Zastanawiam się na co oni się przygotowują, kupując pół miliona amunicji z pociskami gumowymi?

zbiam.pl: 24 sierpnia Komenda Główna Policji poinformowała o podpisaniu trzech umów na dostawy amunicji dla pododdziałów policji. Umowy zawarto w lipcu z Fabryką Amunicji Myśliwskiej FAM Pionki Sp. z o.o., która dostarczy do policyjnych magazynów 592 tys. sztuk amunicji do strzelb gładkolufowych. 479100 sztuk kupionej amunicji to naboje z pociskami gumowymi Chrabąszcz.

To amunicja, z której Policja planuje strzelać do zwykłych Polaków, no przecież nie do uchodźców, tych przecież nie ma w Polsce. Też nie do bandytów. Po prostu i bez ściemy. Amunicja z pociskiem gumowym służy do strzelania do ludzi, to tłumów, które nie chcą się podporządkować poleceniom policyjnym. To amunicja do rozpędzania gwałtownych zgromadzeń, które nie są zakwalifikowane przez policję jako zgodne z prawem.

Prawie pół miliona naboi, które mogą być wykorzystane do strzelania do Polaków. Zastanawiam się na co oni się przygotowują. Nie wiem, czas pokaże w kogo polska policja będzie strzelała. No przecież nie kupili tak dla samego mania…

 • Martin Berg

  Jak by kupili ostrą … I tak źle, i tak niedobrze … Niech pan nie będzie pospolitym narzekaczem

  • Andrzej Turczyn

   No nie jestem. Nie podoba mi się żadna forma strzelania przez policję do Polaków. No co zrobić. Mam obrzydzenie do tego po ZOMOwcach, a Policja to kontynuacja prawna MO. nie było żadnego odcięcia się od tamtych struktur, metod itp.

   • Mozets

    Niech pan nie popada w stereotypy. Pocisków gumowych mogło używać ZOMO i może używać policja USA np. To w niczym jej nie stygmatyzuje. Poza tym niech pan sobie wyobrazi, że tych “Polaków” jak pan sam pisze jest około połowy społeczeństwa – co jest resztą pan sam wie. Ja wiem, że w Polsce żyją I POLACY i ŁAJDACY . Mniej więcej pół na pół. Do łajadaków nie mjiałbym oporów strzelać pociskami gumowymi. Zaręczam panu ,ze oni nie mieliby żadnych obiekcji by do tej drugiej kategtorii strzelac amunicją ostrą. Teraz poważnie jak najbardziej. Niech pan policzy ile jest sztuk broni gładkolufowej w Policji Państwowej . Ile wypada na posterunek amunicji + zapas nienaruszalny (tzw. ZN – rotowany wg. dat przydatności) . Pana wypowiedzi czasem mnie żenują w swej tromtadracji. Przecież kto jak kto ale pan jest zawodowo przygotowany do posługiwania się słowem precyzyjnym i nie uleganiu emocjom. To co ma powiedzieć kpt. Mozets zwykły trep? Czy ma przyjmować pana słowa bez zastanowienia. Czy o to chodzi?

 • Martin Berg

  Takie pytanko dla posiadaczy … Czy ktos testowal, mial, ma, stosuje i jak sie sprawdza “Mechaniczny system redukcji podrzutu” firmy
  DMP Systems Technologies Ltd ? Czy warto to założyć szczególnie ciekawi mnie w CZ TS Orange.

 • Capribestyja

  Panie Andrzeju. Proszę nie siać propagandy. Przecież doskonale Pan wie że amunicja ma swoją trwałość i okresowo się ją wymienia na nową a starą sprzedaje w demobilu. Tak jest i w tym przypadku. Czy wojsko czy policja, zasady te same. Wszystkie służby mają mieć określone stany środków u siebie na składzie i kolejne w określonych magazynach na terenie kraju. amunicja gumowa w brew pozorom, wcale nie ma “zejścia”. Wkrótce zobaczymy te stare gumki w Polarmsie czy Progresie albo jeszcze gdzieś indziej.

  • Andrzej Turczyn

   No a jak podlega wymianie na nową to do czego ma służyć na nowa? Do strzelania do Polaków. To mi nie pasuje pod żądną postacią.

   • PK

    To, że ktoś jest Polakiem nie oznacza jeszcze, że nie można do niego strzelić, zwłaszcza z amunicji gumowej. Nie mówię oczywiście o strzelaniu do demonstrantów, którzy generalnie zachowują się nieagresywnie a tylko odmawiają na przykład opuszczenia jakiegoś miejsca, np. ze względów politycznych czy światopoglądowych. Ale z drugiej strony mamy sytuacje, gdzie dochodzi do niszczenia miasta, rzucania kostką brukową w policję itd.

    Czy idąc Pana tokiem rozumowania, 9×19 też nie powinni kupować? Bo przecież ze względu na specyfikę tej służby, o ile kiedykolwiek zostanie użyta, to na 99% również będzie to “strzelanie do Polaków”.

 • Krzysztof Jabłoński

  Trochę na temat. Znalazłem takie doniesienie TVN:
  http://www.tvn24.pl/katowice,51/sad-umorzyl-sledztwo-w-sprawie-smierci-kibica-z-knurowa,729588.html
  “Ekspert” twierdzi, że skupienie strzelając gumowymi chrabąszczami z 15m jest na poziomie 2m.
  Producent twierdzi, że to 20 cm z 20 m: http://fam-pionki.pl/m/oferta,amunicja-specjalna,14,naboje-gumowe-chrabaszcz-20,141,141

  • marwin

   Eksperci w tvn…
   Producent tez trochę idealizuje ale to zdecydowanie on ma rację.

