Jak to się robi w Republice Czeskiej

„Nie chcemy, aby nasi obywatele byli rozbrojeni w czasie, gdy sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Europie jest coraz gorsza.”

– minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec

Od 1998 roku w Czechach obowiązuje ustawa konstytucyjna o bezpieczeństwie Republiki Czeskiej. Ustawa konstytucyjna to akt prawny o większej mocy prawnej niż ustawa, zawierający w sobie przepisy prawa konstytucyjnego. W obowiązującej w Polsce Konstytucji nie ma tego rodzaju ustawy jako źródła prawa. W Polsce przedmiot regulacji odpowiadający czeskiej ustawie konstytucyjnej o bezpieczeństwie Republiki Czeskiej, znajduje się w Konstytucji.

Zapewnienie suwerenności i integralności terytorialnej Republiki Czeskiej, ochrona demokratycznych fundamentów, ochrona życia, zdrowia i mienia jest podstawowym obowiązkiem państwa. To deklaracja wynikająca z art. 1 ustawy konstytucyjnej z 1998 roku o o bezpieczeństwie Republiki Czeskiej. Regulacja ta w części odpowiada materii uregulowanej w art. 2, art. 5, polskiej Konstytucji z 1997 roku. Czeska ustawa w art. 2 reguluje warunki wprowadzenia stanu wyjątkowego i wojennego na terenie całości lub części państwa. Można powiedzieć, że to przeważająca materia tej ustawy. To odpowiada zapisom art. 228 do 234 polskiej Konstytucji. Czeska ustawa mówi również o siłach zbrojnych, o siłach bezpieczeństwa, służbach ratowniczych, odsyłając do szczegółowych uregulowań w zwykłych ustawach. W części odpowiada to materii z art. 26 naszej Konstytucji.

W ustawie regulującej bezpieczeństwo Republiki Czeskiej, a w istocie regulującej zasady wprowadzania stanu wojennego i stanu wyjątkowego wprowadzono zapis zgodnie, z którym obywatele Republiki Czeskiej mają prawo do nabywania, posiadania i noszenia broni i amunicji w celu zapewnienia bezpieczeństwa w Republice Czeskiej. Prawo to może być ograniczone i może być przedmiotem dalszych regulacji w ustawach zwykłych, jeśli jest to konieczne dla ochrony praw i wolności innych, porządku publicznego i bezpieczeństwa, życia i zdrowia lub zapobiegania przestępczości.

W Czechach nie wprowadzono zatem prawa do broni na wzór drugiej poprawki do konstytucji w USA, w której zjednoczone stany deklarują nienaruszalność prawa obywateli do posiadania i noszenia broni, jako prawa naturalnego nadanego przez Stwórcę. Czesi podeszli do sprawy nieco inaczej, można powiedzieć mniej zasadniczo, a bardziej praktycznie. Skutek może okazać się zupełnie podobny. W Czechach, chyba drugim po USA kraju na świecie,  już wkrótce będzie konstytucyjne prawo do posiadania i noszenia broni.

Czeska ustawa konstytucyjna nakłada na obywateli obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa Republice Czeskiej i wyposaża ich w odpowiednie do tego instrumenty – broń palną. Jest to obowiązek szeroki, nie sprowadzający się do obowiązku służby wojskowej. W Polsce nie ma takiej regulacji, w Polsce nie ma też prawa do broni, jest przywilej, dla wybranych. W polskiej Konstytucji istnienie przepis art. 85, zgodnie z którym Obowiązkiem obywatela polskiego jest obrona Ojczyzny, a już kolejny zapis precyzuje co to znaczy: Zakres obowiązku służby wojskowej określa ustawa, i jakie są od tego wyjątki. Innymi słowy Czech ma obowiązek stać na straży bezpieczeństwa ojczyzny, nie tylko w formie służby wojskowej, a na Polakach taki ciężar nie ciąży. W konsekwencji Czech będzie miał już za moment konstytucyjne prawo do broni, a Polak zalecenie od władzy: uciekaj, chowaj się, wzywaj pomocy.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby w Polskim prawie wprowadzić regulację dokładnie identyczną. Zapewniam, absolutnie nic. Nie ma przeszkód kulturowych, nie ma przeszkód mentalnych, nie ma przeszkód prawnych, ustrojowych. Nie ma przeszkód absolutnie żadnych! Jedyne czego potrzeba to mądrzy prawodawcy, jak w Czechach.

