Zarzuty dla policjantów interweniujących ws. 82-letniej kobiety

Zarzuty przekroczenia uprawnień postawiła w piątek wrocławska prokuratura dwojgu policjantom, którzy w trakcie interwencji mieli uderzyć 82-letnią kobietę. Policjanci interweniowali w związku z kradzieżą w sklepie, której miała dopuścić się starsza kobieta.

Jak powiedział w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus, dwojgu policjantom postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień. “Nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień” – powiedziała prok. Klaus. Funkcjonariuszom grozi do trzech lat więzienia. Prokuratura nie zastosowała środków zapobiegawczych.

Do wydarzeń, które są przedmiotem prokuratorskiego śledztwa doszło w grudniu 2015 r. w sklepie przy ul. Strzegomskiej we Wrocławiu. Postępowanie zostało wszczęte w czwartek, po tym jak śledczy otrzymali materiały z Komendy Miejskiej Policji. Zostały one sporządzone w związku z postępowaniem dyscyplinarnym prowadzonym przeciwko tym funkcjonariuszom.

Prokuratura podała, że podczas interwencji dotyczącej kradzieży sklepowej 82-letnia kobieta został dwukrotnie uderzona ręką przez policjantów, była też szarpana. “Zastosowano wobec niej, nieadekwatne do jej zachowania środki przymusu bezpośredniego w postaci użycia siły fizycznej, to jest obezwładnienia i założenia kajdanek na ręce” – dodała prok. Klaus.

Policjanci zostali zawieszeni w obowiązkach służbowych. (PAP)

Boję się państwa w którym policjanci tak się zachowują. Na szczęście dzisiaj takie sprawy nie są zakopywane pod dywan, a gdy ujrzą światło dzienne są należycie oceniane. Tym niemniej to skandal i obawiam się, że ci mili państwo wcale prezentują stan Policji. W Polsce powinno być jak w Gruzji, rozwiązanie Policji i powołanie jej na nowo. Niestety na to się nie zapowiada.

Ta dwójka powinna dostać kopa w dupę i zakończyć pracę w Policji, jak najszybciej, bez czekania na wynik sprawy. Film jest jednoznaczny, tacy narwani i silni wobec starców nie powinni być w Policji.

Jestem bardzo wyczulony na policyjną przemoc. We wrześniu zeszłego roku media zawiadamiały, że spośród blisko 4,5 tysiąca propozycji wybrano sentencję “Pomagamy i chronimy”, która miała pojawić się na każdym radiowozie. Oj lepiej aby się nie pojawiała, póki tacy jak ta dwójka z filmu są w Policji.

 • max-bit

  No tym to się 3ka należy.
  Za chamstwo, i skrajna bez szczelność nawet im kamera nie przeszkadzała.

  • Jendrek5

   Z tego co zauważyłem wycięto kilka sekund przed uderzeniem. Ciekawe dlaczego i jak złodziejaszek się do nich zwracał? A kolejna rzecz jak by mnie ktoś kopał po nogach a szczególnie złodziej to zastosowanie przez nich kajdanek uznaję za akt łaski i nie ważny wiek. Łajza złodziejska to łajza i nie ma co odwracać kota ogonem jaka to wielka poszkodowana nagle się zrobiła. Pełno takich cwaniaków szczególnie w Wawie spotkać można co tylko prawa mają ale obowiązki to już nie.

