Fabryka Broni “Łucznik” Radom jest zainteresowana rynkiem cywilnym, równie jak rynkiem odbiorców wojskowych

Fabryką Broni “Łucznik” Radom interesuję się szczególnie. Jak pisałem we wpisie Fabryka Broni “Łucznik” – Radom przed wielką inwestycją czy z gigantycznym kredytem?  życzę Fabryce Broni wszelkiej pomyślności, bo czuję sentyment do radomskiego producenta broni. Jestem przekonany, że moje emocjonalne podejście nie jest odosobnione, że to samo czują Polacy, którzy interesują się bronią.

Pojawiają się kolejne fakty, które wskazują, że jednak w Fabryce Broni pod obecnym zarządem nastają pozytywne zmiany. Na przełomie roku 2016 i 2017 napisałem wpis Prezes Fabryki Broni „Łucznik” Radom: Jednym z założeń obecnego zarządu Fabryki Broni „Łucznik” Radom jest wejście w cywilny segment rynku, nasza broń będzie na rynku cywilnym dostępna od stycznia 2017 roku. Następnie w lutym kolejny Broń na rynek cywilny radomskiej Fabryki Broni już dostępna w sprzedaży. W ślad za tą informacją kupiłem nawet nowy karabin z Radomia – Radom Sport M762.

 

Dzisiaj otrzymałem wiadomość od rzecznika prasowego radomskiej fabryki następującą wiadomość:

Szanowny Panie Andrzeju,

z radością czytam na Pana blogu każdy wpis poświęcony Fabryce Broni. Wiem, że jest Pan pasjonatem i miłośnikiem, i obserwatorów życia broni palnej w Polsce takich jak Pan, jest doprawdy niewielu.

Pozwoliłam sobie do Pana napisać aby rozwiać Pana obawy i wątpliwości, którymi podzielił się Pan w ostatnim wpisie traktującym o kredycie na unowocześnienie Fabryki Broni.

Chodzi o rynek cywilny i Pana zdziwienie, że nie został on wspomniany podczas konferencji –  i to rodzić może zaniepokojenie co do jego roli w planach rozwoju naszej spółki.

Otóż mogę z pełną odpowiedzialnością Panu zagwarantować, że rynek cywilny jest dla obecnego zarządu Fabryki Broni sprawą równie priorytetową co inne obszary sprzedaży. Piszę równie, gdyż zarówno zamówienia dla Wojska Polskiego, służb mundurowych, na eksport i dla użytkowników rynku cywilnego są dla nas jednakowo ważne. Do wszystkich partnerów, kontrahentów i klientów Fabryka podchodzi z szacunkiem.

Zależy nam na projektowaniu i tworzeniu broni najlepszej jakości, tak jak zależy nam na zadowoleniu i spełnieniu każdego z naszych odbiorców.

Dołączam link innego materiału prasowego, w którym jest o rynku cywilnym mowa. Oboje wiemy, że ilu dziennikarzy tyle różnych informacji. Pan prezes podkreślał wagę i istotę rynku cywilnego podczas spotkania
z dziennikarzami, tak jak podkreśla to od czasu gdy zarząd FB zmienił politykę sprzedażową firmy.

http://dami24.pl/wiadomosci/item/9943-fabryka-broni-zwieksza-produkcje-i-bierze-kredyt

Będzie nam niezmiernie miło znów gościć Pana w Fabryce, aby mógł Pan bezpośrednio z prezesami Adamem Suligą oraz Maciejem Boreckim o planach rozwoju porozmawiać.

Jeśli czas nie pozwoli, zapraszamy na spotkanie podczas MSPO.

