Prezydent o tworzeniu nowej konstytucji: “będę dyskutował z reprezentatywnymi grupami społecznymi, ze stowarzyszeniami”

(PAP) Wierzę, że nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej – mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Ostrzeszowa (woj. wielkopolskie).

Prezydent podkreślił, że po 20 latach, kiedy, w jego przekonaniu, “okres przejściowy po czasach zniewolenia, po czasach komuny kończy się, czas na nową konstytucję”. Dlatego – dodał – chce, aby zostało przeprowadzone w przyszłym roku, na stulecie niepodległości referendum ws. nowej konstytucji.

Duda zaznaczył, że chciałby, aby konstytucja była konstytucją obywatelską, o której Polacy będą mogli powiedzieć, że “jest ich”. “To oznacza, że to obywatele muszą wyznaczyć jej kierunki” – stwierdził.

“Chciałbym, abyście jako Wielkopolanie mi w tym pomogli, żebyście wzięli udział w tej wielkiej narodowej debacie, w której ja będę dyskutował z reprezentatywnymi grupami społecznymi, ze stowarzyszeniami, ze związkami zawodowymi, z tymi, którzy będą chcieli tę debatę konstytucyjną podjąć” – mówił.

Podkreślił, że wierzy, iż “nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej”. “Niepoległej, suwerennej, która jest jednym z największych państw europejskich i która zasługuje na to, aby mieć swoje silne i trwałe miejsce w Europie i zasługuje na to by być krajem zamożnym” – powiedział prezydent.

(PAP)


Przyznaję, że miałem już mieć napisany statut związku stowarzyszeń, o którym pisałem we wpisie Stwórzmy związek stowarzyszeń w celu forsowania prawa do broni w przyszłej polskiej konstytucji. Niestety zaabsorbowałem się sprawą uruchamiania dostępu do serwisu PAP, w tzw. międzyczasie wyskoczyła sprawa Komisji Ustawodawczej opiniującej projekt ustawy o broni i amunicji. Statutu napiszę w najbliższym czasie. Obiecuję sobie i Wam!

Wydaje mi się to tym bardziej paląca sprawa, że Prezydent Andrzej Duda zdaje się nie słabnąć w pomyśle referendum i jak czytam powyższą wiadomość, coraz bardziej rozumiem o co w tym referendum ma chodzić. Nie wiem na ile można wierzyć politykowi, ale w Ostrzeszowie Prezydent zadeklarował, że w sprawie nowej konstytucji będzie słuchał głosu społecznego, głosu stowarzyszeń.

Skoro tak, pomyślałem, to biorę się za pisanie statutu i jak najszybszej rejestracji, a na kongres założycielski napiszę zaproszenie do kancelarii prezydenckiej. Dlaczego nie, przecież my jesteśmy Polacy i już dzisiaj deklarujemy zainteresowanie debatą o tym co chcemy umieścić w przyszłej konstytucji.

Czytelników mojego bloga proszę o jedną sprawę. Mówcie o planie założenia związku stowarzyszeń w swoich stowarzyszeniach. Ważne jest aby ten związek cieszył się popularnością. Związek Stowarzyszeń “Prawo do broni”, taką roboczo nazwą się posługuję. Własnie taka nazwa coraz bardziej mi się podoba.

Pamiętajcie, że bez oddziaływania na świadomość Polaków, nie powiedzie się nasze działanie. W tym celu stworzyłem Fundację, do której wsparcia zachęcam.

 • Maciek Mazan

  A ja mam takie marzenie, aby tym razem Polacy nie dali sobie ukraść chwili, oddając pisanie konstytucji “ekspertom”, zwłaszcza tym z zagranicznym finansowaniem. Oni już mieli swoją szansę.
  Jeśli amerykańska konstytucja jest taka dobra, to po co wyważać otwarte drzwi? Chyba lepiej wziąć z niej to, co najlepsze, niż szykować jakiś ersatz, rozpisany na tysiąc stron.

