Senator Marek Borowski na Twitter o broni palnej

Pan senator Marek Borowski poświęcił kilka Twittów broni palnej, a dokładnie projektowi ustawy o broni i amunicji, jaki obecnie znajduje się w Sejmie. Twitt wprowadzający w temat:

Od razu wprowadzenie w retorykę, że Polacy to skonfliktowani awanturnicy, tylko czekają aby zacząć do siebie strzelać. Dokładnie to co wskazałem we wpisie Polacy są podzieleni, Polacy są “politycznymi oszołomami” – nowe “argumenty” przeciwko zmianom prawa o broni, jako nowa oś sporu w sprawie projektu ustawy o broni i amunicji. Taką dyskusję łatwo prowadzić ignorantom. Każda dyskusja wchodzi w fazę sporu i ten spór, czasem złośliwy, ma być argumentem przeciwko tezie, o której spor dotyczy. Taki błąd logiczny w rozumowaniu, dla niewprawnych trudno dostrzegalny. Absolutnie każda dyskusja może zakończyć się sporem. Wystarczy wyrazić zdanie przeciwne. Czy to powód stawiania tezy, że Polacy kłótliwi i broni mieć nie powinni?

Dla pełnego obrazu argumentów, kolejny twitt pana senatora:

Po pierwsze pan senator twierdzi, że przestępstwo na myśl przyjdzie szybciej posiadaczowi broni. Teza oczywiście z odmętów niewiedzy i irracjonalnej do zjawiska posiadania broni niechęci. Chciałem pana senatora skonfrontować z jego myśleniem i pokazać jak bardzo ta teza jest ułomna, jak bardzo niesprawiedliwa dla naszego Narodu. Zadałem zatem dwa pytania, ale zalecił mi pan senator wizytę lekarską. Niestety wniosek z tego płynie takie, że pan senator nie do końca chyba rozumie jakie sam tezy wygłasza.

Jestem pewny, że pan senator i każdy człowiek by odpowiedział, że sam to nie planuje mordowania, a mając broń wcale nie wpadł na pomysł dokonania przestępstwa. Każdy niechory na umyśle człowiek właśnie tak odpowiada. Po takiej odpowiedzi chciałem zapytać na podstawie jakich to faktów pan senator – sam nie planując mordować i dopuszczać się przestępstw – takie zamiary przypisuje innym Polakom. Człowiek rozumny powinien w tym momencie mieć refleksję, że się nieco zagalopował w swoich słowach. Może pan senator po zadaniu pytania, sam zrozumiał gdzie zabrnął i nie chciał upubliczniać swojej słabej pozycji w tej dyskusji, bo zamilkł.

Oczywiście w dyskusji prowadzonej o dostępie do broni przez osobę kompletnie niezorientowaną, nie może zabraknąć argumentu, że jak już wszyscy będą mieli karabiny, to dopiero będzie się działo… Oczywiście stawianie takiej tezy nijak ma się z rzeczywistości prawną. W projekcie znajdującym się w Sejmie nie ma przecież powszechnego i niereglamentowanego dostępu do broni, czyli nie ma broni dla wszystkich, jest dostęp do broni reglamentowany, dla tych którzy spełnią opisane w ustawie kryteria.

Okazuje się, że pan senator Borowski niczym nie różni się od innych polityków, jest jak pisałem we wpisie, że Nieufność polityków wobec Polaków oraz zupełny brak wiedzy, to główne powody braku pozytywnych zmian w prawie o broni palnej.

Z chęci sprowadzenia dyskusji na tory merytoryczne, starałem się panu senatorowi wyjaśnić, że w 2010 roku była bardzo ważna zmiana prawa o broni palnej, że posłem sprawozdawcą był poseł SLD Stanisław Wziątek, że wszystkie istotne liberalizacje prawa o broni były uchwalane ponad politycznymi podziałami. Zwróciłem uwagę pana senatora na to, że nie wszystko co piszą dziennikarze o projekcie polega na prawdzie i podałem link do opracowania eksperta na temat czy nowy system reglamentacji niesie jakiekolwiek zagrożenie. Może coś pan senator przeczyta z linków, które mu grzecznie podałem. Póki co dyskusja jest niemerytoryczna, oparta o irracjonalne niechęci.