   • max-bit

    OK masz racje ale to nie upoważnia Policjanta do zachowywania się na poziomie przestępcy.
    Jeśli jest agresywny to Policjant ma użyć siły tj obezwładnić napastnika aby zachować pewien poziom kultury. A nie walić na oślep.
    Jeśli Policjantka by tylko użyła siły w celu np. obezwładnienia (np. w celu założenia kajdanek) to OK nie na sprawy.
    To co widzimy od 30s ciężko nazwać czymś normalnym.
    Fakt w miedzy czasie mogło się coś wydarzyć co mogło sprowokować Policjantkę ok, ale właśnie Policjantka powinna być na takie rzeczy odporna, a co będzie w sytuacji bardziej kryzysowej, gdzie będzie posiadać broń w ręku ?
    No niestety praca Policjanta to tak naprawdę trudna praca wszystko jest fajnie jak sobie tylko chodzimy po ulicy (lub po niej jeździmy) ale jeśli dochodzi do wydarzeń gdzie są sytuacje niebezpieczne stresowe ba krytyczne Policjant powinien wykazywać się dużą rozwagą wyważeniem i trzeźwym myśleniem o odporności na stres nie wspomnę. Niestety wydaje mi się że dziś tak na to nikt nie patrzy ot praca Policjant, wg mnie duży błąd. Wg mnie do policji od najniższych do najwyższych szczebli (no mówię tu o drodze kariery jak się już jest) powinni przyjmowani być ludzie po prostu po szkołach policyjnych tak samo jak każdy inny zawód. Czyli min 3 lata studiów Policyjnych gdzie kandydat jest szkolony testowany itd. …
    To tak samo jak by na lekarza przyjmowali każdego kto chce ?
    No popatrzmy jak ktoś wypowiada się a nie jest po studiach medycznych to jakie oburzenie (choć nie którzy się bez studiów znają lepiej niż ci po 🙂 )
    A Tutaj do Policji przyjmujemy jak leci (no prawie).
    Trochę rozsądku i logiki.

 • Jarek Lew

  Tyle krzyku o lekkie szarpanie, pamiętajcie że dwie ostatnio głośne sprawy zakończyły się zapakowaniem oskarżonego do czarnego worka…
  Tutaj gdyby nie kamera to pewnie też by nikt o tym nie wspomniał, takie mamy standardy w milicji.
  Jak dla mnie fakt że funkcjonariusz używa prywatnego paralizatora (bez kamery) jest przestępstwem i samo posiadanie powinno być karalne.
  Ogólnie to każda interwencja powinna być nagrywana i w razie potrzeby dołączana jako materiał dowodowy w razie potrzeby.

  • Dawid Maczek

   Dla mnie fakt, że policjant nie dostaje służbowego paralizatora na każde wyjście interwencyjne jest przestępstwem i powinno być karalne wobec jego przełożonych i ich przełożonych

 • Wankel

  Tak, tyle krzyku o bezmyślne i bezkarne używanie siły fizycznej wobec nie stwarzającej żadnego zagrożenia 80-letniej staruszki. Nie słyszymy co, kto mówi, na filmie, ale kilkukrotne uderzenie w głowę tej kobiety przez policjantkę i bierność jej partnera to ewidentne przekroczenie uprawnień. Najgorsze jest to, że to nie jest incydentalny przypadek, a raczej rutynowe działanie i tylko pech spowodował, że zostało to utrwalone na filmie.
  Policjanci mają immunitet nietykalności z którego bardzo chętnie korzystają pod byle pretekstem, a sędziowie dają wiarę funkcjonariuszom, bo jak inaczej. Z tekstu wynika, że do zdarzenia miało dojść w grudniu 2015r., czyli wyjaśnienie sprawy i tylko postawienie ewidentnych zarzutów trwało 1,5 roku !!! Wnioskuję, że nikomu się nie spieszy, może pokrzywdzona zejdzie z tego świata w sposób naturalny dla 80-latków i sprawę będzie można umorzyć … ?
  Ciekawy jestem stanowiska rzecznika związku zawodowego policji. Czy normalni policjanci nie czują się źle, mając świadomość, że ich koledzy lub koleżanki po fachu robią takie rzeczy ?
  Są pozytywne przykłady, np.
  http://www.prk24.pl/32991553/policjantka-ze-slupska-znalazla-1500-zl
  “…Oferował mi tzw. znaleźne, ale jako policjantka nie mogłam go przyjąć. Mam nadzieję, że dobro powraca i wróci także do mnie – mówi młoda policjantka.”
  Czyli są młodzi policjanci, którzy etykę zawodu mają poprawną, to gdzie następuje jej wypaczenie, skoro pod innym artykułem pojawia się zdanie
  http://gdansk.tvp.pl/32980072/pieniadze-rozsypane-znalezione-i-oddane
  “…To, że dobre uczynki do nas wracają jest pewne. Uczciwa policjantka nie
  przypuszczała jednak, że tak szybko. Nieoficjalnie wiadomo, że nagroda
  od komendanta głównego policji może być kilka razy większa niż oferowane
  policjantce przez sklepikarza znaleźne.”
  Nie znam zakończenia tej historii, ale trochę dziwnie to brzmi, jak za właściwe zachowanie policjant(ka) ma dostać jakieś szczególne wyróżnienie. A niby jak miała postąpić ? To co można sądzić o całej reszcie funkcjonariuszy … ?
  Ciekawy jestem, czy normalni policjanci dążą do samooczyszczania swojego środowiska. Przecież takie zachowania jak na filmie, to poniżanie godności normalnych policjantów.

