Biuro Analiz Sejmowych – Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze od Niemiec za II Wojnę Światową

Zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione – brzmi treść opinii Biura Analiz Sejmowych ws. reparacji wojennych, do których dotarła PAP.

„W okresie drugiej wojny światowej Polska poniosła największe, w stosunku do całkowitej liczby ludności i majątku narodowego, straty osobowe i materialne ze wszystkich państw europejskich. Straty te nie wynikały tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, w szczególności celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach państwa polskiego, a także z intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego, w tym pracy przymusowej oraz celowego niszczenia mienia, m.in. zburzenia stolicy państwa polskiego Warszawy” – podkreślono w opinii BAS.

„W związku z tym zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione” – czytamy w dokumencie.

Opinię dot. reperacji wojennych zamówił w BAS na przełomie lipca i sierpnia poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Pytał on m.in.: “Czy w świetle prawa międzynarodowego Rzeczpospolita Polska może domagać się roszczeń odszkodowawczych od Niemiec za straty materialne i osobowe spowodowane agresją niemiecką podczas II wojny światowej? Jeśli odpowiedź na w/w pytanie będzie pozytywna, proszę o wskazanie trybu i formy dochodzenia roszczeń”.

Polityk zapytał też, czy inne kraje, które “zostały dotknięte agresją Niemiec podczas II wojny światowej, dochodziły od tego kraju roszczeń odszkodowawczych za poniesione straty materialne i osobowe”.

Sprawa reparacji pojawiła się w dyskusji publicznej za sprawą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których “tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

Analizy w sprawie możliwości wystąpienia o reparacje od Niemiec prowadził również MSZ. W poniedziałek szef resortu Witold Waszczykowski mówił, że decyzja w sprawie ewentualnego wystąpienia do Niemiec o rekompensatę to kwestia tygodni lub miesięcy. Według niego, wynika to m.in. z potrzeby przeprowadzenia dokładnych badań dotyczących rozmiaru polskich strat – ekonomicznych i ludzkich. (PAP)


Dobrze, że PiS formułuje te roszczenia. Niemcy powinni nam zapłacić. Nasza krzywda nie została naprawiona. Każdy kto przegrywa wojnę musi za to ponieść srogie konsekwencje. Czy to się powiedzie? Oczywiście nie bardzo w to wierzę. To raczej przyczynek do czegoś. Mam nadzieję, że tego o czym myślę, tj. przygotowania gruntu do opuszczenia Unii Europejskiej, albo chociaż zaniechania płacenia darmozjadom z Brukseli. Czekam niecierpliwie na rozwój wydarzeń.

Moim zdaniem to bardzo dobra wiadomość, że Polska konfliktuje się z Unią Europejską. Nie po drodze Polsce z tą zalewaczałą bandą urzędników. Ślimak to ryba, marchewka to owoc, kaliber broni to napis na pudełku z amunicją. Naprawdę w każdej dziedzinie życia Unia Europejska niesie intelektualne spustoszenie.

Przy okazji roszczeń wobec Niemiec piszę o Unii Europejskiej, ale mam nadzieję, że nikt z czytelników bloga nie ma wątpliwości, że Unia Europejska to w istocie IV Rzesza niemiecka.

Uzupełnienie. Opinia Biura Analiz Sejmowych do poprania:

Download (PDF, 491KB)

 • max-bit

  Tia niemcy się już wystraszyli o kaskę zbierają.
  To oni nas mają w szachu a nie my ich, jak będą chcieli (choć stracą kasę) to zamkną nam swoje markety, montownie i będziemy w czarnej dupie.
  A już to kombinują jak by nam wszelkie dotacje odebrać choć tak naprawdę na tych dotacjach też mają zysk bo dają nam pieniądze w części nasze (reszta zarobionych to u nas) a resztę (dotacje nie są nigdy 100% na ogół od 20 – 40 %) resztę na ogół musimy pożyczyć w ich bankach a jak już pożyczymy to musimy kupić ich produkty.
  Tak tak ….IV Rzesza już jest … tylko my myślimy że jest odwrotnie a tamci nas walą na czym chcą .
  NIe mamy praktycznie żadnej własnej produkcji, nie jesteśmy sami w stanie wyprodukować żadnego towaru technicznego. Czasem się chwilami że jakiś to tam “autobus” montujemy z tym że większość podzespołów pochodzi od producentów zagranicznych i jestem prawie pewien że nawet śrubki nie są Made in Poland.
  Więc fikać to se możemy ….