Z wyrazami szacunku,

Julia Grzesiak

Specjalista ds. Komunikacji i Promocji

Rzecznik Prasowy

 

Co o tym sądzicie? Po pierwsze nieco mnie zaskoczyła wiadomość, bo okazuje się, że jednak ktoś czyta to co z uporem piszę. Nie tylko czyta, ale i reaguje. Po drugie tak sobie myślę, że na taką wiadomość trzeba odpowiedzieć. Oczywiście nie chodzi o odpisanie, że pięknie i dziękuję za zainteresowanie, ale pisząc o odpowiedzieć myślałem o odpowiedzi środowiska strzeleckiego. Mam pewien dobry i sprawdzony pomysł, który warto wdrożyć w życie. Przynajmniej spróbować. Sprawdzony w Czechach, a polegający na organizacji zawodów strzeleckich pod patronatem producenta broni. Nadanie zawodom odpowiedniej rangi, może nawet międzynarodowy charakter, może rozpocząć proces rozpoznawania broni polskiego producenta w środowiskach strzeleckich, nie tylko w Polsce. Mam jeszcze jeden pomysł, ale przecież nie mogę od razu wszystkiego napisać.

Wszyscy na tym zyskają, tak myślę… Zrobię tak! Napiszę do Fabryki Broni, że chciałbym przyjechać i porozmawiać. W sytuacji, gdybym został przyjęty pojadę i przedstawię ten pomysł, a w tzw. międzyczasie zorientuję się w sprawie możliwości organizowania cyklu zawodów. Właściwie już dzisiaj wiem, że to możliwe, wystarczył jeden telefon do odpowiedniej osoby.

Proszę także o wasze opinie. Mój blog ma być też miejscem wymiany myśli. Piszcie swoje pomysły w komentarzach. To ważne.

 

 • Wojtek Sokołowski

  Przy okazji może Pan zapytać, o stosunek do zmian w prawie, czyli o projekt ustawy o broni i amunicji.

  • EDiox

   Albo też o potrzebę zmian w obronie koniecznej, jak się pojawi temat np. przeznaczenia broni =]

   • Krzysztof Jabłoński

    Nie ma o czym mówić. Broń palna przeznaczona jest do strzelania.

    • EDiox

     =]

 • Wankel

  Tak, i czy będą produkować więcej 5-cio nabojowych magazynków do Beryli, to tylko takie będą mogły być używane legalnie (według projektu ustawy)…

  • Wojciech Wojciechowski

   A ograniczenie w przypadku broni długiej nie obowiązuje od 10 sztuk ?

   • Wankel

    Punkt za czujność, to był celowy zabieg.

    Ograniczenie jeszcze nas (Polaków) nie obowiązuje, ale jest ono wszyte w projekt ustawy o broni i amunicji. Po co ??? Tak nam się dyrektywa Bieńkowskiej nie podobała, a teraz sami sobie wpisujemy ograniczenia do projektu. No bez sensu. A jeśli projekt przejdzie przez ścieżkę legislacyjną w takiej postaci, to utrudnienie stanie się realne. A za używanie za dużych magazynków grozi odebranie uprawnień ! …
    Kto to pisał, kto zatwierdził, kto uzgadniał ???

    • Krzysztof Jabłoński

     Po co limit rozmiaru magazynka w ustawie? Obstawiam, że to również celowy zabieg. Żeby komuś nie przyszło do głowy zawetować ustawy z tej przyczyny, że po wejściu w życie zmian w dyrektywie (tj. niedługo z punktu widzenia procesów prawodawczych) trzeba byłoby ustawę znowu zmienić.

     Również jestem przeciwnikiem takiego podejścia, ale – wydaje mi się – rozumiem motywy tego działania.

 • Sławomir Pyzel

  Super sprawa !
  Rewelacyjna promocja zarówno strzelectwa, jak i Fabryki Bronii Łucznik.
  Tylko pamięajcie o tych co jeszcze swojej broni nie mają, a są w temacie i też chętnie by postrzelali 😉

 • Daniel Dz

  “Otóż mogę z pełną odpowiedzialnością Panu zagwarantować, że rynek cywilny jest dla obecnego zarządu Fabryki Broni sprawą równie priorytetową co inne obszary sprzedaży. Piszę równie, gdyż zarówno zamówienia dla Wojska Polskiego, służb mundurowych, na eksport i dla użytkowników rynku cywilnego są dla nas jednakowo ważne. Do wszystkich partnerów, kontrahentów i klientów Fabryka podchodzi z szacunkiem.”

