Stanowisko organizacji społecznej w sprawie pierwszego czytania projektu ustawy o broni i amunicji

Szanowni Państwo

 

W imieniu ogólnopolskiego stowarzyszenia Ruch Obywatelski Miłośników Broni uprzejmie proszę przyjęcie poniższego stanowiska w przedmiocie poselskiego projektu ustawy o broni i amunicji.

 

W porządku obrad posiedzenia Sejmu, które odbędzie się w dniach 27, 28 i 29 września 2017 r., zaplanowane jest pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o broni i amunicji (druk sejmowy 1692).

 

Projekt ten został wniesiony przez posłów klubu poselskiego Kukiz’15, jednak jest to projekt społeczny. Projekt został przygotowany wysiłkiem Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce także przy współudziale stowarzyszenia ROMB. Proszę zatem traktować ten projekt jako projekt środowisk strzeleckich w Polsce.

Projekt zakłada zachowanie modelu dostępu do broni palnej, na zasadzie reglamentacji legalistycznej, nie wprowadza tzw. powszechnego dostępu do broni palnej w Polsce.

 

Projektowany w ustawie model reglamentacji nie spowoduje wzrostu zagrożenia dla porządku i bezpieczeństwa publicznego. Projekt został poddany analizie przez dr Macieja Grutowskiego z Instytut Socjologii UMK w Toruniu, eksperta z zakresu bezpieczeństwa. Opracowanie i wnioski z analizy w załączeniu. Projekt uzyskał w dniu 21 czerwca 2017 r. pozytywną opinię Komisji Ustawodawczej, a Biuro Analiz Sejmowych uznało, że w obecnym kształcie projekt implementuje dyrektywę unijną w sprawie kontroli posiadania i nabywania broni.

 

W projekcie precyzyjne zdefiniowano wszystkie używane w ustawie pojęcia fachowe, związane z bronią i amunicją, aby raz na zawsze wyeliminować interpretacyjne wątpliwości.

 

W projekcie proponuje się zmianę koncepcji pozwoleń wydawanych „do celu” na, zgodne z dyrektywą europejską, pozwolenia dotyczące określonego zbioru broni, wyróżnionego pod względem technicznym.

 

W projekcie przewiduje się dwa poziomy pozwolenia na broń dla obywateli (obywatelska karta broni i pozwolenie podstawowe), do tego pozwolenie dla podmiotów używających broni w swej działalności, przede wszystkim gospodarczej (pozwolenie obiektowe), pozwolenie dla osób lub podmiotów prowadzących zaawansowane kolekcje broni o wartości historycznej (pozwolenie muzealne) oraz odrębne pozwolenie – a w zasadzie rozszerzenie posiadanego pozwolenia podstawowego – na noszenie załadowanej broni w miejscach publicznych (pozwolenie rozszerzone).

Projekt prowadzi do faktycznego odejścia od policyjnej uznaniowości, odnośnie wszystkich rodzajów pozwoleń – ustawa określa ścisłe przesłanki pozytywne, których spełnienie ma skutkować wydaniem pozwolenia na broń, oraz ścisłe przesłanki negatywne, które uniemożliwiają otrzymanie pozwolenia. Tak jak w przypadku innych decyzji administracyjnych ma to funkcjonować na zasadzie zero-jedynkowej, bez wyjątków i rozwiązań uznaniowych („organ może, ale nie musi”). Innymi słowy, organ wydający pozwolenia na broń ma stosować przepisy, a nie prowadzić „własną politykę wydawania pozwoleń na broń”. Ta polityka doprowadziła do tego, że w skali całego świata Polacy są jednym z najbardziej rozbrojonych społeczeństw.

Pomni dotychczasowych doświadczeń wiemy, że taki stan nie będzie osiągnięty, dopóki organem wydającym pozwolenia będzie Komendant Wojewódzki Policji – podlegający służbowo Komendantowi Głównemu Policji, który co prawda organem wydającym nie jest, ale który poprzez podległość służbową rości sobie prawo kształtowania wspomnianej „własnej polityki wydawania pozwoleń na broń”. Stąd propozycja, aby pozwolenia na broń wydawał starosta, wzorem II Rzeczpospolitej, choć gdyby w skutek prac w komisji wskazano organ cywilnej administracji rządowej, środowisko strzeleckie nie byłoby temu przeciwne.

         

W dotychczasowej historii zmian prawa o broni i amunicji, wszystkie doniosłe pozytywne zmiany z 2004 roku, oraz z przełomu 2010 i 2011 roku, dokonywane były jednomyślnie przez Sejm. Proszę o podobne głosowanie w tej sprawie, przez skierowanie projektu do dalszych prac w komisji, a następnie uchwalenie ustawy.

 

Projekt nie idzie tak daleko jak rozwiązania czeskie, bo dzisiaj nasi południowi sąsiedzi procedują formalnie już w czeskim Parlamencie wpisanie prawa do broni w ustawie konstytucyjnej o bezpieczeństwie Republiki Czeskiej.