  • Mozets

   Nagrodę ( + medal Lilienthala) powinien zawsze dostawać pilot po każdorazowym pomyślnym lądowaniu na lotnisku, (oklaski są już regulaminowe), maszynista pociągu “Gombrowicz” po dotarciu z Przemyśla do Szczecina, w jednym kawałku i bez zgubienia 2 wagonów, murarz do 3 godzin po wymurowaniu domku i jego nie zawaleniu się, bandyta – który w ciemnej uliczce daruje nam życie – oczywiście portfel jest nie do odzyskania, żona – jeśli przez 2 godziny nie strzela mężowi 9 fochów tylko 1, nauczyciel , ktry przy końcu 7 klasy SP nauczy uczniów tabliczki mnożenia.

   • Krzysztof Jabłoński

    Co racja to racja. Zabawnie ujęta, ale święta prawda – za dobrze zrobioną robotę pochwała się zawsze należy.

 • Krzysztof Jabłoński

  Nagranie było cięte m. in. w 28 sekundzie, chwilę przed biciem. Nie wiadomo co się w tym czasie wydarzyło. Może tam był schowany powód agresji policjantów? Nikogo nie usprawiedliwiam.

  Moim zdaniem ta dwójka była raczej opanowana i nie dała się ponieść “agresji nekrofilnej”. Babinkę skuli raczej poprawnie, bez maltretowania jakie się czasem zdarzało. Czy mieli uzasadnione powody do takiego zachowania – nie ja będę sądził.

  • Mozets

   I tutaj pan Jabłoński może mieć rację. Filmiki zamieszczane w necie stwarzają niesamowitą możliwość manipulacji. A liudzie w swojej masie bardzo chętnie wierzą w takie przekazy. Obraz już od Stalina i Lenina ( to takie ksywki przestępcze) stanowił najpoważniejszy element propagandy, manipulacji i dezinformacji. Kamera potrafi tak oszukać oko ludzkie ,że nie jesteśmy tego w stanie wyłowić. Już nie mówie o profesjonalnym montażu takich dziełek – gdzie młodzi artyści elektroniki i informatyki potrafią zdziałać cuda.
   TAKIE CASY!

 • Mozets

  Zawrotną karierę robią od wielu lat eufeministyczne określenia jak:
  – mieli zrobić, mieli pobić , mieli uderzyć, mieli zaatakować:
  – pochylić się nad,
  – minął się z prawdą
  i setki innych.
  Zamiast:
  – postawiono zarzut: pobicia, uderzenia, zabójstwa, ataku, kradzieży,
  – rozpatrzyć sprawę dogłębnie , rozeznać , wyjaśnić,
  – skłamał bezczelnie, oszukał, łgał jak pies itp.
  Nie jest to przypadkowe. W tym szaleństwie jest metoda ( to słowa Szekspira) . Chodzi o rozwodnienie , zmarginalizowanie, relatywizację czynu by stosownie do potrzeb chwili uznać mordercę za “łobuza” , nieskuteczne i jałowe, markowane rozpatrywanie uznać za działanie, obrzydliwe i jawne kłamstwo uznać za drobną niestosowność. Niemal nobilitującą kłamcę.