Przyznaję się tylko do jednej złośliwości i to z ortograficznym błędem. Po pierwsze błąd wytknął mi pan senator i słusznie, za taki błąd należy się uwaga. Po drugie polityk z pezetpeerowską przeszłością musi być gruboskórny. Nie ma sentymentów, spieramy się o ideały i zasadnicze wartości. Po trzecie ja rozumiem, że pan Borowski wuja nie wybierał, ale pan Borowski musi rozumieć, że Jakub Berman nie był dobrym człowiekiem, był stalinowskich czasach oprawcą Polaków, jak pisze Wikipedia – “miał kierowniczy udział w morderstwach politycznych”. Te fakty trzeba znosić w pokorze, akceptując ich historyczną prawdę.

W tym sporze po przeczytaniu wszystkich twittów, pomimo uszczypliwości, nikt nie przekraczał granicy sporu, o której pan senator twierdzi, że jej nie ma i będziemy do siebie strzelali. Spieramy się i tak ma wyglądać dyskusja o broni. Ma być spór, ma być przekonywanie, a przy odrobinie życzliwości jest szansa na zbliżenie stanowisk. Jest tak, bo propozycje wyrażone w projekcie ustawy, nie są ani radykalne, ani szalone, ani nie do zaakceptowania. Wystarczy przeczytać projekt z uwagą i to co projekcie merytorycznie piszą niedziennikarze.

A co do mojego wuja, z którego nie zaleca mi brać pan senator przykładu, to faktycznie pan senator trafił w sedno. Po wojnie mój wuj nie oddał pistoletu, który dostał po moim dziadku, i walczył z kumplami Jakuba Bermana, aby nie niewoli nas komuniści. Może to z tego powodu te różnice w postrzeganiu potrzeby posiadania przez Polaków broni?

 • Sławomir Pyzel

  BosHe i jak z taką PRL-owską logiką walczyć ?
  Jak w ogóle taki człowiek, potomek zbrodniarza ma czelność się wypowiadać.. Brak słów !

  • Piotr Crusader89

   To jest właśnie III RP post(neo?)-komunistyczna ściema dla naiwniaków…

 • Piotr Crusader89

  Heh… Mój pradziadek przesiedział 5 lat – najpierw na zamku w Lublinie a potem we Wrocławiu… Przez takich jak Berman… Pradziadek w Krasnymstawie miał łudkę której użyczał AK min. W celu wysadzenia mostu nad wieprzem.
  A “wpadł” przez głupotę – zażartował z m-cu publicznym do sąsiada “wypasłeś się jak Bierut na Polskim chlebie”… Niestety w pobliżu niewybredny żart uzłyszał UBek… No i się zaczęło… Wyłamane łokcie i 5 lat w kryminale.

  Ps: panie Borowski i reszta robactwa: wypaśliście się jak Bierut na Polskim chlebie! A teraz morda w kubeł!

 • Marcin Bieńkowski

  Nagonka na ustawę zaczęła się na całego. Wczoraj plakat razem o strzelnicach, że służą do nauki zabijania a dzisiaj pełen bzdur i manipulacji artykuł na oko.press
  https://oko.press/polacy-broni-pis-kukizem-liberalizuja-zarowno-posiadanie-kupowanie-strzelb-karabinow-pistoletow/

 • Woj Wol

  Ktokolwiek umoczony w PZPR nie powinien mieć prawa zasiadać, kandydować do jakiej kolwiek funkcji publicznej – tutaj mamy właśnie taką osobę.

  • Krzysztof Skorupiński

   Otóż to…

 • niKo

  Przecież jest od groma broni czarnoprochowej i nikt do nikogo nie strzela.
  Kolekcjonerzy i sportowi też grzeczni, nie słychać by do siebie nawalali.
  Lewactwo kwiczy ale argumentów przeciw brak , zresztą komisja europejska tez uciekała się do kłamstw …
  Ludzie kupują broń,kupują amunicję ,szkolą się na strzelnicach, startują w zawodach..

 • Paweł Para

  (((Marek Borowski)))

  • Michał Szkwyra

   (((Berman)))

 • Michał Habdas

  Panie Andrzeju, to nawet szkoda komentować…łeb przeżarty komunizmem więc nie trafimy do takiego żadnym argumentem… martwi mnie jedynie to że politycy nawet nie zadali sobie trudu żeby przeczytać co zmieniłaby ta ustawa, a mają czelność się wypowiadać. Wiedzoodporne “czerwone dziadki” zaczęły mieszać w sprawach o których nie mają zielonego pojęcia. Miejmy nadzieję że to się nie nasili.

  • Krzysztof Jabłoński

   Oni nie muszą niczego czytać. Wiedzą, co mają mówić.

