Samobójstwo na strzelnicy w Tarnowskich Górach – nie wypadek, nie morderstwo, a SAMOBÓJSTWO

Wczoraj na strzelnicy w Tarnowskich Górach doszło do samobójstwa. Rzetelnie i prawdziwie prezentuje sprawę Dziennik Zachodni, pisząc:

Śmierć na strzelnicy w Tarnowskich Górach. Zginął 23-latek. Popełnił samobójstwo na oczach instruktora. Instruktor zadziałał instynktownie i strzelił w kierunku 23-latka. Trafił go w plecy. Dramatyczne zdarzenie zarejestrował monitoring.

Mężczyzna, który się zastrzelił pozostawił w plecaku list pożegnalny, wpakował sobie lufę w usta i strzelił – wyobrażacie sobie co się z jego głową stało po strzale. Nawet gdyby było prawdą, że instruktor strzelił, to tylko z tego powodu, że w pewnym momencie zachowanie odwracającego się w jego kierunku człowieka wskazywało, że chce oddać strzał w kierunku instruktora. Naturalne zachowanie nakazywało na podjęcie czynności w samoobronie. Z całą pewnością jednak przyczyną śmierci był strzał samobójczy. Z powodu strzału instruktor nie może ponosić żadnej odpowiedzialności.

Na internetowej stronie stowarzyszenia ROMB, członek zarządu stowarzyszenia Rafał Kawalec tak to skomentował:

Strzelnica, na której doszło do wypadku także zamieściła na Facebook oświadczenie:

Proponuję nie wierzyć w bełkot medialny, który już się rozlewa po internecie. Dla przykładu SE.pl. moim zdaniem wypisuje głupoty. Powiedziałbym, że to skandal, gdyby nie fakt, że przyzwyczajeni jesteśmy do bzdur, które wypisują media. Zwróćcie uwagę na tagi pod zdjęciem ilustracyjnym na stronie SE.pl: “naboje, strzały, morderstwo . Ręce z bezradności opadają…

Proszę o rozpowszechnianie wiadomości z Dziennika Zachodniego i mojego wpisu. Musimy dbać o prawdziwy przekaz dotyczący spraw związanych z bronią palną. Przy pomocy nierzetelnego przekazu medialnego tworzą się złe stereotypy o broni palnej. Zwalczanie ich jest naszym w naszym wspólnym dobrze pojętym interesie.

 • Maciek Mazan

  A może by tak wezwanie do sprostowania? Samobójstwo nie jest wypadkiem, więc gazeta napisała nieprawdę.

 • Starypryk

  Przypomininam że w Polsce, co roku mamy 5000-6000 samobójstw ,to plus minus 15 dziennie ,oczywiście media takiej okazji nie odpuszczą ,większość to jednak pustka czterech ścian ,sznur czy leki.
  Współczuje instruktorowi i obsłudze ,oczywiście i rodzinie .
  Takie rzeczy bedą się zdarzały ,to nieuniknione ,szukanie winy w miejscu czy narzędziu to bzdura i takie przekazy medialne należy tępić .

  • Jarek Lew

   Właśnie sobie przeglądam gazety głównego ścieku i faktycznie, jest o samobójstwie na strzelnicy…dalej.
   Jeżeli jest około 15 dziennie, to już powinni umieścić następnego neewsa o nowej ofierze, a jakoś tego nie robią. Tylko tam gdzie jednym z bohaterów jest broń (i to najlepiej negatywnych bohaterów) to warto pisać. Warto nastawić negatywnie społeczeństwo, bo patrzcie, broń zabija i zapewne tego samobójce dałoby się odratować podobnie jak wcześniej wspomniane 5-6 tyś.

   Swoją drogą to ciekawie się zachował instruktor, albo faktycznie strzały nastąpiły po sobie w ułamkach sekundy, albo niewłaściwie ocenił sytuacje i dobił konającego.
   W żadnym wypadku nie potępiam instruktora, ale teraz widać że nawet super wyszkolony człowiek będzie zbyt wolny, może źle ocenić, itd.
   Na atak z zaskoczenia nie ma obrony, a broń w rękach poszkodowanego jedynie trochę wyrówna szanse.

