Estonia zamawia karabiny

Portal niezalezna.pl zawiadamia, że Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (ECDI) poinformowało o rozpisaniu kontraktu na nową małokalibrową broń automatyczną wraz ze sprzętem dodatkowym dla I i II Brygady Piechoty wojsk lądowych Estonii.

Według ogłoszenia Estońskie Siły Zbrojne planują podpisanie pięcioletniej ramowej umowy na produkcję oraz dostarczenie nowych karabinów maszynowych o kal. 5.56 mm i 7.62 mm w liczbie jedenastu tysięcy sztuk wraz z dodatkowym sprzętem za kwotę 75 milionów euro. Broń ta ma zastąpić obecnie wykorzystywane przez I i II Brygadę Piechoty Wojsk Obronnych Estonii karabiny maszynowe produkcji izraelskiej Galil oraz szwedzkie karabiny Ak4 stworzone w oparciu o konstrukcję G3. ECDI zakłada zakup pomiędzy 2018 a 2021 11 tysięcy sztuk broni. Umowa przewiduje opcję zakupienia dodatkowych 7 tysięcy karabinków maszynowych do roku 2024.

Czy FB Łucznik Radom wystąpi w przetargu? Szczerze wątpię. Oferta od bidy może by się znalazła. FB Łucznik produkuje Beryle w oczekiwanych kalibrach. Oto dowód, ja mam takie dwa.

Moim zdaniem jednak zdolności produkcyjnych brak. To jest skutek zaniedbania przez minione lata. Zaniedbania rozwijania wewnętrznego rynku cywilnego. Rynek cywilny pozwala rozpędzić i utrzymać produkcję na wysokim poziomie. Nie da się tego zmienić ot ta, zważywszy na obecne regulacje i pożądane przez EU ograniczenie posiadania broni samopowtarzalnej.

W przetargu wystartują zapewne Czesi, oferta CZ jest naprawdę imponująca.

Zastanawiam się czy politycy rozumieją co ja do nich piszę?

 • Krzysztof Jabłoński

  “Czy politycy rozumieją co ja do nich piszę?”
  Pewnie tak, to w większości nie są głupi ludzie. Ale niestety z innych względów mają to w d…
  Szkoda.

 • Starypryk

  Radom to tak naprawdę skansen ,rynek cywilny staje się motorem rozwoju ,Czesi lekcję odrobili i trzepią I sprzedają “chore “ilości ,broni ,a “nasi” strażnicy starych czasów, dbają by wszystko było po staremu , w nowym opakowaniu .

 • MichalWi

  Co do produkcji przez Łucznika karabinów maszynowych to nie prawda. To o czym pan pisze i pan posiada to karabinki szturmowe. Jeśli Łucznik chce im coś zaprezentować to musi być to albo nowa konstrukcja albo nowa modernizacja Beryla.

 • Andrzej Kacprzyk

  Jedyną poważną ofertą były by MSBSy kaliber bez problemu można zmieniać(modułowy system i możliwość dowolnych konfiguracji) ale niestety broń w ciągle w fazie testów więc wątpię by złożyli w ogóle ofertę. Beryle to przestarzała konstrukcja więc chyba można by sprzedać gdzieś do Afryki ale tam są tańsi producenci.

  • Robert N

   dokładnie

 • Apolinary Koniecpolski

  Wygra G36 wyprzedany z Bundeswehry w promocji. Juz ich uzywaja.