Zachęcam jak zwykle do wsparcia Fundacji Trybun.org.pl. Na zapewnienie funkcjonowania serwisu PAP w kasie Fundacji nie ma jeszcze wystarczających środków. 

 • Gr Bo

  Jest jedna ale za to istotna przeszkoda, znajduje się ona w Warszawie na ul. wiejskiej……

  • Jeszcze większa tama niż na wiejskiej stoi przy Nowogrodzkiej 😉

 • Wprowadzając do konstytucji takie zapisy jak w Czechach, polskojęzyczny rząd działałby w sprzeczności ze zbrodniczym programem przyjmowania milionów “przyjaciół” i na rękę by było raczej zapewnienie prawa do broni naszym “słowiańskim braciom”.

 • W naszej Polskiej Konstytucji co najwyżej może się znaleźć zapis, że ,,to Państwo ma monopol na przemoc”. Czytając ten i poprzedni wpis (odnośnie Mobilizacji z 1939 roku) naszła mnie taka refleksja: Otóż w 1939 przez świadome działania polityków byliśmy wystawieni na cios prawie goli , prawie bez przygotowania. Słowo klucz to słowo ,,prawie”. Czcimy wszyscy AK, Powstańców Warszawskich a zapominamy o jednym. Jest taka piękna ballada ,,Pałacyk Michla”. Dla tych co nie pamiętają przypomnę: ,,Pałacyk Michla, Żytnia , Wola. Bronią się chłopcy od Parasola. Choć na Tygrysy mają ViS-y to Warszawiaki fajne chłopaki są”.
  Dziś gdyby trzeba było się bronić, Polski bronić, to My Polacy nawet tego przysłowiowego ViS-a nie mamy. I tu przychodzą do głowy słowa innej, smutnej ballady ,,O jaka rozpacz się w sercu zaczyna – walczyć nie ma czym”.
  Nie słyszę w przestrzeni publicznej debaty nad tym jak zabezpieczyć się maja zwykli ludzie w razie W. Czy mają siedzieć bezczynnie i czekać na WOT – przecież to się nie sprawdzi. I tu właśnie dobre pole manewru stanowiłaby podobna ustawa- rozwiązanie legislacyjne jak w Republice Czeskiej. Ale czy ktokolwiek usłychy Polaków wołanie o normalność? Niestety wątpię, w chwili gdy to piszę odbywa się konwencja programowa Partii Rządzącej i nie słychać tam ani słowa o tematach związanych z obroną konieczną, racjonalnym prawem do broni dla nie wojskowych obywateli.

 • woj

  Wybory nadejdą ,już wiemy kto jest przeciwko normalności w dziedzinie broni .Pis nie różni się od PO