  Czyli jeśli tak “poważnie” mają zamiar podchodzić do klienta cywilnego jak do klientów eksportowych…(USA) hmm… Czyli wchodząc do sklepu FB mam się spodziewać siarczystego liścia w twarz na ocucenie i pustych półek jak w PRLu, tylko jakaś 0.22 dostępna w cenie jak dla wojska.
  To co zacytowałem to chyba jeden wielki żart PR-owca z FB. No musze przyznać ma człowiek poczucie humoru.

  Udanej wycieczki po fabryce.

 • Dariusz Sejud

  Skoro tak powaznie podchodza do rynku cywilnego to może VIS przestanie być drogi i nieosiągalny?

  • Mamako

   Albo taki VIS z polimerowym szkieletem i dwurzędowym magazynkiem :).

   • max-bit

    tak 🙂 acha 🙂
    Marzyciel

   • AndrzejW

    … ale to już nie byłby VIS –
    – tylko jakiś inny pistolet.
    Może odkupiliby MAGa i zrobili z niego wersję cywilną – byłoby najszybciej i najtaniej. A MAG przyzwoity był.. jest znaczy.

 • Sławomir Pyzel

  A co do do tematu nowej ustawy Kukiz15 o BiA, to nie ma co się pytać o stosunek do nowej ustawy, bo na logikę muszą jej kibicować, aje zapytałbym ich wprost:
  Jak mają zamiar lobbować za tą ustawa !
  To jest w ich interesie, dla nich to potężny rynek zbytu !

  • KBPol

   A może jednak lepiej tego tematu nie ruszać?! Jednoznaczny lobbing FB za UoBiA z pewnością zostanie wykorzystany przez przeciwników ustawy. Tише едешь, дальше будешь…?

   • Piotr Crusader89

    Cicho jechaliśmy całe lata i jakoś za daleko nie zajechaliśmy.

    • KBPol

     Ale “my” to nie FB!

 • Jot Zet

  Skoro wszyscy biegają i organizują maratony i półmaratony pod patronatami i ze wsparciem wielu instytucji to pomysł wydaje się trafny, a co najważniejsze sprawdzony, w szerszym ujęciu np. w Żywcu pod patronatem browaru organizuje się targi i wystawy piwowarów domowych…itp…itd..to sposób na wpuszczenie trochę dobrego rozgłosu, dobrego “pijaru”, reklama dla fabryki i sposób na zainicjowanie zmian w myśleniu Kowalskiego i Nowaka o broni, jej dostępie i zastosowaniu nie tylko do organizowania zamachów ale również do współzawodnictwa sportowego, krzewienia kultury obchodzenia z bronią itd itd..pomijam kwestię organizacyjną ale Fabryka Broni mogłaby wtedy wystawić swoje produkty do testowania itp…to pomysł na bardzo fajną cykliczną imprezę…może obudzą się i inni producenci i będzie będzie się działo, będzie zabawa i do północy będzie grzmiało….

  • Fernir

   Z jak dużych kalibrów, czy dyrektywa bieńkowskiej i UoBiA ograniczają kaliber broni strzeleckiej.
   PS pamiętam, że obecna UoBiA ma ograniczenie ok. 12mm dla sportowców, co z resztą?

 • Marcin

  Z patronowaniem zawodom to świetny pomysł. Dużych imprez nie ma w Polsce za dużo, a jak już są zapowiedziane to bywa, że są odwoływane – z powodu “nawalenia” sponsorów.

 • Arkadiusz Kozieł

  Jak zrobią MSBS-a w pieniądzach jak za Beryla, albo delikatnie większych i to puszczą w świat, i do tego w świat cywilny, to może by ten planowany kredyt spłacili. Poszło by to, jak ciepłe bułki. Prędzej czy później, ale by poszło.

