Modułowe strzelnice taktyczne z Gdyni

Gdyńska firma Klimawent s.a. na targach Europoltech zaprezentowała koncepcję strzelnic modułowych. Wprawdzie nie na targach, ale udało mi się porozmawiać ze współautorem pomysłu strzelnic modułowych i mam wrażenie, że pomysł wygląda niezwykle obiecująco i ciekawie. W Polsce jednoznacznie obserwujemy wzrost zainteresowania bronią. Za tym zjawiskiem nie nadąża jednak niezbędna infrastruktura techniczna. Posiadaczy broni przybywa, w konsekwencji strzelnice trzeszczą w szwach. Niestety nadgorliwość urzędnicza, jaką dało się dostrzec w odpowiedzi MSWiA na interpelację poselską w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic, nie sprzyja rozwojowi infrastruktury niezbędnej do strzelania. W jednym zdaniu mamy w Polsce za mało strzelnic.

Próbą odpowiedzi na deficyt strzelnic, jest komercyjna propozycja firmy Klimawent s.a. i dobrze. Moim skromnym zdaniem dobre rozwiązania i porządne wykonanie jest domeną inicjatywy prywatnej. Jak ustaliłem strzelnica pokazowa jest już w trakcie budowy. Ostatecznie będzie zakończona do końca maja br. Przy siedzibie firmy w Gdyni będzie można już za kilka tygodni zobaczyć i dotknąć funkcjonującą 25 metrową strzelnicę, z czterema stanowiskami strzeleckimi. Ze szczegółami technicznymi, bardzo obszernym opisem technicznym można zapoznać się na stronie mostrange.pl, ja przedstawię nieco inne, praktycznie pozytywne, aspekty tego pomysłu.

Pierwsza sprawa, która wzbudziła moje zainteresowanie to wielkość strzelnicy. Możliwe będą konfiguracje od długości osi strzeleckich 25 metrów aż do 100 metrów, przy szerokości od 5 aż do 10 metrowej szerokości strzelnicy (długości linii otwarcia ognia). Zewnętrzny wymiar strzelnicy od 40 do 115 metrów długości i od 6,8 do 12,6 metra szerokości. Ta wielkość jest istotna zważywszy, że strzelnica będzie zbudowana w formie balistycznej klatki. Producent deklaruje możliwość prowadzenia strzelania w zakresie 180 stopni. W trakcie rozmowy ze współautorem pomysłu ustaliłem, że także strzał w kierunku linii otwarcia ognia będzie bezpieczny w tym znaczeniu, że pocisk nie ma prawa opuścić strzelnicy. W konsekwencji tego konstrukcyjnego rozwiązania mamy do czynienia ze strzelnicą z ruchomą linią otwarcia ognia, możliwą do wykorzystania dla strzelań dynamicznych. To moim zdaniem zasadnicza różnica wobec strzelnicy modułowej oferowanej np. przez ZMT. Promowana przez ZMT strzelnica to obiekt wyłącznie do strzelań statycznych, w istocie z jednym stanowiskiem strzeleckim.

Kolejna rzecz to modułowy charakter strzelnicy, który bardzo ładnie pokazany jest na poniższym filmie:

Ta modułowość ma moim zdaniem znaczenie dwojakie. Strzelnica przez ową modułowość może być obiektem, który nie jest na trwale z gruntem związanym. To sprawiało będzie brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Producent jednak, rozumiejąc problemy urzędnicze niszczące nasz kraj, będzie oferował strzelnicę wraz z pełną dokumentacją konieczną do uzyskania pozwolenia na budowę. Po wtóre modułowy strzelnicy sprawia, że cena strzelnicy 100 metrowej nie będzie cztery razy większa niż strzelnicy 25 metrowej. Moduły podstawowe (moduł wentylacyjny, kulochwytowy, komunikacyjny, stanowiskowy i logistyczny) dla strzelnicy każdego rozmiaru będą stanowiły zasadniczy koszt budowy. Długość strzelnicy będzie zależna wyłącznie od ilości zastosowanych modułów strzeleckich.

Na strzelnicy można używać naprawdę szerokiej gamy broni. Producent deklaruje, że kulochwyty wytrzymają strzały z amunicji 9 mm, ale i 5,56 mm czy 7,62 mm, tj. zasilającej karabinki na mazia AK. Kulochwyty są granulowane lub blokowe, ściany boczne również są kulochwytami. Kulochwyt są technologicznie pochodzenia amerykańskiego, chociaż produkowane w całości Polsce. Kulochwyt granulowany pozwala na wykonanie do 125 tys. strzałów na jednej linii strzeleckiej, co oznacza 1 mln strzałów na strzelnicy MoST-8 oraz 0,5 mln strzałów na strzelnicy MoST-4. Po oczyszczeniu kulochwyt granulowany nadaje się do ponownego użycia. Prowadzone są testy balistyczne w celu zapewnienia możliwości strzelania z użyciem amunicji 7,62x54R – czyli naprawdę potężnej amunicji do karabinów Mosin czy karabinków maszynowych PK.

