Lubuska policja przekazała historyczną broń do muzeów

Ponad 40 egzemplarzy historycznej broni palnej przekazała lubuska policja do muzeów. Broń ta była wcześniej zabezpieczona podczas postępowań karnych. Do placówek muzealnych trafiła po zakończonych sprawach. Pistolety i karabiny trafią do Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą oraz Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze/Drzonowie. Do muzeów trafiły pistolety: Walther P38, Luger 1908, Pistolet TT, Browning, VIS, Mauser, Bernardelli i Makarow, karabiny: Mauser, Mosin, SWT-40 Tokariew, karabin czarno prochowy oraz dubeltówka. Decyzję o przekazaniu broni do muzeów podjęła policyjna komisja dokonująca przeklasyfikowania i wybrakowania uzbrojenia, powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. Komisja zadecydowała, iż zabezpieczona przez policjantów broń w postępowaniach przygotowawczych ma wartość historyczną, więc odpowiednim miejscem do jej przechowywania będzie gablota w muzeum.

(źródło lubuska.policja.gov.pl)


Dobra inicjatywa. Wyznaję zasadę, że niszczenie starej broni to zbrodnia na historii. Tak powinny postępować dokładnie wszystkie jednostki policji w Polsce. Po co niszczyć, przecież zniszczenie kosztuje. Zdecydowanie lepiej przekazać broń do jednostek muzealnych. Póki co muzea jeszcze mogą bez przeszkód broń palną zbierać. Piszę póki co, bo europejska dyrektywa będzie nakładała obowiązek ustanowienie w prawie krajowym systemu wydawania pozwoleń na broń dla jednostek muzealnych. Dotychczas spod działania dyrektywy wyłączone były muzea i kolekcjonerzy, ale 13 czerwca 2017 roku to się kończy.

 • Koleżka Śniegowy

  Pozytywna wiadomość ale jak pomyślę ile zniszczono do tej pory…

 • radekgo

  a w muzeum przewierca zamek i zepsuja do reszty zgodnie z obowiazujaca praktyką.

  • Krzysztof Jabłoński

   Dobrze byłoby zapytać co Muzeum Twierdzy planuje z otrzymaną bronią zrobić. Jeśli faktycznie planują pozbawić ją cech użytkowych, to może warto byłoby poinformować ich, że:
   1. nigdzie nie ma takiego formalnego wymogu
   2. niszczenie zabytków jest przestępstwem z Art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

   • norfonde

    … jak mają spawarką potraktować to ja mogę odkupić. Mosina szukam, a i VIS się przydał.

 • Pingback: Przemyśl. Wystawa broni z I i II wojny światowej przekazanej przez policję | Andrzej Turczyn()