Czechy, Czechy i co dalej…

Prawo do obrony przed terrorystami z wykorzystaniem broni palnej, w konstytucji Republiki Czeskiej. Można powiedzieć, że Czesi są o lata świetlne przed nami. Racjonalna część świata będzie o zmianach w Czechach dyskutowała. Na czeski rząd posypią się pochwały i wyrazy uznania. Ta część świata, która ma problemy z własną osobowością i z uwagi na zjawisko projekcji po sobie mierzy zbrodnicze zamiary innych, przez moment będzie milczała. Trwa przemyśliwanie jak pokrętnie wyjaśnić działanie czeskich prawodawców. Szczerze pisząc ciekawy jestem jaka bzdura zostanie wymyślona, aby wytłumaczyć, że w Czechach można, a u nas nie da rady, pod żądnym pozorem! Czekamy…

Czechy, Czechy, ale co dalej? Moim zdaniem jakoś trzeba wykorzystać czeskie zmiany w sprawie. Nie mam jeszcze koncepcji, jednak byłoby trochę słabo, gdyby sprawa miała się zakończyć jako wieczorna wiadomość na internetowych portalach.

Póki co napisałem o Ambasady Czech prośbę o bardziej szczegółowy opis tego co uchwalono. Poprosiłem o projekt ustawy. Może otrzymam odpowiedź, może uda się projekt jakoś zaadoptować do warunków w Polsce. Szczegółowa, a nie jedynie medialna, wiedza o czeskim projekcie jest moim zdaniem ważna. Trzeba mieć tekst ustawy, przełożyć na język polski. Pomyślałem, że to warto już dzisiaj zrobić.

Do was apel. Nie dajcie tematowi zniknąć z dyskusji w internecie. Niech wrze, niech się gotuje, niech dociera do jak najszerszej grupy odbiorców w Polsce. Może i do polityków PiS informacja dotrze. Moim zdaniem warto aby pisać wiadomości email gdzie tylko kto może. To Prezydenta, do rządu, do polityków PiSu, trzeba odwołując się do przykładu Czechów, domagać się w Polsce tego samego. Nie będę przedstawił zestawu adresów. Gdyby tak każdy wysłał po jednej wiadomości dzienni, byłoby niezłe echo. Pamiętajcie samo się nie zrobi.

Wesprzyj projekt utworzenia portalu o broni i wolności – Fundacja Trybun.org.pl – prawda musi się rozprzestrzeniać. Nieoprawne myślenie musi mieć finansowe wsparcie oddolne.

 • Jarek Lew

  A ja jako pierwszy wyjaśnię, dlaczego tam się da a u nas nie (tłumaczenie rządu):
  -mniejszy kraj, mniej zróżnicowany religijnie/etnicznie/wstawić co się wymyśli.
  -wysoka kultura posiadania broni, wielowiekowa tradycja.
  -spokojniejszy naród wychowany na kreciku a nie na czterech pancernych:)
  -posiadają już całkiem spory arsenał
  …i wiele innych, całkowicie bezsensownych podpunktów, albo sensownych, ale wynikających z podejścia rządu a nie zwykłych ludzi.

  ps. dobrze by było się przygotować na takie bzdurne tłumaczenie i mieć od razu argumenty. Czy jeszcze coś wam przychodzi do głowy?

  • Maciek Mazan

   Chyba jako pierwsze usłyszymy:
   – Polacy nie dojrzeli jeszcze do posiadania broni, są zbyt agresywni (popatrzcie na to, co się dzieje na drogach)
   Potem pewnie cała reszta bzdur, na czele z “chcesz mieć tu strzelaniny jak w USA?”.

 • Szpiegu Szpieg

  Założę się chętnie o paczkę amunicji, że nie usłyszymy żadnego tłumaczenia, żadnych pokrętnych wyjaśnień ani innych głupot. W Polsce temat przejdzie bez echa.

  • Krzysztof Jabłoński

   Przejdzie bez echa, jeśli nikt nie będzie krzyczeć. Ale może ktoś będzie? Ja w każdym razie planuję dobre wieści upowszechniać. Da się!

 • Kimin

  Dzień dobry,
  Poniżej wklejam link do ujednoliconego tekstu nowelizowanej konstytucyjnej ustawy o bezpieczeństwie CR. Zmiany są wyróżnione pogrubionym tekstem:
  https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=120752

  • Piotr Crusader89

   Czyli jak dobrze zrozumiałem “Obywatele mają prawo nabywać, posiadać i nosić broń palną” ?

   • Kimin

    Na tyle na ile pozwala mi moja znajomość języka czeskiego:
    To tak, ale w odniesienie to punktu drugiego tego artykułu czyli: “Obowiąząków zapewnienia bezpieczeństwa w CR. Obowiązki te regulowane są stosowną ustawą.”

  • Andrzej Turczyn

   O skoro Pan taki sprawny, to mam prośbę. czy mógłby Pan wyszukać projekt ustawy, nie tekst jednolity, z uzasadnieniem jakimś?