  • Daniel Dz

   wprowadzenie MSBSa do armi to jakies 5 lat. Rynek cywilny zapowiadali za 10 lat

 • max-bit

  Powiem szczerze to jest nudne.
  Ile można czytać że FB Radom jest zainteresowana rynkiem cywilnym ….
  1. Dostępność delikatnie mówiąc średnia.
  2. Ceny wysokie choć od bidy akceptowalne.
  3. Oferta i tu jest najgorzej bo co Radom oferuje ? Kałachy obudowane nowymi szynami ?
  oraz BRS-99 który jest niczym innym jak opracowanym w latach 80 Glauberytem.
  A cytując za Wikipedią “Prace nad bronią palną oznaczoną kryptonimem Glauberyt rozpoczęto na początku lat 70. XXw” Czyli co jak co Radomek ma “tradycje” w projektowaniu gunów min 10lat :). Jakoś dziwnie mi to powiewa starą PRLowską maksyma czy się stoi czy się leży 4000 się należy .
  Niestety takim podejściem żaden w miarę rozsądny strzelec nie będzie zainteresowany pewnie można mieć podejście “patriotyczne” i na siłe kupować ich wyroby … ale to nisza.
  Dzisiejszy rynek jest dość bogaty (choć w naszym kraju bogaty to dość “ironiczne” powiedzenie)
  Reasumując dopóki oferta FB nie będzie choć w połowie podobna np. do CZtki to będzie tylko nisza.
  Inna kwestią jest sprzedaż i rynek nasz jest biedny (ilościowo) mieli sprzedawać w USA ale coś nie wszyło.

 • PK

  Wygląda na to, że chociaż powolutku, to Fabryka zaczyna zmierzać we właściwym kierunku. Myślę, że sam fakt śledzenia Pańskiego bloga i reagowania na Pańskie wpisy wskazuje na faktyczne zainteresowanie rynkiem cywilnym. To cieszy.
  Co do pomysłu organizacji zawodów strzeleckich pod patronatem Fabryki – bardzo słuszna inicjatywa i świetny sposób na promocję marki.

 • Apolinary Koniecpolski

  No, jezeli FB zamierza traktowac rynek cywilny na rowni z rynkiem wojskowym to….. wspolczuje rynkowi wojskowemu.

  • KBPol

   Mój, już wtedy emerytowany, nauczyciel z liceum aby zilustrować pewną regułę matematyczną podawał, z pewnym lubieżnym uśmieszkiem, przykład językowy: czy jest różnica pomiędzy stwierdzeniami “leciała jak strzała” oraz “strzała jak leciała”…?!

   Pytanie brzmi czy FB zamierza traktować rynek wojskowy jak cywilny czy rynek cywilny jak wojskowy…?! To pierwsze raczej odpada bo szybko musieliby się zwinąć z jakiegokolwiek rynku.

   • Apolinary Koniecpolski

    FB nie istnieje na ZADNYM rynku. FB istnieje jako koniecznosc posiadania przez Panstwo Polskie mozliwosci wytworczych broni na wypadek W i jako taka jest i bedzie utrzymywana ,dofinansowywana, wspierana niezaleznie od sytuacji ekonomicznej.
    To jak z pajakiem ktory siedzi w sieci i ktorego trzeba co jakis czas dokarmiac muszka, poniewaz potrzebujesz go na wypadek inwazji karaluchow. Ale nie oczekuj ze wyrosnie z niego motyl.

 • Jarek Lew

  Jak dla mnie to typowa odpowiedź rzecznika, o wszystkich dbamy, wszystko robimy i jest super…
  Rynek cywilny w PL nie istnieje dla dużej firmy, manufaktury i owszem, te będą miały zbyt.
  Jedyną opcją jest zwiększenie rynku cywilnego do cywilizowanych rozmiarów, a żeby zaistnieć wśród ludu to trzeba do nich wyjść. Pokazywać się w miejscach gdzie ludzie są… (ludzie a nie strzelcy).
  Na pewno znacznie więcej osób by przyszło oglądać atrapy broni niż nowy model popularnego samochodu, ale na to trzeba mieć kasę…
  Fajnie że istnieją na targach, ale tak się rynku cywilnego nie ruszy, nie w PL…

