“Przechodniu powiedz Polsce żeśmy polegli wierni w Jej służbie”

Dzisiaj 12 maja 2017 roku. Czterdzieści siedem lat temu, 12 maja 1970 roku w Londynie zmarł Generał Broni Władysław Anders. W nocy z 11 na 12 maja 1944 roku – 73 lata temu – rozpoczął się pierwszy szturm w zwycięskiej bitwie o twierdzę Monte Cassino. Generał Władysław Anders pochowany jest na polskim cmentarzu wojskowym u stóp klasztoru Monte Cassino, ze swoimi żołnierzami. Władysław Anders był żołnierzem całe niemal życie. Od 1913 roku, gdy w wieku 21 lat wstąpił do armii carskiej, aż do kresu swego życia. Był polskim żołnierzem, chociaż tzw. rząd sowieckich sługusów zwany Tymczasowym Rządem Jedności Narodowej podjął uchwałę o pozbawieniu Władysława Andersa 26 września 1946 roku obywatelstwa. Ówczesna polskojęzyczna prasa piała o tym na pierwszych stronach, poniżej fragment z gazety lubelskiej.

O bitwach Generała, o jego życiu poczytacie w internecie. Na dzisiaj przygotowałem, zgodnie z zapowiedzą, poniżej kilka przemówień pana Generała. Mnie one poruszają, stąd moja chęć aby poznali jego słowa także inni.

Download (PDF, 1.21MB)

Download (PDF, 3.11MB)

Download (PDF, 478KB)

Przemówienia z książki

 • Nasi bohaterowie się w grobach przewracają, jeżeli widzą to co się dzisiaj dzieje w podległej Polsce!!!

 • TakieTamLicho

  Z całym szacunkiem,ale to nie generał Anders był bohaterem ale zwykli żołnierze,których ci komuniści często też prześladowali.
  Nie wiem,czy to robienie z niego bohatera czasem nie ma związku z córką Andersa i obecną senator PiSu,ale fakt jest faktem – tego człowieka gloryfikować nie należy,ten człowiek pozwolił bandytom z UPA ujść przed karą za ich zbrodnie.

  • Andrzej Turczyn

   Nie ma co piszę związku z PiS i córką Andersa. Pisze co mysle

  • Krys53

   ten Człowiek (gen. Anders) wyprowadził z sowietów dziesiątki tysięcy żołnierzy, kobiet i dzieci, w Palestynie pozwolił żydowskim żołnierzom odejść z armii, był bohaterem i jego żołnierze też…
   a co do PiS to jest szansa że oni w przeciwieństwie do PO/PSL/SLD/N może jednak nie spieprzą nowelizacji UoBiA ze względu na nową dyrektywę UE, tamci w trymiga by ją implementowali w wersji hard bieńkowska…
   podmiotowość społeczeństwa tworzy się oddolnie i jakoś przez 27 lat nikt na poważnie nie był tym zainteresowany, no może dziś K’15 ale ile oni mają %?