 • Starypryk

  Czyli zaczyna się taniec interesów i politycznych targów ?
  Po wecie prezydenta ,ustawa może stać się narzędziem w politycznym kotle ,i jej być albo nie być ,wcale nie będzie zależało od merytorycznych parametrów .
  A to że naród wedle p.B dzicz czekająca tylko by się pozabijać ,a czego innego można się było oczekiwać?

 • ObywatelPolski

  Odczepcie się od lewaków. Zdrowe lewicowe poglądy to nic złego (przypominam, że Razem to nie lewica! W Polsce obecnie nie ma lewicy, jak i prawicy), podobnie jak zdrowe poglądy prawicowe (nie katojebliwe dla przykładu). Tu problemem są zużyte moralnie komuchy i bolszewiki trzymające się od lat koryta, którym się wydaje że ciągle będą mówić innym jak mają żyć i co robić. Dopóki się tego nie wyczyści, nie pozbawi praw publicznych raz i na zawsze, to będzie ciężko.

  • Pawel W

   Olśnij mnie, jakie to są zdrowe lewicowe poglądy? Bo zabierać jednym, żeby dawać innym wg.własnego uznania to nic zdrowego, a Razem jest kwintesencją lewicy. Prawicę mamy – np.KNP.

  • Michał Szkwyra

   Zdrowe lewicowe poglądy – stwierdzenie to jest wewnętrznie sprzeczne.

 • Pawel W

  Borowski to stary komuch. Czego się po nim spodziewać?

 • Piotr Crusader89

  Ot ciekawostka komuniści-uniści bronią innych komunistów-monarchów-absolutystów
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/merkel-werbalna-eskalacja-miedzy-usa-i-korea-pln-jest-bledem/jlzbb4g

  • Andrzej Turczyn

   Wiernie służy enedrowskim ideałom. Ci, którzy za młodu nasiąkli lewactwem, dzisiaj wydają ten smród z siebie. Najlepiej widać to w stosunku do USA i rozgrywki z komuchem Kimem. Za moment będzie atak, to moim zdaniem pewne. Oni wszyscy obarczają USA odpowiedzialnością za eskalację. Jakby nie widzieli co wyczynia ten mały komuch z Korei. Nie widzą, bo sympatie ich są po jego stronie.

 • Piotr Miros

  Za jakiś czas będą wybory,trzeba pamiętać kto jaki ma pogląd na dostęp do broni, pan Marek Borowski nie dostanie za dużo głosów.Pamiętajmy o Komunistach.

 • JA

  Pan Borowski nawet ubiera się patriotycznie i modnie, kontrastowo. Koszula biała, a w środku czerwony. Cóż tu jeszcze można dodać.

 • Krzysztof Jabłoński

  Вот и все. Хорошая работа товарищ Боровски. Будет рейз.

 • Krzysztof Jabłoński

  Może na dobre projektowi wyszłoby, gdyby KOD zaczął go oprotestowywać. Jakby ta skompromitowana do granic możliwości ferajna się rzuciła na druk sejmowy nr 1692, to kilku oponentów mogłoby odpuścić krytykę, coby nie zostać podejrzanym o przynależność do KODu.

  Do tego dorzucić jeszcze wypowiedzi kilku znamienitych czerwonych wewnątrz i na pyskach osobistości pokroju Wałęsy, Kwaśniewskiego i Michnika, żeby ludzie wiedzieli jak nie myśleć…

 • Bartosz Skowroński

  a ja się zastanawiam co lepsze czy przeciwnicy niech sobie krzyczą postulaty/wnioski oderwane od rzeczywistości czy próbować ich przekonać co jest “niemożliwe”. W pierwszym przypadku osoba trzecia jest w stanie stwierdzić że plecie farmazony w drugim przeciwnik zacznie stosować mniej oczywiste kłamstwa (co prawda istnieje szansa że zrozumie swoją niewiedzę lecz jest ona wg mnie bardzo mała) i osoba trzecia już tego nie wychwyci.

  • Kamil Nagrodzki

   Uważam, że należy używać osób takich Marek Borowski, jako specyficznych “słupów ogłoszeniowych”. Są oni liderami na którego patrzą zwolennicy, a my powinniśmy dać im szansę możliwość zapoznania się z innymi opiniami. Odpowiedź z argumentami powinna zawierać link do artykułu w środowisku jak najbardziej apolitycznym aby nie zadziałały odruchy obronne narzucone tresurą.