  Po drugie – jeśli konstytucję będzie pisać obecna władza, to w każdym z paragrafów będzie strach przed utratą stołków, wpływów i szmalu. A wtedy możemy zapomnieć nie tylko o prawie do broni, ale rownież o poszanowaniu prawa własności i wolności wypowiedzi.

  No i na koniec – moim zdaniem Duda nie jest politykiem samodzielnym. Obietnic z kampanii nie dotrzymał, pytania o nie zbywa. Dostał za to od mocodawców nowe zadanie do realizacji. Niedługo być może okaże się, że do owej debaty o konstytucji dopuszczone zostaną jedynie niektóre grupy. I “przypadkiem” żadna z nich nie będzie reprezentować naszych postulatów.

  Obym się mylił.

  • Bartosz Skowroński

   dodając czarny scenariusz to zmienią ordynację wyborczą na mieszaną tam gdzie mają większość to dadzą jednomandatowe a tam gdzie mogli by przegrać to po staremu aby zgarnąć swoje 35% w efekcie będą mieli 75% w sejmie i konstytucja przestanie istnieć (to co im nie pasuje go zmienią i już jest konstytucyjne).
   Nawet jakby zapisali że nie istnieje przekroczenie obrony koniecznej i powszechny dostęp do broni (z wyłączeniem przestępców i psychopatów) to bym był na NIE dla nowej konstytucji, bo po następnych wyborach naszej obrony i broni by w konstytucji nie było.

 • Starypryk

  Czyli bedą te prawa ,na które naród się zgodzi, a nie te które w sposób naturalny człowiekowi się należą np prawo do broni i obrony czy własności .
  A więc stowarzyszenia prawników ,sedziów ,bankierów,gangsterów, milicji i Sb bedą tworzyć podwaliny pod nową lepszą konstytucją.
  Przykro mi że tak to widzę ,ale mieszanka polityczno-prawnicza, nie napawa mnie optymizmem .

 • Lukasz

  Naród wybrał PIS, więc PIS wybierze konstytucje Narodowi. Nie wierzę, że bedzie bardzie prowolnościowa. Nie będzie bo i PIS prowolnościowy nie jest.

 • Jarek Lew

  Panie Andrzeju, “Prawo do broni” moze byc zle postrzegane przez inne srodowiska, brak hasla wolnosciowego, brak celu i podmiotu, ktory zabiega o to prawo. Trzeba pomyslec nad innymi nazwami, moze ludzie pomoga i cos bardziej chwytliwego wymysla..

  Jezeli chodzi o konstytucje to faktycznie czas zerwac z prl, czas zeby ludzie wzieli sprawy w swoje rece na wzor USA. Natomiast jezeli za tak wazny dokument wezma sie prawnicy i politycy to dalej konstytucja bedzie zrozumiala tylko dla wybranych, ktorzy sami sobie zostawia furtki bezpieczenstwa.
  Najbezpieczniejsze jest forsowanie obrony miru domowego, ale nawet w takim oczywistym temacie, ekspert – niedorzecznik p. Sokolowski mowil ze mieszkaniec pojdzie sasiada zastrzelic za glosna muzyke…

 • marwin

  Drobna uwaga. Zakładając związek stowarzyszeń proszę uwzględnić fundacje. Wiele klubów strezeleckich działa w takiej formie.

 • Krzysztof

  Może lepszą nazwą byłoby “Prawo Do Obrony” lub coś w ten deseń? Nie nawiązuje bezpośrednio do broni palnej, przez co nie wzbudzi agresji hoplofobów, a cel i tak jest dla każdego jasny.

 • Bartosz Skowroński

  Odnośnie związku stowarzyszeń to bym chętnie w nim widział fundację AdArma, Zachęcam do spróbowania się skonsultować z Panem Jackiem Hoga co o tym sądzi jakie on ma spostrzeżenia jeszcze przed publicznym ogłoszeniem statutu.
  Do tego jeszcze inne organizacje które nie są sympatykami ROMBu.
  Jeśli na początek nie będzie w związku organizacji o różnych poglądach na “szczegóły” to średnio widzę sukces.