 • Robert N

  Ponieważ zazwyczaj komentowałem każdy wpis nt FB skomentuję i teraz.
  Słowa, słowa, słowa.
  Jakoś szczególnie nie zauważyłem zmiany. Sprzęt z FB jest na ogół niedostępny, ceny średnio atrakcyjne, oferta nadal uboga i jakoś nie widać żeby coś miało się w tej materii zmienić. Sprzedaży w US nie będzie, VISa też nie kupisz, kałachów wszelkiej maści jest pełno na rynku. Kalashnikov USA, which split from its Russian parent company three years ago, will start selling a semiautomatic 12-gauge shotgun called the KS-12 in February, CEO Brian Skinner told CNNMoney. itd, itp

 • Sebastian Frackowiak

  Ja bym odpowiedział miłej autorce listu i zapytał o konkrety jakie rynek cywilny może się spodziewać od FB w najbliższym czasie.

 • Andrzej Krafczyk

  Bardzo dobry pomysł, życzę powodzenia zarówno Panu jak i fabryce oraz mam nadzieję na ułatwienie dostępu do broni na rynku cywilnym. Jeśli będzie taka potrzeba mogę udzielić wsparcia w charakterze tłumacza dla jezyka Czeskiego. Pozdrawiam

  • Krzysztof Jabłoński

   Z nieba nam spadasz dobry człowieku! A nie zechciałbyś pomóc w tłumaczeniu ustawy o broni i amunicji Republiki Czeskiej (Zákon č. 119/2002 Sb.) na język polski?

   Z powodu nieznajomości czeskiego tłumaczymy co się da z nieco przestarzałej treści pośredniej, którą kiedyś jakaś dobra dusza przetłumaczyła na angielski. Tekst aktualny z wieloma (głównie drobnymi) zmianami dostępny jest tylko w jęz. czeskim. Gdybyś zechciał choćby zweryfikować, czy przetłumaczone przez nas paragrafy są zgodne w treści z tekstem czeskim, byłbyś nieocenioną pomocą.

   Zapraszam do współpracy. Link do projektu: https://github.com/postscripter8/czeska_ustawa_o_broni

 • Jazzu

  Pani rzecznik napisała :
  ” Wiem, że jest Pan pasjonatem i miłośnikiem, i obserwatorów życia broni palnej w Polsce takich jak Pan, jest doprawdy niewielu.”
  Otóż osobiście uważam, że Pani rzecznik już na wstępie się myli, bo na tyle lat różnych utrudnień, kładzenia kłód pod nogi, czy wręcz walki władzy z pasjonatami, miłośnikami broni palnej, to i tak nie jest to mało. Wystarczyło poluzować ustawę i przez kilka lat środowisko, zarezerwowane do tej pory przeważnie dla tych co koło koryta się kręcili, rozkwitło. Tyle że nie każdy pisze bloga Pani rzecznik kochana, nie każdy…
  Stanowisko Trybuna Turczyna popieram, i uważam za bardzo słuszne. Teraz tylko jeszcze FB Radom musi dojść do wniosku że np. coś takiego jak np. zawody pod patronatem FB Radom, z broni produkcji FB Radom to godna i tania reklama firmy.
  Może wtedy Pani rzecznik zmieni zdanie…

 • Adrian Krajewski

  Bardzo dobry pomysł Panie Andrzeju! Wiadomo juz od dawna, że nic nie rozkręci lepiej jakiegoś “tematu”, niż oddolna społeczna inicjatywa.. a już na pewno jeśli rzecz się tyczy takiego niemrawego państwowego molocha, jak FB. To nasze wspólne narodowe dobro, o które musimy wspólnie dbać (wspierać;)

 • RonRPL

  Moim skromnym zdaniem pomysł z zawodami jest dobry. Sam wezmę udział, jeśli zwykły Kowalski, który nie jest licencjonowanym sportowcem (członkiem klubu) ale przez 1,5 roku chodził na strzelnicę, będzie mógł wystartować jako zawodnik. Dobry pomysł na promocję produktów FB przy założeniu, że FB dostarczyłoby “urządzenia” służące do wystrzeliwania pocisków w tarcze strzelnicze, najlepiej te najnowsze.

 • Pingback: Obiecująca premiera karabinów SKW z Zakładów Mechanicznych Tarnów | Andrzej Turczyn()