Broń jest jak opaska uciskowa – dosłownie – bez niej trudno przeżyć atak nożownika

Brooklyn, Nowy York,, USA. Wielokrotnie zatrzymywany przez policję nastolatek, zadźgał nożem na śmierć przechodnia, bo ten spojrzał się na niego.

Szef wydziału śledczego policji Robert Boyce, powiedział o podejrzanym, że “ma 19 lat, ale wygląda na starszego. Był już 13 razy aresztowany”. Dodał, że “policja pracowała cały weekend nad tą sprawą”.

Ofiara napadu, teksański aktor George Carroll i jego żona, znajdowali się zaledwie parę kroków od swojego domu na Greenpoincie. Mijając grupę kręcących się w pobliżu lokalnej szkoły mężczyzn Carroll spojrzał się na nich.

“Na co się gapisz?” krzyknął jeden z nich, a drugi, którym był Gary Correa, wyciągnął ze swojego vana nóż.

Zaczęli biec w stronę ofiary, po czym wywiązała się bójka w wyniku której 42-letni Caroll został śmiertelnie ugodzony nożem w klatkę piersiową. Jeden z napastników powalił go na ziemię uderzając plastikowym słupkiem.

Detektyw Boyce powiedział: “Caroll przechodząc ulicą rzucił tylko wzrokiem na grupę mężczyzn. Wystarczyło to do ataku z ich strony”.

Rannego dramatopisarza i aktora przewieziono do najbliższego szpitala, ale lekarzom nie udało się go uratować.

Policji udało się ustalić tożsamość zabójcy, dzięki zatrzymaniu mężczyzny, który pojawił się na miejscu zbrodni, aby zabrać pozostawiony samochód kolegi.

Policja nikogo jeszcze nie aresztowała i apeluje o pomoc mieszkańców w ujęciu sprawcy. Zbiegły nastolatek jest ciągle poszukiwany. Śledczy przez cały poniedziałek sprawdzali okolicę próbując ustalić miejsce jego przebywania.

Policja podała, że w ciągu zaledwie ostatnich dwóch lat był on wielokrotnie aresztowany, między innymi za rozbój, włamanie i posiadanie narkotyków.

Ostatni raz aresztowano go 30 maja za rozbój i kradzież.

Sąsiedzi Correi opisali podejrzanego o morderstwo nastolatka jako spokojnego i nie rzucającego się w oczy. “Zawsze kiedy go widziałem wydawał się spokojny i wydawał się odnosić z szacunkiem do innych”, powiedział jeden z sąsiadów, który chce pozostać anonimowy. “Nie wydawał się uciążliwy. Może był trochę dziwny. Nigdy bym nie pomyślał, że zrobi coś takiego.”

Ofiara napadu George Carroll przeprowadził się z żoną z Cypress Hills na Greenpoint w lutym tego roku po tym, jak jeden z tamtejszych sąsiadów groził mu nożem do kartonów. Był praktykującym katolikiem i znanym wolontariuszem, którego każdej niedzieli można było spotkać w kościele na mszy.

(źródło nydailynews.com tłumaczenie Tomasz Trocki)

Kto zwiódł tego Amerykanina, aby nie zadbał o posiadanie broni? A może prawo mu zakazywało? Bez znaczenia, dostał nożem, bo nie miał opaski uciskowej. Broń jest jak opaska uciskowa, może nie będziesz jej potrzebował nigdy, ale jeżeli będzie potrzebna, to natychmiast. To zupełnie jak z gaśnicą. Mądry człowiek traktuje broń jak gaśnicę – lepiej mieć i nie potrzebować niż nie mieć i potrzebować. Straż pożarna, policja, pomoc nigdy nie przyjedzie w odpowiednim czasie. Gdyby miał broń… z całą pewnością byłby uratowany. Nożownik najpierw wziął nóż z samochodu, później biegł za ofiarą, później wywiązała się bójka. To wszystko dawało czas na skuteczną obronę, ale wyłącznie z wykorzystaniem broni palnej.

Komu żona zabitego powinna dziękować? Lewakom, którzy szczują przeciwko posiadaniu broni? Może byłemu prezydentowi Obamie, który tak bardzo starał się Amerykanów rozbroić? Komu w Polsce trzeba będzie wystawić rachunek, gdy taka sytuacja komuś się przytrafi? No który polityk przyjmie to na swoje sumienie? Żaden?! Wiem, że żaden. Oni mają czyste sumienia, bo nieużywane…

Myślicie, że w Polsce nie ma taki zdarzeń? Sam nie wiem, niespecjalnie śledzę kroniki kryminalne. Jestem jednak przekonany, że i w Polsce można w niektórych miejscach dostać łomot za samo spojrzenie. W Polsce oczywiście sprawa jest po stokroć bardziej skomplikowana. W Polsce rząd metodycznie dba o to, aby prawo zakazywało Polakom posiadania broni. Może przytaczanie takich przykładów, będzie powoli odmieniało świadomość społeczną. Chociaż jak znam życie zaraz znajdą się idioci, którzy będą przekonywać, że Polska to nie Ameryka.