  • Andrzej Turczyn

   OK, mam już. Konsul Czech mi przysłał 🙂 nadałem do tłumaczenie na j. polski

 • max-bit

  Można się raczej zastanowić dlaczego tak dynamicznie wprowadzają nowelizację w swym prawie.
  Delikatnie można by zapytać czy czują że się coś świeci ?
  Jeśli tak aktywnie zmieniają sytuację na rynku cywilnym jestem ciekaw jak to u nich z wojskiem ?

 • Starypryk

  A ja, bym się skupił Bardziej na pilnowaniu tego, co się dzieje czy działo będzie przy tworzeniu nowej konstytucji.
  To jest szansa na kompletne zerwanie z przeszłoscią ,ale te wolnościowe prawa muszą być wpisane bez pytania społeczeństwa czy tego chce czy nie ,aleo tym wiedzą politycy i stąd pomysły by naród “wybierał” sobie fason następnego kaganca.

  • max-bit

   Marzyciel …
   Popatrz co się dzieje w Polsce i odpowiedz sobie na pytanie na ile zerwane zostało z przeszłością.
   No kubełek zimnej wody z rana.

   • Starypryk

    -Otrzeżwi kazdego barana ,ale tu się musi coś zmienić ,ruszyć ,ludzie muszą się w koncu obudzić ile można trwać w tym …..(brak odpowiedniego słowa) by oddać stan tego kraju .

    • max-bit

     Ja wiem nadzieja umiera ostatnia.
     Nie sądzę aby nasz naród dostał olśnienia puff i się to zmieniało.
     Poziom za duraczenia i z duraczenia naszego społeczeństwa jest wysoki.
     W dodatku są tutaj silne obce wpływy które przez tzw agenturę wpływu dodatkowo duraczą społeczestwo czasem wręcz na brutala (patrz To co gadał Pan Gugała).
     Ale są tacy co myślą że to jest OK. Po za tym bzdura wypowiedziana x razy staję się prawda.
     Zresztą “im” na tym zależy nie ma nic lepszego niż rozbite skłócone wewnętrznie społeczeństwo takim się steruje jak chce, scenariusz jest dość dobrze sprawdzony to go testują.
     Oczywiście dziś stosowane środki są inne niż te 300 czy 100 czy 30 lat temu. I o wile bardziej skuteczne, a system jest w pełni interaktywny.
     Kiedyś (era przed internetowa) aby się dowiedzieć co myśli społeczeństwo trzeba było mieć agentów, tw itd. kupa papiera, trzeba było się z takimi osobnikami użerać , a dziś ?
     No cuś pięknego wystarczy poczytać wpisy …. na FC Czy choćby TU.
     I już się wie jakie społeczeństwo ma poglądy, precyzyjnie.
     Ot współczesność …

     • Starypryk

      Wszystko to prawda ,ale w koncu musi dotrzeć do ludzi że są manipulowani ,ich rola sprowadza się do roli niewolnika i całe to gadanie było i jest wielką sciemą ,byle by w tym kraju nie powstała żadna konkurencja intelektualna czy technologiczna , że dotychczasowe rządy sądząc po “owocach” realizowały plan(y) obcych mocarstw ,bo jak inaczej określić stan kraju ,nie mamy praktycznie żądnych sukcesów technologicznych ,przemysłowych ,przez 25 lat dbano i to skutecznie by na tej ziemi nie wyrosło nic i to trwa nadal ….już się powtarzam szkoda gadać ale gadać trzeba.

     • max-bit

      Może musi może nie musi ?
      Ile ludzie czuje że jest robiona ?
      No ile ?
      Nie chce tu sadzić procentami, ale większość społeczeństwa jest skutecznie “zduraczona” dziś słyszę w radiu jak to fajnie pewna firma Paliwowa (zresztą co ciekawe oficjalnie oskarżana np o wywoływanie wojen domowych) otworzyła Korpo na 2700 Lemsów i jak fajnie jak cudownie.
      Co taki człowiek wie ? Co Ze ma robić w korpo min 8h, następnie zakupki itd … i finish.
      Zauważcie że praca w tych korpo też nie jest przypadkowa.
      Uważamy się ze to cudowna praca, obsługa logistyczna informatyka (ja to nazywam klepaniem kodu, co najgorsze tak naprawdę o bardzo niskiej wartości technologicznej).
      Na całą sprawę trzeba patrzeć nie na ostatnie wydarzenia ale spojrzeć w przeszłość gdyż jest to bardzo istotne.
      Co się dzieje w Polsce gospodarczo – politycznie ?
      Jak ktoś miesza w dużych miastach doskonale widać co się dzieje w Polsce ze społeczeństwem.
      Uważacie że w Polsce nie ma imigrantów ?
      To polecam przejechać się komunikacją miejską w wiekszości dużych miast. Najlepiej w kilku godzinach rano koło 8-9-10 później 17 18 szybko się zorientujecie że w tym autobusie coś jest nie tak. Dlaczego ci ludzie dość dziwnie mówią i wyglądają.
      A gdzie młodzi Polacy ?
      Niestety pomimo propagandy mediów że Polska jest mono etniczna było aktualne … ale wiele lat temu.
      Oczywiście nie jest to poziom krajów zachodnich ale ..
      Pamiętajmy że praktycznie nie ma u nas elit tego rdzenia społeczeństwa, mózgu, który by kierował społeczeństwem. Po kolei II WW później Stalinizm, PRL i tam też każdy wiał …
      I teraz III RP ile polaków uciekło z tego kraju ? 2-3 mln, jeśli nałożymy na to skrajnie niski przyrost naturalny ? A Pan G otwarcie mówi że “oni” są nam potrzebni ? I to ma być ELYTA ? Przecież tak brutalne duraczenie i mówienie że trzeba “ich sprowadzać” aby …no przepraszam.
      Niestety to się wywróci nie ma szans aby ten eksperyment europa przetrwała, Polska tradycyjnie znajduje się w dupianej sytuacji, jaka kolwiek zawierucha naturalnie musi się przetoczyć przez nasz teren.

