Pistolet znaleziony na śmietniku

Policjanci ustalają, kto wyrzucił pistolet odnaleziony przez pracowników w sortowani odpadów. Badania balistyczne pomogą ustalić, czy posiada on cechy użytkowe broni palnej oraz czy nie został użyty w celu popełnienia przestępstwa. Wczoraj ełccy policjanci zostali poinformowani przez przedstawiciela przedsiębiorstwa zajmującego się gospodarką odpadami, że podczas sortowania odpadów jeden z pracowników znalazł pistolet wraz z podpiętym magazynkiem.

Policjanci zabezpieczyli znalezisko. Po sprawdzeniu okazało się, że jest to broń o kalibrze 45 mm, a w komorze nabojowej oraz w magazynku nie ma amunicji. 

Obecnie policjanci ustalają w jakich okolicznościach pistolet trafił na wysypisko śmieci, czy nie został utracony w wyniku czynu zabronionego.  Badania balistyczne pomogą ustalić czy posiada on cechy użytkowe broni palnej oraz czy nie został użyty w celu popełnienia przestępstwa.

Należy pamiętać, że posiadanie broni palnej bez zezwolenia jest przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność karna. Osoby, które znalazłby broń, amunicję lub inne istotne elementy broni zobowiązane są niezwłocznie powiadomić policję.

(źródło elk.policja.gov.pl)


Nic nie poprawiałem w treści. Wiadomość w całości z policyjnej strony. Kto widzi jaką “wiedzę” o broni ma ten kto napisał tą wiadomość? Oczywiście chodzi o kaliber broni 45 mm. Trzeba być wyjątkowej klasy “ekspertem” aby wstawiając na stronę zdjęcie popularnej 1911-tki napisać jednocześnie, że ta broń ma kaliber 45 mm. 45 milimetrów to cztery i pół centymetra! Człowiek w sposób zupełnie elementarny obeznany z bronią wie, że jak 1911-tka i kaliber 45, znaczy tyle, że to 0,45 cala. Aby podać 0,45 cala w milimetrach musi być takie działanie:

25,4 (cal podany w milimetrach) x 0,45 = 11,43 mm

No to się powymądrzałem, wybaczcie. Niestety nie sposób inaczej reagować gdy mamy do czynienia z policją, która na swoich oficjalnych stronach pisze takie nieprawdopodobne bzdury. Tolerowanie takiego poziomu niewiedzy może równie dobrze doprowadzić do pomylenia zabawki dla dzieci z bronią palną i narobienia z tego powodu komuś kłopotów.

Na koniec moja rada, bo Policja ogłasza apel i przestrogę: “Należy pamiętać, że posiadanie broni palnej bez zezwolenia jest przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność karna. Osoby, które znalazłby broń, amunicję lub inne istotne elementy broni zobowiązane są niezwłocznie powiadomić policję.” Doradzam najrozsądniej jak mogę, nie słuchajcie taki dobrych rad i apeli. Znajdziecie broń, nie dotykajcie, odejdźcie z tego miejsca niech sobie leży, zapomnijcie o tym, że cokolwiek widzieliście. Dotknie ktoś, zaniesie na policję, to stanie się pierwszym podejrzewanym o nielegalne posiadanie broni. Ciąganie na przesłuchania, mało przyjemny kontakt z kimś, kto zakłada, że macie nieczyste sumienie. Może jakiś gorliwy naczelnik przeszukanie zarządzi i będzie na całą okolicę wstyd. Jak przeszukanie to i efekt musi być, bo prokurator nie zatwierdzi czynności. To może na wszelki wypadek zarzut się postawi nielegalnego posiadania broni. Takie społeczne postawy w Polsce nie popłacają. Trzeba być ostrożnym, dbać o siebie i mieć w nosie takie policyjne apele.

Broń znaleziona w sortowni odpadów miała trafić do śmieci, a nie na policję. Ktoś nierozsądnie wziął ją w łapy i chcąc pozbyć się problemu wyrzucił do śmieci. Nie brać, nie dotykać tego co nielegalne, unikać w takich sprawach kontaktów z Policją.


