Szeryf Wayne Ivey z Florydy (USA): “Nadszedł czas aby zwykli ludzie byli przygotowani do obrony”

USA, Hrabstwo Brevard, Floryda – Biuro szeryfa opublikowało ważny przekaz używając mediów społecznościowych, w którym wezwało obywateli do uzbrojenia się w celu samoobrony. Wayne Ivey, szeryf w hrabstwie Brevard, dwa dni po strzelaninie w pobliżu Orlando, która kosztowała życie pięciu osób opublikował na Facebooku swoje nagranie. Szeryf Ivey powiedział:

“Nadszedł czas aby zwykli ludzie byli przygotowani do obrony na pierwszej linii, nie tylko obrony siebie, ale i swoich rodzin, gdy taki atak się zdarzy.”

Powiedział również:

“To jest wojna, i lepiej żebyście byli przygotowani na to co może zdarzyć się wam, waszym rodzinom i każdemu z waszego otoczenia, podczas takiego ataku.”

Podkreślił, że atakujący liczą na to, że ludzie będą uciekać, kryć się i czekać na pomoc zamiast odpowiedzieć kontratakiem. Szeryf argumentował:

“To czego się nie spodziewają, to możliwość zbrojnej odpowiedzi, zmuszenia ich do przyjęcia pozycji obronnej, aby sami musieli walczyć o swoje życie.”

Szeryf powiedział też, że nie ma wątpliwości, że gdy tylko ktoś telefonicznie wezwie pomocy, odpowiednie służby będą w drodze, “jednakże do czasu ich przybycia, tylko od ciebie i tych, którzy będą z tobą, będzie zależało czy zneutralizujecie lub wyeliminujecie wspólnie zagrożenie.

Ivey zachęcał ludzi do podjęcia szkoleń z samoobrony i wezwał tych, którzy mają pozwolenie na noszenie broni w ukryciu, aby nosili ją zawsze ze sobą. Powiedział:

“Jakiekolwiek jest wasze zdanie o posiadaniu broni, nie możecie mieć wątpliwości, że złego człowieka z bronią lub nożem, może zatrzymać tylko uzbrojony i dobrze przygotowany obywatel lub policjant”.

(źródło foxnews.com opracowanie i tłumaczenie Tomasz Trocki i Paweł Machała)


 

Fajnie byłoby mieć takich szeryfów w Polsce! Mam nadzieję, że Polska będzie się jednak zmieniała na lepsze. Pozytywna opinia o projekcie ustawy o broni i amunicji, jaka została wyrażona przez Komisję Ustawodawczą, daje światełko nadziej. Trzeba Polakom pokazywać, że w obliczu zagrożeń komunikat: uciekaj, kryj się, wzywaj pomocy – nie jest dobrym komunikatem. Zdecydowanie lepszym komunikatem jest to co powiedział szeryf Wayne Ivey. Tego komunikatu z uwagą wysłuchajcie, a następnie zastosujcie się do dobrych rad tego szeryfa.

Zarazem nie pozwólmy aby w Polsce w przestrzeni medialnej pojawiały się tylko dobre rady tchórzliwych doradców. Polacy byli zawsze narodem dumnym i odważnym, a nasze zadanie polega na odbudowaniu tych cech w Polakach.

Wesprzyj projekt utworzenia portalu o broni i wolności – Fundacja Trybun.org.pl – prawda musi się rozprzestrzeniać.

 

 

 • quba_83

  Z utęsknieniem czekam na artykuł o podobnej treści i przekazie tylko np. z nagłówkiem: Komendant wojewódzki policji województwa podkarpackiego: “Nadszedł czas aby zwykli ludzie byli przygotowani do obrony”

  • max-bit

   Tak i jeszcze aby wszyscy byli szczęśliwi ładni i bogaci no i zdrowi 🙂
   e ..e…

   • quba_83

    To czy ktoś jest szczęśliwy, ładny (na swój sposób każdy jest ładny :P), bogaty i zdrowy w dużej mierze zależy od niego samego.
    Urzędnicy publiczni nie muszą nikogo zachęcać do osiągania szczęścia czy bogactwa.
    Natomiast kwestia posiadania broni w naszym nieszczęsnym kraju niestety nie zależy tylko od chęci potencjalnego strzelca, jest obwarowana taką ilością przepisów i utrudnień właśnie urzędniczych, nie mówiąc o niemałych kosztach, że na prawdę czekam, aż zmieni się retoryka rządzących w tym temacie – polityków, ważnych urzędników publicznych jak również funkcjonariuszy mundurowych różnych formacji i tak jak w USA czy nawet w Czechach, to urzędnicy publiczni będą promować posiadanie broni przez obywateli.
    Rozumiem, że Ty max-bit, z góry zakładasz, że to nierealne?

 • max-bit

  W USA a co im tam giwer brakuje ?
  Czasem mi sie zdaje że lobby zbrojeniowe tam to by sprzedawało guny z info że nadają się do kopania grządek w ogródku.

  • Koleżka Śniegowy

   Można kupić naboje, które zamiast śrutu mają nasiona traw – do szybkiego przygotowania trawnika 🙂

 • Pawel W

  Tłumaczenie filmu idzie powoli. Myślę, że jutro tekst będzie nadawał się do sprawdzenia. Nie mam na to za dużo czasu i nie spodziewałem się, że tak trudno jest dobrać słowa, pomimo rozumienia tekstu w oryginale. Wielkie chapeau bas dla tłumaczy – szczególnie tych symultanicznych!