 • makeintosch

  Rozumiem, że jeśli wypłaciliby odszkodowanie, to my Ziemie Odzyskane zwrócimy?

  Może pójść o krok dalej i zażądać odszkodowań od 3 zaborców, Szwedów, Mongołów, Rosji Radzieckiej, czemu ograniczać się do tylko do Niemców?

  • max-bit

   Węgrów, Austrii, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech, Rosji (Carskiej i Radzieckiej)
   A kto nam wpier … nie spuścił … chyba wszyscy w około.
   USA, UK, Francja – za porzucenie nas na pastwę losu. Przecież jak by Francja i UK zaatakowały Niemcy w 39 wojny by nie było. Za taką Krnąbrność to po 500 mld Euro od łeba. USA za sprzedanie nas w Jałcie też 500mld.
   To ile już mamy 500×3 plus 840 mld 2340 mld Juro
   Szwedzi też 500mld, Rosja za rozbiory też 500 mld, Austria z Węgrami sciepuje się też 500mld. kolejne 1500 mld Juro
   to już 3,84 bln Juro no no tośmy się wzbogacili 🙂
   Jeszcze nie zapomnijmy aby aktualnie solidnie rozliczać wszelkie “inwestycje” a wiec wyciągczki kasy z tego kraju a wiec sklepy, banki, montownie itd. …
   Gdzieś słyszałem taki felietonik na YT i gość to podsumował że nasz naród naprawdę jest wielki przez tyle lat być tak RĄBANI na każdym kroku ba wyniszczani fizycznie. I trwamy …. to jest jakaś wielkość i cud.
   No no … to kaski będzie …
   Ogólnie powinniśmy wszystkim wystawić rachunek ale to powinno być z wielkim hukiem media wszystkich krajów powinny o tym wyć wtedy miało by to jakiś sens.
   Niestety te “roszczenia” nie istnieją medialnie po za granicami naszego kraju, przeciętny Anglosas, Frankofon nic o tym nie wie. Ta sprawa dla nich nie istnieje.

 • Robert N

  Wniosek jest jeden. Do tej pory żaden z agresorów nic nam nie zapłacił ani Szwedzi (czytałem też rozważania w tej kwestii – nasze rzeczy sobie leżą w szwedzkich muzeach a my nie mamy podstaw aby je odzyskać) ani Ruscy ani Niemcy, czyli im to poprostu się opłacało. Jeśli tak, to czemu nie mieliby spróbować jeszcze raz. Trzeba się zbroić i tyle.

 • Jan Kowalski

  Bardzo dobry krok naszego rządu. Mają D na utrzymywanie “gości” to niech spłacą stare zaległości. Ciągle byli przyczyną strasznych nieszczęść na świecie, rośnie w ludziach świadomość.Jak będziemy cicho siedzieć to jak już próbują przypiszą nam winę za wybuch II światowej i Bóg wie co jeszcze. NALEŻY DRZEĆ MORDĘ NA CAŁY ŚWIAT KTO NA NAS NAPADŁ I KTO BĘDZIE ODPOWIADAŁ ZA ZBRODNIE NA NASZYM NARODZIE !
  Chyba zacznę wierzyć, że jest coś z nimi na rzeczy.
  Z 2015 roku ale jak aktualne i co raz bliższe realizacji.
  https://www.youtube.com/watch?v=D1to-THB-8Q

 • Witek

  Cyrk na użytek wewnętrzny, czyli zwyczajna propaganda o kierunku typowym dla PiS. Możliwe , że faktycznie ostatecznym celem tego bałaganu jest planowanie wyjścia Polski z UE. Pytanie tylko czy my chcemy wyjść z UE i zostać sami w kraju rządzonym przez rząd coraz bardziej cofający nas do czasów PRL. Przypominam , że wejście do UE zostało zatwierdzone przez naród w referendum. Każde wyprowadzanie nas z UE bez decyzji społeczeństwa w referendum będzie nielegalne.