 • PK

  Opisywana sytuacja to doskonały przykład zdarzenia, w którym posiadanie przez tego Pana broni realnie mogło uratować mu życie.

  W Polsce dba się nie tylko o to, żeby obywatele broni nie mieli, ale również żeby bali się bronić. Orzecznictwo w takich sprawach, gdzie w sposób oczywisty mamy do czynienia z obroną konieczną, nadal pozostawia wiele do życzenia, i każdy świadomy obywatel ma z tyłu głowy pytanie, czy mogę się bronić? Co będzie, jeśli zbyt mocno “uszkodzę” napastnika? A to bardzo utrudnia skuteczną obronę, czy to z użyciem broni palnej, czy w inny sposób.

  BTW zawsze bawią mnie opowieści najbliższego otoczenia takich ludzi, jak w tym przypadku sąsiadów. Spokojny chłopak, a że go 13 razy aresztowano? Pewnie policja się na niego uwzięła… Zawsze w takich sytuacjach słucham tego:

  https://www.youtube.com/watch?v=-EvW9G2PlaE

  • EDiox

   Bo w myśl zasady; “każdy sądzi według siebie” – zwyrodniałym politykom nawet przez myśl nie przejdzie że normalny, praworządny człowiek użyje siły lub broni tylko wtedy gdy uzna że musi, że niema innego wyjścia. Do obrony, przed realnym zagrożeniem jakie by ono nie było. A że potem nie tak łatwo udowodnić że nie jest się wielbłądem, to mamy co mamy, z miesiącami za kratami do wyjaśnienia …

  • max-bit

   Widziałeś ten filmik co wstawiłem wczoraj o Polaku który kopsnął 3 bandziorów ?
   Oczywiście w Polsce to inny klimat ale my tutaj chcemy zastosować to na własne podwórko. (USA to oczywiście ciut inne klimaty)
   I co kropsnął a wiadomo kto w “tamtych” czasach robił “change money” i się okazało że .. wylądawał na 25 lat w pierdlu.
   I nikt do tej pory nie pochylił się nad gościem a można było by go … już dawno zwolnić.
   Dla tego ciągle pisze ze u nas wymachiwanie Pistolecikiem to bardzo średni pomysł. Nie abym był przeciwny ….. ale to po prostu cholernie ryzykowne.

   • PK

    Tak, oglądałem kiedyś ten reportaż. Właśnie takie historie mam na myśli pisząc o tych wątpliwościach, które może mieć osoba w sytuacji konieczności obrony.

 • max-bit

  To może jeszcze Fotunia
  Widać typowo Europejskie Rysy jeszcze tylko brakuje informacji że był wyznawcą religii nie katolickiej … (obstawiam że na 95 %)
  https://uploads.disquscdn.com/images/b8f7c8c4c3fa8558b91a765435acd8ffa4b02334e6b9a755e7ecae2d5350975e.jpg
  Broń to już dziś … nie rozwiązanie tematu, to jak leczenie raka chemioterapią skutki będą raczej nie ciekawe.
  Powtarzam i powtarzać będę…. jak to sobie wyobrażamy? Kraje w których takich jak na tej fotce jest po kilka mln i co będziemy się z nimi strzelać ? Minimalne zamieszki dziś powodują … wiadomo co powodują. Już nie mówiąc jak by to wyglądało jak by się choć 1 mln z 1 mln wzięło za łby wojna domowa delikatnie powiedziane.
  Europa jest systematycznie degradowana, proces ten co gorsza z roku na rok się pogarsza. Informacje że ludzie zaczynają uciekać z Krajów EU nie jest już taką legenda.
  USA w cale dużo lepszej sytuacji nie jest czego przykładem jest ten przypadek. I dotyczy to de facto wszystkich krajów “wysokiego” rozwoju.
  Nie wiedzieć dlaczego dobrobyt po prostu ogłupia ludzi, zamiast poprawiać sobie swój los dają się degradować.
  Dziś cel życia przeciętnego Europejszczyka :
  – praca w Korpo tj zarabianie
  – zycie w hipermarkecie (czytaj bezsensowny konsupcjonizm).
  – zycie na kreche
  – zero wartości (no po za w/w konsumpcjonizmem)
  Dziś najlepiej mieć srajfona, kotka (i to jakiegoś dziwnego) a dziecko ? No jak jedno to jest dobrze gdyż najczęściej “nie ma czasu” przecież robi karierę, a później zakupy, a później FB albo coś tam.
  A “te ludy” są wpuszczane do Europy (i nie tylko) są radykalni, mają po prostu inną kulturę. Pamiętajmy też dlaczego ich kultura jest inna ?
  Oni się nie rodzili w ciepłych (lub chłodnych) domkach Europy. W takiej Azji Afryce dla nich kolejny dzień to walka o życie, dlatego są dla nas stosunkowo agresywni, ilość dzieci to tez nie przypadek, jak jeszcze lat temu kilkadziesiąt mieli po 8 dzieci to nie dlatego że tak było fajnie tylko że 3/4 z nich nie dożywało wieku dojrzałego.
  Świat się zmienił przybyli do świata innego a przyzwyczajenia (kultura) została.
  My w tym czasie zkpacaniliśmy, Europę gospodarczo ratuje chiński rozwój, oraz europa wschodnia oraz ten bliski wschód (ale ten bardziej cywilizowany patrz np. Turcja) niestety degradacja Europy przesuwa się coraz bardziej na wschód obecnie objęła ona kraje Europy centralnej.
  Obawiam się ze jak na razie ten proces będzie postępował.