  • Capribestyja

   Niestety problemem PiSu jest Pan Kaczyński. To w ogóle jest ciężka sprawa bo bez niego nie było by PiSu a z drugiej strony jest on głównym hamulcowym który nie pozwala sie tej partii rozwinąć do prawdziwie patriotycznej i pro wolnościowej partii. Pan Kaczyński ma niestety głęboka traumę która nie pozwala mu spojrzeć na Polaków jako wolnych rozumnych ludzi z którymi można współdziałać dla dobra kraju, tylko jako bezmózgie owce którymi trzeba się opiekować, trzymać w zamknięciu, sterować i myśleć za nie bo jak da się im odrobinę swobody to zrobią sobie i innym krzywdę.
   Skąd ten mój pogląd ?
   Mam wrażenie że zaczęło się w 2007 roki kiedy to PiS na własne życzenie oddał władzę. Pan Kaczyński zaufał narodowi i się na tym zaufaniu przejechał. Potem zamach na biuro poselskie PiS w Łodzi w 2010, spowodowany rozpętaną kampanią nienawiści do PiSu przez obóz władzy. Dalej katastrofa smoleńska, śmierć brata i większości współpracowników. Dalsza eskalacja kampanii nienawiści w związku z całą tą tragedią itd.
   Do tego mam wrażenie że PiS zaczął czerpać wzorce postępowania od POprzedników. Nie da się nie zauważyć zmiany w prowadzeniu polityki przez tą partię, podobnie jak nie dało się nie zauważyć tego w 2007 gdy PO objęło stery. Widać było że PO technikę propagandy i manipulacji opanowało do perfekcji o czym PiS poprzednio nie miał bladego pojęcia. Dzisiaj widać że odrobili lekcję i walczą tą samą bronią. Niestety nie wiem czy to dobrze. Z jednej strony tak bo inaczej szybko by przegrali, ale z drugiej strony nasza scena polityczna tylko głębiej się pogrąża w bagnie a efektem ubocznym tego wszystkiego jest właśnie uf brak zaufania ze strony władzy i P. Kaczyńskiego do własnych rodaków.
   Tak że puki tego zaufania w jakiś cudowny sposób Pan Kaczyński nie odzyska to nie mamy co liczyć na wpisanie prawa do posiadania broni do konstytucji ani nawet na normalną konstytucję, tylko taką która bardziej umocni obecny obóz władzy na stanowiskach.

   • Littleboobslover

    Dlatego trzeba budować wolnościowe ugrupowania z korwinem i raz na zawsze przegnać socjalistów. Nie można wierzyć, ze czerwone scierwo cokolwiek dobrego zrobi dla nas.

    • Capribestyja

     Akurat jak obserwuję JKM to mam wrażenie że to tylko celebryta polityczny któremu chodzi jedynie o utrzymywanie się w blasku fleszy i nic po za tym. Nie wiem, może się mylę ale jak dotąd to gdy tylko miał szansę zdobyć jakieś solidne poparcie i wejść do sejmu i wziąć tą władzę w swoje ręce to zawsze wywijał jakąś głupotę odpychając od siebie większość potencjalnego elektoratu i zostając z niczym.
     Odnoszę wrażenie że cała strategia tego człowieka to: być zawsze w opozycji, wzbudzać kontrowersję, głosić mocno liberalne i całkowicie nierealne (choć jak najbardziej prawdziwe i prawidłowe moim zdaniem) hasła i robić wszystko aby władzy nie objąć bo wówczas trzeba by zacząć coś robić a wiadomo że tego się zrobić nie da.
     Jadąc tym trybem Pan Korwin kreuje się na męża stanu którego nikt nie bierze poważnie, którego wszyscy mają za barana, któremu wszyscy rzucają kłody pod nogi i przez to On nie jest wstanie nic zrobić co by uzdrowiło ten świat, choć bardzo tego chce. Generalnie ja też tego człowieka przestałem brać na poważnie, choć zgadzam się z wieloma poglądami które głosi.

 • Pingback: Około 1 650 dżihadystów, którzy walczyli w IS, powróciło do Europy (PAP) | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: USA, Kalifornia. Sądowa batalia o zachowanie prawa Amerykanów do broni | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Nie możemy mieć broni, powinny nam wystarczyć kredki. | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Komisja Konstytucyjna czeskiego Senatu negatywnie o wpisaniu prawa do broni do ustawy konstytucyjnej | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Tłumaczenie projektu i uzasadnienia czeskiej ustawy ustanawiającej konstytucyjne prawo do broni | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Dlaczego rząd Republiki Czeskiej dąży do wpisania prawa do broni na poziom przepisów konstytucyjnych? | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Projekt czeskiej ustawy konstytucyjnej wyjaśnia po co ludziom potrzebna jest broń palna | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Prawo do broni w Czechach podlega ograniczeniom, aby złego człowieka z bronią mógł powstrzymywać dobry człowiek z bronią | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Węgry. Orban: ochrona granic jest zadaniem narodowym, nie czekajmy na Brukselę | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Minister obrony Republiki czeskiej zapowiada powiększenie armii | Andrzej Turczyn()