Szwedzki rząd planuje zwiększyć budżet wojskowy z uwagi na wzmożoną rosyjską akcję wojskową i szpiegowską

O 8,1 mld koron (ok. 1 mld USD) zwiększy się w latach 2017-2020 budżet sił zbrojnych Szwecji – poinformował w środę rząd w Sztokholmie, jako powód wskazując pogorszenie się warunków bezpieczeństwa w związku z napięciami w stosunkach z Rosją w regionie Bałtyku.

Zwiększenie budżetu o 2,7 mld koron rocznie w celu zwiększenia potencjału obronnego szwedzkiego wojska to rezultat porozumienia zawartego przez mniejszościowy rząd centrolewicowy, złożony z socjaldemokratów i Zielonych, oraz dwie opozycyjne partie centroprawicowe.

Ogłoszona w środę suma przewyższa 6 mld koron, o których informowało wcześniej szwedzkie radio; wojsko apelowało o 9 mld koron.

“Obserwujemy zwiększoną aktywność wojskową i szpiegowską w naszym regionie. (Przeznaczenie dodatkowych środków na budżet obronny) będzie ważnym sygnałem dla świata wokół nas i jest korzystne dla Szwecji” – podkreślił na konferencji prasowej szwedzki minister obrony Peter Hultqvist.

Szwedzka armia wielokrotnie w przeszłości wskazywała, że potrzebuje środków na odbudowę swego potencjału po latach niedofinansowania oraz w obliczu większych obecnie wyzwań wobec jej zdolności operacyjnych.

W marcu rząd Szwecji ogłosił, że po siedmioletniej przerwie przywraca obowiązkową służbę wojskową, wskazując na braki kadrowe w siłach zbrojnych oraz pogorszenie się warunków bezpieczeństwa w regionie.

W ramach wzmacniania obrony Szwecja ustanowiła też stałą załogę wojskową na Gotlandii, strategicznie położonej wyspie na Morzu Bałtyckim, oraz zaczęła zbliżać się do NATO, choć władze wykluczają członkostwo w Sojuszu – przypomina Reuters. Obok Finlandii Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej i państwem partnerskim NATO. (PAP)


Od wielu lat stawiam tezę, że Rosja żadną ostoją cywilizacji nie jest. To bardzo groźny, agresywny kraj, którym rządzą komuniści. Różnią się od tych w niebieskich czapkach tylko tym, że noszą garnitury. Mentalna różnica jest żadna.

Niestety ogłupiani jesteśmy z każdej strony. Niestety są Polacy, którzy dają się zwieść. Zwróćcie uwagę mówią Szwedzi. Oni wprost mówią o wzmożeniu napięć wojskowych i akcji szpiegowskiej.

Czy myślicie, że ta wzmożona akcja szpiegowska nie dotyczy również Polski? Moim zdaniem u nas to jest wielokrotnie gorzej. Jest tak źle, że tej działalności nie dostrzegamy. Zdarzało mi się pisać o wojnie hybrydowej. Akcja szpiegowska to element tego starcia.

 • KBPol

  Przepraszam, ale naprawdę nie mogę się powstrzymać: szwedzki rząd… a nie “szwecki”! Ps. błędy w treści już za każdym razem daruję i traktuję je jako “dobrodziejstwo inwentarza”.

  • Andrzej Turczyn

   słusznie, sam nie wiem skąd błąd w tytule, skoro w treści prawidłowo

  • Andrzej Turczyn

   Jak robię błędy, trzeba pisać. Czasem tak się spieszę aby coś przekazać, że o takie są efekty.

   • Mozets

    Spokojnie – każdemu się zdarzy – nawet najlepszemu poloniście. Ale umiejętność przyznania się do błędu jest oznaką wielkości charakteru. Kto trwa w błędzie – błądzi podwójnie. A kto świadomie w nim tkwi – jest po prostu durniem. Pan Panie Andrzeju nie należy do tej ostatniej kategorii.

 • Piotr Crusader89

  Heh… Szwecja to już kraj czysto teoretyczny, kraj upadły… Jedyna ich walka z Rosją to walka w ramach jihadu w imię kalifatu Kaukazkiego… Niestety tęczowa flaga nie chroni granic.

 • max-bit

  Tylko że Szwecja jest rozsadzana od środka 🙂
  Rozumiem że będą to wojska Północnego Kalifatu Szwecji 🙂

  • Mozets

   Szwecja jak wszystkie kraje zachodu obecnie – jest prowadzona na rzeź przez nowa odmianę bolszewików. Szwedzi na tyle zdurnieli , że wybrali socjaldemokratyczny rząd sprzmierzony z pomylonymi umysłowo zielonymi. Ich premier to człowiek bez wiedzy i wykształcenia – wyjątkowo nieodpowiedzialny typ. Coś jak nasz były Tusk. Byłem niedawno w Szwecji. Wszystkie koszary , które stały zamknięte ( bo Szwecja zmniejszała ilość wojska) są zapchane muslimami. Szwedzi się boją – ale są posłuszni. Dawno nie walczyli i są zniewieściali. Ostatnie bęcki dostali pod Częstochową. Polacy wracja z emigracji szwedzkiej do kraju nawet po 16 latach życia w tym pięknym dawniej kraju.
   Nawet starsi Szwedzi na emeryturze emigrują. Na teren Szczecina, Międzyzdrojów, Świnoujścia i Pomorza. Pas nadmorski jest dla nich bliski krajobrazowo, klimatycznie wódka o wiele tańsza niż w Szwecji i dostępna 24 h na dobę. Polacy życzliwi dla Szwedów bo są kulturalni, wykształceni i grzeczni.

   • max-bit

    Dobre Bezowych umieszczają w upuszczonych koszarach wojskowych.
    Ciekawostka
    Bardzo rzeczowym wskaźnikiem głupoty jest mega oszustwo pod nazwą Bitcoin.
    Ludzie są gotowi za NIC dać na ten moment 16 000 PLN, ot to jest sztuka oszustwa.

    • Mozets

     Jerzy Grunwald od kilkudziesięciu mieszkający w Szwecji wraca do Polski.