Uzupełnienie z dnia 3.08.2017

Wyobraźcie sobie, że na policyjnej stronie poprawiona została informacja o kalibrze broni. Dobrze, bo to oznacza, że społeczna krytyka nie idzie w las, a my nie musimy wstydzić się za urzędowo podawane informacje.

Wczoraj było tak:

Dzisiaj jest tak:

 • Krzysztof Jabłoński

  Broń w kalibrze 45mm wygląda mniej więcej tak: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/79/45mm_M1932_parola_1.jpg

  Ale może na stronie policji było tylko zdjęcie poglądowe 🙂

 • Starypryk

  Już można pisać jak to milicja znalazła kieszonkowe działo 45 mm:P
  Będę złośliwy, ale te komunikaty w stylu : broń palna i amuncja ,niezwłocznie i kara :to normalnie jak komunikaty jakiegoś okupanta .

  • EDiox

   No popisali się sztukami magicznymi, Harry Potter wysiada, taki kaliber w kieszeni, szacun.

 • THUMPS UP

  To jest nic ! Znam lepszy przypadek z GB. Rodzina kupiła dom i zaczęła wyrzucać stare graty po poprzednim właścicielu. Sprzątający strych ojciec rodziny znalazł podłużny futerał, po otworzeniu okazało się, że jest to strzelba myśliwska, wiec zadzwonił na policje. Policjanci po przyjeździe na miejsce zabrali nieszczęśnika na posterunek, gdzie postawili mu zarzut nielegalnego posiadania broni. Delikwentowi zajęło trochę czasu, aby udowodnić władzy, że to nie jego.

  • W takim wypadku poszkodowany, czyli aresztowany znalazca, który okazał się niewinny, powinien otrzymać sowite odszkodowanie od władzy.

   • THUMPS UP

    Być może tak też się stało, ale nie pamiętam, to było już jakiś czas temu.

 • Sylwa

  Raz- kompromitacja z tym kalibrem, aż strach pomyśleć co by zrobili z asg. Dwa- czy to na pewno broń palna a nie jakaś replika Denix czy wspomniane asg. Jeszcze nie wiedzą czy to broń ale już straszą konsekwencjami…

 • Najśmieszniej byłoby gdyby to CLKP w swojej oficjalnej ekspertyzie – która niewątpliwie będzie przeprowadzona -potwierdziło te ,,45mm” XD 😉

 • Rem Zibi

  – Panie policjancie, chciałbym zgłosić, że ktoś mi ukradł radio.
  – Hmm, ja nie wiem, czy to Panu ukradli, czy to Pan ukradł, ja na razie wiem, że jest Pan ewidentnie zamieszany w kradzież radia.

  https://uploads.disquscdn.com/images/33fc4e6cda0eb73d4f847d618ab5ad2ec21d5fa4a1b7aae4d2eb1a7f3611d760.jpg

 • max-bit

  Pistoletowi brakuje zwalniacza – rygla lufy zamka.
  Strzelenie z tego pistoletu skoczyło by się oberwaniem Zamkiem w Ryj
  🙂

  • Krzysztof Jabłoński

   W sumie dobry trop. Być może na tylnym krańcu zamka są jeszcze ślady krwi z ryja poprzedniego posiadacza 🙂

   • max-bit

    Dobre dobre 🙂
    Kwaskowe

  • Mozets

   Ten zwalniacz, rygiel, to w terminologii broni strzeleckiej “zatrzask zamka”.

 • quba_83

  45 mm to już można ziemniakami strzelać 😛

 • Pawel W

  Widzę – broń w kalibrze 45mm, zdjęcie pistoletu, a mój mózg sam, poza świadomością odczytuje – broń w kalibrze 0,45.

  • Arkadiusz Kozieł

   Bo Ty masz mózg
   W przeciwieństwie do …….; w miejsce kropek dodać samemu 🙂

 • Maciej Ochnik

  Łokurwa, denixa znaleźli. Powodzenia podczas prób balistycznych.
  Potem zdziwienie, że CLK ma kolejkę na półtora roku jak im nawiozą denixów, zapalniczek, asg i pistoletów zrobionym z mydła.
  Rada autora bardzo na miejscu.

  • Jan Kowalski

   Chyba to to g…. pasywuje na szaro jak scheissemetal 🙂

 • Pingback: WP Tech o Sturmgewehr 44 | Andrzej Turczyn()