   Jak ktoś będzie otwarty i skorzysta z szansy, to się wyzwoli. Potem sam albo przez rozmowę przekona się do słuszności naszych propozycji.

 • PK

  A ja panu Markowi się nie dziwię. Popatrzył na siebie, popatrzył na ludzi ze swojego środowiska, to i nic dziwnego, że takie wnioski wysnuł.
  Zapomniał niestety o jednym drobnym szczególe – że obraca się w środowisku tzw. “elit”, a te już z definicji są wąską grupą. Całe szczęście większość społeczeństwa jest jednak normalna.

 • Widać, że samo słowo broń doprowadza tego osobnika do niezrównoważenia psychicznego graniczącego z urojeniami prześladowczymi.

 • Na niektóre zakute łby nie działają racjonalne i poparte dowodami argumenty. Mają zabetonowane myślenie na jakiś temat i koniec. I dyskusja z nimi jest tylko stratą energii i czasu.

 • Zbigniew Kołota

  Po pierwsze jaki pan senator, to archaiczny komuch-towarzysz, który powinien stać przed narodem na baczność ze spuszczonym łbem
  i przepraszać za lata uciemieźenia i za stan wojenny.

  • Zamiast przepraszania, to powinien milczeć jak grób!

 • Kornel Posmyk

  przy następnych wyborach proponuje przy jego każdym plakacie wyborczym doklejać kartki tym wpisem oraz innymi wpisami/wypowiedziami tej osoby a takrze każdej innej osoby rządzącej która wypowiada sie o polsce i polakach w podobny sposób….przynajmniej tyle można zrobić żeby ludzie na nich nie głosowali ew. jakieś protest na fb czy coś w tym stylu

 • marwin

  Panie Andrzeju, moim skromnym zdaniem, każda polemika w słusznej sprawie jest konieczna ale nie można dawać powodów do wytrącania sobie argumentów z ręki brakiem dbałości o szczegóły. I tak, tym razem, jak zawsze miał Pan rację, a pozwolił sobie wbić zapałki pod paznokcie (metody bliskie ludziom pokroju Pańskiego adwersarza) przez brak dbałości o ortgorafię naszego ojczystego języka. Dyskusja zakończyła sie w pierwszym momencie, kiedy tylko mógł zboczyć z tematu. Niestety, nawet w polemice w internecie o szczegóły trzeba dbać. Z wiadomych względów….
  Pozdrawiam serdecznie.

 • Łukasz Łączkowski

  Panie Marku Borowski, ucieleśnienie Pana idei powoduje że : a) gdy bandyci zaatakują Panu dom i rodzinę to czeka Pan min. 30 minut na pierwszy patrol policji -> już Pan nie żyje i stygnie a razem z Panem Pana rodzina ( już pal licho! majątek zapewne spory, ale życie jest najważniejsze) b) jeśli atakuje Panu zbir żonę, córkę czy wnuczkę w wiadomym celu – dzięki rozseksualizowaniu i rozwydrzeniu niższych warstw społecznych ( winna ogólnodostępna pornografia i dopalacze, oraz zanikające autorytety moralne) to Pan ich nie obroni bo np. byli za duzi i było ich np. aż dwóch 😀 -> nie życzę nikomu życia z poczuciem że że nie obronił swoich kobiet i zawiódł w tak dramatycznej chwili jako ojciec mąż i dziadek. A OBOWIĄZKIEM MĘŻCZYZNY JEST CHRONIĆ KOBIETĘ c) A kiedy przyjdą podpalić dom ten który kochasz Polskę (wszystko jedno Niemcy, Rosjanie czy marsjanie) będzie Pan stał i patrzył jak przerażona owca czy zrobi to co do mężczyzny należy czyli Obroni siebie Ojczyznę i rodzinę (zakładam że jest Pan człowiekiem honoru nie tylko w słowach ale także w postępowaniu na co dzień)? Dziękuje za cierpliwość w przeczytaniu tego posta i liczę na odpowiedź

 • Michał Szkwyra

  Nie żaden Borowski tylko Berman.

 • ataki

  Obecnie uzyskanie pozwolenie na kilka-kilkanaście sztuk broni jest sprawą łatwą dla normalnego, praworządnego i zdrowego obywatela. Koszt i nakład czasu podobny jak zrobienie prawa jazdy kat. B. Lament z powodu trudności podnoszą zapewne nieudacznicy i przestępcy dla których to zbyt wysokie wymagania…