Czechy. Eksport broni na rekordowym poziomie

Czeski eksport broni i materiału wojskowego osiągnął w ubiegłym roku rekordowy poziom 18,2 mld koron (2,9 mld złotych), podczas gdy w 2015 roku było to 15 mld koron (2,4 mld złotych) – podała w czwartek agencja CTK, powołując się na dokument rządowy.

Na pierwszym miejscu wśród odbiorców znalazł się Irak, do którego sprzedano w 2016 roku uzbrojenie i sprzęt wojskowy za łącznie 1,66 mld koron (268 mln złotych). Kolejne miejsca zajęły Zjednoczone Emiraty Arabskie (1,4 mld koron czyli 226 mln złotych), Słowacja (1,15 mld koron czyli 186 mln złotych) oraz Egipt (1,1 mld koron czyli 178 mln złotych).

Do państw spoza Unii Europejskiej dostarczono w 2016 roku broń strzelecką i amunicję wartości 3,4 mld koron (550 mln złotych) – przede wszystkim do USA, Kanady i Tajlandii. (PAP)


Uuuuuu rządzący Polską przedstawiciele partii PiS, wskazuję gdzie jest wielka kasa do wzięcia. Eksport i produkcja broni i amunicji. Do tego wszak potrzeba kilku rzeczy. Po pierwsze przyjaznej postawy władzy wobec zjawiska posiadania broni. Po drugie przepisów, które zdecydowanie ułatwią ukształtowanie wewnętrznego rynku dostępu do broni palnej. Czesi mają wspaniałe produkty, bo zbudowali swoje zakłady na rynku wewnętrznym. Wewnętrzny rynek pozwolił im zbudować markę, siłę i stabilizację  produkcji, a to dało szansę na duże dostawy militarne i zdobywanie rynków zagranicznych. Po trzecie stałości i pewności regulacji pozwalających Polakom uzyskiwać prawo do broni. Po czwarte wspierania sportów strzeleckich i nawet nie chodzi tu o pieniądze, ale o nadanie im ragi ważnej dziedziny życia sportowego w Polsce. Po piąte przemysł związany z produkcją broni będzie się pięknie rozwijał.

Co Polska traci. W roku 2016 wydano około 14 000 pozwoleń na broń, w oparci o które można kupić nieco ponad 100 000 egzemplarzy broni. Mamy zatem jednoznaczny wzrost możliwości, ale nie mamy znaczących producentów broni. Coś tam oczywiście powstaje, ale przedsiębiorcy są ostrożni. Niepewność, niejednoznaczna postawa rządu nie pozwala na śmiałe inwestycje w tej dziedzinie.

Nie kładę odpowiedzialności za to wszystko na polski rząd. Przedsiębiorcy też dość lekko podchodzą do sprawy, zupełnie nie angażując się się w działalność organizacji społecznych. Przykład. Apelowałem już kilka razy o wsparcie finansami tłumaczenia projektu czeskiej ustawy o broni i amunicji, aby pokazać jak wygląda prawo, które daje sukces. Żaden przedsiębiorca się tematem nie zainteresował, żaden. Na tłumaczenie potrzeba 4500 zł. Dla mnie jednego to wyzwanie, ale dla wielu Polaków działających wspólnie, aby zebrać tą kwotę, wystarczy zupełnie drobne wsparcie. Dla kilku przedsiębiorców żyjących z handlu bronią ta kwota byłaby niewielkim wydatkiem. Przecież to także w ich interesie działanie. Naprawdę nie pojmuję tej bierności. Jak sobie ścielimy, tak będziemy spali… Pisałem o tym pomyśle we wpisie Pozwolenie na broń w Czechach – informacje ogólne. Powtarzam: samo się nie zrobi, a ja za wszystko sam nie zapłacę.

 • Sławomir Pyzel

  A my nawet swojego pistoletu nie mamy – żal 🙁

  • Qba

   Mamy VIS i WIST-94

 • Cezary Kłosowicz

  Te małe Czechy prześcigają nas w wielu kwestiach…

 • Starypryk

  Nie ma się co dziwić, ja nawet najbardziej zatwardziali hoplofobi kupują C-zki:-D

  • Edi999

   Nie dziwota skoro cywilny PR-15 Ragun ma być na rynku w 2022 roku

 • Pawel W
 • max-bit

  Za to się szykuje rozpad Polski tak tak …
  To co obserwujemy miało już podobny przebieg jakieś 250 lat temu, dziś to powtórka z historii.
  Analiza sytuacji.
  Polska jest rozwalona, jak to powiedziane,… “kamieni kupa” to że po ulicach poruszają się ładne fury, i mamy trochę ładnych budynków to jeszcze o niczym nie świadczy.
  Społeczeństwo jest totalnie rozwalone, ogłupione, nie posiada kręgosłupa ani moralnego ani politycznego ani gospodarczego, pozostała cześć społeczeństwa albo jest tak zduraczona że albo gada bzdury albo nie wie co robić albo nie wie co robić .
  3 mln młodych zwiało z tego kraju a z nimi kolejne 2-3 mln młodych (dzieci tych co uciekli)
  Mamy przyrost jeden z najmniejszych na świecie 1.34 (za nami jest tylko Rumunia reszty krajów nie ma co liczyć bo to …)
  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sovereign_states_and_dependencies_by_total_fertility_rate
  Co to oznacza ? Tragedia. Jak powtarzam przed II WŚ nasza sytuacja była lepsza.
  Dzisiejsza młodzież ani nie chce mieć dzieci (bo to nie jest trendy lepiej mieć Srajfona i machać Tęczową flaga) Polskę uważa za jakiś Bantustan.
  Jednocześnie sprowadza się tutaj 2 mln “pracowników”, a jak wiemy i z histori i z doświadczeń innych krajów to tylko rozsadzi kraj od środka dodatkowo. A internecik ostatnio aż huczy o tym co się w okół tego dzieje.

  Więc ?
  Co nas czeka ?
  Obstawiam że Polska może nie przetrwać kolejnych 10-20 lat, wykorzystają nas jak kiedyś sprytniejsi i silniejsi.

 • Edi999

  Właśnie na przykładzie CZ i Czech widać, że rynek wewnętrzny ma drugorzędne znaczenie.

 • Adam Adamczyk

  Kto by nie chcial CZ SP01 Shadow. To super ergonomiczny i bardzo dobrze wywazony pistolet. A swoja droga to “Radom” powinien wznowic produkcje WIS 35.