Petycje dotarły do MSWiA, aktywność społeczna jest konieczna

Dwunastego kwietnia 2017 roku złożyłem petycję do MSWiA sprawie zaskarżenia dyrektywy o broni. Zachęcałem także innych do złożenia petycji. Upłynął jakiś czas, pomimo jednoznacznego brzmienia przepisu art 8 ustawy o petycjach, nakazującego zamieszczenie petycji na stronie internetowej niezwłocznie, petycja nie pojawiła się na stronie MSWiA. Pojawiły się petycji z kolejnych dni, a tej dotyczącej dyrektywy ani śladu. Zastanowiło mnie to i zapytałem MSWiA o to czy petycja wpłynęła. Pozwalają na takie pytania przepisy o informacji publicznej. Odpowiedź nadeszła 10 maja 2017 r. Okazało się, że w okresie od 12 kwietnia 2017 r. do 9 maja 2017 r. wpłynęły 233 petycje. Oto odpowiedź z ministerstwa:

Szczerze pisząc myślałem, że większe będzie zainteresowanie. Informacje o możliwości złożenia petycji rozesłałem gdzie tylko mogłem. Aktywność społeczna i korzystanie z prawa do domagania się określonych działań przez urzędników to w pewnym sensie społeczna powinność każdego, komu dobro Rzeczpospolitej leży na sercu. Składanie petycji to nie tylko mój interes, albo gdy ktoś to robi, nie robi tego dla mnie. Pomyślałem, że warto podjąć tą inicjatywę w interesie nas wszystkich, tj. około 150 000 posiadaczy broni palnej, a tak naprawdę w interesie wszystkich Polaków. Podjąłem i jeszcze ponad dwie setki społeczników. Moim zdaniem to mało, zdecydowanie za mało aby osiągać spektakularne sukcesy. Jest takie staropolskie przysłowie, jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. Nie ma aktywności społecznej, politycy i urzędnicy robią z nami co im się podoba.

Zachęcam wciąż i nieustannie do składania petycji. Przepis pozwala, trzeb z przepisu korzystać.

Dziękuję za uwagę.

Uzupełnienie z dnia 16.05.2017 r.

W dniu dzisiejszym petycje zostały opublikowane jako petycje wielokrotne na stronie biuletynu informacji publicznej. Na stronie ważna informacja, MSWiA ogłasza, że na dalsze petycje w tej sprawie będzie oczekiwało do dnia 10 lipca 2017 r.

Publikacja petycji nastąpiła po moim wpisie i po zadaniu pytania w trybie informacji publicznej. Pytałem o przyczynę niezamieszczenia petycji, chociaż przepis każe i pytałem kiedy petycje zostaną zamieszczone.

 • Albert

  Jak ja wysyłalem to bylem pewny po wszystkich komentarzach i rozgłosie na facebooku że będzie tych petycji bardzo dużo. A tu jak zwykle bierne polaczki nic nie robią, a pozniej lament że rzad wprowwdza durne przepisy. No bo jak nikt nie krzyczy to po co oni mają się ścierac i ciężej pracowac nad czymś czego i tak nikt nie zobaczy…

 • Łukasz Kmieć

  Cóż, prawda jest taka że mało kogo ta sprawa interesuje… ze swoich środowisk wiem że myśliwych w ogóle nie obchodzi ta dyrektywa i to co się tam dzieje… mimo iż zmiany w bardzo małym o ile jakikolwiek sposób wpływają na myśliwych, PZŁ i tak już postawił wewnętrznie wymagania zaostrzające sprawy związane z Bronią Palną (więc raczej jest bardziej poparcie tego pomysłu niż jego negacja), a towarzystwa sportowe i kolekcjonerskie… widać wierzą że będzie dobrze… albo w ogóle nie wierzą że mogą cokolwiek zrobić w tej sprawie, stąd też niespełna 250 petycji…

  • Koleżka Śniegowy

   Podejrzewam, że powodem jest też w dużej mierze brak wiary w to, że taka petycja cokolwiek zmieni.

 • Krzysztof Jabłoński

  MSWIA mówi o “jednobrziących petycjach”. Ciekawe, czy to coś innego, niż “petycje z identycznym postulatem”. Niestety dotychczasowa postawa tego resortu nakazuje mi sądzić, że jednak trochę “szyją”, żeby umniejszyć sprawie i nie dać jej rozgłosu. Jakby wpłynęło 100000 jednakowych petycji, to by był “atak spamerów”, ale jak są różne, to “jednobrziących wpłynęło tylko 250”.

 • Maciek Mazan

  No, mojej petycji na pewno nie da się podciągnąć pod określenie “jednobrzmiąca”. Nie otrzymali, albo nie ujęli jej w statystyce.

 • max-bit

  I myślicie że coś to da ?
  E…
  A dam taki przykład.
  Słynna pewna sprawa związana z pewną dziewczyną Egiptem i dość nie jasnymi sprawami.
  Internet aż wyje co tam mogło być … i co i nic wszyscy tak samo szukają jak w AmberG.
  Wszyscy wiedzą jak było ale wszyscy szukają … szukają powietrza.
  Żyjemy w takim kraju jakim żyjemy, ma to swoje zaszłości i nic się nie zmienia i nic się nie zmieni. To dość przykra konkluzja jaka wynika….
  Jak to mówią sorry taki mamy klimat.
  Ale nie neguję samego pisania. Co najwyżej mają gotowa listę proskrypcyjną 🙂 (jeśli na takiej liście jeszcze kogoś nie mają)
  Dla adwersarzy, kto to jest pesymista 🙂 dobrze poinformowany optymista …

 • Koala Moala

  Właśnie wysłałem petycję. Na fb nie siedzę prawie wcale, tego bloga przeglądam (przynajmniej wpisy dot. broni palnej), ale jakoś musiałem przeoczyć.

  Jak ktoś jeszcze nie wysłał to niech wysyła.

 • Capribestyja

  Poszło

 • A czy nie należałoby dodać w petycji w kilku zdaniach o co chodzi?
  Tam jest tylko “żądanie zaskarżenia… dyrektywy”. A może podać w streszczeniu czym jest dla nas ta dyrektywa. Czy minister w ogóle zna temat tej dyrektywy???!!!

 • Pingback: Dyrektywa zmierzająca do rozbrojenia Europejczyków została urzędowo opublikowana | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Skarga Republiki Czeskiej na nowe prawo UE dotyczące broni jest już gotowa | Andrzej Turczyn()