  • Dokładnie. Tylko jeśli organizacje ,,pro broniowe” i środowisko strzeleckie stworzą jednolity ,,front” w dyskusji odnośnie tworzenia nowej konstytucji, to cień szansy na sukces istnieje. I tu mam na myśli zjednanie sobie pro broniowych polityków, kolekcjonerów, stzelców czarnoprochowych, strzelców PZSS i myśliwych oraz oczywiście wszystkich pozostałych, którym temat broni w rękach nie karanych zdrowych psychicznie obywateli jest bliski. Wyatomizowanie spowoduje szybką pacyfikację.

 • Za prawami wolnościowymi to może głosowałoby kilka procent świadomych Polaków – niestety ogromna większość społeczeństwa jest nastawiona głównie na konsumpcję, na którą też coraz mniej ludzi nie stać – więc głównie konsumpcja a nie myślenie o fundamentach człowieczeństwa, czyli między innymi np. prawie do broni itp, itd.

 • Witek

  Jeżeli to PiS będzie pisał tę konstytucję , to ta ustawa nie “wprowadzi nas w XXI wiek” tylko cofnie nas do lat 30-tych poprzedniego wieku.

  • Akurat to nie byłoby takie złe – Konstytucja Kwietniowa była bardzo dobra na swoje czasy.

   • Witek

    Czasy się zmieniły.

 • Krys53

  już kiedyś o tym pisałem,
  Panie Andrzeju jeżeli ma to być stowarzyszenie stowarzyszeń (i fundacji) zajmujących się bp, to powinno się projekt takiego statutu najpierw upublicznić a dopiero potem (po jakiś uwagach) zorganizować sposób wstępowania do takiej organizacji i wybrać władze oraz rejestrować.
  Inaczej to nie ma to nic wspólnego z demokratycznymi zachętami do wstępowania i angażowania się.
  Fundacja jest pana i jej statutu też nie znalazłem…
  proponuję jeszcze nazwę “Forum organizacji strzeleckich RP” (FOS RP)
  Byłem współzałożycielem 2 stowarzyszeń organizacji pozarządowych.

 • Marq

  Za Pelnym dostępem do broni i do enteogenów w celach leczniczych tak jak u sasiadów i “Braci” Czechów nigdy sie nie doczekamy (ci co maja -jak ja – 50+ na 100% NIe !) Latwiej na starość zrobic sobie prezent i na 60te urodziny wyemigrować do Czech. Skromna polska renta -emerytura na dach nad glową i jako takie jadlo w Rep. Czeskiej wystarczy. W zamian dostanie sie prawo by w razie chorób wymagajacych redukcji bólu takie naturalne srodki sie otrzyma i to za kilkadziesiat zl w przeliczeniu a nie za Tysiace i jeszcze na Cz 75 – iles tam, uzywane starczy. Cz=tki maja sytandardowo od 15/16 do 18/19 naboi w magazynku więc 1 egzemplarz broni + zapasowy magazynek wystarczą. Przedostatnia wersja CZ 75D Compact na 16 naboi wiec uzywana kosztuje nawet poniżej 1000 zl jak sie dobrze potarguje lub kupi w grupie dla kilku osób po egzemplarzu. A w Pl z bólami jak nie bedzie się mialo 2000/4000 zl na TYDZIEŃ na anelgezję i bezbronny po 40 latach placenia podatków od kilku średnich krajowych – wspólczynnik do obliczania podstawy np 399% oczywiście obciety do 250% max starczy albo na analgetyki albo na jedzenie g… w miejsce jedzenia i gminne oplaty. W Rep Czeskiej może każdy mieć do 5ciu upraw rosliny z grupy enteogenów – nie koniecznie konopii – albo nalezeć do stowaszyszenia osób wymagakacych kuracji enteogenami gdzie i uprawy i produkcja olejów odbywa sie przez samuch czlonków stowarzyszenia czy grupy samopomocowej bez fundowania Ferrari lańcuchowi posredników jak w Polsce !!!

 • kgzg

  25 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się pierwsza debata na temat zmian w konstytucji. Ciekawe czy organizacje pro strzeleckie jak ROMB mogły by wziąć w tym udział…