  • Andrzej Turczyn

   to też ważny argument, że to po prostu jest niebezpieczne dla życia

   • Krzysztof Jabłoński

    Zgadzam się, że strzelanie bywa niebezpieczne dla celu.

    To czy się jest celem słusznie, czy nie – to już zależy od okoliczności i światopoglądu.

    Wg jednych narwanego kibola prącego do starcia z kibicami przeciwników powinno się strzelać chrabąszczami, wg innych nie, jeszcze inny waliłby od razu ołowiem.

    Niestety w Polsce oprócz przypadków “rozganiania demonstracji”, które budzą mieszane uczucia, zdażają się też przypadki moralnie jednoznaczne. Np. szturmy bandytów na komisariaty czy grupowy wandalizm.

    Sam Pan wie, że zdarzają się sytuacje, w których człowiek się zastanawia “dlaczego nikt nie strzela do tych bandytów”. Ci bandyci to czasem też Polacy.

  • PK

   Może producentowi wyszło 20cm na 20m, ale jak strzela policja to wychodzi 2m na 15m 🙂
   No i oczywiście poprawka na “ekspertyzę” TVN’u.

   • Krzysztof Jabłoński

    To jest ekspert kategorii premium “były pracownik policji”. Oczko do bazooki 😉

    • ObroncaWolnosci

     A pan Dziewulski odkryl juz te niezmierzone arsenaly starych, amerykanskich granatnikow z okresu II wojny swiatowej nieprodukowanych od prawie 60 lat? Skoro powstancy “na Tygrysy mieli Visy”, to bandyci na “Kalachy maja Bazooki”. 😉

  • max-bit

   2m? Nie te 30 to i może
   Po za tym nie robił bym z tego aż takie nie wiadomo co
   500 tys kulek to nie az tak dużo
   na całą Polskę jest ok 400 posterunków policji 1250 kulek na posterunek tj 50 pudełek
   To aż tak dużo ?

 • Sebastian Frackowiak

  Może nie do zwykłych Polaków tylko do KODu i UBywateli RP.

  • Witek

   Walczyłem z ZOMO od początku stanu wojennego aż do końca tej parodii państwa jaką był PRL. Dla nich, ZOMO-wców i komuchów też nie byliśmy zwykłymi obywatelami. Myślisz tak samo jak oni ?

 • radekgo

  Pewnie na egzaminy miałem strzelanie z takiego rozrzut tego pocisku jest taki że ledwo w tarczy sie miesciłem.
  Panie andrzeju dlaczego kasuje pan niewygodne posty ?
  kiedy komentowałem bnezsens kartki z napisem nie dotykac eksponatów?
  nikogo to nie zachęci do zapoznania z bronia jeśli straszy sie na poczatku.

  • Andrzej Turczyn

   nie kasuje niczego, podobno diskus – platforma co piszemy komentarze kasuje

  • Krzysztof Jabłoński

   Moje posty też czasem lecą od razu do kosza, i to nawet w godzinach późnonocnych/wczesnoporannych. Wątpię, żeby Pan Andrzej czatował 24/7 na blogu, żeby komentarze moderować.

 • Jan Kowalski
  • Mozets

   Istotnie -pytanie kto naprawdę rządzi w Polsce. Michalkiewicz i prof.Nowak wyjaśniają – ale to nie trafia do mózgownic. Zaraz określane to jest przez media wrogie Polsce (wszystkie prywatne i koncern Axela) jako “teorie spiskowe”, antysemityzm, faszyzm, rasizm, najłagodniej o “kontrowersyjne poglądy”.
   Wycieczka młodych starozakonnych do Auschwitz , Krakowa, Kazimierza Dolnego, jest ochraniana przez agentów Mossadu z bronią maszynową ( UZI) . I Szkoli się tych młodziaków w Izraelu , że każdy Polak to wróg, który może ich zamordować. Choć przepisy ogólne zabraniają obcym formacjom posiadania broni na terenie RP. Nie dotyczy to ochrony prezydenta USA czy innego państwa. Spróbujcie wysłać wycieczkę Polaków do Tel Aviwu z agentami ochrony z bronią. Ci agenci mogą w Krakowie na Kazimierzu wcisnąć mieszkańca Krakowa twarza w psie g..na jeśli zwróci im uwagę by autokary tam stojące na placyku wyłączyły silniki bo smród spalin zatyka. Ale młodziaki musza pić kawę hektolitrami i express w autokarze musi działać. Poza tym autokar – jak na linii ognia musi miec mozliwość natychmiastowej ewakuacji czyli kierwowcy trzymają nogę na półsprzęgle (chyba). Bo ci krwiożerczy Polacy stoją za każdym krzakiem.
   W Polsce co widać także na tym portalu ścierają się od czasów Gomułki 2 frakcje : tzw. Puław i Natolina. W sumie dalej rządzi sowiecka Razwiedka.

   • Mozets

    Na wszelki wypadek ubezpieczam się:

    “Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.”

 • Koleżka Śniegowy

  Może do kolekcji, jak LRAD-y?

 • Michał Szkwyra

  Polin