Świerze powietrze, to kolejna istotna praktycznie sprawa. Tlenki metali ciężkich są bezwonne, a najbardziej trujące. Na strzelnicy krytej nie to najbardziej truje co śmierci (spaliny gazów prochowych), a to czego nie czuć i nie widać. Wiem z własnego podwórka, że wentylacja na strzelnicach krytych jest bądź bagatelizowana, bądź trudna do utrzymania. W przypadku tej strzelnicy szczególnie jest to dotkliwe. Producent, który przez dwadzieścia pięć już lat pracuje się na tynku wentylacji i klimatyzacji, zapewnia najnowocześniejsze urządzenia filtrujące powietrze, wychwytujące 99,95% cząsteczek o wielości 0,3 μm. Filtry oczyszczają zarówno powietrze wewnątrz strzelnicy podczas strzelań, jak i to usuwane na zewnątrz.

Cena nie jest jeszcze definitywnie określona. Dopiero po wybudowaniu strzelnicy poglądowej na koniec maja 2017 roku, producent deklaruje precyzje określenie kosztów. Ze wstępnych szacunków wynika, że budowa strzelnicy w wersji najmniejszej, czyli 25 metrowe cztery osie strzeleckie, kosztowała będzie 3 miliony złotych brutto. Być może sprzedaż będzie oferowana w formule leasingu.

Koszt utrzymania strzelnicy to głównie energia elektryczna, a to z uwagi na zaawansowaną technologię budowy kulochwytów strzelnicy i urządzeń filtrujących powietrze.

Dostrzegalny przeze mnie mankament, to magazyn broni dla potrzeb stosowania przepisów ustawy o broni i amunicji. Ta strzelnica nie jest budynkiem murowanym, nie ma ścian murowanych. Zgodnie z przepisem rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, magazyn broni stanowić ma oddzielne pomieszczenie w budynku o konstrukcji niepalnej, wydzielone ścianami murowanymi (…) Przy tej okazji warto wyartykułować krytykę absurdalnego przepisu, który wymaga aby magazyn broni miał ściany murowane. To jakaś średniowieczna regulacja i myśl techniczna, nie uwzględniająca tego co technologicznie nowoczesne lub pokazująca jak nieumiejętnie pisze się w Polsce przepisy. Jest moim zdaniem zupełnie oczywiste, że o wiele bardziej odporne na włamanie, przebicie ścian czy co tam jeszcze mogą wymyślić włamywacze, może okazać się stal czy jakieś inne substancje, niż ściana murowana z cegieł czy pustaków.

Więcej informacji na stronie mostrange.pl

 • 3 miliony złotych? Czy to nie pomyłka?

  • Starypryk

   Armia jest głównym

   • Andrzej Turczyn

    W opisie na stronie jest o dźwiękoszczelności, ja nie pisałem o wszystkim

  • Andrzej Turczyn

   Nie. Technologiczne zaawansowanie tej strzelnicy sprawia, wysoki koszt postawienia i niskie koszty eksploatacji.

   • A mi się wydaje, że te mega koszty są rozbuchane przez setki bezsensownych przepisów, norm, atestów, patentów itp, itd. Rzeczywiste koszty na 100% bezpiecznej i wyciszonej tego typu strzelnicy są (byłyby) w całkowicie innym przedziale.

    • Starypryk

     No, normy nie są złe ,raczej chęć szybkiego zwrotu i jeszcze szybszego zysku gra tu rolę i nadzieja że zainteresuje się tym armia .

    • norfonde

     Jeden z kolegów na grupie BP ma cennik i sam wykładał kulochwyt główny gumowymi bloczkami absorbującymi pociski. Cena 1m2 to troszeczkę ponad średnią krajową 😉 Odpowie i wyśle mi to pokaże tu ten cennik.

   • Starypryk

    Co to znaczy “zaawansowana technologicznie strzelnica” to znaczy inaczej ,jak można racjonalnie uzasadnić cenę tego ustrojstwa ?

    • Andrzej Turczyn

     Kulochwyt 180 stopni, wentylacja – ogrzewanie, tarczociągi…

     • Starypryk

      Z całym szacunkiem, ale chyba nasze autostrady były jednak tańsze:-D
      Nic tylko czekać na konkurencję ,z mniejszym apetytem na zysk .

 • Mateusz Hamerski

  Pomysl super… niestety cena powala… zakladajac czysty zyska na poziomie 10tys. Miesiecznie koszt postawienia zwroci sie za 25lat. A 10k zysku to calkiem sporo zwazajac ze cena 3mln to cena za dosc podstawowa konfiguracje. No moze jak wiecej konkurencji w temacie bedzie to i ceny spadna…

 • Jarek Lew

  Te “murowane ściany” to nie jest wyjatek w budowlance, wiele rzeczy pamieta doskonale PRL… chyba nigdy nie zapomne jak znajomy zakladal piec 15 lat temu z zamknieta komora spalania… ale Panie, komin musi byc na dachu, wlasciwie 2 kominy, to ze w instrukcji jest metrowy wyprowadzony w bok to jakis blad…

  O mostach kompozytowych slyszalem 20 lat temu, a dalej sie betonuje wszystko bo jest znane i najtansze…

  Z gazobetonu tez mozna murowac, a do tego jak sie wezmie odpowiednio chudego pustaka to przez sciany mozna przechodzic jak w amerykanskim filmie:)