Na you tube IrytujacyHistoryk o broni palnej nadaje całkiem ciekawie

Ciągle coś nowego można odszukać w internecie. Kilka dni temu kolega podesłał mi link do kanału na you tube IrytującyHistoryk. Kanał o historii, a jakże, ale pośród tej historii całkiem sporo miejsca jest o broni palnej. Oglądanie rozpocząłem od odcinka o pistolecie VIS. Oklepana sprawa – myślałem – ale zerknę co ciekawego. Usłyszałem, a nawet zobaczyłem całkiem ciekawe informacje i zdjęcia. Historia pistoletu VIS mi się rozszerzyła. Sprawiło to, że nie oglądawszy pozostałych odcinków, kilka ciepłych słów na trybunie zamieszczam.

Mam nadzieję, że warto subskrybować ten kanał.

Poza filmem o VIS są i inne odcinki poświęcone broni.

Jest całe mnóstwo filmów, każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 • Starypryk
 • sz p

  Znam filmy IH-a i też polecam, ale nie komuś kto łatwo się irytuje. Bo np. czy ktoś potwierdzi, że zamek RAKa uderza w twarz? Przecież jest już z tyłu przed strzałem i tylko potem wraca w tył. A kolba zapewnia dystans więc odrzut nie zbliży broni do oka/zęba. IH jakby sugeruje, że zamek jest z przodu i potem się cofa. Czy to aby nie jakaś powielana plotka?

  Z palcem to nie łyżka winna tylko chwyt przedni pod wylotem lufy. A łyżka to raczej szansa ratunku, bo zanim cała sie nie wysunie to strzał nie może paść. Więc daje nadzieję, że odsunie palec na bok tuż przed strzałem, albo opierając się na palcu powstrzyma zamek odbierając mu impet i iglica nie doleci do spłonki, i strzał nie padnie. Ale nie teoretyzując, to czy ktoś słyszał o potwierdzonym wypadku?

  A co do VISa to lekko rozwinę. Czy Feliks Modzelewski to plotka nie warta wspomnienia? Albo nieeleganckie zachowanie belgijskiej fabryki wobec Polski – ponoć miało to znaczenie przy podjęciu decyzji o zrobieniu przekrętu z ogłoszeniem zaawansowania własnego projektu.

 • Erorch

  “Broń była ryglowana krótkim odrzutem lufy”
  “Dziurawe prawo patentowe”
  “pistolet na 9×19 jest lżejszy niz na .45, magia”

  To jest poziom tego Pana. Po co promować takich ludzi?

  • Andrzej Turczyn

   po to, że jak się mówi to ludzi, to trzeba mówić w języku, który ciekawi, a nie technicznie. Jak ja wklejam wyrok sądowy, to też wielu boli głowa, to to język prawniczy – mało ciekawy

   • Erorch

    Rozumiem i popieram zamysł, ale promowanie gościa który jest poniżej poziomu wikipedii jest kontrproduktywne. Nie trzeba się znać dogłebnie na mechanice broni, żeby mówić o broni, ale jak już się mówi o mechanice to nie należy słuchacza wprowadzać w bład.

    Dodatkowo Irytujący”””Historyk”””, zamiast o histori, opowiada mitologie (nie tylko w tym wideo).

    • PK

     O ile samo to, że o broni opowiada jest OK, to rzeczywiście błędy merytoryczne, chociażby te wskazane przez ciebie o “ryglowaniu” VIS’a mnie również rażą. Oczywiście Pan Andrzej ma rację, że nie ma potrzeby w takim programie wchodzić w jakieś techniczne szczegóły, no ale jak już o czymś się wspomina…

 • Jan Juruś

  Również bardzo wartościową treść codziennie o godzine 14;00 publikuje kanał Forgotten Weapons
  https://www.youtube.com/channel/UCrfKGpvbEQXcbe68dzXgJuA

 • Jarek Lew

  Bardzo fajnie prowadzi program, nie wiem czemu się czepiacie. Jak sam prowadzący o sobie pisze: historyk, czyli sprawy techniczne są na drugim albo trzecim planie i fajnie że je w ogóle porusza.
  Gdyby kanał prowadził irytujący rusznikarz to z kolei nie oczekiwałbym super rzetelnych danych historycznych…