 • Martin Berg

  Oczywiście, ze Polska to nie Ameryka, czy są jacyś idioci, którzy uważają inaczej ?
  Dlatego trzeba jak najszybciej uregulować zasady obrony koniecznej i odpowiedzialności … w zasadzie braku odpowiedzialności w razie obrony, żebyśmy mogli się bronić wszystkim co mamy pod ręką w danym momencie …

 • Grzegorz

  Złożyłem KOMPLET DOKUMENTÓW do WPA Katowice w dniu 31 maja 2016 r. o pozwolenie na broń dla celów sportowych. Wypełniłem wszystkie ustawowe warunki aby takowe otrzymać. W moim przypadku postępowanie przed WPA Katowice trwało 7 miesięcy ze skutkiem odmownym. Odwołanie do KGP trwało 2 miesiące ze skutkiem odmownym. Na wyznaczenie terminu rozprawy przed WSA Warszawa czekam już 6 miesięcy. Oto miara upadku naszego kraju lub raczej skala komunizmu panującego w najlepsze w urzędach… Moim jedynym problemem jest chyba to, że nie jestem resortowy, bo jak to powiedział towarzysz ksywa bazooka: my tak pisaliśmy tą ustawę aby broń miał ten kto powinien ją mieć!

  • Krzysztof Jabłoński
   • Grzegorz

    Widziałem to 😉 Tylko ja się nie zgadzam na taki los praworządnych Polaków.

    • Krzysztof Jabłoński

     Ani ja. Dlatego wspieram organizacje, które walczą z uporem Policji, rządu i sądów w tym zakresie.

     Niestety na chwilę obecną nie mam dla Ciebie żadnej sensownej porady. Chyba, że możesz tymczasowo zmienić miejsce zamieszkania na jakieś inne województwo.

     • Grzegorz

      Może i bym mógł lecz to dużo zachodu a i gwarancja pewności żadna. Gdzieś jest granica tego szaleństwa tym bardziej, że ekonomiczny próg tzw. wejścia już jest bardzo wysoki biorąc pod uwagę fakt, że nawet już zakupiłem sejf z zamkiem elektronicznym, który do tanich nie należał.

     • Krys53

      przykre, zapraszam do sąsiedniego woj. patrząc na zachód,
      u nas jak masz komplet to dostajesz, kiedyś 6+6 teraz mniej ale na początku wystarczy, zawsze można wg salami dobrać po kilka sztuk.
      a podali jakiś argument za odmową?
      no i tu jest miejsce na coś takiego jak ROMB, wstępujesz i masz pomoc prawnika co się zna na sprawie, co powinno przyspieszyć postępowanie…

     • Grzegorz

      Dziękuję ale jak już pisałem wynajęcie mieszkania tylko na czas trwania procedury administracyjnej kosztuje a gwarancji efektu brak.

      KWP Katowice odwołał się z uchybieniem ustawowego terminu od moich orzeczeń lekarskiego i psychologicznego i chciał mnie zmusić do poddania się badaniom w trybie odwoławczym. Ale ja stwierdziłem że jestem wolnym człowiekiem i nie poddam się tym badaniom ponieważ odwołanie złożone przez KWP Katowice po ustawowym terminie jest bezskuteczne i nie wywołuje skutków prawnych. KWP Katowice i KGP byli odmiennego zdania więc czekam na wyznaczenie terminu do rozpatrzenia mojej skargi przez WSA Warszawa.

      A propos ROMB, tam ostatnio się dzieje jakiś smród więc na skuteczną pomoc z Ich strony nie liczę.

     • Krys53

      a i jeszcze jedno, wskazujesz miejsce zamieszkania ale bp można przechowywać na drugim końcu Polski ;-))