 

Andrzej Turczyn adwokat

Prezes Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni


W dniu dzisiejszym nadałem do klubów i kół poselskich w Sejmie wiadomość e-mail, której treść przedstawiam powyżej. Niech idzie, może kto przeczyta, może kto się zainteresuje. Dzisiaj trzeba być ślepym na oba oczy, aby nie dostrzegać, że Polacy domagają się łatwiejszego dostępu do broni.

Do klubu Kukiz’15 nie wysyłałem, bo rozumiem, że to byłaby zbędna formalność.

Gdyby ktoś chciał trochę stracić czasu na pracę społeczną, to może powyższą wiadomość, albo taką samą zamieszczoną na stronie ROMB, podsyłać emailem posłom.

 • KBPol

  Sugeruję wysłać Kukiz’15 informację, że taki e-mail poszedł dzisiaj do pozostałych klubów i kół poselskich w Sejmie. Plus oczywiście podziękowanie za dotychczasowe działania.

  • Michał Kilanowski

   Dokładnie, powinni chociaż wiedzieć, że coś takiego poszło

   • Starypryk

    Podzielam zdanie .

    • Andrzej Turczyn

     no przecież widzą co piszę 🙂

     • Krzysztof Jabłoński

      Nie docenia Pan ludzkiego lenistwa. Wiem po sobie – jedna z niewielu cech, na których mogę bezwzględnie polegać 😉

      Niektórzy jak nie dostaną maila na własną skrzynkę mailową, to tylko zapytają “a skąd ja miałem wiedzieć?”.

     • KBPol

      Tu chodzi nie tylko o przesłanie informacji bezpośrednio (nawet wiedząc że „wszyscy wszystko wiedzą” jak to ujął klasyk), ale o zachowanie pewnych formalności. Poza tym, jakby tak patrzeć z tej strony czyli „no przecież widzą co piszę :)” to równie dobrze można byłoby to pismo zamieścić tylko tutaj z dopiskiem z przodu: „Do wszystkich posłów i posłanek” albo „Do wszystkich klubów i kół poselskich”. I liczyć, że każdy poseł (czyli 460) się z tym zapozna, a jak nie to jego i tylko jego wina. Poza tym, nie ma pewności czy akurat posłowie Kukiz’15 śledzą na bieżąco ten blog. A byłoby bardzo niestosowne, gdyby jeden poseł (np. PiS) zapytał drugiego (Kukiz’15) o to pismo, a ten „eee?!?”. Czasu niewiele zostało…

 • Sławomir Pyzel

  Trzymamy kciuki

 • THUMPS UP

  !!! 27.09.2017 trzymamy kciuki !!! Czy ktoś wie, o której godzinie będzie to pierwsze czytanie ew Sejmie ?

  • Fernir

   X <– Taktyczny X do obserwacji pytania 😉

 • Radek Frydrych

  Dobra robota!

 • Robert N

  i o to właśnie chodzi

 • Robert N

  Panie Andrzeju, wiem, że jestem upierdliwy ale czy jest szansa, że coś pan napisze w tej materii:http://disq.us/p/1m5v509 ?
  W kontekście wprowadzenia w życie dyrektywy (a nowa ustawa też to zrobi) ta wiedza jest istotna dla nas wszystkich

  • Andrzej Turczyn

   nie wiem jak do sprawy podejść, bo rozwiązanie jest nie do wymyślenia przeze mnie. zależy co zechce zrobić ustawodawca .

   • Robert N

    Jasne, rozumiem, że póki co to naprawdę niewiele jest wiadomo ponieważ projekt nic nie mówi o przepisach przejściowych i właśnie o tego typu definicjach np co będzie uznane za broń przerobioną czyli zakazaną. Myślę, że najlepiej by było aby takie definicje pojawiły się w słowniku który już tam w projekcie jest. Podobnie z tematem dotyczącym tego co się stanie z bronią już posiadaną a która zostanie zakazana, co z posiadanymi magazynkami “dużej pojemności” itp, itd. Myślę, że pozostawienie tych tematów nie zdefiniowanych w ustawie otworzy drzwi milicjantom do dowolnej interpretacji albo MSW do stworzenia rozporządzeń (również z pomocą milicjantów) które będą katastrofą.

 • kolekcjoner1911

  Dziś pierwsze czytanie, zgodnie z harmonogramem Sejmu w godz. 19:15 – 20:45. Trzymamy kciuki!!!

  • Mateusz

   Jutro, nie dziś 🙂

 • Buba

  Mam tylko jedno pytanie – kiedy (i czy w ogóle) policja ustosunkuje się do nowej UOBiA? Czy oni nic nie będą mieli to do gadania?

 • Matt

  No, to proszę bardzo. Kabaret w wykonaniu nowośmiesznej i plafusów, a jako wisienka na torcie propozycja Zielińskego z PiS, żeby rejestrować czarnoprochowce.
  Pozamiatane.

 • Pingback: KIBICE POGONI SZCZECIN ZBULWERSOWANI! Poseł Nitras wystąpił w bluzie klubu podczas kompromitującej go przemowy o broni palnej! | PrawicowyInternet.pl()