 • adam

  Jak instruktor strzelił samobójcy w plecy to jak samobójca mógł skierować lufę pistoletu w kierunku instruktora?

  • Krzysztof Jabłoński

   Kula większego (niż .22) kalibru w przypadku samobójstwa tego typu zatrzymuje się na ścianie. Jeżeli stojąc twarzą do kulochwytu włożył sobie lufę do ust, to “celował” za siebie, tam gdzie mógł stać instruktor.

   • Pawel W

    Niekoniecznie – postrzelenie może być równoznaczne z zapobieżeniem samobójstwu. Postrzelony może nie być w stanie dokonać samobójstwa, a jednocześnie jest szansa, że uratuje się go z postrzału. Potem psychiatra i pewnie autorefleksja, że była to największa głupota w życiu niedoszłego samobójcy.

    • Krzysztof Jabłoński

     Oczywiście masz rację, jednak nie bardzo dostrzegam związek z moją wypowiedzią. Ale może to tylko wieczorne otępienie… Spróbuję rano.

     • Pawel W

      Komentarz do tego, że celując sobie w głowę jednocześnie stawiał na linii ognia instruktora.

    • Beata Kuźma-Rassek

     Brawo. W samo sedno…

  • Andrzej Turczyn

   Facet obrodził się najpierw do instruktora z bronią, ten myślał, że chce go zabić sięgnął po broń. W tym czasie facet odwrócił sie ponownie i palną sobie w usta, a strzał instruktora padł moment po tym

   • adam

    Jakieś karkołomne manewry. Jak ma broń i celuje w stronę tarczy to szybko wkłada sobie w usta i strzela. Po co najpierw obracać się w stronę instruktora i go przestraszyć a dopiero potem wkładać sobie w usta. No ale jak jest monitoring to dobrze bo bez monitoringu w takie obracanie śledczy mogli by nie uwierzyć.

 • Na przykładzie tych newsów widać jak bardzo niedoedukowane są media w tematach broni – jest info o gościu, który ze sobą skończył i prawdopodobnie strzelał z pistoletu. Media natomiast jako grafikę dają fotki łusek po 12/70 do strzelby – przecież śrut a kula to dwie różne kategorie amunicji.

  • Apolinary Koniecpolski

   A ty bys napisal artykul o transplantacji serca albo silnikach rakietowych od reki ? Nie oczekuj rzetelnosci od mediow czyli wyrobnikow za grosze ktorzy musza dziennie wyplodzic kilka tekstow na rozne tematy nie majac o nich bladego pojecia.

   • Krzysztof Jabłoński

    Veto! Oczekuję rzetelności od mediów, będę oczekiwać i będe łajać media za brak rzetelności. Jak się na czymś nie znam – ja prywatny człowiek – to się doszkalam (jeśli mogę), pytam mądrzejszych ode mnie, albo wyraźnie akcentuję, że się nie znam. Ewentualnie nie zabieram głosu w ogóle.

    Media informacyjne postaci portali internetowych, czy gazet powinny mieć choć na tyle szacunku do odbiorcy, żeby nie pisać głupot udając, że się na tym znają. Odbiorca może się nie znać na rzeczy. Media – skoro aspirują do pełnienia funkcji informacyjnej dla odbiorcy – niech sobie do tego praw żadnych nie roszczą.

 • Arkadiusz Kozieł

  Przeczytałem o tym na WP.
  Komentarze pod artykułem są w większości tragiczne, tzn. pokazują ciemnotę i indolencję wielu piszących. Nawet jeden z przedstawiających się, jako instruktor strzelectwa palnął nieciekawy wpis. Całe szczęście, że paru piszących ma pojęcie o temacie i pisze z sensem.