i skutecznie jak od dawna obiecywane poszerzenie prawa do broni czy modernizacja armii.

 • Mozets

  To nieprawda, że do włamywaczy, zbrodniarzy, zabójców, przestępców należy strzelać.
  Wystarczy im pogrozić PALCEM.
  KŁADĄC GO NA CYNGLU.

 • Minuteman
  • Mozets

   Richard Bandler- twórca tzw. “terapii Colta” twierdzi, że każdego człowieka można zmienić za pomocą rurki o kalibrze 0,45 cala.

   • Krzysztof Jabłoński

    Haha! Można go zmienić nie do poznania.

 • TakieTamLicho

  Dobra dobra,będzie ustawa to będzie można skomentować czy dobry krok czy nie.
  Jaki by Jaki nie był – sejm to nie kościół by obowiązywało “błogosławieni którzy nie widzieli a uwierzyli” – i samych obietnic brać na wiarę nie można.Po owocach ich poznamy.

 • Maryjan Maryjanowicz

  Właśnie ze względu na m. in. takiego ministra jak Patryk Jaki PIS ma moje warunkowe poparcie. Są w tej partii ludzie, którym zależy na dobru wspólnym. Może nie jest ich zbyt wielu, ale są. Natomiast w PONowoczesnej jest 100% łajdaków!

  • Mozets

   Panowie i nie zapominajcie. Jeśli już groźny włamywacz, zabójca, morderca wedrze się do waszego domu – zachowajcie spokój i opanowanie. Nie zapominajcie o 3 strzałach ostrzegawczych w plecy napastnika.
   Lepiej jak nie będzie miał okazji ze swym adwokatem do wciskania Wam swojej wersji przebiegu zdarzeń. Żeby nie zarzucono wam obrony niewspółmiernej do zagrożenia ( 120 kg napastnik z szyją o średnicy głowy i z kijem baseballowym) dobrze jest mieć jakąś lewą broń ze zdartymi numerami starannie oczyszczoną z Waszych odcisków palców . Oddać z niej parę strzałów w kierunku Państwa pozycji z momentu ataku i włożyć tę broń w rękę martwego włamywacza. Można jak macie silne nerwy “opatrzyć” magazynek tej broni również w odciski denata.
   Oczywiście wszystkie te operacje należy czynić jak bokser – czyli w rękawiczkach… Jasne ,że w tym wypadku denat nie może mieć otworów wlotowych w plecach – bo cała nasza przemyślna akcja zostanie rozszyfrowana i pójdziemy do pierdla. Za oszukiwanie sądu i łorganów ścigania.

 • Kuba

  Czy tak to będzie wyglądać, jak zostało opisane w poniższym artykule?
  http://www.rp.pl/artykul/559492-Przekroczenia-obrony-koniecznej–pozorna-zmiana.html#ap-4
  Nie
  podlega karze, ale nadal popełnia przestępstwo? Ze wszystkimi tego
  konsekwencjami (wpis w KRK, utrata pozwolenia na broń itp.)?

  • Walther79

   Miejmy nadzieję że “mądrzy ludzie ” dojdą do tego i zmienia co trzeba.I co z tym idzie wraz z tą nową ustawa będzie można posiadać broń.Bo inaczej i tak “Kowalski” beknie za jej posiadanie.Ale zawsze zostaje nam nóż lub siekiera o ile ja mamy bo bandzior pozwolenia na bron nie potrzebuje i nie zastanowi się czy strzelić czy nie…

 • Pingback: Stanisław Tyszka: "wraz z przepisami o obronie koniecznej, powinniśmy ułatwić dostęp do broni" | Andrzej Turczyn()

 • Apolinary Koniecpolski

  Za cos takiego oddam glos na PiS

 • Chris Polan

  Co z tego, że możemy się bronić przed agresją, kiedy nie mamy najmniejszych narzędzi do tego. Nawet “hukowy” czy “alarmowy ” pistolet wymaga pozwolenia a cena za którą trzeba zapłacić za owe “pozwolenie” to niekiedy ponad 10.. 20 razy jest większa od ceny pistoletu. Przestraszyć potencjalnego napastnika nie ma nawet czym. Nie wspomnę tu o odpieraniu ataków tak jak wyobraża sobie pan Jaki. Dla tzw zwykłego obywatela pozostają jedynie widły, grabie, czy młotek – bo takie to “narzędzia” wolno w domu mieć bez kwitów. Celowo nie napisałem tu o nożach gdyż tam z kolei decyduje tez długość ostrza. Panie ministrze, po prostu to co mówi Pan to zmydlanie mydła.

 • Chris Polan

  Pytanie jest proste , jasne i krótkie.
  KIEDY BĘDZIE MOŻNA SIĘ BRONIĆ PISTOLETEM CZY INNĄ BRONIĄ ALARMOWĄ, HUKOWĄ, CHOĆBY PO TO BY ZAALARMOWAĆ OTOCZENIE??????

 • Pingback: Projekt zmiany obrony koniecznej został ogłoszony, ale tak naprawdę to go nie ma... | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Projekt nowelizacji KK w zakresie obrony koniecznej już wkrótce będzie prawem, ale nie myślcie, że to prawo będzie jak w Ameryce | Andrzej Turczyn()