     • Starypryk

      No właśnie ,kiedy my dorobimy się “naszych” ? bo w dalszej perspektywie, to kiepsko wygląda.

 • Piotr Crusader89

  Według mnie tematu nie będzie, ewwntualnie w pokrętny sposób pojawi się przy temacie kolejnej strzelaniny.

 • To emaliowanie to pachnie sianiem spamu. Trzeba by w końcu na ulice wyjść, pokazać się! W gówno-mediach cisza jak makiem zasiał w sprawach broniowych, bo i zainteresowanie ogółu społeczeństwa bronią, strzelectwem itp jest znikome.
  W pracy w chwili przerwy, wyświetliłem sobie na smartfonie foty mojej pukaweczki i robiłem to tak żeby kolega zauważył. Kiedy zauważył, że oglądam broń na smartfonie, to przestrzegł mnie, że jak będę tak oglądał broń w internecie, to mnie wytropi i ścignie policja… – nic dodać, nic ująć
  Jakby tak przeprowadzić rzetelne i wnikliwe badania społeczne, to wyłoniłby się pewnie obraz ludzi generalnie niechętnych broni, podejrzliwych i mających niemal zerowe pojęcie na temat broni, prawa w Polsce itp, itd

  • Łukasz Kmieć

   Niestety ma kolega rację. Od lat prowadzę pogadanki z ludźmi (i to zarówno dużymi jak i małymi grupami) o broni, strzelectwie itd. zaledwie może 10% z nich ma stosunek obojętny do tematu… reszta chyba jedynie z grzeczności i być może obawy nie nazwała mnie jeszcze terrorystą i hitlerem 21 wieku… Generalnie cokolwiek byśmy nie chcieli zmienić w prawie na korzyść broni palnej, nawet przy 100% poparciu rządu, absolutne veto wywrzeszczy 90% populacji tego kraju… a żaden polityk za sprawę prywatnej pukawki nie pozwoli się swołoczy spalić na stosie… 🙁

   • EDiox

    Mimo wszystko trzeba jednak uczyć o broni i po co jest potrzebna, samo się nie zrobi i same lata komuny z głów nie wywietrzeją. Jedyny problem to czy czasu starczy zanim coś się stanie, a i ludzie walczący o sprawę nie młodnieją, więc bez malkontenctwa. Próbować próbować.

    • No właśnie, czy czasu starczy? Właśnie ma przyjechać pan Trump, co jest niechybnie oznaką tego, że jest tutaj planowany jakiś większy poligon wojenny 🙁

 • Pawel W

  OT
  Widzieliście to?
  Coraz więcej zachwytów nad Polską ze świata. Niemcy i Rosja grożą nam palcem, a ludzie z całego świata pokazują p.premier Szydło, czy inne wypowiedzi innych ludzi i się zachwycają. To kolejny filmik tego typu:
  https://www.youtube.com/watch?v=NMqYmG7fvPI

  • max-bit

   I co znowu mamy ratować dupsko EU ? I oddawać naszą krew ?
   I tak w tym kraju elita (nie mylić z Elytą) została tak wyorana ze jej praktycznie nie ma.
   I może jeszcze na naszym terenie ?
   Niech oni nas pocałują….

   • Pawel W

    Nie. Po prostu nie wpuszczać najeźdźców do Polski. Niech PiS twardo stoi przy swojej polityce migracyjnej. No i niech Miłościwie Panujący Zza Pleców Jarosław przestanie wygadywać o armii europejskiej, bo to świadczy tylko o tym, że nie do końca kontaktuje, co dzieje się w Europie i czym ta armia by była. Mieli byśmy tyle samo do gadania, co teraz mamy w UE. Marynarkę nam poprawiać Junkerowi – tak nas widzą Niemcy, którzy de facto rządzą unią.

  • Łukasz Kmieć

   O…… Mój……. Boże……. Tej biedaczce wydaje się że u nas prawo do posiadania broni i używania jej do samoobrony jest takie samo jak w USA! Aż nie mam serca tak miłej i uroczej dziewczynie przekazać tragicznych wiadomości o tym jak to tutaj naprawdę wygląda… 🙁